Македонци во Аделаида, Австралија?

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204

Eve ti vidi si sto e oglaseno. Momentalno tenki se so rabotnici sekade taka da bi trebalo da ima rabota. Mislam deka od Mart nataka veke ke ima dosta vrateni ovde pa ke se stabilizira situacijata i ke nema tolku moznosti. Sega e bonanza, ides na intervju i baras edno 20-30K poveke od sto plakaa za toa mesto pred kovid i bez problem dobivas, bar vo Melburn e taka.
Поразгледав и не сум импресиониран од разликата помеѓу НЗ и Аус!
Да, има разлика, ама од некои 10%. Јас искрено очекував околу 40% разлика, ама не било така. И во НЗ е као има побарувачка, фрчат огласи, ама платата е таа :toe: Очигледно им фалат луѓе ама сеуште не се спремни да платат повеќе, значи не им дошло јајцето на газот:D
Сега има да биде интересно, за Аус знам дека Индијци претежно ги пополнуваат местата од нашата струка(геодезија), ама во НЗ главен извор беше ЈАР, а тие сега се со фреш нов сој на Корона вирус и се на игнор.
П.С. Јас сум само аналитичар на пазарот на труд, геодет пред пензија никаде не одам и не се спремам да одам, анализава е за близок роднина во истата струка. Прашањето беше држи ли вода преселба во Аус од НЗ, одговорот не е еднозначен, ама очигледно не е нешто вау разликата. Ок ако си 30 години и почнуваш да грбачиш Аус е подобра опција, за се’ повозрасно мислам дека исти миленко.
Инжињерите имаат надпросечна плата во споредба со многу струки, такада се бара.
Без искуство со само завршено школо земаат доста пари. Згрешив што не го учев ова ама јбг не ме влече таа струка. Невработеноста во Adelaide седи околу 7-8%.
Аделаида стана интересна како опција поради пониските цени на недвижностите и тој некој посебен шмек на живот за разлика од рестото Аустралија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.979
Поени од реакции
33.080
Поразгледав и не сум импресиониран од разликата помеѓу НЗ и Аус!
Да, има разлика, ама од некои 10%. Јас искрено очекував околу 40% разлика, ама не било така. И во НЗ е као има побарувачка, фрчат огласи, ама платата е таа :toe: Очигледно им фалат луѓе ама сеуште не се спремни да платат повеќе, значи не им дошло јајцето на газот:D
Сега има да биде интересно, за Аус знам дека Индијци претежно ги пополнуваат местата од нашата струка(геодезија), ама во НЗ главен извор беше ЈАР, а тие сега се со фреш нов сој на Корона вирус и се на игнор.
П.С. Јас сум само аналитичар на пазарот на труд, геодет пред пензија никаде не одам и не се спремам да одам, анализава е за близок роднина во истата струка. Прашањето беше држи ли вода преселба во Аус од НЗ, одговорот не е еднозначен, ама очигледно не е нешто вау разликата. Ок ако си 30 години и почнуваш да грбачиш Аус е подобра опција, за се’ повозрасно мислам дека исти миленко.

Аделаида стана интересна како опција поради пониските цени на недвижностите и тој некој посебен шмек на живот за разлика од рестото Аустралија.

Конкретно за геодети платите одат од 70-170к во моментов, зависи што, и зависи каде. За високите плати ќе мора регистрација, за останатите мислам дека не бараат сертифицирање (особено не инженерство, катастар да).

Во мајнинг се највисоки, ама и најтешко, инаку имам видено огласи и по 200к АУД. Проблем е што се FIFO & DIDO, што за фамилијарни луѓе и не е баш сјајна опција.

П.С еве и еден за инженерска со 200к, ама верувам дека за ова правилата се премногу строги, плус 5 годишно искуство во АУС, невозможно е да се фати ваков од надвор.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204

Конкретно за геодети платите одат од 70-170к во моментов, зависи што, и зависи каде. За високите плати ќе мора регистрација, за останатите мислам дека не бараат сертифицирање (особено не инженерство, катастар да).

Во мајнинг се највисоки, ама и најтешко, инаку имам видено огласи и по 200к АУД. Проблем е што се FIFO & DIDO, што за фамилијарни луѓе и не е баш сјајна опција.

П.С еве и еден за инженерска со 200к, ама верувам дека за ова правилата се премногу строги, плус 5 годишно искуство во АУС, невозможно е да се фати ваков од надвор.
За последново и НЗ експириенс држи, само зад толкава плата секогаш има подводни камења! Ќе треба да исправаш што закашкал некој трет или услови за работа гној!
Реалните 100-110К за нормална работа стојат и во НЗ и во Аус. Разликата е што во НЗ не можеш да најдеш таква недојдија како во Аус :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.979
Поени од реакции
33.080
За последново и НЗ експириенс држи, само зад толкава плата секогаш има подводни камења! Ќе треба да исправаш што закашкал некој трет или услови за работа гној!
Реалните 100-110К за нормална работа стојат и во НЗ и во Аус. Разликата е што во НЗ не можеш да најдеш таква недојдија како во Аус :D
Што ти прави искуството :D

Да, 110тина се возможни после 3+ години таму, можеби и порано. А терените се тешки, особено ако си во северниот дел на континентот и во mining.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.558
Поени од реакции
20.932
Поразгледав и не сум импресиониран од разликата помеѓу НЗ и Аус!
Да, има разлика, ама од некои 10%. Јас искрено очекував околу 40% разлика, ама не било така. И во НЗ е као има побарувачка, фрчат огласи, ама платата е таа :toe: Очигледно им фалат луѓе ама сеуште не се спремни да платат повеќе, значи не им дошло јајцето на газот:D
Сега има да биде интересно, за Аус знам дека Индијци претежно ги пополнуваат местата од нашата струка(геодезија), ама во НЗ главен извор беше ЈАР, а тие сега се со фреш нов сој на Корона вирус и се на игнор.
П.С. Јас сум само аналитичар на пазарот на труд, геодет пред пензија никаде не одам и не се спремам да одам, анализава е за близок роднина во истата струка. Прашањето беше држи ли вода преселба во Аус од НЗ, одговорот не е еднозначен, ама очигледно не е нешто вау разликата. Ок ако си 30 години и почнуваш да грбачиш Аус е подобра опција, за се’ повозрасно мислам дека исти миленко.

Аделаида стана интересна како опција поради пониските цени на недвижностите и тој некој посебен шмек на живот за разлика од рестото Аустралија.

ne bi go menjal Auckland za Adelaide za nikakvi pari... Toa ti e kako Skopje da go zamenis so Berovo.... Realno ako veke gledas za AUS gledaj Queensland ili WA za geodet. Razlikata ne e samo platite, racunaj mnogu raboti vo NZ se poskapi posto e podaleku i nisto ne proizveduvaat... Vo WA imas isto poeftini kuki so nesto nalik mediteranska klima plus znacitelno poblisku do evropa i azija. Racunaj vo momentot NZD e "jak" zatoa sto relativno dobro se spravija so pandemijata ama istoriski 1 AUD = 1.20 NZD.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Поразгледав и не сум импресиониран од разликата помеѓу НЗ и Аус!
Да, има разлика, ама од некои 10%. Јас искрено очекував околу 40% разлика, ама не било така. И во НЗ е као има побарувачка, фрчат огласи, ама платата е таа :toe: Очигледно им фалат луѓе ама сеуште не се спремни да платат повеќе, значи не им дошло јајцето на газот:D
Сега има да биде интересно, за Аус знам дека Индијци претежно ги пополнуваат местата од нашата струка(геодезија), ама во НЗ главен извор беше ЈАР, а тие сега се со фреш нов сој на Корона вирус и се на игнор.
П.С. Јас сум само аналитичар на пазарот на труд, геодет пред пензија никаде не одам и не се спремам да одам, анализава е за близок роднина во истата струка. Прашањето беше држи ли вода преселба во Аус од НЗ, одговорот не е еднозначен, ама очигледно не е нешто вау разликата. Ок ако си 30 години и почнуваш да грбачиш Аус е подобра опција, за се’ повозрасно мислам дека исти миленко.

Аделаида стана интересна како опција поради пониските цени на недвижностите и тој некој посебен шмек на живот за разлика од рестото Аустралија.
Епа слични плати а импотите се 3-4 пати помали. Моја колешка само што напушти Сиднеј работа и се пресели таму, мислам 10% помалку зема ма да државните работи исто плаќаат. Купи куќа на 600 квадрати за смешна цена.

Ама пак неможеш после да се жалиш дека Аделаиде нема плажи како Сиднеј или дека е досаден град. Ако сакаш поефтино мора да се откажеш од некои работи. И во Скопје е така, ако сакаш куќа на водно ке платиш дебело, ако не има поефтини населби.
Автоматски споено мислење:

ne bi go menjal Auckland za Adelaide za nikakvi pari... Toa ti e kako Skopje da go zamenis so Berovo.... Realno ako veke gledas za AUS gledaj Queensland ili WA za geodet. Razlikata ne e samo platite, racunaj mnogu raboti vo NZ se poskapi posto e podaleku i nisto ne proizveduvaat... Vo WA imas isto poeftini kuki so nesto nalik mediteranska klima plus znacitelno poblisku do evropa i azija. Racunaj vo momentot NZD e "jak" zatoa sto relativno dobro se spravija so pandemijata ama istoriski 1 AUD = 1.20 NZD.
Gold Coast е интересна работа, премногу се гради, најбрзо растечки град е а личи малку на Мајами. За време на пандемијата највеќе колеги таму отидоа, ма и таму цените доста пораснаа може да се купи нешто.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.558
Поени од реакции
20.932
Епа слични плати а импотите се 3-4 пати помали. Моја колешка само што напушти Сиднеј работа и се пресели таму, мислам 10% помалку зема ма да државните работи исто плаќаат. Купи куќа на 600 квадрати за смешна цена.

Ама пак неможеш после да се жалиш дека Аделаиде нема плажи како Сиднеј или дека е досаден град. Ако сакаш поефтино мора да се откажеш од некои работи. И во Скопје е така, ако сакаш куќа на водно ке платиш дебело, ако не има поефтини населби.
Автоматски споено мислење:Gold Coast е интересна работа, премногу се гради, најбрзо растечки град е а личи малку на Мајами. За време на пандемијата највеќе колеги таму отидоа, ма и таму цените доста пораснаа може да се купи нешто.

Gold Cost e sekogas NAJDOBRA opcija ako mozes da opstanes tamu. Mini Majami bez kriminal, odlicna klima, duri nema ni muvi :), tursti cela godina, sekogas sareno.... Plus Indi Car...

Problemot e ona sto kaza otidoa kukite baagi nagore, pred 2 god toa sto mozese da zemes za pola milka sega i miljonce, zboram za kuka na 10 min od surfers so komoten (ok ova melburnski) plac od 700-800m2. Ona sto gledam sega e deka imaat ogromna pobaruvacka za kuki, invazija od viktrorija, a za townhouse i stanovi poslabo. Ovde za razlika od sidnej narod ne e naviknat da plaka body corporate i site teraat ista matematika, bolje ke platam poskapo i ke idam u kuka na 10 min podaleku od centar nego da sum vo super stan ili townhouse so bazen i gym i da plakam $50-100 nedelno... Jebi ga toa e... Iskreno koga go zgasnav FARANG gotov bev da se selam na Filipinite ali mi izlegoa nekoj familjarni raboti pa resiv vo AUS da ostanam. Togas trebase da presecam i da se preselam na GC ali jebi ga, kaj i da e u narednive 2-3 god ke bide. Feb planiram da razgledam detalno pa ke odlucan dali GC ili Brisbane. Vo momentov dosta se gradi tamu i malku e zaebano da zemes nesto bez da vidis town planning...
 
Член од
26 септември 2022
Мислења
6
Поени од реакции
2
Град од окулу 1 мил. Важи за најголемо село во австралија. Мртов после 10 навечер освен Glenelg. Тоа ти е наслебата на самата плажа до аеродромот. Работа има колку сакаш мада така е скоро секаде во аус. Би заработувал добро ако си инжинер или работиш нешто поврзано со рударство затоа што заедно со Перт се главни рударски градови. Најевтин главен град во АУС каде сеуште можеш да купиш куќа. Мала мак заедница. Прашај што друго те интересира.
Jas iskreno baram nekoe dete od tamu za brak jas sum od Ohrid
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.723
Поени од реакции
888
Македонската заедница е уствари црквата што им е, што е одделна од МПЦ. Може ќе ти најдат некој ерген :)

Туу, од 2013 е таму сигурно е резидент.
Кога сме кај Аделаида, има некој инфо како е сега економската ситуација? За инженерска струка ме интересира.
Каков резидент бре, избегав од таа државa.

После Adelaide живеев Melbourne.

Каде каде подобар град за живеење - во смисла работа, бизнис, клима...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Македонската заедница е уствари црквата што им е, што е одделна од МПЦ. Може ќе ти најдат некој ерген :)Каков резидент бре, избегав од таа државa.

После Adelaide живеев Melbourne.

Каде каде подобар град за живеење - во смисла работа, бизнис, клима...
Мои колеги родени во Аделаиде живеат во Сиднеј, се жалат нема доволно работни позиции. Барем за работа во сиднеј треба ептен да си опонок да не најдеш пошто невработеноста е мала, Мелбурн исто.

малите градови имаат помалку компании и можности. И во Мк е исто.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.723
Поени од реакции
888
Секаде е подобро од Adelaide. Hobart пре би живеел барем во најубавата клима Австралија што може да ја пружи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom