Македонски студенти во Бугарија

R

RAYTHEON23

Гостин
па и ја тоа питам...



епа? зашо нив не ги питате малце како им е? ... не секој мкд се пишува бг. значи ли тоа дека е забрането? и дека секој шо е таму е бугарин?

ama ima razlika vo grcija imeno grcite ne baraat da se pises grk ili formulari kaj treba da bides bugar pa da imas stipendija i da pluknes na tvoite pra pra pra dedo i baba...neznam nekoj pisa bilo dobro pa so 250 evra bil car i imalo lesni zenski tamu...hmmmm vidi vidi on neke da studira saka imperija da vodi a nasive ili se prepametni za nego ili on e malce zabegan pa ne moze da gi zovrie:pos2::pos2:

ti se otkazuvas od svoite predci i od tvojot identitet za lesna i smrdliva diploma..mislam deka e ova kraj na muabetot
bas taka pa posle nekoi dvajca bez trojca ke baraat partija na bugari a i ke baraat nivna crkva po sto srbite ja negiraat nasata pa moze ke ima i nekoj bugar vraniskovski....politikata na sofija e ocigledna i tuka nema da sporime a i od okolu 200000 makedonci vo 60-setite se preselile vo mars a ostanale nekoj 5 iljadi...i da na posledeniov popis imaat 60 000 neopredeleni-a mnozinata se makedonci na koi im e strav da se izjasnat:toe:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Ги има многу посебно од струмичкиот крај..:kesa::nesvest:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Вие ја изместихте темата ама аз да ви кажа :

Зашто се иска да се подпишете че сте б'лгари - д'ржавата плашта голјама част от таксата за всеки студент и ако си от чужда д'ржава, то нјама как б'лгарската д'ржава да плашта за тебе. Това се промени след влизането ни в ЕУ, например имам познат гр'к дето учеше в моја факултет и докато аз плаштах 100 евро на година, тој плашташе по 2000, сега след като сме в ЕУ и тој плашта 100 евро както и аз. Като влезе Македонија в ЕУ и за вас ште стане така. Истината е че д'ржавата ни има желание да даде образование на хората дето не живејат в Б'лгарија но се чувстват б'лгари - това не важи и за бесарабските б'лгари и т.н. Никој нјама намерение да вменјава на нјакого че е б'лгарин или нешто подобно.

Иначе плјусовете за учене в Б'лгарија са :
- самото обучение е евтино
- живот'т с'што така е евтин - могат да ти дадат стаја в студентски град за 10 евро на месец ( мизерија, ама за толкоз пари - толкова ) и след това ти трјабват 100-200 евро на месец да преживееш
- ако ваште имат в'зможност да ти дават по 200-300 евро на месец, с'всем спокојно можеш и да не работиш и да се концентрираш в'рху ученето, за разлика от повечето други страни в Европа, дето ако ваште нјамат в'зможност, трјабва да се разк'сваш между работа на 2 места и учене
- дипломите се признават в цјала Европа и не вјарвам че от Македонија с'што се признават, заштото знам как беше при нас - на книга на нјакои от университетите им се признаваше дипломата, ама като отидеш в чужбина на повечето места не ги признаваха. Сега вече са зад'лжени да ти ја признајат
- (мислја) добро отношение от страна на факултетите и самите б'лгари к'м македонските студенти
- в нјакој факултети, обучението е на доста добро ниво и ако имаш желание, определено има какво да научиш ( штото и в Кејмбридж да те пратјат, ако те м'рзи да учиш, ништо нјама да научиш :) )
- ако си изберете хубава специалност и имате желание да останете в Б'лгарија има места на којто дават доста добри пари

Минуси :
- Ако имате в'зможност си отидете в Европа ( Англија, Германија и т.н. ) там обучението е в п'ти по-добро !!!

К'де и какво е хубаво да се учи в Б'лгарија ( това основно при положение че имате намерение да оставате да работите тук, штото с нашија пазар на труда с'м запознат, но предполагам че и при вас е кажи речи с'штото ) :

- зад'лжително в Софија или в краен случај в'в Варна или Пловдив. Не се л'жете да ходите в Благоевград, Габрово и т.н. штото там нито нешто ште научите, нито нјакој в Б'лгарија ште ви признае за специалист на базата на таја диплома ( за јуЗУ - университета в Благоевград, на мајтап, казваме че е фабрика за безработни висшисти :) )

- Технически Университет - Софија - добре реноме, нај-уважаванија технически в Б'лгарија. Там по-добре не ходете - базата е остарјала, преподавателите са с закоравели схваштанија и ште ви ск'сат задника от учене за ништо, като има много голјама веројатност да не зав'ршите, п'к и като цјало по-голјамата част от специалностите нјамат реализација. Там е добре да учите Комуникации, Компјут'рни системи - има много голјамо т'рсене на такива специалисти и заплатите са повече от добри.

- Софијски Университет - с'што много добро реноме, имат и не лоши преподаватели. В повечето специалности там е доста лесно и ако можеш да преписваш можеш да минеш без никакви проблеми, ако обаче имаш желание да учиш, има кој да те научи. И там има много специалности дето нјамат реализација ( поне в Б'лгарија ).

- Медицински Университет - доста се учи, прод'лжително е като време, а лекарите в Б'лгарија не са добре платени ( но п'к ако можеш да си откриеш частна клиника, тогава можеш да изкарваш луди пари )

- УАСГ ( архитектура и строителство ) - много здраво се учи там, но след това имат много добра реализација - сега покрај рецесијата не, но когато нјамаше, постојанно имаше недостиг на кадри и заплатите в сектора бјаха високи

- УНСС ( икономически ) - нај-лесно е тука, ако имаш пари можеш да зав'ршиш и без да ходиш изобшто ( корупција в индустриални количества ). Има 3-4 специалности с добра реализација ( Финанси, Финансов контрол, Счетоводство и контрол ), за останалите по-добре да не ходите там ( освен ако не искате да сте студенти, само за да си живеете живота из Студентски град )

- Нов Б'лгарски Университет - нај-добрата база и нај-добрите преподаватели в Б'лгарија, обаче е ск'по - к'м 1000 евро годишно. Обшто взето там е нај-добро образованието, но не се признава много, много от работодателите в Б'лгарија - повечето са на мнение че тези дето учат там, са влезли с пари и много много не си дават зор да учат :)

- Американски Университет ( Благоевград ) - нај-доброто образование дето можете да получите в Б'лгарија е тук. Разбира се цената е меко казано солена - 9500$ на година. Не знам зашто може да искате да учите тука, а не в Америка или Англија примерно, единственото за което се сештам е че е близо до Македонија и ште можете да се виждате с ваште нјаколко п'ти месечно, иначе образованието в университета е на световно ниво :)

Това е, ако има нешто друго, ште се радвам ако мога да помогна :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
1ва причина да учиш Бугарија:Можност да влезиш во државна квота и да зимаш стипендија задржувајки ја со 8.0 (или 4.0 на Бугарски)

2ра причина-семестарот мене овде ми кошта 60 евра,и животот од 150-250 евра месечно (со 250 евра си цар),шо во Македонија можеш само да сонуваш

3та причина-МЕГУНАРОДНО призната диплома (и на Англиски ти дават,со ЕВРОПСКО знаменце)

4та причина-НЕМА комунистичко настроени професори шо ке се зајадат со тебе и нема никад да миниш на испит (професорите си дават броеви на мобилни и шо не ти е јасно вонредно ти објаснуваат),за ова во мк само на сон

5та причина-Прекрасен нокен живот,малку полесни жени...итн итн :)




ЕВЕ уше еднаш 5 причини зошто е поубаво да се учи во Бугарија отколку во Македонија....прочитај убаво и не водам до никаков правец,никој не сакам на ништо да го наведам,кој му се учи,нека учи во Бугарија,кој не....нека си избере кај му е најубаво...

За првото да ти реплицирам дека најново е со просек 5 односно по наше 9 , за да добиеш стипендија.

За второто, незнам каков цар ќе си со 250 евра , со толку можеш само да преживееш, реално цар можиш да си со 350 евра најмалку.


за четвртото, тоа ти е само на приватните , на државните пак е срање.

за другите две се согласувам.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
За првото да ти реплицирам дека најново е со просек 5 односно по наше 9 , за да добиеш стипендија.

За второто, незнам каков цар ќе си со 250 евра , со толку можеш само да преживееш, реално цар можиш да си со 350 евра најмалку.


за четвртото, тоа ти е само на приватните , на државните пак е срање.

за другите две се согласувам.


толк фор јур селф :)

на мене 250 ми се супер доволно
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Super izbor na fakulteti ima i kaj nas ni na kraj pamet ne bi mi bilo da otidam pa bas vo Bugarija:nesvest::helou:
 

PMF

Член од
9 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не го заборавајте Природно-математички факултет! ДИПЛОМИТЕ НИ СЕ ПРИЗНАЕНИ ВО ЦЕЛ СВЕТ! Државна квота е 200 евра (џабе), кофинансирање е 500 евра (беше кога јас се запишав во 2003 година, сега можно е да е повеќе). Има пракса колку ти душа сака, вежби од сабајле до вечер, ќе живееш на факултет четири години. Книгите се многу евтини (500-1000 денари) и не мора да се купат, доволно е да се ископираат. Професорите се млади (повеќето), не се поткупливи, не бараат мито, бараат само учење! На крајот од студиите добиваш светски признаена инженерска диплома. Јас влегов во државна квота, земав стипендија секоја година по 3300 денари и со тоа моето школување беше целосно бесплатно! Значи буквално ни денар не дадов за студирање, бидејќи стипендијата ми ги покри сите трошоци. Мислам дека ова е доволен предизвик да се запишеш на студии во Македонија, па кој е будала нека оди во Бугарија, нека менува идентитет, а за што? За на крај да се врати назад во Македонија и да збори дека останал Македонец, ама во срцето.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не го заборавајте Природно-математички факултет! ДИПЛОМИТЕ НИ СЕ ПРИЗНАЕНИ ВО ЦЕЛ СВЕТ! Државна квота е 200 евра (џабе), кофинансирање е 500 евра (беше кога јас се запишав во 2003 година, сега можно е да е повеќе). Има пракса колку ти душа сака, вежби од сабајле до вечер, ќе живееш на факултет четири години. Книгите се многу евтини (500-1000 денари) и не мора да се купат, доволно е да се ископираат. Професорите се млади (повеќето), не се поткупливи, не бараат мито, бараат само учење! На крајот од студиите добиваш светски признаена инженерска диплома. Јас влегов во државна квота, земав стипендија секоја година по 3300 денари и со тоа моето школување беше целосно бесплатно! Значи буквално ни денар не дадов за студирање, бидејќи стипендијата ми ги покри сите трошоци. Мислам дека ова е доволен предизвик да се запишеш на студии во Македонија, па кој е будала нека оди во Бугарија, нека менува идентитет, а за што? За на крај да се врати назад во Македонија и да збори дека останал Македонец, ама во срцето.
Лол еј ако не ми го кажење ова немаше да знам дека отвориле MIT во Македонија.Чудно ми е само зошто премалку ги има ваквите како тебе што го фалат пмф демек е таму рајот за студентите. Си дошол бугарија да видиш како е?
А и тоа со идентитетот врска нема никој не те тера да менваш идентитет ниту пак си приморан.Можи некој да учи на пмф па да има бугарски пасош и што сега?
 

PMF

Член од
9 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Лол еј ако не ми го кажење ова немаше да знам дека отвориле MIT во Македонија.Чудно ми е само зошто премалку ги има ваквите како тебе што го фалат пмф демек е таму рајот за студентите. Си дошол бугарија да видиш како е?
А и тоа со идентитетот врска нема никој не те тера да менваш идентитет ниту пак си приморан.Можи некој да учи на пмф па да има бугарски пасош и што сега?
Па во споредба со Бугарија, не е полошо, сакам да речам дека и овде можеш да се стекнеш со диплома што се признава, без да мора да потпишеш дека си Бугарин. Значи уште еднаш да повторам, поентата ми беше дека во Македонија има факултети што се признаени! Не ми беше поентата дека во Бугарија е полошо и се извинувам ако ги повредив твоите национални (бугарски) чувства. Плус, сакав да направам мала реклама на мојот факултет :wink:.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па во споредба со Бугарија, не е полошо, сакам да речам дека и овде можеш да се стекнеш со диплома што се признава, без да мора да потпишеш дека си Бугарин. Значи уште еднаш да повторам, поентата ми беше дека во Македонија има факултети што се признаени! Не ми беше поентата дека во Бугарија е полошо и се извинувам ако ги повредив твоите национални (бугарски) чувства. Плус, сакав да направам мала реклама на мојот факултет :wink:.
Немам јас никакви бугарски чувства ниту ја сакам бугарија, дојдов тука само за да се образовам квалитетно, не ни учам на бугарски ниту имам бугарски пасош. И најнормално дека има и во македонија признати дипломи, ама има разлика на начинот на кој што го добиваш образованието. Ти го кажуваш пмф како совршен факултет без мито и корупција, јас незнам за таков во мк. Ете класичен пример дали досега некој од професорите ви рекол дека мора да купите негов учебник-книга ?
да
ете истото ти е тоа мито на легален начин за ако сакаш да положиш :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Јас го подржувам фликс во неговото мислење за студирањето во бугарија,јас сум студирал на електро и се на се ме фаќаше 1500 евра и тоа за некакви глупости како учебници,приватни часови по математика,приватни часови по незнам што едноставно ако сакаш да седиш цел ден да го минеш таму да бркаш професори по консултации и тие да те лажат дека ќе дојдат нема шанси.Тука каде што сум запишан на лице место ако не ми е јасно ќе најде јазик и време за тоа што не ми е јасно да ми стане јасно.Има секогаш лоши и добри страни,но пример на електро мора да ги посетуваш вежбите,ако сакаш да имаш работа неможеш обврзан си да идеш,треба да правиш глупости да идеш на лекар итн.Тука не е задолжително за вежбите да ти е милина да идеш,учиш тоа што ти треба има видео лекции и други работи.Учам 2 години скоро во Бугарија и знам дека кога ќе завршам ќе бидам среќен што сум учел во пријатна околина и без некои големи нервози кои ги имав на Електро,иако лично го знам и деканот и сите таму,тоа ти е систем на комуњари и немаш шанси против нив.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Знае некој сега за оваа година дали е нешто сменето за приемен во Бугарија?
Дали било каков завршен испит од средно би имал некакво значење во Бугарија? Или за влез во државна квота е само битна оценката од приемниот. (3 предмети од кои 2 се бугарска литература и историја, и третиот англиски или математика во зависност на кој факултет се запишувате) Барем така било пред 2-3 години.

Извор од една пријателка, учи таму и тоа не во горенаведените градови, туку во Свиштов. Успеа да влезе во државна квота пред 2-3 години, и има само пофални зборови. Немој да ме сфаќате погрешно, не за бугарите, туку за образованието. Односот студент-професор. Тоа со јави се кога сакаш, го потврдувам. Барем таа што ми кажа, зошто би ме лажела.

Сега за сега ми е најбитно како одат работите за влез во државна квота, ако може некој да прецизира. Кои се условите за оваа година?
(ако може во најкус можен рок, треба да пријавам завршен испит на 23)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Мислам дека треба да полагаш испит за бугарска историја и уметност при министерството за образование,треба да имаш бугарски происход не сум баш сигурен и нема значење што како си поминал,тие не признаваат мислам ништо.Не сум во државен факултет така да незнам за државен.
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/education/ тоа може да ти помогне ако знаеш да читаш бугарски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom