Македонци во Јужна Америка

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Која е причината што одат таму?
И Бразил е сиромашна земја......
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Добро не знам за што се расправате кога темава е баш интересна - Македонци во Јужна Америка. Инаку мојот прадедо е отиден таму(Во Аргентина) од Егејска Македонија во 30тите години на неколку години па се вратил.
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Која е причината што одат таму?
И Бразил е сиромашна земја......
Ти навистина ништо не си прочитал.... Никој никаде не оди туку се работи за тоа што оделе пред 100 години! И плус Бразил ни тогаш не бил ни сега не е сиромашна земја. Бразил е седма економија на светот - пред Русија, Австралија, Канада, Јужноафричка Република...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ти навистина ништо не си прочитал.... Никој никаде не оди туку се работи за тоа што оделе пред 100 години! И плус Бразил ни тогаш не бил ни сега не е сиромашна земја. Бразил е седма економија на светот - пред Русија, Австралија, Канада, Јужноафричка Република...
Абе ти така мислиш, оди таму и да видиш како живеат. Народот се дели на сиромашни и богати. Средна класа нема таму.
Јас да би имал пари би отишол да живеам таму, пред се би одел за тоа што е земја со егзотични места, убави плажи (не дека нема во други земји) и моја најомилена држава е Бразил. Но ако одам таму и постои голем ризик. Безбедноста е на многу ниско ниво. :(
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
^
60% oд населението во Бразил живеат во тешка беда, нешто како кај нас ромите што живеат
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
^
60% oд населението во Бразил живеат во тешка беда, нешто како кај нас ромите што живеат
Па и јас исто му кажувам горе на типот но не сваќа. Народот им е поделен на богати и сиромашни, од што повеќето се сиромашни.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Па и јас исто му кажувам горе на типот но не сваќа. Народот им е поделен на богати и сиромашни, од што повеќето се сиромашни.
Да,но углавном македонците,па и другите европејци таму не се дел од тие 60 %......... Таа беда е претежно за мулатите,црнците и индијанците.Просечен бел човек освен ако не е тежок пропалитет си живее убаво таму.Тие што оделе таму оделе пред еден век.Во тоа време земјите од Јужна Америка не се ништо посиромашни и помалку атрактивни за емиграција од тие во С. Америка.
А замисли која беда било тука кога морале по леб да идат до таму.Реално Македонија,а и целиот балкан биле таква дупка пред 100 години што ни гуштер не можел тука да живее.Тешко на некој полошо да му било таму.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па не сум од вчера.... Прво имам 45 години и во животот имам познавано и разговарано со луѓе што го живееле тоа време. Второ, гомнарската пропагандна машинерија што е на сила и што е инсталирана во 1999 со душа чека вакви случаеви за да може до максимум да ги врегла. За нивна жал не можат да ги најдат туку се обидуваат да наметнат „мислење“ преку рекла-казала - нормално, кај најглупавиот дел од популацијата зошто единствено тој дел е подложен на ваков вид на манипулација.
А ти самиот не си свесен колку си изманипулиран...или самиот си манипулатор што е уште поверојатно.
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Абе ти така мислиш, оди таму и да видиш како живеат. Народот се дели на сиромашни и богати. Средна класа нема таму.
Средна класа повеќе нема никаде. Средна класа постоеше во „Западниот“ свет во времето на блоковската поделба, со падот на Источниот блок нема повеќе потреба од постоење на средна класа. Сиромашни има се` повеќе и во САД, и тој број се` повеќе се зголемува! Вистина е дека постојат „социјални“ држави што се грижат за сопственото население, ама исто така е вистина дека и таму мора да се работи за да се обезбеди некаков достоинствен живот. Се` друго е само преживејување...

Вистина е дека постои висока стапка на криминал во Рио и Сао Пауло, ама не дека со тоа се многу поразлични од предградијата на Вашингтон и Лос Анџелес. Знаеш ли зошто Лејкерси од „Форум“ преминаа во „Делта Центар“? Поради превисоката стапка на криминал во Инглвуд....
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
А ти самиот не си свесен колку си изманипулиран...или самиот си манипулатор што е уште поверојатно.

Они се водат по паролата ‘‘ Тоа што е твое тоа е и мое а тоа што е мое ич да не те интересира ‘‘.
Или па никогаш и немале нешто свое!

Никогаш не работеле нешто продуктивно и домаќински и затоа концептот за приватна сопственост им е туѓ и несфатлив ...

Во дадените историски околности направија штета , но самото време ги прегази и нив и нивната животна философија ...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.135
Поени од реакции
797
Па не сум од вчера.... Прво имам 45 години и во животот имам познавано и разговарано со луѓе што го живееле тоа време. Второ, гомнарската пропагандна машинерија што е на сила и што е инсталирана во 1999 со душа чека вакви случаеви за да може до максимум да ги врегла. За нивна жал не можат да ги најдат туку се обидуваат да наметнат „мислење“ преку рекла-казала - нормално, кај најглупавиот дел од популацијата зошто единствено тој дел е подложен на ваков вид на манипулација.
Кај најглупавиот дел од популацијата......Се читаш ли бе ти што пишуваш,демек и јас а и другите кои не веруваме на комуњарската пропаганда сме дел од оваа популација само затоа што на тебе и на таквите како тебе не им се вклопуваме во идеолошката матрица? Еееј чиче,не е ова '47-ма,ова е 21 век,ти знаеш ли дека пред јас да напишам или тврдам било што,се информирам и тоа од различни извори кои ги проверувам повеќекратно? Гомнарската пропагандна машинерија за која зборуваш е онаа во С.Кореја и кај сличните дембили како нив кои велеа дека покојниот бивши "драг лидер" бил роден на највисоката планина во орловско гнездо,а всушност е роден во туѓа земја,во воен камп и примитивни услови.Немој да помислам дека и ти си дел од корејската популација,поздрав!
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Кај најглупавиот дел од популацијата......Се читаш ли бе ти што пишуваш,демек и јас а и другите кои не веруваме на комуњарската пропаганда сме дел од оваа популација само затоа што на тебе и на таквите како тебе не им се вклопуваме во идеолошката матрица? Еееј чиче,не е ова '47-ма,ова е 21 век,ти знаеш ли дека пред јас да напишам или тврдам било што,се информирам и тоа од различни извори кои ги проверувам повеќекратно? Гомнарската пропагандна машинерија за која зборуваш е онаа во С.Кореја и кај сличните дембили како нив кои велеа дека покојниот бивши "драг лидер" бил роден на највисоката планина во орловско гнездо,а всушност е роден во туѓа земја,во воен камп и примитивни услови.Немој да помислам дека и ти си дел од корејската популација,поздрав!
Внучко, бујрум наброј ги ограбените предвоени чесни богаташи од Македонија што од страна на Комунистите биле избркани во Јужна Америка.....
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Поарно Голи оток за нив 1000-2000 отколку да умираат 20 милиони жители за нив 1000-2000 кој имале личен интерес да ја растурат Југославија.:cuc: за тие чо ги пратиле таму .
Да и се намочам од ќерамиди на твојата омилена Југославија.

Ајт трк полупај троа камен на Голи Оток едно година-две, па после кога (и ако) се вратиш ќе попраиме муабет пак тука, бива ли?
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Да и се намочам од ќерамиди на твојата омилена Југославија.

Ајт трк полупај троа камен на Голи Оток едно година-две, па после кога (и ако) се вратиш ќе попраиме муабет пак тука, бива ли?
Епа ко сакаш да растуриш држава од 20 милиони жители кои живеат 20 милиони пати подобро од денешницава че кршиш камен .Fucking reality:drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom