Македонски специјални единици (полициски и воени)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
@Волчко брат за служење војска не ти даваат таков опасач,а ниту пак држач за пиштол,пошо единствено задолжено оружје на воен регрут е М70аб2
таков опасач и пиштол се наоѓаат евтино на бит пазар, исто како и амблемите, беретките, капите, гортексите....
втората слика изгледа како на брзина да ги има позајмено од некого ради позата, нема презиме, тагот Македонија му е ставен десно а не кај срцето, нема беретка а не му е филмот да стави капа, дека нели гуштер е..
третата слика му е на стражарско место Н1 во Велес, и амблемот и презимето изгледаат релативно нови и неносени
ајде сега ти ко примерен војник, за третата слика да ни кажеш кои се првото и второто стражарско правило? и како типов погоре ги прекршува?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Црниот опасач кошта 200 денари на пазар а футролата за нога исто така кошта околу 200-300 денари на пазар,а на сликата со беретката се гледа дека го нема амблемот на единицата туку нешто друго затоа е матна.
На третата слика фраерот не носи gore-tex поради 2 причини едната е дека новите јакни задужени се само дизајнирани да изгледаат како предходните и ја немаат gore-tex мембраната само се како шушкавец ,а втората е бидејќи носи ветровка која највероватно му е позајмена од некој од ПФВ со кој има давано стража,а позајмување на опрема не е толку чудно.
Копии од новата униформа можат на пазар да се набават за до 1500 денари бидејќи обични шнајдери купуваат платно со таквата шара и сами ги шијат.

За стражарските места неможам да говорам бидејќи немам давано стража во Велес.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Волците или Тигрите ги убиваат(рануват?) овие двајца терористи? Не ми е јасно што сакаше да направи полицаецот пред да избега настрана(можеби сакал да изврши претрес на возилот и на нив?), а веќе кога почна да бега тоа ми е јасно. Дали успеаа терористите да ја фрлат бомбата?
https://www.youtube.com/watch?v=lT99kpgItUg
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Волците или Тигрите ги убиваат(рануват?) овие двајца терористи? Не ми е јасно што сакаше да направи полицаецот пред да избега настрана(можеби сакал да изврши претрес на возилот и на нив?), а веќе кога почна да бега тоа ми е јасно. Дали успеаа терористите да ја фрлат бомбата?
https://www.youtube.com/watch?v=lT99kpgItUg
Volcite pukaa od transporterot,izgleda prvin toj sto bese do kolata t.e do teroristite e cajkan.... sakaa bomba da frlat ama ne pukna
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
kako prvo vecna im slava na zaginatite !!
kako drugo ovoj majmun shponot i u pravo e da se zeza deka ubile 8 momci i nezz kolku raneti.
ne mi e jasno i den denes kako moze da zaginat tolku specijalci od tri kukji ima pukano na niv i da im davaat den ipol otpor majmunive ??
mislam deka vo prasanje e totalna neorganizacija , nespremnost nemozam da kazam nemam videno , no za organizacija se gleda i na videata kako gi priveduvaat i kakva galama pravat , uste samo sto medju sebe ne pocnat da se tepaat :/
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
kako prvo vecna im slava na zaginatite !!
kako drugo ovoj majmun shponot i u pravo e da se zeza deka ubile 8 momci i nezz kolku raneti.
ne mi e jasno i den denes kako moze da zaginat tolku specijalci od tri kukji ima pukano na niv i da im davaat den ipol otpor majmunive ??
mislam deka vo prasanje e totalna neorganizacija , nespremnost nemozam da kazam nemam videno , no za organizacija se gleda i na videata kako gi priveduvaat i kakva galama pravat , uste samo sto medju sebe ne pocnat da se tepaat :/
Паѓаат во заседа.
Ако несакале политичките ѓаволи ова да се случи и немало да се случи, најверојатно е дека една од "нашите" две најголеми партии го имат сето ова организирано за повторно да се создаде нова тензија меѓу Македонците и Албанците.
Имаше на тв информации а сега незнаеме колку е тоа вистина дека најпрвин ги пуштаат тигрите таму да одат за да приведат Криминална група која се занимава со дрога а им кажале дека биле вооружени а им кажале дека биле само околу 4 криминалци. Кога стигнале во дворот веднаш почнало пукање од сите страни и овде загинуваат првите од наша страна.
Незнам повеќе околу ова и незнам дали е точно.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Жарко и Горан Србин биле и во конфликтот 2001 за искуство имаат. За Ненад Серафимовски и останатите незнам. Горан Илијевски - Мечето исто бил припадник на ЕБИ Лавови.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
nezz za taa informacija , no sepak i ja mislam deka toa e politicko maslo.
no ako ima nekoj od kumanovo denot pred pukanjeto ako pominuval pokraj policiska stanica i sam kje zabelezil deka nesto kje ima
no i vo pravo si thestar sepak onoj koj ide da upadja ima pogolemi shansi da nastrada .
no vistinata e i deka najhrabrite ginat uste ednas vecna im slava na momcite !!
 
И

Име И Презиме

Гостин
Можеби се шпекулации само, имам чуено дека некои од загинатите се со прострелна рана во заден дел.Можно ли е да припукал некој од самите специјалци шпонови во својата единица?
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
По настанот сите си излегуваат со свои мислења, некои вистинити некои не итн... Како што кажа тоа е политичко масло, во тоа масло прво треба да се спржат продадените души на политичарите, послем другите.
Како што кажа еден наш член овде на темата срамота е обичниот цивилен народ да истражува за Вејце, Куманово и други вакви случаеви, срамота е државата да не превзема одговорност, а иако пред јавноста се прават дека ќе нашле што било како било(сегашната и претходната власт). Да внимаваме само да не ја претвореме темата во политичка дискусија ве молам, ниту процент не сакам да се расипе дискусијата на оваа златна тема. Да критикуваме, ама во границите,бидејќи темата не е за политичарите.
Се сваљала тиквата и повторно пукнала на главата на невините луѓе...!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Во КОД убаво се раскажува околу ова:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom