Манастир

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нема дa коментирам ништо за "друшката"...
Aма ќе дадам мислење за монасите..зборот доаѓа од грчкиот monos т.е. сам од тука и значењето..наследувањето на Исусовиот живот, повелекувајќи се во осаментост за што поверно да го живеат евангелието.
Колку е тоа добро незнам..мене ми изгледа како духовно и телесно самоубиство.
Исус рекол "Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание!" - а не затворете се во четири зида и правете се себични скотови кои христинајството го чуваат себично само за себе..демек тие се светите.
Телесно затоа што машката и женската природа не можат да живеат самостојно. Створени се еден од друг (Ева од Адам) . Изолација доведува до девијации.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pa so ako gi naogala na MIrc koj kurac ste i ti i taa grl da sudite ??

MOze ne moze drugacije , sto ste Vie natcoveci nekoi najisocijalizirani na planetava ???

Ima muka nekoja devojcevo a vakvi povrshni nesogleduvanja mozat da kazuvaat samo dripci bez nikakvo zivotno iskustvo a bogami ni takt !

Normalno deka ima pozadina LABILNA LICNOST E od avion se gleda , I zatoa nikogas ako si coek ne se ismevaj na POSLABIOT niti krevaj RAKA na nego niti ZBOR... oti toa ne e plemenito i pederasticno e !

Ne vi teknalo deka nema moze so koj da pozbori doma na takva tema , deka mozebi tatko i ja sodomiziral ko malecka , deka x x drugi pricini igraat i deka na kraju kraeva ogovaranje i osuduvanje e mnogu podla rabota ???

PAk ke kazam retki se tie koi znaat zasto idat da spoznaat nesto a na tie drugite im treba nekakva pomos podrshka , i ne ismevajte nikogas drugi zatoa sto nekogas tokmu takva situacija moze da Vi se desi i na Vas pa toas ke se zgazite od smeenje ko moronchinja. Ne se znae sto nosi noc a sto nosi dan nikogas. Ete toa e poentata jes da ne zasluzi da ti repliciram ama ajde eve od mene tolku da te prosvetlam malce deka vistinata ima dve strani sekogas

шведо која мука ја има цурава бе,како шо прочитав неможела дечко да си најде,се преку мирц ги наоѓала,на 18 години запаѓа во бедови дека нема среќа во љубовта,барем girll тоа го кажа како пример е сега ако има и некоја друга позадина тоа е друго,но на 18 год да бедачиш дека немаш среќа во љубов и по цели денови да плачеш за некоја виртуелна личност место да искочиш да се социјализираш малку мене тоа не ми личи на асална личност,барем да беше некоја мука па да не се смееме ова не е мука има милиони сингл луѓе па ни на крај памет не им текнало да се замонашат,ебате решението
Нема дa коментирам ништо за "друшката"...
Aма ќе дадам мислење за монасите..зборот доаѓа од грчкиот monos т.е. сам од тука и значењето..наследувањето на Исусовиот живот, повелекувајќи се во осаментост за што поверно да го живеат евангелието.
Колку е тоа добро незнам..мене ми изгледа како духовно и телесно самоубиство.
Исус рекол "Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание!" - а не затворете се во четири зида и правете се себични скотови кои христинајството го чуваат себично само за себе..демек тие се светите.
Телесно затоа што машката и женската природа не можат да живеат самостојно. Створени се еден од друг (Ева од Адам) . Изолација доведува до девијации.
Slusaj nemoj da zboris protiv monasite imaj ti muda i sedi tamu na leb i voda pa posle zbori !

E ne popovite poarni se ... oni demek ne se sebicni skotovi idat vamu tamu propovedaat kurcevi kariki i se debeleat ko kreteni ...

Vistinskiot Monah, Dervish ili tibetanski svestenik e dostoen za sekoja pocit i nekoi devijacii koi gi ima se normalni ( pederizam i renesansa ) ama toa ne vi dava za pravo da zborite deka se zatvorile kako skotovi. KOj si be ti da sudis koj e skot koj ne e skot ..marsh u picku materinu i ti ako taka mislis
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
SWEDEN напиша:
Slusaj nemoj da zboris protiv monasite imaj ti muda i sedi tamu na leb i voda pa posle zbori !

E ne popovite poarni se ... oni demek ne se sebicni skotovi idat vamu tamu propovedaat kurcevi kariki i se debeleat ko kreteni ...

Vistinskiot Monah, Dervish ili tibetanski svestenik e dostoen za sekoja pocit i nekoi devijacii koi gi ima se normalni ( pederizam i renesansa ) ama toa ne vi dava za pravo da zborite deka se zatvorile kako skotovi. KOj si be ti da sudis koj e skot koj ne e skot ..marsh u picku materinu i ti ako taka mislis
Е мочко, ај не ми продавај мене муда за бубрези важи..
Секој има право да каже што мисли...јас реков што мислам а ти пази како се изразуваш...спрема мене...ако имаш со нешто да ме демантираш кажи ако не ...гитла.
Демек на леб и вода биле. На леб и вода се по своја волја а не по моја. Оние доле во Африка се тогаш најголемитe монаси.
Запишано е ‘Милост сакам, а не жртви’...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Na kogo be ti mocko ?

Si bil li ti u manastir i si zapoznal li monah ama od asalnite ?

Si prael muabet so niv ?

I sto ima te demantiram tebe ti se demantirash samiot, prav hristijanin za kakov se proklamiras nikad nema ni da pomisli da kaze za nekoj drug a kamoli za monah deka e sebicen skot !

Sto znaci ti si kurton od hristijanin ... licemer i sto te vrtam demantiraj si se sam sebe i ponatamu

A bas deka pokaza ti Milost kon monasite se gleda u tvojot post... vrska neams djabe si cital toa sveti knigi koa nisto ne si razbral i ne primenues u praksa ...

Milost sakam a ne zrtvi ... pa zar tie monasi ne pruzaat milost na tie sto baraat uteha tamu ? KOj poveke pruza debel pop koj ke go kupis za 100 evra ili toj so se posvetil da dava milost u izolacija i go zivee zivotot isposnicki kako sto i Isus sto go ziveel ???

Bruko edna za hristijanstvoto ja da sum ke ti dam ispisnica smesta
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
е фала ти многу што ми реплицираше ти семоќен просветителу,да не беше ти ќе останев со мисла дека луѓе при здрав разум го прават тоа,и не треба да си којзнае колку социјализиран за да размислиш малку поубаво,какво животно искуство сум имал јас тоа ти неможеш да го знаеш а неможам ни јас да зборам за неа,само дадов мое мислење кое ти неможеш да ми го смениш многу нормално
Normalno deka ima pozadina LABILNA LICNOST E od avion se gleda , I zatoa nikogas ako si coek ne se ismevaj na POSLABIOT niti krevaj RAKA na nego niti ZBOR... oti toa ne e plemenito i pederasticno e !
а кај виде ти дека се исмева некој,освен што само коментираме,и прекини да преувеличуваш,педерастично е да бидеш дволичен и подмукла личност

и прво прочитај го два пати постот па после реплицирај и лупај глупости кои немаат никаква врска,а ако нејкеш да ме читаш слободно имаш игнор

и да....не треба да ми реплицираш нема потреба оф топик да одиме,и ако и е убаво нека оди у манастир мене ништо не ми смета може и таму има мирц:smir:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Slusaj ne mi se obracaj vishe sto te tolerirav te tolerirav radi satri dobri vreminja ... i se potsmevashe i ti na devojkata i na kraju kraeva sto te vrtam ne me prozivaj ponatamu nemam sto da ti kazam na niedna tema a na ovaa ti rekov sto mislam !

Ajd teraj patot ...

ON TOPIK : Monasi rules e moeto mislenje
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
lele kutrata
ako navistina saka od srce da odi vo manastir a ne da bega od realnosta togas e vo red,
no ako go koristi toa kako izgovor za da pobegne od problemite, togas devojkata ima (i ke ima) uste pogolem problem.
nieden problem ne se resava so izoliranje, tuku naprotiv so soocuvanje.
najprvo treba nekoj ljubezno da i kaze deka treba da se sozeme malku i da ne izbrzuva, sepak devojkata e mlada a najgolemite greski t.e. pogresnite odluki se donuesuvaat tokmu na tie godini.

girlll, ako navistina ja sakas tvojata drugarka pomogni i so iskren razgovor bez osuduvanje.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Si bil li ti u manastir i si zapoznal li monah ama od asalnite ?
Si prael muabet so niv ?
A bas deka pokaza ti Milost kon monasite se gleda u tvojot post... vrska neams djabe si cital toa sveti knigi koa nisto ne si razbral i ne primenues u praksa ...
Јас да покажам милост спрема монасите...од Господ милост, од мене..
Света вода, олтари ,бдеења, повикувње на мртви, монштво,аџилак и слични глупости се свештенички кривоверста и изуми..никаде Бог не го барал тоа од нас..
За да дискутираш нешто ти треба многу повеќе од титула дворски шут..ти прочитај а не јас.

Milost sakam a ne zrtvi ... pa zar tie monasi ne pruzaat milost na tie sto baraat uteha tamu ?
Се мисли на грешниците на покајание...не на давање милостиња.
KOj poveke pruza debel pop koj ke go kupis za 100 evra ili toj so se posvetil da dava milost u izolacija i go zivee zivotot isposnicki kako sto i Isus sto go ziveel ???
Што мешаш баби и жаби..кој спомна попови..луташ по мапата.
Bruko edna za hristijanstvoto ja da sum ke ti dam ispisnica smesta
Фала од тебе ако е знам дека сум на прв пат.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Sto te vrtam ti ne si znaci vernik ... u manastirite se vistinskite vernici
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Па не сум верник спрема твои стандарди...Тоа е затоа што не се слагам со твоето мислење...ама ова е форум.
Јас не барам од тебе ти да се согласуваш со мене...само си стојам на својот став.
Замисли апостолите наместо да одат во светот и да го проповедат евангелието да отиделе сите во една пештера и да станале монаси..мислиш дека би постојало христијанството во денешен облик? Монаштвото е идеал...сличен на свештениците и нивниот alter christus...мислиш дека постои човек кој може да го замени Бога?
Да не зборувам кога сите христијани би отишле во манастир како би се развивала популацијата на оваа планета. Бог рекол да се размножуваме.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ako ne e premnogu licno na koja crkva ti pripagash ?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Мислам дека со ова филмовиве со замонашување се само за да е центар пажње...:toe:
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Па можеби во манастир ќе го најди мирот и спокојот, а ако не, не се ни манастирите темници па цел век да ја држи некој затворена. Има луѓе кои душевните кризи ги поминале во манастир на некој му помогна на некој не, ако е искрена и ЗНАИ што је чека таму каков живот, нека појди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom