Малини - најпрофитабилен бизнис

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дека гледаат што поефтино нема збор, ама тој што сака квалитетен ајвар ќе фрла (сортира) мувлосани, ртка зелени и сл а другиот ќе оди само на квантитет во зависност каков производ сакаат да добијат. Дали само квантитетот и ниската цена им е битна, или и квалитетот кој треба да го постигнат и го бараат крајните купувачи..

Чист пример продавам грозје секоја година ми го плаќаат 2-3 денари повеќе од цената тука, ама се знае топ квалитет суровина ем на лик ем количина на шеќер и сл
Toa se sitni ribi ili nekoj so kupue za licna upotreba. Za mass production samo cena. Se razbira toa ne znaci skapano, mada i toa moze da se upotrebi ako pravilno se iscisti, isece skapanoto, tuku izgledot na produktot i velicinata ne se bitni, nitu ima potreba po klasiranje, sortiranje i pakuvanje. taze refus so sto poniska cena.
 
T

Terroir

Гостин
Toa se sitni ribi ili nekoj so kupue za licna upotreba. Za mass production samo cena. Se razbira toa ne znaci skapano, mada i toa moze da se upotrebi ako pravilno se iscisti, isece skapanoto, tuku izgledot na produktot i velicinata ne se bitni, nitu ima potreba po klasiranje, sortiranje i pakuvanje. taze refus so sto poniska cena.
Фирмата сигурно е топ5 во Македонија со извоз на земјоделски производи, далеку од тоа дека се работи за поединечна лична употреба или ситна риба

Туку да не бегаме од темата која е за малина..Дали Полската малина со Српската малина има ист квалитет ? Тешко, прашање е содржината на шеќер, процентот на сува материја во неа, квалитетот на истата поготово за конзумација што се продава по маркетите замрзната. Не е исто да береш со машина која не селектира зрело/зелено или на рака, дали на лик е убава или оштетена/мувлосана оти има производители кои одат во насадите од берба на берба останатиот дел од сезоната го преспиваат

Тука и се прави таа разлика во цената кај тие што ја купуваат.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Фирмата сигурно е топ5 во Македонија со извоз на земјоделски производи, далеку од тоа дека се работи за поединечна лична употреба или ситна риба

Туку да не бегаме од темата која е за малина..Дали Полската малина со Српската малина има ист квалитет ? Тешко, прашање е содржината на шеќер, процентот на сува материја во неа, квалитетот на истата поготово за конзумација што се продава по маркетите замрзната. Не е исто да береш со машина која не селектира зрело/зелено или на рака, дали на лик е убава или оштетена/мувлосана оти има производители кои одат во насадите од берба на берба останатиот дел од сезоната го преспиваат

Тука и се прави таа разлика во цената кај тие што ја купуваат.
Српската малина е несомнено поквалитетна од полската . А во врска со машините за берење , има машини - комбајни каде што управуваат 3-4 луѓе , 1 го вози , 2ца селектираат како што паѓа малината, а уште еден само става и зема гајби . Но таа машина е 50 000 евра и никој не ја купува тука на балканот .[DOUBLEPOST=1529901947][/DOUBLEPOST]
Polska ekstremno go zgolemuva proizvodstvoto na malini. Isto taka i vo ceska i ungarija na veliko sadat novi ogromni nasadi. Pa taka vo idnina moze da ocekuvate deka cenata sigurno ke padne, a poso polska i ostanatite se vo eu nisto cudno i da zabranat uvoz od drugi drzavi sto za srpskata (i nasata ) malina ke znaci cenovna katastrofa.
Vo srbija na pazar gi prodavaat po 100din kilo, so e pomalku od edno evro, to est nasi 50den.[DOUBLEPOST=1529311945][/DOUBLEPOST]http://rs.n1info.com/a397159/Biznis/Poljski-malinari-poceli-protest-i-prekinuli-berbu.html
Моментално Русија и САД(Тексас) се најголеми производители на малина во светот , после е Чиле , Полска па Србија . Што мислиш , во САД и Русија иста е цената на малината како во Полска и Србија? Роленд малината од Чиле моментално е 2 евра продажна цена на големо , а во Србија 1,5 евро по кг максимум . https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=rolend+raspberry Види ги цените . Големите компании ја диктираат цената , нема хиперпродукција - тоа е проказна за мали деца , како сега некој да ми каже дека има премногу компири во светот и затоа цената е 15 денари на големо . Малината не се користо само за сокови и џемови , еве промер листовите се користат за чај и лек . Од малината се прави вино , овошен јогурт , се прават пити и разни торти . Има полуготови прозводи како лиснати теста на база на малина . Слободно можам да кажам дека малината се користи во над 100 различни производи и гранки . Манипулацијата со цената е друга работа .
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se nadevam deka sto poubava cena ke dobiete. Toa e celta, makata i potta da si ja naplatis. Ama ako vo srbija na pazar na kilo gi merat po 50den slabo kazuva rabotata. A kolkava e moznosta na Makedonija vnatresno da go apsorbira sopstvenoto proizvodstvo kojznae. Gledajte sto se slucuva so cenite na skoro site zemjodelski proizvodi, zato so nema izvoz za rusija.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Se nadevam deka sto poubava cena ke dobiete. Toa e celta, makata i potta da si ja naplatis. Ama ako vo srbija na pazar na kilo gi merat po 50den slabo kazuva rabotata. A kolkava e moznosta na Makedonija vnatresno da go apsorbira sopstvenoto proizvodstvo kojznae. Gledajte sto se slucuva so cenite na skoro site zemjodelski proizvodi, zato so nema izvoz za rusija.
Извоз има, моментално во Охридско има над 10 агенти кои ја носат црешата за Русија , ама по која цена ? Ланската цена беше 150 денари по кг а оваа година 70 денари/кг . Ние имаме проблем со самите себе , не со пазарот . Во Холандија исто така има пластеници со малини , капини и јагоди ама цената не е иста како оваа овде , зошто ? Затоа што таму не може секој да откупува и продава , а овде е дива лига - тоа покажува дека пазарот е незаситен и има премногу опортунисти кои ќе си направат големи пари .
Поубава цена овде нема да има во нареднице години , се додека не се средат работиве на државно и регионално балканско ниво .[DOUBLEPOST=1529905612][/DOUBLEPOST]
epa ako e taka otvori otkupen centar i zaebi motikata. ke vidis deka ne e taka sjajno kako so si mislis. A i malinite ne se bas nekoj proizvod so rasiren spektar za upotreba. Za sok, tuk tamu retko nekoj gi konzumirat kako svezo ovosje i toa isklucivo zaradi pomodarstvo i tuka zavrsuva nivnata prakticna primena.
Идејата ми е паралелно со производството на малина да почнам со откуп на некои други овошја и зеленчуци и нивна преработка во полусуровини . Ги имам тие предиспозиции (објект , опрема) да го започнам тој бизнис , но за жал проблем се парите-премногу вложив во малините. Треба да најдам пласман и да имам пари да откупам , да платам луѓе за преработката и на крај да го пласирам .
Идејата беше да се земе македонско јаболко , да се исецка со димензии 1х1х1 цм и да се шокира , така да се продаде . Но за жал не најдов пласман и не го почнав. Зошто јаболко ? Затоа што е најевтино за старт.
 
Последно уредено:
T

Terroir

Гостин
Српската малина е несомнено поквалитетна од полската . А во врска со машините за берење , има машини - комбајни каде што управуваат 3-4 луѓе , 1 го вози , 2ца селектираат како што паѓа малината, а уште еден само става и зема гајби . Но таа машина е 50 000 евра и никој не ја купува тука на балканот .

Купуваат веќе во Србија тие што имаат поголеми насади, кај нас сам да ја купиш не се исплаќа ама ако сте десетина малинари со по 3-4 хектари ќе се исплати. Ако не се лажам и кај нас државата на задругите им дава дури и до 80% од набавката на механизација така да овој берач ќе испадне 10к евра а има и други поволности задругата


Според ликов лани просечна цена на вишна 0.6 во Србија а извозна цена од 1.3 евра минимум па се до 1.7 и преку 2 евра, сигурно сл ситуација била и со малината..
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Колку се движи моменталната откупна цена на вишните, има ли некој информација?
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Здраво... Ме интересира како поминавте оваа година со откуп и цена за малините? Јас сум почетник пред неколку денови насадив за проба 580 садници Виламет. Ги одбрав нив како најбарана сорта и најисплатлива инвестиција (барем така ми кажаа )
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Здраво... Ме интересира како поминавте оваа година со откуп и цена за малините? Јас сум почетник пред неколку денови насадив за проба 580 садници Виламет. Ги одбрав нив како најбарана сорта и најисплатлива инвестиција (барем така ми кажаа )
Чекај чекај. Без да знаеш како одат цени насади 580 садници? Знајш ли барем дали има сигурен пласман?
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Абе јас имам сигурен откуп не е проблем со тоа ама прашувам колку е цената информативно на мало и големо може ке се најде некоја подобра понуда.. секое денарче плус е добродојдено
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Абе јас имам сигурен откуп не е проблем со тоа ама прашувам колку е цената информативно на мало и големо може ке се најде некоја подобра понуда.. секое денарче плус е добродојдено
Тука имаш доволно инфромации за да направиш поглобална слика.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Тука имаш доволно инфромации за да направиш поглобална слика.
Фала ти за линкот но ме интересира како поминаа оваа година со продажба ако сакаат да споделат тие што имаат насадено
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Јас бев пред некоја година заинтересиран ама не најдов сигурен пласман.
Сега ме заинтересира бизнисов со боровинки, но и таму не знам како е пласманот а неможам да ја најдам и теткава за да ја прашам подетално.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Зависи во кој дел од МК ти се боровинките, мислам дека цените за ситно се разликуваат. Тие што собираа на планина самоникнати, ги продаваа во Демир Хисар по 200 денари кило, ми се чини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom