Манијаци за џипови

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
е ова бе брат ти е џип , теренец ипол е :) мн добро џипиште се иам возено у вакво у доста не секојдневни услови и стварно добро се покажа
Со бандажите и гумите шо ги има на сликата, во 10 цм снег ќе заглави.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Со бандажите и гумите шо ги има на сликата, во 10 цм снег ќе заглави.
на сликава е т.н. шминкерски напраен ама инаку веруј е мн мн издржлив џип значи јак баш оно ... бар таков впечаток добив
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260


momentalno hit na site pazari shirum evropa ., cena
nisan pogonska grupa 4x4
reno motoren del
spored cenata i mozhnostite terenski., ne e za potcenuvanje
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.566
Поени од реакции
7.355
Сакам да купам понова Тојота РАВ 4.
Имал некој искуство да кажи како се однесува за време на возењето?
Што можам да земам друго со цца. 10-12 бона освен половна РАВ 4-ка? Гледав БМВ Икс 3 е нешто поскапо (за 3-4 бона) ама некако е премногу фенси за на планина за разлика од РАВ 4-ката.
Ми треба теренец кој е компатибилен и за градско возење зошто немам можност да купам, чувам и одржавам две возила.
Се одлучи за нешто?

Батали туѓи совети, најдобро пробај ги моделите што те бендисуваат, уствари барај коли по огласи што имаш замислено и оди пробај ги. Ако читаш совети и репортажи од интернет кога ќе седниш вистински во возилото ќе се разочараш зошто со имал поинакви очекувања.

Која генерација на РАВ4 ја меркаш, втората или третата (актуелната)?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се одлучи за нешто?

Батали туѓи совети, најдобро пробај ги моделите што те бендисуваат, уствари барај коли по огласи што имаш замислено и оди пробај ги. Ако читаш совети и репортажи од интернет кога ќе седниш вистински во возилото ќе се разочараш зошто со имал поинакви очекувања.

Која генерација на РАВ4 ја меркаш, втората или третата (актуелната)?
Андроник се сменаа нешто приоритетите и сеуште немам пазарено ништо и најверојатно до Март ќе стагнирам да видам колкав ќе ми биде буџетот тогаш.
Сега брзо возев Тојота Аурис и можеби ќе се одлучам за нешто такво зошто ми направи ќеиф и нема да купам СУВ.
Да секако дека колата е ќеиф покрај потреба, и ќе се случи да се одлучам кога ќе седнам внатре и ќе повозам.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260


spored mene definitivno polnokrven terenc za site rezhimi na eksploatacija ., grand chiroki laredo TD., spored kategorijata vo koja pripagja i so cenata e ///za nekoi///prifatliv
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004


spored mene definitivno polnokrven terenc za site rezhimi na eksploatacija ., grand chiroki laredo TD., spored kategorijata vo koja pripagja i so cenata e ///za nekoi///prifatliv
Кога не се разбираш во нешто не постирај правејќи се дека се разбираш што е што
Твојата слика е од Jeep grand cherokee

А ова е Јееp grand cherokee laredo
1300826436_179918975_1-Pictures-of--2011-Jeep-Grand-Cherokee-Laredo.jpg 2011-Jeep-Grand-Cherokee-Laredo-4×2-6.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
1998
1998.jpg

2001
2001.jpg

2006
2006.jpg

2011 2011.jpg

Во сите овие Јeep има вградено мотори кои работат на бензин и нафта
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
OVOJ JEEP GRAND CHEROKEE
Прегледај го приврзокот 38639
IMA DIZEL MOTOR SO 2700 ili 3100 ccm3 i BENZINEC MOTOR SO 4700 ccm3

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/753053?searchID=1153651&Idx=1
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/426717?searchID=1153651&Idx=6


--- надополнето: 6 јануари 2012 во 00:41 ---


se raboti za eden ist model jeep grand chiroki.....
vo dizel verzija laredo
vo benzin verzija limited.,



i PS celo vreme ti zboruvam za eden model a ti si zapnal deka se razlichni modeli
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Малку ви ги потсредив мислењата од навредите, а и избришав неколку.
ctrkantia и shutrak, не мора да се палите толку...

ctrkantia, Laredo е само трим-пакет кај Grand Cherokee (речиси сите моделски години), истото што се Sahara и Rubicon кај Wrangler. Не можеш да кажеш дека се тоа различни модели. Што значи ист модел кој се разликува по погонот (мада во Европа е каша-попара, затоа дојде до недоразбирањето) и разлика во опрема и оптика. Конкретно сликата што ја ставил shutrak, за која се фати ти е со модел Laredo (црни браници, пишува Laredo на лајсната на предната врата, хром маска, но има жолти жмигавци што сугерира на американска верзија). Laredo во Европа можеш да најдеш 3.1 и 2.7CRD. Друг мотор кој е и најчест, освен 4.7, е и стариот 4.0 кој го носат полициските Cherokee кај нас (значи само Cherokee, немаат врска со Grand). Проблемот е што кај нас можеш да сретниш се и сешто, па така во ист ден ќе видиш и европски и американски Grand Cherokee, на двата да пишува Visio, Laredo, Limited... и пак да бидат различни. Освен фабрички разлики, често и сопствениците чепкаат па така конфузијата е уште поголема. Вакво Laredo, како на сликата од shutrak, стоеше кај мене во маало неколку години со NJ таблици. Тоа што кога си впишал Grand Cherokee за 2011-2012 веднаш ти се појавила Laredo верзија е случајно... си ги видел ли SRT-8 верзиите на последниот и претпоследниот модел?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Малку ви ги потсредив мислењата од навредите, а и избришав неколку.
ctrkantia и shutrak, не мора да се палите толку...

ctrkantia, Laredo е само трим-пакет кај Grand Cherokee (речиси сите моделски години), истото што се Sahara и Rubicon кај Wrangler. Не можеш да кажеш дека се тоа различни модели. Што значи ист модел кој се разликува по погонот (мада во Европа е каша-попара, затоа дојде до недоразбирањето) и разлика во опрема и оптика. Конкретно сликата што ја ставил shutrak, за која се фати ти е со модел Laredo (црни браници, пишува Laredo на лајсната на предната врата, хром маска, но има жолти жмигавци што сугерира на американска верзија). Laredo во Европа можеш да најдеш 3.1 и 2.7CRD. Друг мотор кој е и најчест, освен 4.7, е и стариот 4.0 кој го носат полициските Cherokee кај нас (значи само Cherokee, немаат врска со Grand). Проблемот е што кај нас можеш да сретниш се и сешто, па така во ист ден ќе видиш и европски и американски Grand Cherokee, на двата да пишува Visio, Laredo, Limited... и пак да бидат различни. Освен фабрички разлики, често и сопствениците чепкаат па така конфузијата е уште поголема. Вакво Laredo, како на сликата од shutrak, стоеше кај мене во маало неколку години со NJ таблици. Тоа што кога си впишал Grand Cherokee за 2011-2012 веднаш ти се појавила Laredo верзија е случајно... си ги видел ли SRT-8 верзиите на последниот и претпоследниот модел?
Policiskite Cherokee se 2.5 ccm benzin :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom