Мамин син

Член од
4 септември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
7
Zdravo, nova sum na forumov i ne znam dali imalo vakva tema dosega, ama imam edno prasanje: kako bi postapile dokolku svekrvata ja fatite kako ve prisluskuva na vrata dodeka pravite muabet so mazot ili pak dodeka zborite na telefon i mu kazuvate na mazot a toj ne prezema nisto vo vrska so toa za da ne se kara i kapak na se ja brani majka mu. Konkretno vo slucajov se raboti sto svekrva mi ja fativ pred nekoj den kako me prisluskuva na vrata dodeka zborev na tel, ja otvaram vratata a ona zalepena so uvoto na vrata
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Zdravo, nova sum na forumov i ne znam dali imalo vakva tema dosega, ama imam edno prasanje: kako bi postapile dokolku svekrvata ja fatite kako ve prisluskuva na vrata dodeka pravite muabet so mazot ili pak dodeka zborite na telefon i mu kazuvate na mazot a toj ne prezema nisto vo vrska so toa za da ne se kara i kapak na se ja brani majka mu. Konkretno vo slucajov se raboti sto svekrva mi ja fativ pred nekoj den kako me prisluskuva na vrata dodeka zborev na tel, ja otvaram vratata a ona zalepena so uvoto na vrata
Здраво, стар сум на форумов, мислам староседелец сум и мразам да читам латиница. Ама зато шо си во голема мака јас еве ќе ти помогнам, да не те боли тамбурчето шо таа те прислушкувала и така е стара докљафтена и неслушат саглам не пак преку врата. А во случај да ја имаш начекано со чаша стаклена е тогај да знајш дека сигурно те имат слушнато. Остани ми поздравена не карај се со мажот ти и водете љубов.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас имав комшика чија што свекрва им влегувала навечер во спална додека спиеле и си го покривала синот. Ама само синот, на снаата "не и било ладно".
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Zdravo, nova sum na forumov i ne znam dali imalo vakva tema dosega, ama imam edno prasanje: kako bi postapile dokolku svekrvata ja fatite kako ve prisluskuva na vrata dodeka pravite muabet so mazot ili pak dodeka zborite na telefon i mu kazuvate na mazot a toj ne prezema nisto vo vrska so toa za da ne se kara i kapak na se ja brani majka mu. Konkretno vo slucajov se raboti sto svekrva mi ja fativ pred nekoj den kako me prisluskuva na vrata dodeka zborev na tel, ja otvaram vratata a ona zalepena so uvoto na vrata
Таа сигурно има некоја нејзина тајна која не сака никој да ја дознае.Сигурно има некој швалер,некои девијантни појави,нешто погрешно.Прислушувајќи те тебе она сака да пронајде слабост во твоето поведение,така да не биде само она неморалната во вашата куќа.Сака да си обезбеди покритие предвреме.,
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
За тоа ние си живееме на страна и од свекрви и од се. Јес да за многу работи е потешко, од ствари како сам си, сите сметки си ги плакаш, кирија за стан (фала богу у нашиот случај ова го нема) децата кога се брзаш нема каде да ги оставиш за 2 минути и сл. Ама раатот и тишината, башка мајка ми секогаш е срекна кога ке ја види снаата бидејки ја гледа еднаш или два пати у неделата не се опишуваат. Така да доколу можете бегајте некаде на само, веруј ми, вреди. Јас кај мајка ми имам кука на 4 спрата од по 150 квадрата секој спрат, огромни тераси двор и сл. додека станот ми е мал, само 50 квадрата, мегутоа нема за ништо да го менувам бидејки имам во него максимална приватност.[DOUBLEPOST=1409818191][/DOUBLEPOST]Значи советот ми беше да бегате на страна и на само, доколку се може. Нека биде по скромно али нека биде ваше. Мене на пример би ми било навистина незгодно кога би ме ставиле да одбирам страна помегу мајка ми и жена ми, мада стално ке бидам од страна на сопругата, бидејки на крај на денот таа е таа што ми останува (мада секогаш ги сослушувам и двете страни) и доколку сопругата е крива наогам некое заедничко решение али после коа ке си отидеме дома насамо има пиче мамино отерување. И им давам до знаење и на едната и на другата (не е битно која е крива) дека доколку се скараат пак ке ги откачам и двете. Така да пазат која што и како прави. Мегутоа во голем дел од случаите тоа не е опција, синовите застануваат од страна на мајката, чисто од причина што така им е испран мозокот од кога се родени.

p.s. ти го кажувам ова не хипотетички туку од искуство бидејки живеев кај моите 2-3 месеца додека се реновираше станот каде што сум сега, и сакаш верувај ми сакаш не уште вториот ден мајка ми и жена ми се с'рчкаа. Веднаш застанав од страна на жена ми (додуша и морав пошто реално мајка ми беше виновна)
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Бракот за мажот предтставува „ развод “ од мајката
Вашиот сопруг, веројатно, се уште не е „ разведен “
Почекајте малку.....
Обично сите мажи, за крако време се „ разведуваат “
Но има и случаји, кои никогаш не успеваат да се „ разведат“ од мајките
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас имав комшика чија што свекрва им влегувала навечер во спална додека спиеле и си го покривала синот. Ама само синот, на снаата "не и било ладно".
Изгледа многу мрдала, зато не и било ладно :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Тука највеќе грешат родителите. Не ги оставаат децата да пораснат.. Не датира проблемот кај свекрвата што го замара синот од моментот на склучување на бракот, проблемот настанал кога синов имал 18-19 години и мајкава му уплаќала уплатници за на факултет, му купувала книги, го носела да му извади ЛК/пасош во МВР. Од тука датира проблемот.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Мислам дека главната причина за ваквите појави е тоа што добар дел од жените на ова поднебје немаат буквално никаква занимација во животот освен децата.
Што друго да се очекува од средовечна жена која нема ниту работа, ниту хоби, ниту пријателки, ниту било какви идеја да го пополни времето, логично дека главна занимација ќе и биде синчето (кое има 30+ години и сопстена фамилија), и по цели денови ќе се бави со прислушкувања, сплеткарења, оговарања и плукања по снаата.
Никој не тврди дека по стапување во брак треба да се прекинат сите врски со родителите, ама односот мајка-син не може да биде ист на 2 години и на 30 години, се работи за возрасна индивидуа и нема потреба мајката да се секира дали синот бил гладен, дали снаата му готвела, дали чистела по дома, колку трошела и слично, тоа се работи кои ги засегаат нив двајца, нема потреба некој трет да се меша.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Девојката или сопругата се сериозна закана за љубовта на маката кон нејзиното синче. Многу бракови и врски пропаѓаат бидејќи мажот навремено не го прекинал односот мајка-дете. Идеални години за осамостојување се од 12-18, потоа процесот е многу потежок. Колку порано мажот го раскине односот мајка-дете толку подобро за неговиот иден живот како возрасен. Тоа незначи дека треба да престане да ја сака и почитува мајката туку да и стави до знаење дека за својот живот и своите постапку одлучува сам и за своите грешки сноси одговорности.
Ниеден созреан маж во јавност несмее да ја понижи партнерката и да се стави на страна на мајката, без оглед на ситуацијата. Мора да остане неутрален, а насамо и зад затворени врати со партнерката ќе расчисти дали била во право и дали згрешила.

Многу девојки кои се во врска со мамино синче се залажуваат дека во брак ќе созрее и ќе го смени однесувањето. Не се лажете. Мајката која синот постар од 19 години го третира како дете, нема да се смени со неговото стапување во брак.

Како што спомна некој погоре, 20 квадрати интима вредат повеќе од палата без приватност и интима.
Колку и да се добри родителите секогаш ќе постои јаз на генерации и спротиставени мислења.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
7
ne znam sto e problemot so zenava ama veke podolgo vreme ja primetuvam deka probuva da me prislusuva, ama sega ja fativ na lice mesto, ama ne e problemot samo so nea, ocigledno sto i da napravi ona i da ne e ispravno maz mi ke bide na nejzinata strana, a ne jas i sin mi, ona e broj eden ne sme vazni nie[DOUBLEPOST=1409830363][/DOUBLEPOST]postojano slusam deka ona mu bila majka, a deka mozel da ima zeni kolku saka, a mene ako ne mi se svigalo sum znaela kade e vratata i mozelo slobodno da si odam
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom