Манекенката Маја Балевска шефица на ЗЕЛС во Брисел

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Напиша ко демек проблемот со името ќе го реши оваа :pos:

Викаш горди ќе не направи? Ајде бе па и ти, ги имаме спомениците.

Него од кај знаеш дека ќе се жртвува? Жртвување е плата од 10.000 евра(пример)? Жртвување е шетање низ Европа? Гарантираш дека ќе работи како нашава влада 24/7?
Ако ова е жртвување, дај да се жртвувам и јас.
Да не треба да ги цртам наводниците во текстот:tapp:
 
S

Shaman

Гостин
Значи ве читам и ви се чудам. Луѓето убаво си кажаа не бараат памет, на крајот на краиштата за шетање со туѓи пари ни требаат вакви `ко Маја Балевска, не ни треба паметен кадар. Треба некоја будала што ќе прошета на државна сметка, а кога ќе се изнашета за едно 5-6 години, ќе се врати во милата Македонија да ни биде Премиер. Ние досега не сме имале саглам човек што не водел, па што ќе ни е сега.

Инаку, шала на страна, ова веќе преминува секакви граници. Имаме толку многу способни луѓе во оваа држава, а ние не можеме глава да дигнеме од вакви гагаџии и неписмени луѓе :tapp: Да, за мене оваа е неписмена и си дозволувам да го речам тоа пред сите! :helou:
ти на гравчиња ли гледаше дека е неписмена.
неможе само да се плука без врска.
прво не е човечки.
абе мајмун да ставиш на функција треба да му дадеш 24 часа барем да каже нешто.
оваа уште не седнала, ти ја направи неписмена.
а магистар е....
значи по некоја логика ти имаш 10 докторати...
циркус
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
ти на гравчиња ли гледаше дека е неписмена.
неможе само да се плука без врска.
прво не е човечки.
абе мајмун да ставиш на функција треба да му дадеш 24 часа барем да каже нешто.
оваа уште не седнала, ти ја направи неписмена.
а магистар е....
значи по некоја логика ти имаш 10 докторати...
циркус
Според текстот што го има напишано од претходната страна
http://forum.kajgana.com/showthread.php?54585-%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D1%98%D0%B0-%D0%91%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%88%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%97%D0%95%D0%9B%D0%A1-%D0%B2%D0%BE-%D0%91%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB&p=3864374&viewfull=1#post3864374
не би поминала ниту средно школо, за други квалитети не знам.
Зарем не е потребно прво да се здобие со искуство во Македонија за после да работи на некоја ваква (сеуште не знам каква) функција. Големи примања, службени патувања...сето тоа на наша сметка, а за резултатите секогаш Фуере и сличните се виновни :)
Добар број амбасадори си го минаа мандатот со дремење во амбасадите, со големи приходи, без резултати-па со пари од буџет. Наместо преку амбасадите да се лобира и работи на инвестиции и политика пожелна за Македонија, ние добивавме се полоши резултати. Затоа сите инвеститори во најава решија да се повлечат, оние кои нешто инвестираа (осим гејците) воглавно беа поврзани со криминални групи, затоа не дриблаат за името, заради нашите претставници кои ги пуштаме на запад. Ај да се надеваме дека грешиме...белким :)
Но се знае обично како се примаат на одредени функции...можеби девојкава е исклучок, не знам.
 
H

HITCH

Гостин
ти на гравчиња ли гледаше дека е неписмена.
неможе само да се плука без врска.
прво не е човечки.
абе мајмун да ставиш на функција треба да му дадеш 24 часа барем да каже нешто.
оваа уште не седнала, ти ја направи неписмена.
а магистар е....
значи по некоја логика ти имаш 10 докторати...
циркус
За нејзините текстови можам да кажам дека се: синтаксички и морфолошки неисправни!!! Што значи тоа? Девојчево македонски јазик нема поим, `ко гугл транслејт е! :smeshko: Значи граматика нема поим (точки, запирки, времиња, именки, глаголи, придавки, сврзници, жива среќа што македонскиот јазик нема падежи, ќе беше уште повесело) и морфолошки - ниту еден збор не е онаму кај што треба да биде. Немој да ми кажеш дека таа е само новинар и дека треба лектор да го прочешла текстот, оти на човек со толкаво образование не му треба лектор.

На оваа не и треба никој да ја плука, оваа сама се плука. Пишаните оставштини (текстовите во МИА) ни го покажуваат степенот на образование кој го има девојкава :helou: Верувај ми дека и мајмун би се усрамил од вакви дописни писма, а тек магистер :smir:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Маја Балевска е поставена за прв човек на ЗЕЛС во Брисел
Значи многу е смешно после ваква реченица која многу јасно кажува дека девојката ќе има сериозен ангажман да не прават луди овде и да викаат: Ааа не она ќе биде администратор таму. Вака звучи како да ќе фотокопира листови таму, а многу добро знам да читам и читам титула која гласи прв човек. Функцијата поврзана со европски фондови е комплексна работа. Бидејќи како што кажав, во ЕУ е вистинска борба за тие средства, потребен е човек кој со другите АДМИНИСТРАТИВЦИ ќе се избори да донесе пари овде. Да ми простите при таква цинкарошка работа каде секој искусен европски политичар, дипломат, административец (како сакате наречете го) се труди да ги донесе средствата во својата земја девојкава мене ми изгледа дека ќе плива на суво. Во политиката се е во контактите и преговарањето. Со кого она ќе преговара таму кога ниту еден ден нема искуство како се прави тоа. Вака звучи едноставно, ама кога ќе почнат лобирањата тогаш почнуваат маките. Имајте предвид дека еден од приоритети на Македонија е да ги осамостои ЕЛС и да почнат да функцинираат како што треба. Сега кога конечно добиваме канцеларија тоа треба да се искористи до максимум. А ние почнуваме многу аматерски. У прва минута на натпреварот сме се зезнале.
Ако не друго, има еминентни професори кај мене на катедра кои токму ова за што она е пратена ме учеле мене и можеа без проблем да пливаат со крупните риби таму.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Не знам RocknRolaa, мене ми се бендисува потегов односно девојкава. Гледам потенцијал. На последниве 4 работни места често сум бил во ситуација да вработам и отпуштам кадар. Деликатна работа е тоа но со тек на време добиваш чувство за тоа дали некој може нешто да направи или не.

За воља на вистината не ја знам, но од ад хок оформеното мислење мислам дека може да ја биде. Најмногу ме плаши тоа што е магистар на споменатата школа, но добро, тоа е “карта за влез’’ некаде.

Се разбира, во случајов резултатите ќе го оправдаат изборот (ако ги има). Да сум на нејзино место сега би се дал на создавање тим и на фуриозно студирање на материјата. Се работи за административна и организациска политика, не е несовладливо. Плус не ме смеј за комплексноста, на крајот на краиштата ЕУ е тоа, не е баук...


P.S. Нејзиниот текст е навистина лошо напишан. Кој е уредник на списанието од каде што е превземен? Изгледа како да е буквален превод.
 
S

Shaman

Гостин
За нејзините текстови можам да кажам дека се: синтаксички и морфолошки неисправни!!! Што значи тоа? Девојчево македонски јазик нема поим, `ко гугл транслејт е! :smeshko: Значи граматика нема поим (точки, запирки, времиња, именки, глаголи, придавки, сврзници, жива среќа што македонскиот јазик нема падежи, ќе беше уште повесело) и морфолошки - ниту еден збор не е онаму кај што треба да биде. Немој да ми кажеш дека таа е само новинар и дека треба лектор да го прочешла текстот, оти на човек со толкаво образование не му треба лектор.

На оваа не и треба никој да ја плука, оваа сама се плука. Пишаните оставштини (текстовите во МИА) ни го покажуваат степенот на образование кој го има девојкава :helou: Верувај ми дека и мајмун би се усрамил од вакви дописни писма, а тек магистер :smir:
Секој што ќе заврши факултет, тука или во странство, не треба и за лектор да има завршено бе брат.
Има лектори за таа работа.
Нели имаше некој закон дека мора сите весници и телевизии да имаат лектори.
Зошто МИА нема лектор ??? Има ли лектор нашата канцеларија таму кај што е девојкава администратор.
Јас се слагам со тебе 200%, ама колку и да знаеш пак ќе утнеш граматички.


п.с.
да не се правам паметен, ама лично сум засегнат од ова прашање.
женами како и еден куп други лектори дреме без работа,
а ние читаме вакви глупости по интернет и по весници.
со почит поздрав.
 
H

HITCH

Гостин
Секој што ќе заврши факултет, тука или во странство, не треба и за лектор да има завршено бе брат.
Има лектори за таа работа.
Нели имаше некој закон дека мора сите весници и телевизии да имаат лектори.
Зошто МИА нема лектор ??? Има ли лектор нашата канцеларија таму кај што е девојкава администратор.
Јас се слагам со тебе 200%, ама колку и да знаеш пак ќе утнеш граматички.

п.с.
да не се правам паметен, ама лично сум засегнат од ова прашање.
женами како и еден куп други лектори дреме без работа,
а ние читаме вакви глупости по интернет и по весници.
со почит поздрав.
Сестро бе, мило ми е што се согласуваме дека во овој случај не е вистинската личност на вистинското место. Изборот кој е направен е избрзан и дефинитвино нема да може да го оправдаат нејзиното вработување. Едно е пишување по форуми, а друго пишување или презентирање на нешто во некој медиум. Зошто велам дека не е вистинската личност? Кога таа не знае на мајчин јазик да напише текст кој би изгледал коректно, што би пишувала на странски јазик или пак странските јазици ги познава подобро од својот јазик?! Мене ми е смачено од вакви форсирани луѓе кои немаат способности за работата која треба да ја извршуваат!
Јас велам дека, штом се нафатила да биде новинар, дописник треба да испрати коректен текст, а не она нејзино (не) дело, кое не е лекторирано, бидејќи не знаеле ни самите лектори која е поентата на текстот, па го пуштиле без корекција. Значи штом не знае да склопи еден извештај за пишан медиум каде има лектори мене ме интересира како ќе праќа извештаи. Не сакам ниту да помислам колку лошо ќе ја сработи работата за која ќе добива огромна плата.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
За таа позиција треба природна, ведра, комуникативна личност која е надарена со способност да го крши мразот при прво пружање рака од страна на дипломат, донатор, претставник... Не значи дека она ќе биде таа што ќе ги држи конците. Си има советници што ќе шкрабаат документи и писма.

Гарантирам дека откако ќе отиде во Брисел ниту еден медиум нема да назначи новинар што ќе го посматра напредокот во работата на девојкава и нема да дознаеме дали ја бива или само зафаќа простор и троши пари.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Запознав куп луѓе за време на моите студии кои дипломирале, магистрирале, докторирале на многу престижни светски универзитети, а се без работа. Јас не работам по струка, туку нешто сосема различно, ама и во ова што го работам сега знам купишта луѓе кои навистина имаат капацитет многу поголем од девојкава. Луѓе кои имаат премногу знаење и кои можат да понудат голем квалитет, но не добиваат шанса, оти немаат книшка (сеедно кој е на власт праксата е иста). За мене годините не се пресудни за работа, значи сеедно колку години има!
Завршила во Виена? Со кој просек? Каде се докажала дека вреди? Партиската книшка и е мерило за тоа колку знае? Јас ти кажувам дека 10 луѓе од форумов можам да ти набројам кои заслужуваат да бидат на нејзиното место. Работата би ја завршиле многу подобро од неа.
Смачено ми е партиски да се добиваат работни места!

п.с. Јас завршив со голем просек на факултет, ама џабе ми е тоа. Не можам да си најдам работа, според струката за студирање која ја одбрав, бидејќи јас немам партиска книшка. Мојот просек ми дава право да бришам под со оваа!

Tocno e deka vo vladata i administracijata 99% od vrabotuvanjata odat po partiska linija i mislam deka toa za zal nema da se smeni vo dogledno vreme a negativnite rezultate na takvata politika sekojdnevno gi custvuvame...Ona sto vo ovoj slucaj kolku tolku e dobro, e toa sto devojkata (iako e ocigledno deka so vrski e postavena na toa mesto) zavrsila kakov takov fakultet i toa tokmu vo taa oblasta sto treba da ja raboti a toa se ostvaruvanje na kontakti , plus toa pisuva deka znae tri stranski jazika...sto ke rece barem imalo nekoj kriteriumi pri izborot...
E sega dali mislite deka vo Evropski zemji nema vrski , nepotizam i slicno?
Sekako deka ima ama za razlika od kaj nas toj sto ke bide so vrski postaven na nekoja funkcija treba da bide i kompetenten i sekako kako rezultat na mentalitetot vrskite ne odat do peto koleno i do komsijata na komsijata komsija...
Vtora rabota koja na mnogumina ne im e jasna a toa e ispolitiziranosta na makedonskiot narodot.
Zosto e toa taka?
Prvo i osnovno e toa sto kaj nas drzavata e ubedlivo najgolemiot rabotodavac i taa gi nudi najatraktivnite rabotni mesta koi se neproporcionalno dobro plateni vo odnos na normalniot rabotnik...
Na primer edna salteristka namestena vo administracijata zima 20.000 denari ili eden sofer vo bolnica 25.000 denari, dodeka rabotnicka vo fabrika (privaten sektor) zima 10.000 site ovie sekako so isto nivo na obrazovanie, duri i se slucuva rabotnickata vo fabrika da bide so fakultet...
Istiot primer ako go zememe vo Germanija, narodot nema interes da se vrabotuva vo administracijata i nema potreba od politika koga politikata nema tolkavo vlijanie zatoa sto vlijanieto na privatniot sektor e mnogu posilno, a i samite primanja se obratni od kaj nas...Pa taka mnogu malku se onie sto posle zavrsuvanjeto na studiite imat interes da rabotat pod drzavna kapa, sepak rabotnite mesta vo Bosch, Mercedes, Porsche , BMW se mnogu poatraktivni...
Znaci problemot e sto vo Makedonija nema zdrav privaten sekotor, a drzavata so godinite vestacki stvorila rabotni mesta za partiskite vojnici....i zatoa kalitetniot kadar sedi doma...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Уште манекенка ни фали за амбасадор, ајде можи ќе и се понуди добра прилика за мажење таму па нема да се врати, кај со нејзе па и без нејзе, какви економски промотори пратија еден куп инвестиции донесоа, па за оваа сте се запнале....
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Пишуваше во весник дека е ќерка на поранешниот фудбалер Балевски, сопственик на кафулето Змија. Е сега читам некои коментари дека ако завршила на некој универзитет во странство мора да била квалитетна. Можеби е а можеби и не е. Што да прават некои сироти кои одвај собираат пари за да студираат тука во Македонија, дали тоа поавтоматизма ги прави глупави а оние кои се среќни и имаат повеќе пари да студираат во странство по автоматизам се интелектуалци. Се е зависно од човекот. Јас сум за тоа дека треба да им се и даде шанса на малдите но сепак постепно чекор по чекор. Доколку со 27 8 година си на висока функицја ај што моќта ќе ти удири во глава туку и сигурно ќе правиш грешки заради своето неискуство. Имавме премиер со 28 години па се виде на кое ниво ја донесе државата. Не кажаа ништо конкретно со што би не убедиле дека е права за пваа позиција. Ќе видием сега во наредниов период какви вести ќе доаќаат од Брисел. Како и да е заради доброто на Македонија и кога веќе е поставена на таа позиција ај со среќа нека и е. Сакам и јас. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom