Македонски театар

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Швејк во втората светска војна од Брехт, Прилепски театар, режија Мартин Кочовски. Топ снимка и звук. Нешто што мора да го изгледате :)

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.080
Поени од реакции
9.872
Го имам гледано филмот. Го даваа на Телма, пред десетина години можда, црнобел, од времето на Чехословачка.

Ако задржале бар 50% од хуморот во филмот, ќе биде топ.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Го имам гледано филмот. Го даваа на Телма, пред десетина години можда, црнобел, од времето на Чехословачка.

Ако задржале бар 50% од хуморот во филмот, ќе биде топ.
Не можам да најдам инфо за филмов, а и чудно ми е што велиш дека е комедија. Да не е правен според оригиналната приказна за Швејк, а не според Брехт?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.080
Поени од реакции
9.872
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Мислев дека по филмов е. Има и втор дел.
Ахх, го имам порано начекано на кратко на ХРТ, урнебес е, не се заборава оваа фаца:pos:

Претставава е скроз различна приказна и е епски театар, нешто што само Кочовски го работи кај нас. Не се споредува со искуството во живо, ама вреди да потрошиш 2 саати :)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.053
Поени од реакции
7.092
На Тракермк може да се симнат интересни театарски претстави

Денес е ставена Чернодрински се враќа дома 1992 Драмски театар - автор Горан Стефановски а режија на Слободан Унковски.
Сомнително лице 2007 МНТ - автор Бранислав Нушиќ а режија на Синиша Ефтимов.

Наскоро Еригон Драмски театар - од Јордан Плевнеш.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.080
Поени од реакции
9.872
По Швејк од Бертолт Брехт е, дело чинам напишано дури бил во емиграција.
Филмот е работен по книга на Јарослав Хашек. Ја има преведено Литература.мк.

Е сега не знам дали Брехт зел инспирација од Хашек или обратно.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.053
Поени од реакции
7.092
Еригон од Драмски ставен на trackermk.com. Исто така тука е ставен и краткиот документарен Птиците доаѓаат на Бранко Гапо.

Преплавен е со македонска содржина торенти овие карантински денови trackermk.com
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.746
Поени од реакции
6.839
Филмот е работен по книга на Јарослав Хашек. Ја има преведено Литература.мк.

Е сега не знам дали Брехт зел инспирација од Хашек или обратно.
Брехт има земено инспирација од Хашек.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.053
Поени од реакции
7.092
Секој четврток на МРТ 1 во 23:10 часот македонска театарска претстава. Вчера беше претставата Сребрена свадба од МНТ но не беше на сцена туку во холот и со многу малку публика.

Исто и на Наша тв имате претстави претежно се од Драмски во недела а реприза мислам беше среда но термините ги заборавив.

Ги имате некој од претставите што се емитуваат на јутјуб каналов
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.053
Поени од реакции
7.092
Повторно на МРТ 1 секој четврток театарски претстави во 23 часот.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.053
Поени од реакции
7.092
На Тракер мк е ставен Словенски ковчег емитувана во чест на Марин Бабиќ. Се емитуваше во вторникот во 23 часот на МРТ 1.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Ги гледав драмите речиси сите во драмски. Мојот маж е премотивна и напорна, Странци е супер, Мајн нејм ис Горан Стефановски не функционира пресегменирана е, Кармен е ок но досадна е, Чудесна терапија најмногу ми се допадна лесна е сатирична, Гертруда има интересна приказна, Чудна случка во ноќта исто е интересно сценарио но малку напорна. Во мнт го гледав Петра фон Кант, ок е но лоша глума има, лезбејска е ако на некој му значи тоа. Едно 8-9 претстави фатив за 4-5 месеци. Оди театарот напред ок е има добри особено нови глумици и режисери.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom