Македонци во Аделаида, Австралија?

Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Перт е еден од најубавите градови на светот (за мене најубав во Австралија). Самата Свон река во центарот е голема ко езеро, прв пат кога ја видов мислев океанот е. Кингс Парк во Перт е најголем парк-шума во центар на некоја светска метропола, поголем од Централ Парк во Њујорк итн итн.. Перт има 10 месеци лето. Град долг ко цигара, над 100км долг 15км широк, буквално секој живее на 10-15 мин од плажа. Во Перт има и голема МАК зедница. Перт е и најбогат град моментално во АУС а може и во светот, едноставно центар на рударската индустрија е и се гледа. Има населби каде што 20-25 милјони за куќа се нормална работа и има по 30-40 клиенти кога некоја иде на продажба... Перт е друга категорија. Единствен минус е што е МНОГУ изолиран, најизолирана метропола (Батистута се пресели таму баш затоа). Речиси никогаш нема некој светски настан таму, кога има светски турнеи речиси секогаш се се дешава на источниот брег, Мелбурн, Сиднеј, Бризбен, евентуално Аделаид. Од друга страна поблиску си до МКД, имаш само една станица, директ лет до Дубаи. Има евтини летови до азија што мене ми одговара исто. Ако останам во АУС би се преселил во Перт.


Бев во Перт,прекрасен град,скроз поинаку од она шо замислував,центарот на Перт има некој европски шарм а и околните населби се супер!(y)
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
|Volkswagen| само напред :)
инаку, во тек на темата, дали знае некој да каже отприлика
цена м2 рент простор на културно место (downtown или како да го кажам_)
како за галерија, студио и сл. во Аделаида?
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
|Volkswagen| до кај стигна ?:), се надевам дека и јас ќе ти се придружам во Аделаида, во наредниот период...:)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Тука сум друже во Adelaide. Еве скоро една недела.

Градот е феноменален. Уште да најдам работа :D :D
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Со здравје и среќа, само напред... ти се радувам и Те поздравувам (salut)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Знаев дека пишав нешто за ова. Ме заинтересира онаа темата за иселување во Австралија па ми текна на оваа тема.

Да живеев Аделаида.

Потоа заминав Мелбурн.

Аделаида го фатив во лош период, тогаш баш пропадна Холден и буквално вакуум се направи во државата.

Мелбурн е далеку подобар град за живот и работа ама бев на таа регионална виза (489) и не смеев да работам.

Џилонг смеев, Баларат...


Иначе имаше една група Македонци таму, ама речиси кој од кој позабеган, со чест на исклучоци.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сега на која виза си?
Туу, од 2013 е таму сигурно е резидент.
Кога сме кај Аделаида, има некој инфо како е сега економската ситуација? За инженерска струка ме интересира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Туу, од 2013 е таму сигурно е резидент.
Кога сме кај Аделаида, има некој инфо како е сега економската ситуација? За инженерска струка ме интересира.


Eve ti vidi si sto e oglaseno. Momentalno tenki se so rabotnici sekade taka da bi trebalo da ima rabota. Mislam deka od Mart nataka veke ke ima dosta vrateni ovde pa ke se stabilizira situacijata i ke nema tolku moznosti. Sega e bonanza, ides na intervju i baras edno 20-30K poveke od sto plakaa za toa mesto pred kovid i bez problem dobivas, bar vo Melburn e taka.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Туу, од 2013 е таму сигурно е резидент.
Кога сме кај Аделаида, има некој инфо како е сега економската ситуација? За инженерска струка ме интересира.
Инжињерите имаат надпросечна плата во споредба со многу струки, такада се бара.
Без искуство со само завршено школо земаат доста пари. Згрешив што не го учев ова ама јбг не ме влече таа струка. Невработеноста во Adelaide седи околу 7-8%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom