Македонците со највисока платежна моќ во регионот

С

сашенко

Гостин
Ако по тоа проценуваш колку пари имаат луѓето, тогаш не знам што да ти кажам.
Не проценувам по тоа ама треба да се земе в предвид.Ке познаеш лесно човек со 500-600 евра месечни примања и човек со 200 евра
 
T

Tetro

Гостин
Ако по тоа проценуваш колку пари имаат луѓето, тогаш не знам што да ти кажам.
А ти по што оценуваш?
Значи, нивната "заработка" ако е 6000 евра, ти мислиш дека тоа се чисти пари. :tapp::tapp:

Врати се назад низ темата, ти имам удрено една мала пресметка како сето тоа изгледа, па после мастурбирај на тие 20.000 денари на кои си научен.

Значи, тие просечни 20.000 денари се чиста измислица од надлежните, а тоа дека имаат некои и повеќе е факт.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Да бидиме и малку објективни и да не плукаме како кретени. Транзицијата направи НЕРАБОТНИЦИ МРЗИ!.. останато од претходното уредување луѓето чекаат друг да им среди работа. пак објективно гледајте на 30% невработеност... тие 30% се неточна бројка , затоа што од нов 10-15% работат само не се осигурани и сите го знаеме тоа. Остатокот 5-6 % демек сакаме да работиме ама со прст не ни се мрда или некој што си го преценува трудот и плука само дека немало работа. Да речиме приближно 15% би се движела невработеноста во Македонија. Како сакате речете , незнам која влада да дојди незнам кој владетел пак ке е исто , ако треба да се промени нешто треба да се почни од народот, на поголемиот дел свакањата им се погрешни замислете не ни знаат за каков систем гласаат или во каков систем живеат. Дури и парадоксално улогите на левица и десница се обратни. Џабе плукање другари , работа има , само на кој му се работи.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Јас сум невработен (студент), а (платата на татко ми + платата на мајка ми) << Државен просек. Не да сме под просек... тонеме!!! Може платат не се намалила по доаѓњето на оваа гарнитура, ама затоа цените до плафон рипнаа! Не зборaм за луксузирање, туку з основни прехранбени производи... И поздрав до Де_чоузен_уан! Само трезвено да се согледува реалната слика!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Прашај ги тутунарите, лозарите, и некои земјоделци во Струмица.
Кого да прашам..???:pos2:
Па дете јас сум од Струмица, меѓудругото садиме и тутун а моите комшии, роднини и познати се тие земјоделците од Струмица..
А тебе би ти препорачал да си врткаш градска шема, да си уплатиш една спортска и да не се замараш на вакви теми.. :salut:
Џабе плукање другари , работа има , само на кој му се работи.
Во Македонија има работа, ама воловска не човечка. Да работиш ко животно само за лебот. Срамота. За ова не е виновен народот туку новопечените транзициски газди кои преку грбот на народот сакаат да се богатат со приватни бизниси.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Има тутунари и ред други одгледувачи на земјоделски гранки со поголеми површини кои земаат и над 6 000 евра на година! Што прави една месецчна плата од 500 евра.

Ова чисто како пример.
леле интелигенцијо мајкина партиска, БЛАВО бе маско БЛАВО, ај сега како високо интелигентно сушчество, кога веќе ги споемна, земјоделците и посебно тутунарите , ај од тие пари што ги зимаат во годината што викаш 600 15 000 евра, удри му есапот за расходи : прво нафта, после семенски материјали , хемикалии, работна сила итн итн па да видиш тогаш бе ташак еден колку зимаат тие.
Сега овде правиш сите сте глупи и ненормални само јас сум најпаметен и нормален, ајде сиктер бркај работа , басма продавање и муда за бубрези на сред село не овде.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
леле интелигенцијо мајкина партиска, БЛАВО бе маско БЛАВО, ај сега како високо интелигентно сушчество, кога веќе ги споемна, земјоделците и посебно тутунарите , ај од тие пари што ги зимаат во годината што викаш 600 15 000 евра, удри му есапот за расходи : прво нафта, после семенски материјали , хемикалии, работна сила итн итн па да видиш тогаш бе ташак еден колку зимаат тие.
Сега овде правиш сите сте глупи и ненормални само јас сум најпаметен и нормален, ајде сиктер бркај работа , басма продавање и муда за бубрези на сред село не овде.

Дали ти бе другар одгледуваш тутун или било каква земјоделска култура ? и ако не е тајна дали си вработен и што работиш... Зошто ова го кажа како да имаш сериозни проблеми со тутунот. Или само ти е испран мозокот од медиумската ретардирана клима во Македонија . Никој не вели дека состојбата е идеална , ама па и не е ни лоша како што ти ја прикажуваш.
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Едни пијат вино други вода, просечно сите сме на шприцер.
Ако се земе она правило 20/80, мегу другото дека 80% од богатството се наога кај 20% од луѓето , можеби и не е така необична цифрата за просечната плата. Со други зборови, тоа значи дека ако некој зема 120 000 денари плата во истиот момент компензира 8 луге што земаат по 15 000 или 12 луѓе што земаат 10 000 . Претпоставувам дека во пресметките не влегуваат невработените, така што ако во едно четиричлено семејство вработен е само еден само тој се брои.
Исто така процентото од 33 % свесни сме дека не е вистинскиот, однив има луѓе кои работат, а и други кои пак дури и не им се работи. Овие бројки не верувам дека некој ги знае. Дека е на арно работава не е, тоа го покажува процентот на сиромаштија кој го спомна леандра и кој некако е 'во од' со невработеноста. Јас мислам дека нема некои големи корекции во однос на просечната плата, дека навистина е толку просекот..но со оглед на Парето правилот кое го спомнав, тоа е она што најмногу треба да не плаши... Односно, воопто не е добро просекот на плата да биде диктираан од аритметичка средина (ако воошто така се смета просекот). Кога некој зема огромна плата а друг минимална .Тоа значи дека разликиите и економскиот јаз меѓу социјалните слоеви и класи е голема.
Сепак, мислам дека рестарт на овие работи и голем бунт ке има кога на лугето ке им дојде навистина преку глава и кога ке немаат излезно засега Во македонија мислам дека има извори како да се дојде до пари
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Вие знаете ли колку пари земаат во Хрватска?


Груевски се чукнат.

--- надополнето ---

само тоа ќе напишам


GDP - per capita (PPP):
$17,500 (2010 est.)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/hr.html

GDP - per capita (PPP):
$9,400 (2010 est.)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html


Нека секој сам си направи заклучок при двојно посилна економија на човек кој колку пари може да земе. Цените во регионот се исти.

--- надополнето ---

Таквите луѓе кои зборуваат такви нешто треба да се бесен и убиени.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Значи каков легализам овде имаме заменик министер на полиција можи што сака да прави, а обичниот смртник да плукне на улица одма казна ќе му залепат. Ами како Македонија е правна држава сите се еднакви пред закон само некои се повеќе еднакви од другите.


И супер е бе шо се смеам на глупости на луди работи лицемерие.... А бе тераат некој филм пазарно стопанство кај нас досега тоа го немаше освен ако се мисли на увоз од Кина друго нема а и како што се оди на преселување на индустријата од западот во Кина нема ни да имаме никакво стопанство како што сме врзани со Европа.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Патем според светските стандарди Македонија е богата држава. Поголем дел од светското население имаат 1 долар на ден.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Патем според светските стандарди Македонија е богата држава. Поголем дел од светското население имаат 1 долар на ден.
Многу утешително. Работава „Ќути може и бетер да биде...“. Фала, сега на цел народ му е полесно. :smir:
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
45
Поени од реакции
1
Многу утешително. Работава „Ќути може и бетер да биде...“. Фала, сега на цел народ му е полесно. :smir:
Не е утешително, а факт. Сигурен сум дека и Германците се чувствуваат сиромашни.

--- надополнето ---

Подобро гледајте што имате, а не она што може да имате.

Проблемот на Македонија не е толку финансиски како репресија на луѓето еден над друг и власта над нив. А луѓето кои се подготвени овој напис заслужуваат затвор. Ова е исмејување на владата на народот.

--- надополнето ---

Во овој момент власта ви мисли за безмоз'чни идиоти кои не можат да видат што е ситуацијата околу нив
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Не е утешително, а факт. Сигурен сум дека и Германците се чувствуваат сиромашни.

--- надополнето ---

Подобро гледајте што имате, а не она што може да имате.

Проблемот на Македонија не е толку финансиски како репресија на луѓето еден над друг и власта над нив. А луѓето кои се подготвени овој напис заслужуваат затвор. Ова е исмејување на владата на народот.

--- надополнето ---

Во овој момент власта ви мисли за безмоз'чни идиоти кои не можат да видат што е ситуацијата околу нив

 

Kajgana Shop

На врв Bottom