Македонски театар

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ја гледав ЕЕГ - Електроенцефалограм, во режија на Ѓорѓи Јолевски, кој и самиот е единствен актер во оваа монодрама...
Бев воодушевена од неговиот вонсериски талент за глума...
А во однос на тематиката - ЕЕГ е една творба од повеќе различни претстави и целта е да се прикаже во 90 мин комплексноста на човечкиот мозок, т.е. разновидноста на емоции(плачење, радување, лутење, самосожалување, гнев, љубов итн...) во интервал од 90 мин...
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Ја гледав ЕЕГ - Електроенцефалограм, во режија на Ѓорѓи Јолевски, кој и самиот е единствен актер во оваа монодрама...
Бев воодушевена од неговиот вонсериски талент за глума...
А во однос на тематиката - ЕЕГ е една творба од повеќе различни претстави и целта е да се прикаже во 90 мин комплексноста на човечкиот мозок, т.е. разновидноста на емоции(плачење, радување, лутење, самосожалување, гнев, љубов итн...) во интервал од 90 мин...
Одличен коментар, инаку јас ја немам гледано ама според ова мора да ја гледам :) И секако не се сомневам во талентот на Јолевски, феноменален е! :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Инаку јас последно ја гледав Олово на перница и тоа по 3 пат, текстот е на Венко Андоновски и е исклучителна претстава која не смее да се пропушти и им ја препорачувам на сите.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Нова претстава во МНТ

„Кој се плаши од Вирџинија Вулф”

Автор: Едвард Олби
Режија: Синиша Евтимов

Улоги: Весна Петрушевска
Сенко Велинов
Игор Стојчевски
Јелена Јованова


Повеќе на: http://www.facebook.com/igor.stojchevski.fanpage
 
К

командо

Гостин
Да не сака некој карта за Евгениј Онегин, утре 20.30, драмски.... ?
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.536
Поени од реакции
1.521
дали е возможно да се купат карти онлајн за МНТ? поточно ми треба за „Не се клади на Енглези“. пошо на нивнион сајт не гледам таква опција...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.929
Поени од реакции
7.586
Супер со овој потег да се пуштаат театарски претстави на Јутјуб во време на коронавирусов. Сепак ова со претставиве треба да биде така засекогаш секако со старите претстави што веќе не се на репертоарот одамна.

МНТ вечерва го имаат пуштено Сомнително лице во 1080p HD квалитет.
Театар Комедија го имаат пуштено Сон на летната ноќ и тоа во 480p ужасен квалитет.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Каква катастрофа од претстава, мајко мила :facepalm: :facepalm: :facepalm:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.102
Поени од реакции
9.923
Сомнително лице, МНТ :)
Ич да не ја гледам значи. Ќе си ги чекам Изгубени Германци и Мајсторот и Маргарита.

П.С. И Кумановски театар имаат пуштено досега три претстави. Ме чуди што Велес и Битола уште спијат, па и Драмски.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ич да не ја гледам значи. Ќе си ги чекам Изгубени Германци и Мајсторот и Маргарита.

П.С. И Кумановски театар имаат пуштено досега три претстави. Ме чуди што Велес и Битола уште спијат, па и Драмски.
А, за најдобрите (Прилеп) не ти текнува, а? :icon_lol:

Озбилно, прелоша, дно претстава, ни Театар Комедија мислам дека не би успеале вака лошо да ја направат. Никаква логика, никаков флоу, физички и вулгарен хумор во Џери Луис стил, Ристановски се смешкаше после своите реплики од што е преглупаво сето тоа што се случува.

Германците се одлични, само не знам дали добро би се пренесле преку екран.
Автоматски споено мислење:

Уствари овој Синиша режисеров има режиано и во Театар Комедија, така да, да, тоа е тој стил што само на Марик му е смешен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom