Манекенката Маја Балевска шефица на ЗЕЛС во Брисел

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Маја Балевска?

Презимето Балевски е на еден бивш играч на фудбал?

Дали е она негова ќерка или сна мажена за неговиот син кои го држат кафичот 3мија?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Ама завршила во Виена, :) море блазеси им кога вака успеваат да издриблаат држава, плата до небеса.

Ако завршила таму, не значи дека ја бива повеќе ...имала среќа што или дал родител или дале од македонски буџет...20-25 илјади евра за студирање не раснат на гранка.

А што работи администратор? Конкретно?
 
H

HITCH

Гостин
Koi luge ubavo si kazaa?
Od kade znaes deka devojkata nema pamet?
Ja poznavas licno?
Dali nepismeni luge diplomiraat i magistriraat na univerziteti vo viena? Verojatno i tamu imala vrski.
Koi se tie kvalitetni kadri koi Makedonija gi ima?
Nabroj dvajca pogodni za taa pozicija dovolno se.
Jas pak tvrdam deka Makedonija voopsto nema kadar ili mnogu malce go ima zosto ona sto e vredno veke odamna ne e vo Makedonija...
Запознав куп луѓе за време на моите студии кои дипломирале, магистрирале, докторирале на многу престижни светски универзитети, а се без работа. Јас не работам по струка, туку нешто сосема различно, ама и во ова што го работам сега знам купишта луѓе кои навистина имаат капацитет многу поголем од девојкава. Луѓе кои имаат премногу знаење и кои можат да понудат голем квалитет, но не добиваат шанса, оти немаат книшка (сеедно кој е на власт праксата е иста). За мене годините не се пресудни за работа, значи сеедно колку години има!
Завршила во Виена? Со кој просек? Каде се докажала дека вреди? Партиската книшка и е мерило за тоа колку знае? Јас ти кажувам дека 10 луѓе од форумов можам да ти набројам кои заслужуваат да бидат на нејзиното место. Работата би ја завршиле многу подобро од неа.
Смачено ми е партиски да се добиваат работни места!

п.с. Јас завршив со голем просек на факултет, ама џабе ми е тоа. Не можам да си најдам работа, според струката за студирање која ја одбрав, бидејќи јас немам партиска книшка. Мојот просек ми дава право да бришам под со оваа!
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
А што работи администратор? Конкретно?
Се курчи. Банира членови. Такви некои работи. ;)

Ако господичната завршила на тој факултет, па уште и магистрирала на своја сметка т.е. на сметка на родителите, не верувам дека би се дрзнала да работи администраторска работа со оглед дека толку многу ја чинело образованието до сега. Сигурен сум дека мамица и татица имаат фирмица каде госпоѓица може да биде шефица, а не некој потрчко. Тачка. ;)

Докази сине, докази. Сите во „сиви“ пишуваат дека знаат по 5-6 јазици, ама да ги видам во живо. ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Се курчи. Банира членови. Такви некои работи. ;)

Ако господичната завршила на тој факултет, па уште и магистрирала на своја сметка т.е. на сметка на родителите, не верувам дека би се дрзнала да работи администраторска работа со оглед дека толку многу ја чинело образованието до сега. Сигурен сум дека мамица и татица имаат фирмица каде госпоѓица може да биде шефица, а не некој потрчко. Тачка. ;)

Докази сине, докази. Сите во „сиви“ пишуваат дека знаат по 5-6 јазици, ама да ги видам во живо. ;)
Зависи од платата во Брисел. Наши луѓе идеа на пола година во еден северноевропски град, работеа како потрчковци, фотокопирачи, услуги за вработените...плата земаа боли глава, како 2-3 месечни на професорите на економски :)

Него, тој Вебстер
Webster University is an American University with a global perspective. Through our international network of campuses, students have the opportunity to study in the U.S., Europe and Asia. The language of instruction is English in all locations, but students also have the opportunity to also learn the language of the country they are studying in.
ми личи на нашиот Американ колеџ
Our European and American learning programs provide you with innovative strategies and techniques to distinguish yourself in the job market anywhere around the world.
Што знам, премногу сум гледал "случајности" при вработување, наградување, казни... во јавните и државните за да не се сомневам.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Хе, остај шо не е манекенка, туку кенка место да пишува она што треба.

Еве пример нешто од неа:

Tekst na dopisnickata na MIA od Brisel za posetata na premierot

Брисел, 16 септември (МИА)- Премиерот Груевски се осврна на средбите за време на дводневната посета во Брисел, тој истаскна дека на вчерашната средба на Европската народна Партија каде што и ВМРО е членка , на која што присиствувале голем број премиери и претседатели, главната тема на самитот на ЕНП била поврзана со надворешната политика како и со стратешките партнери, што е и главна тема на денешниот самит на Евроспката Унија.

Според него овие саредби се од огромно значење да се остварат неформални разговори, за разни работи кои би можеле да бидат од интерес за Македонија,да се добијат и да се емитуваат корисни информации од Македонска страна кон високите преставници на другите држави.

Премиерот Груевски потсети дека остварил неформални средби со десетина присутни на кои им било укажано за напредокот и реформите на Република Македонија, како и за модернизацијата, и воедно побарал подршка и за проблемите со кои се соочуваат.

Денеска премиерот оствари средба и пет европратеници кои според него се посебно заинтресирани за Македонија.

-има група на европратеници кои покажуват посебен интерес околу состојбите во Република Македонија, од различни причини, некој поради тоа што се дел од регионот некој поради тоа што имаат симпатии кон земјата .

Груесвки на средбите со петте европратеници разговарал за состојбата во државата , за напредокот на сите оие планови на кои што Европската Унија ја вреднува работата на Македонската влада.

Според Груевски е добро што биле прикажани состојбите , верувајки дека тие ке бидат пренесени на другите преставници од ЕУ и ќе ги пренесуваат тие позитивни активности кои се направени и завршени, и воедно ќе имаат соодветно толкување на проблемите со кои Македонија се соочува , односо според него ќе имаат извор на информации во правец кон нешто доколку не е завршено, или доколку има некоја слабост, на што се должи и како се планира истата да се надмине.

Премиерот Никола Груевски на денешната тет а тет средба со еврокомесарот за прошитување Штефан Фуле се осврнал на работи кои што Република Македонија ги прави а се важни од аспект на гледиште на Европската Унија а поврзани со реформите во јавната администрација, реформи во правосудството, чекорите што Македонија ги превзема во борба против организиран криминал и корупција, како и економијата.

На состанокот Груесвки и Фуле исто така се осврнале на проблемот со кој што Република Македонија се соочува одкако Грција одлучи да ја блокира државата за членство во Европската Унија и НАТО, и биле разменети мислења за сите детали.

Македонската страна ги презенирала ставовите, и потврдиле што се е сработено , и според премиерот Груевски еврокомесарот Фуле има полна информација во однос на она што се работи и во однос на она што е сработено, и што треба да се сработи во кратка иднина.

Еврокомесарот за проширување Фуле на презенираните ставови посочил соодветни коментари и мислења, на некој било побарано дополнителни образложенија,но според Груевски ова било една корисна средба не само за Македонија туку дирекно за комесарот Фуле бидејќи неговата работа е дирекно поврзана со актвностоите на земјите кои се кандидати и кој што треба да започнат членство како што е Република Македонија.

На новинарско прашање дали се прави дополнителен притисок околу решение за името Груевски истакна дека има константа во делот на очекувања што поскоро да се реши тоа прашање.

-Има константа во делот на очекување што побрзо дса се реши прашањето околу името, некој од европратениците не се толку длабоко навлезени во проблемот , додека некој од нив кои се пвеќе информирани се задржуваат малку повеќе на оваа полемика, но се чувствува дека сите од нив би сакале да видат што побзо решение на името кое што би направило деблокада на Република Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

Премиерот Груесвки исто така истакна дека неверува дека има некој што повеќе од Македонија сака да се реши спорот со името.

-Неверувам дека има некој што повеќе од нас сака да го види тоа решение и таа деблокада.


Околу можна средба со Грчкиот премиер Папандреу, Груевски изјави дека овој пат ни од едната ни од другата страна немало мислење и потреба за можна средба овој пат во Брисел,но тој не ја исклучи можноста во некоја друга средба во Брисел или на друго место повторно да се сретнат со Папандреу но затоа Премиерот оствари средба со Бугарскиот Премиер Борисов, со кој што ги разгледале повеќе работи кои се значајни на билатерален план, и посочи дека преку вакви средби и состаноци се обидуваат да ги подобрат и да ги унапредат веќе добрите односи и да разговараат за иднината и за подршката која ја даваат двете држави една на друга.мб/


--- надополнето ---

Море глупа ма-не-кенка(ј)...

Браос, барем го доби аминот од Мисирков (модераторот).

--- надополнето ---

Читајте го текстот, ако наитете на прости грешки во текстот, тоа да не и го замерите, оти битна е содржината а не формата.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Маја Балевска ќе работела како администратор, односно лице за врски во Канцеларијата на ЗЕЛС во Брисел и во никој случај нема да има дипломатски позиции. Вака вчера се огласи Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Мaкедонија....
Оттаму уште потенцираат дека Маја Балевска има 28 години, а во 2004 година дипломирала на Универзитетот „Вебстер“ во Виена, на студиите за меѓународни односи, додека во 2008 година магистрирала на истиот Универзитет на студиите за меѓународни односи. Работела на неколку проекти во земјава, додека во последните 15 месеци живее и работи во Брисел. Балевска зборува англиски, германски и француски јазик.
http://utrinski.com.mk/?ItemID=68588D1C66D2E246AC64F04B4ED26674
Мене ме интересира на кој основ била примена да студира на тој универзитет и дали (најверојатно) не си платила десетици илјади евра за да добие европска диплома. Универзитетот Вебстер во Виена сам по себе, ама баш ништо не ми значи.
На кои проекти работела во државата?

Овие речениците од извештајот, да си признаам, скрос ме уморија а особено последната. Туку шо разбирам јас, она прича немачки.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Море кој знае колку силни колења име. Браос, и мене да ми го шмука и јас ќе ја стаам на таа позиција, море не, појќе, министер за образование ќе ја стаам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Читајте го текстот, ако наитете на прости грешки во текстот, тоа да не и го замерите, оти битна е содржината а не формата.
Тоа сакав да те прашам пред да коментирам, имаш ти нешто корегирано или ова е оригиналот текст од нејзе?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Тоа сакав да те прашам пред да коментирам, имаш ти нешто корегирано или ова е оригиналот текст од нејзе?
Оригинал текст, напишан за МИА. Нишо неам корегирано, а се надевам ни МИА не корегирале. Во секој случај, интересантно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Претпоставував...ептен некако текстот е аут.
Прво граматика кец, состав на реченици кец...кога можев ја да носам кецови од писмени, може и таа. Бугарски, македонски...се со мали букви, две а како сврзници не идат заедно...лош состав кој не би минал ниту во трето одделение. Е професорке, да видиш какви состави праќаат лица кои завршиле во Виена. Ако ова
Еврокомесарот за проширување Фуле на презенираните ставови посочил соодветни коментари и мислења, на некој било побарано дополнителни образложенија,но според Груевски ова било една корисна средба не само за Македонија туку дирекно за комесарот Фуле бидејќи неговата работа е дирекно поврзана со актвностоите на земјите кои се кандидати и кој што треба да започнат членство како што е Република Македонија.


е реченица, ок, но ова е пасус-реченица без точка и без идеја и со ептен детски грешки.
Друго...содржината не успеав да ја исчитам, многу е заморна али боде очи бројот на повторувања на името Груевски, негде 9 пати :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не не, нема врска, вакви младичи треба да не претставуваат надвор, ова е нашиот репрезент (се сложувам потполно со Мисирков). Нареден пат треба Јасмина Мукаетова или Сузана Гавазова. Не е иронија ова, туку е баш вистина. Тоа е нашата култура бе дечки, да не се лажиме.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Претпоставував...ептен некако текстот е аут.
Прво граматика кец, состав на реченици кец...кога можев ја да носам кецови од писмени, може и таа. Бугарски, македонски...се со мали букви, две а како сврзници не идат заедно...лош состав кој не би минал ниту во трето одделение. Е професорке, да видиш какви состави праќаат лица кои завршиле во Виена.

Друго...содржината не успеав да ја исчитам, многу е заморна али боде очи бројот на повторувања на името Груевски, негде 9 пати :)
Ех па кога ќе се сретнат очи во очи со дипломатите од ЕУ нема да му рецитира поезија:nesvest:
Девојчево ако треба и ќе се жртвува за татковината, ќе посети можеби голем број на хотелски соби, може ќе работи 24/7 (верувам дека заради тоа е и избрана, ама не верувам дека ја тестирале) ама на крај успехот за татковината сите ќе не направи горди !
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Нареден пат треба Јасмина Мукаетова или Сузана Гавазова. Не е иронија ова, туку е баш вистина. Тоа е нашата култура бе дечки, да не се лажиме.
А можи, можи, не е далеку од вистината. Ако сака нека владее и 10 јазици...ако вака ги владее, тешко фајде. Али и Хич погоди за какво ниво на образование се работи.

У секој случај со среќа нека ги троши народните пари :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Ех па кога ќе се сретнат очи во очи со дипломатите од ЕУ нема да му рецитира поезија:nesvest:
Девојчево ако треба и ќе се жртвува за татковината, ќе посети можеби голем број на хотелски соби, може ќе работи 24/7 (верувам дека заради тоа е и избрана, ама не верувам дека ја тестирале) ама на крај успехот за татковината сите ќе не направи горди !
Напиша ко демек проблемот со името ќе го реши оваа :pos:

Викаш горди ќе не направи? Ајде бе па и ти, ги имаме спомениците.

Него од кај знаеш дека ќе се жртвува? Жртвување е плата од 10.000 евра(пример)? Жртвување е шетање низ Европа? Гарантираш дека ќе работи како нашава влада 24/7?
Ако ова е жртвување, дај да се жртвувам и јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom