Македонско фудбалско првенство 2014/15

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласачи
    205
Статус
Затворена за нови мислења.
Z

ziko bt

Гостин
И евентуално освојувачот на купот ако обезбедил место во Европа преку првенството,и четврто пласираниот ќе игра во ЛЕ.
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Битна работа за тие што ќе изборат пласман во Европа е рејтингот на клубовите. Од нашите клубови само Работнички е во групата носители за ждребот. Барем така беше до ланската сезона и тоа само за Лига Европа. За Лига на Шампиони 100% сме во групата послабо рангирани.
Исто така освојувачот на Купот на Македонија е во групата носители. Лани Металург првото коло беше носител па доби противник од Андора.
Не знам која е формулата во УЕФА ама тој што ќе го освои Купот кај нас ќе има голема шанса да ја помине првата рунда ако добие противник од Сан Марино, Андора или Фарски Оствори.
Пред две недели УЕФА објави дека значително ги зголемува наградите од Европските купови, па ако некој наш претставник помине една рунда може да рачуна на 250.000 - 300.000 евра. Во превод, на освојувачот на Купот му се смешкаат 300К најмалку.

Шампионот, ќе се „слика“ со пехарот ама ќе ги добие Стеауа, Бате Борисов, Спарта Прага, Динамо Загреб и слични на нив уште во прво коло. Шанси за поминување ... минимални.

Лани Металург помина две рунди, загуби во третата и мислам дека вкупно зема околу 300.000.

Од кај нас оваа година во Европа најверојатно ќе одат Вардар, Шкендија, Ренова и Работничи (преку купот).
Јас вака типувам.

Ренова беше со бодови блиску до Силекс и Металург, ама „се разбуди“ во април па ги победи Металург, Шкендија и Работнички по ред и сега е дури трета.
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Уште да обезбедеа пренос од барем еден од полуфиналниве дуели и не ќе беше лошо -_- Ни на страната на ФФМ ни на МТВ, ништо.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.596
Поени од реакции
69.945
Тетекс води 0-1, вкупно 3-1 и треба да прими три гола за да испадне од купот или два за Турново да има шанси по продолженија/пенали.

Да не си ја сместија со Турново, првенство за куп? :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Тетекс води 0-1, вкупно 3-1 и треба да прими три гола за да испадне од купот или два за Турново да има шанси по продолженија/пенали.

Да не си ја сместија со Турново, првенство за куп? :D
Да не се вреѓаме, Тетекс специјалисти за Куп утакмици се :D
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Тетекс води 0-1, вкупно 3-1 и треба да прими три гола за да испадне од купот или два за Турново да има шанси по продолженија/пенали.

Да не си ја сместија со Турново, првенство за куп? :D
Сакав да ја пишем кец таа у лига. И на крај си викам, ништо чудно да им ја дадат оваа за у Купот да играа пак финале. И очигледно не сум згрешил.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Хоризонт во 90та минута ја свртува на 2:1, ќе се игра продолжетоци тука :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Хоризонт во 90та минута ја свртува на 2:1, ќе се игра продолжетоци тука :)
Пенали директива како што читам... у тек се веќе..[DOUBLEPOST=1429114332][/DOUBLEPOST]И победа на Тетекс на пенали 2-4 .
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.596
Поени од реакции
69.945
Тетекс-Работнички финале во купот!

На полуфиналето од младинскиот куп Вардар испадна од Слога со пораз од 2-0 во Чаир (2-1 заврши првата утакмица), а по мечот домашните навивачи ги нападнале нашите младинци.
http://sportmedia.mk/skandalozno-mladintsite-na-vardar-pretepani-na-cair-foto/#11

Какви се овие младинци кои изгледаат како 35 години да имаат. Изгледа како Буњамин Шабани што беше пионер до 18 години, така овие се младинци :)

Резил се нашине, никакви млади категории немаме, само тие кадетите ни вредат, другово за отпад...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Дали само кај мене или и кај вас последниве две недели на екипа.мк цело време излагаат реклами и антивирусот ви свири со блокирани напади и предупредувања? Ме нервира оти немам како да читам сега новости на страната :mad:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Има премногу реклами ама нема pop-up реклами или некакви вируси.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Дали само кај мене или и кај вас последниве две недели на екипа.мк цело време излагаат реклами и антивирусот ви свири со блокирани напади и предупредувања? Ме нервира оти немам како да читам сега новости на страната :mad:
исто е и кај мене. нов тип на рекламирање изгледа... ако некој знае како да се исклучи ова нека каже ако не бојкот за екипа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom