Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Ova ti 15 replika i dzhabe - dobro e shto pak pishuvash.
ke pishuvaat dodeka ne stavat rublika godini.
Pa da ne mozhe maloletnik d a se registrira.
Моментално сум во Македонија, и ај да видам на форумов чисто од досада и многу се мислев дали да напишам коментар или не, но сепак згрешив! поздрав пријателе :)

Да беше мало дете не е страшно ќе имаше оправдување за глупостиве што ги пишува, ама лошо е што не е мал и успеал ваков да влезе во полиција а нема основни познавања како функционираат работите.
Затоа во еден коментар напишав дека многу се за критикување за тоа како стои МВР со селекција на кандидати, но сепак ако тој е дел од МВР имаме прав доказ со какви полицајци и не дајбоже специјалци си имаме работа, од какви професионалци чекаме да не бранат и да ја бранат државата! поздрав
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
а тоа што примија секакви аљабаци кои едвај два реда школо завршија во ќорово време и немаат две чисти е проблем на тие погоре
А нашите антички македонци па едни школовани, едни интелигенти, едни паметни, едни спремни- шта да ти причам. :D :D :D Ќе дојде време за 15-20 години овие новајлииве во последниве 3-4 години што се примени, да бидат старешини; официри началници командири- е тогаш ќе видите колку е саатот и со шиповците неписмени и со нашите антички писмени, тогаш ќе биде циркуз. :D

Често се контрам со хацк3нинг3, но овојпат некои работи ги напиша реално и точно. :) :D
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
А нашите антички македонци па едни школовани, едни интелигенти, едни паметни, едни спремни- шта да ти причам. :D :D :D Ќе дојде време за 15-20 години овие новајлииве во последниве 3-4 години што се примени, да бидат старешини; официри началници командири- е тогаш ќе видите колку е саатот и со шиповците неписмени и со нашите антички писмени, тогаш ќе биде циркуз. :D

Често се контрам со хацк3нинг3, но овојпат некои работи ги напиша реално и точно. :) :D
Ти си моментално надовр од контекст за хацк3нинг3, али тоа баш јас го критикувам кај МВР и дел кај АРМ, непрофесионалната и политичка селекција.Добра армија и полиција се гради со авторитет, контрола, почит, дисциплина и тн.Припадник на полицијата и армијата не треба да бидат луѓе кои се полуписмени, неедуцирани и сл, туку напротив спротнивно од тоа.Затоа Македонија никогаш нема да има добра полиција и спремна војска!
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
ЕЛСЕ поминав јас 3 месеца во редовите на АРМ во велешката касарна,без зборови сум од се таму шо видов и затеков а знам дека целиот систем на АРМ е таков.Разочараноста ми е на максимум
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Сметам дека е најадекватно место темава за воа прашање другари, Каде во СК и други места во МК има стрелиште како што има на запад ??? Значи затворени услови да си одберам оружје јас да си платам куршуми и на мета. Благодарам однапред.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
ЕЛСЕ поминав јас 3 месеца во редовите на АРМ во велешката касарна,без зборови сум од се таму шо видов и затеков а знам дека целиот систем на АРМ е таков.Разочараноста ми е на максимум
Жалосно е колку деца мислат дека 3 месеци во Велес во АРМ се исто со обуката на Делта форс. Јас лично ги обвинувам Рамбо 2&3 за тоа
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Жалосно е колку деца мислат дека 3 месеци во Велес во АРМ се исто со обуката на Делта форс. Јас лично ги обвинувам Рамбо 2&3 за тоа
^- Жално е офицер во АРМ да напише ваков ретко глуп пост.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
навистина не знам што нуди АРМ за оние кои сакаат доброволно да отслужат воен рок(дали воопшто ништо не е сменето од обуката во регрутната АРМ до 2004та), но освен основните познавања за војник регрут,што друго очекувате од ваша страна ??
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Жалосно е колку деца мислат дека 3 месеци во Велес во АРМ се исто со обуката на Делта форс. Јас лично ги обвинувам Рамбо 2&3 за тоа
А кој тоа мисли дека 3 месеци во Велес се исто со обуката на Делта? Искрено не верувам дека некој таков постои
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
^- Жално е офицер во АРМ да напише ваков ретко глуп пост.
јас не сум тоа што мислиш, но сум се сретнал со прашања од регрути од типот:
кога ќе летаме со хеликоптер? кога ќе фрламе динамит? во основа очекуваат да ги доживеат сите ЈНА искуства на дедовците од маало што малку си ги преувеличуваат приказните за да им биде поинтересно
не мора да ми реплицираш, а и јас понатаму нема да го правам тоа, темата е за друга работа а не за регрути
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
ме интересира чисто информативно дали некој може да ми каже дали е лагално оние алфи, бети, гами, делти или како и да ги викаат да шетаат во цивилка со пиштолите и ножевите на појас и да им се гледаат апла или мора да им се покриени т.е. скриени?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
ме интересира чисто информативно дали некој може да ми каже дали е лагално оние алфи, бети, гами, делти или како и да ги викаат да шетаат во цивилка со пиштолите и ножевите на појас и да им се гледаат апла или мора да им се покриени т.е. скриени?
Тоа е една од работите по кои ќе познаеш кој е професионалец а кој е надуен сељак неписмен и глуми џек.
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Абе би требало да се скриени пиштолите, затоа се и во цивилка, да не се познае од километар дека се полицајци ама ..:unsure:
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ubavo kaza bazence
posebno poslednite godini sto gi primija ova decata za policajci se tolku nafurani mislat deka gospod go fatile za ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom