Македонци во Јужна Америка

Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Денеска читав на Википедиа...

Македонци во Бразил- 45000
Македонци во Аргентина-30000
Макеоднци во Уругвај...


Знам за САД, Канада, Австралија..Европа... но Ј. Америка?

Би ценел доколку споделите веродостојни информации... :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Macedon...togenerated1-7
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
4.883
кр кр кр. Абе, се топнав од смеење ...
оти битолчани зато..
--- надополнето: 4 јануари 2012 во 04:52 ---
Иначе на Пеле родителите биле од Пиринска Македонија, но за време на Прва Балканска се преселиле во Бразил и благодарение на неговите корени бил толку успешен фудбалер.. Чисто информативно
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
оти битолчани зато..
Баш ...

Иначе на Пеле родителите биле од Пиринска Македонија, но за време на Прва Балканска се преселиле во Бразил и благодарение на неговите корени бил толку успешен фудбалер.. Чисто информативно
А шо има врска Пеле со Марадона и темава .... ?
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
4.883
Баш ...
--- надополнето: 4 јануари 2012 во 04:53 ---

А шо има врска Пеле со Марадона и темава ....
Македонци во Ј.Америка ами како..
Досадно ми е, too much rakija. Spam is on.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
4.883
А,да и Маите и шаманите во Перу своите обичаи ги украле од древните македонци кои биле на екскурзија баш во тие краишта.
(само тие со 4то шо биле можеле да патуваат на екскурзијата..)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Денеска читав на Википедиа...

Македонци во Бразил- 45000
Македонци во Аргентина-30000
Макеоднци во Уругвај...


Знам за САД, Канада, Австралија..Европа... но Ј. Америка?

Би ценел доколку споделите веродостојни информации... :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Macedon...togenerated1-7
Знаеш кој се тие македонци? Тоа се оние кои 1947 пребегнаа во Ј.Америка со помош на ЦИА преку Грција,тоа се претежно работливи и имотни луѓе кои не се согласувале со тогашната национализација(легален грабеж) кои го спроведувале тогашните власти(полуписмена сељачана и комуњара) и кои сакале на лесен начин да се докопаат до имотот,стоката,нивите и парите на тогашните трговци,занаетчии,сточари итн.Денес голем број од оние кои се сеуште живи и кои ја спроведуваа "национализацијата на приватниот имот" се согласуваат дека тоа им било најголемата глупост која ја направиле(лично ми имаат неколкумина од нив признаено,ама тогаш не им пречело,мамето нивно хоштаплерско).Денес,голем дел од тие луѓе се починати и имаат оставено потомци со своите латиноамерикански жени,ама можете да замислите како им е било да си ги оставиш жената и децата и да отидеш во јабана без можност за враќање.Ама,веројатно е било тоа или познатиот Голи Оток,поздрав!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Пред да му се насмеете има во Сан Паоло.
Имам Роднини и таму. :D
Иначе еве ти детали. :P
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_in_Brazil 5,000 people in Brazil are of Slav Macedonian ancestry.
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_Argentine An estimated 30,000 Macedonians can be found in Argentina.

Иначе има Македонци, ама највеќе во Ј. Америка има Хрвати кога станува збор за Екс-Југославеснките простори.
Само поголем број од нив се заминати пред 1939 па не знаат како да се декларираат.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Мојот прадедо бил на печалба во Аргентина неколку години. Ништо чудно, Јужна Америка особено Уругвај, Аргентина и Бразил биле подеднакво атрактивни дестинации за сите Европјани како и САД, Канада и Австралија. Мислам дека има Македонци и во Јужноафриканска Република.
памтам во 90тите години Вардар беше на турнеја во Јужна Америка па имаше и снимки со наши луѓе од таму, кој заборавил да зборува, кој пола-пола хаха битно сите беа воодушевени што имаат контакт со Македонци!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Знам дека има доста Хрвати во тој дел на светот, не само во Бразил и Аргентина туку и во Чиле, Перу и останатите помали држави. Колку што имам читано голем дел од нив емигрирале после втората светска војна од причина што биле сојузници на третиот рајх или пак го поддржувале, па после капитулацијата на Германија го избрале тој дел од светот од причина што таму биле амнестирани од своето минато, во Аргентина сеуште можат да се најдат бивши Ес Ес офицери, мислам дека пред некоја година беше депортиран или откриен некој доктор Менгеле таму некаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom