Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Еден од начините за собирање на разузнавачки информации е од отворени извори т.е гледање на вести читање на разни портали,весници,форуми и морам да признаам тука има доста интересни,смешни информации и некои што тука не им е местото.
Иако профилот го немам користено можеби неколку години пак ја пратам темата да видам некои интересни слики или да прочитам бош муабети.
Има членови кои постојано имаат потреба да делат информации од "чичковци" "вујковци" "другари" за колку добри,спремни,опремени се некои единици кои половина не се точни,а другата половина треба да си ја задржат за себе.Доколку сте привилегирани да знаете информации кои не ги знае генералната јавност треба да ставите прст на чело и да размислите зошто е тоа така.Очигледно тие луѓе кои ги делат тие информации од единиците ви се некои блиски кои очигледно не седнале да ви објаснат дека не треба тоа да го зборувате или лошо ве имаат проценето како личност.
Инересен е фактот како тие поединци подпаѓаат на лесни провокации и чуствуваат потреба да ги исправат коментарите на некои дегени со што пишуваат тоа што не треба... Кој кога бил командат,што опрема користат кој каде оди на обука во која држава и кој има поголем стап ич немора никој да знае или коментари од типот "не кажувам кој е типот но е од мојот крај " а сите знаат дека си од Берово од Ратево мислиш има 150 припадници од таму па неможе да се дознае кој е кој ?

Почетокот не го напишав во контектс дека ЦИА или некој од сличните служби тука собираат информации (никогаш не се знае нели ) него ја загрозувате нивната безбедност има причина зошто специјалците не носат обележја за презиме на униформа и носат маски и не ги овјавуваат сите информации на интернет.
Да беше ова некоја друга држава службите одамна ќе реагираа не тука на форумот туку по фб и слични портали.
Незнам кога ќе повторно ќе се уклучам да го продожиме разговорот (ако има потреба) така да ако не вратам не го сваќајте тоа погрешно.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
Decki evo zatoa ima informacii koi ne treba da se objavat pogore vo tekstot VOLCKO bese aktiven vo diskusiite i radi toa se otkaza ima opisano i zosto del ke se pronajdat vo tekstot ako nekoj nego svaka neka go procita poveke pati odlicno ima objasneto kako i zosto a toj najdobro go znae toa i vi pisuva dobronamerno se nadevam deka ke svatite.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Не се криви членовите што пишуваат (без лутење ама 95% од постовите се глупости) туку се криви тие што им кажуваат работи што не се за кажување и х10 покриви од нив се тие што дозволуваат на припадниците да кажуваат работи што не се за кажување и притоа не спроведуваат никаква истрага за да се санкционира оној што лае наоколу. Проблемот е многу подлабок од што изгледа на прв поглед, но очигледно веќе никој за ништо не се замара во оваа држава па нема да ме чуди некој ден и ако излезат списоци со целосни имиња и презимиња на припадниците на специјалните единици и во кои акции учествувале или па да се појават членови со информации од прва рака од државните служби.:D Ви текнува на случувањата од Стајковци и ‘‘документарците‘‘ во кои што пред камера се водеше акција за пребарување на теренот ? Сведоштвата на припадниците на ЕБР и ЕСЗ ? Последната спасувачка акција на Шар Планина ? Секојдневните слики на ФБ од веќе манекенската ЕБР ? Дечките со поминат конкурс на Криволак за Ренџери/Волци што останаа дома и на нивно место влегоа луѓе што не ни знаат кај е Криволак ? Конкурсите за полиција од кои што се изродија стотици специјалци преку ноќ ? За жал во погрешна насока тргна работата со Специјалните Единици и сега за сега не барајте некое високо ниво на професионалност, а во иднина се надевам дека колку-толку ќе се вратат на свое место работите за доброто на сите.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Почетокот не го напишав во контектс дека ЦИА или некој од сличните служби тука собираат информации (никогаш не се знае нели ) него ја загрозувате нивната безбедност има причина зошто специјалците не носат обележја за презиме на униформа и носат маски и не ги овјавуваат сите информации на интернет.
Да беше ова некоја друга држава службите одамна ќе реагираа не тука на форумот туку по фб и слични портали.
Така е. :D Не носат обележја со презимето на униформа, ама затоа на фб фрштат слики со униформи, баретки, тавори глокови мускули третани, алфи малфи и слични срања, муабети со трески делти перуни вардари и слично на секој пост. :)

Она што уствари треба да е тајно, кај нас е објавено како информација од јавен карактер. Едно најобично пребарување на фб ми треба, и ќе можам да ти дадам име презиме линк од профил и населба на живеење за 30тина припадници минимум, поготово од полициските "специјалци" манекени. Ако се заангажирам, бројката ќе е преку 100. А јас сум никој и ништо уствари, а можам да најдам такви информации во огромен обем. А замисли да сум некој шпион, и да ми е тоа професија. :D :) Сами си се криви, и сами ќе си сносат последици некогаш, ако се деси тоа. :D
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Така е. :D Не носат обележја со презимето на униформа, ама затоа на фб фрштат слики со униформи, баретки, тавори глокови мускули третани, алфи малфи и слични срања, муабети со трески делти перуни вардари и слично на секој пост. :)

Она што уствари треба да е тајно, кај нас е објавено како информација од јавен карактер. Едно најобично пребарување на фб ми треба, и ќе можам да ти дадам име презиме линк од профил и населба на живеење за 30тина припадници минимум, поготово од полициските "специјалци" манекени. Ако се заангажирам, бројката ќе е преку 100. А јас сум никој и ништо уствари, а можам да најдам такви информации во огромен обем. А замисли да сум некој шпион, и да ми е тоа професија. :D :) Сами си се криви, и сами ќе си сносат последици некогаш, ако се деси тоа. :D
Хаха, 90% од припадниците на специјалните единици не ја сфаќаат озбилно работата. Тоа се должи на тоа што кој стигна, повлече некоја врска и влезе таму, а уствари си нема врска од работата. Незрели детишта кои само се таму за да се фалат со оружјето и униформата. И во право си дека кој сака може да најде име,презиме на припадниците, и јас што немам никаква врска со единиците можам да најдам многу припадници, а да не зборуваме за некој шпион. Само се надевам ќе ги спушти некој на земја додека не отиде од раце работата( под услов веќе да не отишла :D) .
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Што се филмате бе дечишта, што к.р ве боли за специалците и нивната сигурност, демек еве не се сигурни што постираат слики на фб, одете вие да ги обезбедувате, смешни сте, ке сте му нашле име, место на живеење, кој кур, не се паднати од небо па да не ги знаеме, манекени биле :lolzz:, плачете по форуми како специалците се непрофесионални, манекени, се фалеле, идр идр, нормално е човек што си ја сака работата да се фали за тоа, што има лошо, а вие што им знаете податоци на специалците браво за вас, и така сме народ што појке знае за комшијата одколку за себе, добро е што вие сте ја сфатиле работата озбилно.:kuracc:
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2016
Мислења
84
Поени од реакции
27
Хаха, 90% од припадниците на специјалните единици не ја сфаќаат озбилно работата. Тоа се должи на тоа што кој стигна, повлече некоја врска и влезе таму, а уствари си нема врска од работата. Незрели детишта кои само се таму за да се фалат со оружјето и униформата. И во право си дека кој сака може да најде име,презиме на припадниците, и јас што немам никаква врска со единиците можам да најдам многу припадници, а да не зборуваме за некој шпион. Само се надевам ќе ги спушти некој на земја додека не отиде од раце работата( под услов веќе да не отишла :D) .
Хаха, 90% од припадниците на специјалните единици не ја сфаќаат озбилно работата. Тоа се должи на тоа што кој стигна, повлече некоја врска и влезе таму, а уствари си нема врска од работата. Незрели детишта кои само се таму за да се фалат со оружјето и униформата. И во право си дека кој сака може да најде име,презиме на припадниците, и јас што немам никаква врска со единиците можам да најдам многу припадници, а да не зборуваме за некој шпион. Само се надевам ќе ги спушти некој на земја додека не отиде од раце работата( под услов веќе да не отишла :D) .
Izvini da te prasam so takov voen hilihopter kako sto ti e na slikata ke go simnuvaat DEDO MRAZ na ALEKSANDAR VELIKI .Momentalno procitav;) se simnal
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Izvini da te prasam so takov voen hilihopter kako sto ti e na slikata ke go simnuvaat DEDO MRAZ na ALEKSANDAR VELIKI .Momentalno procitav;) se simnal
И јас прочитав, а и имаше на вести сега. Што со тоа?[DOUBLEPOST=1482594410]
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Несакам да цитирам али ќе се обидам генерално на сите да одговорам.
Сликањето за фб и слични работи се 100'% од специјалите од МВР каде што се сликаат они лично и постираат,а контра од тоа специјалните единици на АРМ по фб но обично тие ќе шернат или постираат некоја застарена слика од некое друго лице и слично кое е исто така маскирано со што неможеш со сигурност да знаеш дали е подржувач на единицата или пак е припадник има и други активности по кои по фб можете да ги приметите али да сте ми живи и здрави.
Прво треба да се разебере дека постарите членови на единиците на АРМ кои денес се пример за специјалци кога тие имале 18,19 години кога влегле во единицата не биле ништо подобри и они се имаат тепано по кафани и слични глупости само што тогаш немаше интернет просто е нели ? Прашајте некоја постара личност што тогаш ги познавала ретко кој ќе ви каже дека карактерот не му е сменет. Со тек на времето во единиците старешините работат со нив со што самите припадници созреваат денешните што се нови примани да ви кажам дека менталниот склоп е сменет за разлика од кога почнале некои во јануар,март не е битно само за неколку месеци се врши трансформација во начинот на мислење кај некои регрути тоа побрзо делува кај некои поспоро,а кај некои воопшто не .. нели ја има поговорката можеш коњ да доведеш до вода али неможеш да го натераш да пие.
Друго е тоа што има ригорозни последици во БСН за правење такви глупосит со слики,видео клипови ќе признаам не се толку строги како порано но сепак се реагира.
Селекцијата е процес на проценка на ПСИХО-физичките можности како и реагирање под срес и неадекватни услови за живот односно симулирање нешто најблиско до војна или контролиран хаос.Кога лицето ќе го тераш една иста обврска да ја изврши 20-30 пати иако ја прави точно почнува да се ствара нервоза,стрес со што се гледа неговото вистинско лице покрај тоа инструкторите имаат мал милион ситни начини за проценка на карактерот на регрутот.
Повторно пак ќе почнам со изреки некој има во глава некој во нозе но за влез во единиците МОРАШ да ги имаш и двете.Со завршување на селекцијата ако си идржал се тоа но оценките не ти се адекватни на сите тестови си паднал не значи дека ќе те примаат со други зборови џабе ако можеш да трчаш 20км доколку неможеш да чуваш тајна или си лице кое не разбира шала и одма оди да се степа.
Колку од тие што влегле "наместено" уште се во единицата доколку познавате некои старешини разговарајте и ќе ви кажат како се движат бројките колку се избркани колку ќе бидат избркани и колку се останати.Целосната обука во БСН трае 15 месеци секој НЕ ја завршува и кога ќе ја завршат работното место не му е загарантирано.

За специјалците од МВР несакам да коментирам бидејќи не сум толку добро запознаен како се работи кај нив искрено не ме ни занима како се представуваат во јавноста дали се манеќени или фото модели и со што се сликаат.

Мое лично мислење дека во АРМ треба да има забрана за објавување било каков материјал од членовите освен ако е задолжен за односи со јавноста.

Тврдам дека ако седенте по фб да барате припадници нема да можете да ги препознаете 99.9999% освен ако имате некој пријател кој е припадник па од таму да почнете да вршите истрага.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Што се филмате бе дечишта, што к.р ве боли за специалците и нивната сигурност, демек еве не се сигурни што постираат слики на фб, одете вие да ги обезбедувате, смешни сте, ке сте му нашле име, место на живеење, кој кур, не се паднати од небо па да не ги знаеме, манекени биле :lolzz:, плачете по форуми како специалците се непрофесионални, манекени, се фалеле, идр идр, нормално е човек што си ја сака работата да се фали за тоа, што има лошо, а вие што им знаете податоци на специалците браво за вас, и така сме народ што појке знае за комшијата одколку за себе, добро е што вие сте ја сфатиле работата озбилно.:kuracc:
Мене да ти кажам кур ме боли, ама пошто на неколку пати се споменува она "ширење информации" на темава, а устври највеќе информации слики и слично протекува директно од нив, па затоа. :D Не се работи за нивната безбедност де. Иначе очи нека си вадат, ме заболе мене за нив. :D[DOUBLEPOST=1482600346][/DOUBLEPOST]
Прашајте некоја постара личност што тогаш ги познавала ретко кој ќе ви каже дека карактерот не му е сменет. Со тек на времето во единиците старешините работат со нив со што самите припадници созреваат денешните што се нови примани да ви кажам дека менталниот склоп е сменет за разлика од кога почнале некои во јануар,март не е битно само за неколку месеци се врши трансформација во начинот на мислење кај некои регрути тоа побрзо делува кај некои поспоро,а кај некои воопшто не .. нели ја има поговорката можеш коњ да доведеш до вода али неможеш да го натераш да пие.
Се согласувам, потполно си во право. Еве прашај некој старешина/командир/тим лидер во ебр пример, како им се сменил менталниот склоп на новопримените припадници во ебр во кумановското Диво Насеље. Како одма им се присакало да одат во станица да работат и да носат плава џандарска униформа, не сакале во ебр да бидат. :D :D :D[DOUBLEPOST=1482600454][/DOUBLEPOST]
Кога лицето ќе го тераш една иста обврска да ја изврши 20-30 пати иако ја прави точно почнува да се ствара нервоза,стрес со што се гледа неговото вистинско лице покрај тоа инструкторите имаат мал милион ситни начини за проценка на карактерот на регрутот.
Како да изреагираш на добиена команда ајде оди види дали сум на водно кај крстот, и врати се да ми кажеш. Разбирам господине, и патот под нозе. :D :D :D
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
На страната на Македонски бранители:

Македонски Бранители планира заедно во соработка со таткото на еден од загинатите бранители во масакрот кај Вејце да направат нови примероци од книгата "Масакрот во Вејце од 2001 година". Но за да се направат нови примероци ни треба минимум 30 до 50 заинтересирани луѓе кои ќе сакаат да ја купат книгата која веќе одамна не се продава веќе. Цената за книгата е 500 денари. Доколку ќе ја достигнеме бројката на заинтересирани луѓе, ние ќе организираме нови примероци од книгата. Сите заинтересирани нека ни пишат приватна порака или коментар под објавата. Уште еднаш, цената е 500 денари. Ве молиме да ја споделете оваа објава со цел да ја достигнеме потребната бројка. Сите заедно против незаборавот!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.089
Поени од реакции
8.359
На страната на Македонски бранители:

Македонски Бранители планира заедно во соработка со таткото на еден од загинатите бранители во масакрот кај Вејце да направат нови примероци од книгата "Масакрот во Вејце од 2001 година". Но за да се направат нови примероци ни треба минимум 30 до 50 заинтересирани луѓе кои ќе сакаат да ја купат книгата која веќе одамна не се продава веќе. Цената за книгата е 500 денари. Доколку ќе ја достигнеме бројката на заинтересирани луѓе, ние ќе организираме нови примероци од книгата. Сите заинтересирани нека ни пишат приватна порака или коментар под објавата. Уште еднаш, цената е 500 денари. Ве молиме да ја споделете оваа објава со цел да ја достигнеме потребната бројка. Сите заедно против незаборавот!
јас сум заинтересиран, рачунај на мене.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
Екс припадник на ЕСН ВОЛЦИ од формирањето на единицата.
Јас бев припадник од формирањето 01.03.1994 .Сите бевме млади деца од 18-25 ,желни за работа ,за докажување.Плата 11.400 ден како ВПД (војник по договор) но тоа не не предомисли.Седевме во касарна ,ке ви опишам еден ден во почетокот.
Станување 05.00ч
во 05.20 сите во спортска опрема, доле пред зграда построени за утринска гимнастика трчање и вежби
до 05.50 потоа враќање во павиљон и подготовка за доручек.
Во 07.00 постројување за кревање знаме и смотра до 07.30
од 07.45 за виси од денот но претежно првите два часа кондицирање ( најчесто во униформа) трчање околу касарна во строј ,во чекор ,со застанувње правење склекови ,стомачни ,ползење итн.
09.00 враќање и туширање
09.30 пилотски (јадење) имаше добро јадење на пр.ориз,стек ,салата .сок ,чоколадо.млеко и слатка.
од 10.00 обука до 13.30 зависи од планот за тој ден на пр.ПТ чета во уништување на ДТГ ,минско-експлозивни средтства ,гаѓање со пушка ,пиштол ,заседа и многу други обуки што веќе и не ги памтам.
Ручек во 14.00 и потоа одмор до 16.30
од 16.30 попладневна обука
во 19.00 спуштање знаме ,вечера и до 22.00 слободни активности ,некој ке го пустат до град да купи нешто и во 22.00 во кревет и да сакаш нешто да правиш ,капнат си .
Викендите не пуштаа по дома ,но 30% од луѓето мораа да бидат на работа.па ти се фаќа два дома еден во касарна.
Така едно година ипол кога дојдоа нови деца па се формира уште една чета.
Ние бевме ангажирани во чување на државната граница од 1997 до 1999 ,кога се распадна системот во Албанија.Бевме распоредени на западната и северната граница.Имаше многу илегално внесување на оружјето што се крадеше од магацините во Албанија.
Под специјалец не се подразбира само да прави склекови по 100 комада,да трча по 20 км,туку човек со добра психо-физичка и стручна подготовка,да има еден добар ментален склоп и се разбира би било се така добро си треба и соодветен“алат„ односно оружје,и разни други стимуланси.
Еднаш годишно имавме специјалистички прегледи во Воена болница , не прегледуваа се од крв ,интернист ,слух ,очи, психо итн.Така да се гледаше кој нешто му фали и каков е.
Но во текот на обуката имавме разни тестови каде се гледаше до кај си ,ама кога почнаа вистинските задачи веќе е нешто друго.Ако ми излезе некој сега ,дали да викам стој (да не си ја откријам положбата) или пак одма да пукам (си размислуваш во заседа кај с.Бањиште-Дебар од 01-05ч чекајќи шверц со оружје )
2001 беше спицифична војна .Војската обично се користи за чување на земјата од надворешен непријател или пак ако има уфрлени диверзатско -терористички групи ,2001 повеќе беше од внатре.
.Затоа има едно правило што си го применувавме “подобро да те убиат на обука,одколку на терен“
1174716_644175838928903_1825524041_n.jpg
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Екс припадник на ЕСН ВОЛЦИ од формирањето на единицата.
Јас бев припадник од формирањето 01.03.1994 .Сите бевме млади деца од 18-25 ,желни за работа ,за докажување.Плата 11.400 ден како ВПД (војник по договор) но тоа не не предомисли.Седевме во касарна ,ке ви опишам еден ден во почетокот.
Станување 05.00ч
во 05.20 сите во спортска опрема, доле пред зграда построени за утринска гимнастика трчање и вежби
до 05.50 потоа враќање во павиљон и подготовка за доручек.
Во 07.00 постројување за кревање знаме и смотра до 07.30
од 07.45 за виси од денот но претежно првите два часа кондицирање ( најчесто во униформа) трчање околу касарна во строј ,во чекор ,со застанувње правење склекови ,стомачни ,ползење итн.
09.00 враќање и туширање
09.30 пилотски (јадење) имаше добро јадење на пр.ориз,стек ,салата .сок ,чоколадо.млеко и слатка.
од 10.00 обука до 13.30 зависи од планот за тој ден на пр.ПТ чета во уништување на ДТГ ,минско-експлозивни средтства ,гаѓање со пушка ,пиштол ,заседа и многу други обуки што веќе и не ги памтам.
Ручек во 14.00 и потоа одмор до 16.30
од 16.30 попладневна обука
во 19.00 спуштање знаме ,вечера и до 22.00 слободни активности ,некој ке го пустат до град да купи нешто и во 22.00 во кревет и да сакаш нешто да правиш ,капнат си .
Викендите не пуштаа по дома ,но 30% од луѓето мораа да бидат на работа.па ти се фаќа два дома еден во касарна.
Така едно година ипол кога дојдоа нови деца па се формира уште една чета.
Ние бевме ангажирани во чување на државната граница од 1997 до 1999 ,кога се распадна системот во Албанија.Бевме распоредени на западната и северната граница.Имаше многу илегално внесување на оружјето што се крадеше од магацините во Албанија.
Под специјалец не се подразбира само да прави склекови по 100 комада,да трча по 20 км,туку човек со добра психо-физичка и стручна подготовка,да има еден добар ментален склоп и се разбира би било се така добро си треба и соодветен“алат„ односно оружје,и разни други стимуланси.
Еднаш годишно имавме специјалистички прегледи во Воена болница , не прегледуваа се од крв ,интернист ,слух ,очи, психо итн.Така да се гледаше кој нешто му фали и каков е.
Но во текот на обуката имавме разни тестови каде се гледаше до кај си ,ама кога почнаа вистинските задачи веќе е нешто друго.Ако ми излезе некој сега ,дали да викам стој (да не си ја откријам положбата) или пак одма да пукам (си размислуваш во заседа кај с.Бањиште-Дебар од 01-05ч чекајќи шверц со оружје )
2001 беше спицифична војна .Војската обично се користи за чување на земјата од надворешен непријател или пак ако има уфрлени диверзатско -терористички групи ,2001 повеќе беше од внатре.
.Затоа има едно правило што си го применувавме “подобро да те убиат на обука,одколку на терен“
Прегледај го приврзокот 162353
Тие што се од старата школа на форумот треба ова доста добро да го знаат и да се присетат кој го имаше напишано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom