Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Нашите авиони Су-25 прв пат каде беа во акција?
Во Радуша имало многу загинати од ОНА поради воздушен напад. Нападот беше изведен од страна на авионите или хеликоптерите?


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Ако не беа волците 2001, многу имаше да ги испотепаат како пилиња. Инаку има албанци и во ренџери и во есз, со сигурност. На секој можен начин пробуваат да ги втераат и во волци, се надевам нема да успеат. Слава и почит до загинатите, не сте заборавени.
есз нема.немало ни пред 4 години.не ширете дезинформации[DOUBLEPOST=1523369949][/DOUBLEPOST]
Војска имам одслужено и служев војска иако сум студент.Сега сум 3 факс,и факсот ми е пред се.Ако не биде ништо со него е тогаш ќе конкурирам.
демек едини си шо служел војска а бил студент[DOUBLEPOST=1523370030][/DOUBLEPOST]
Deca daj ne lupajte rekla kazala ako ne znaete prasajte i ne tresete zeleni forumov go sledat aktivni i poranesni pripadnici na specijalnite edinici vo MK....i se smejat...Ne ponizuvate gi od ESZ TIGAR ne ste ni svesni kade sto i kako napravile....2001.... i denes.A za VOLCITE se kako i mototo SEKOGAS I SEKADE PRVI i ne gi eksponiraat javnosta ne znae za nivnite aktivnosti i zaslugi koi dr im gi prevzemaat....Ne im sudete na nekoi koi vi go branele i cuvale domot ne ste go pominale nivniot pat deca....
студентиве све знаат,ратувале во шарена револуција
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
есз нема.немало ни пред 4 години.не ширете дезинформации[DOUBLEPOST=1523369949][/DOUBLEPOST]
демек едини си шо служел војска а бил студент[DOUBLEPOST=1523370030][/DOUBLEPOST]
студентиве све знаат,ратувале во шарена револуција
Информацијата е од припадник на волците не ми е од памет. Освен да сум помешал јас за ЕСЗ само, за ренџерите се сеќавам и на зборовите, само мислам дека и ЕСЗ беа спомнати, али оставам простор да сум грешка, се извинувам во тој случај.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
На неколку страни поназад добро кажаа дека во Македонија нема повеќе етничко чисти единици (специјални).
Доволно беше оставето го тоа веќе.
Дали некој ќе ми одговори на прашањето за Су-25ките?
И која единица од МВР има обука со кучиња трагачи, или сите имаат искуство (ЕСЗ, ПЕП, ЕБР)?
Бидејќи видов дечки од ЕБР, ЕСЗ и ПЕП како го пребаруваат теренот на поплавените делови во Скопско 2016г кога беше невремето ,некои од нив одеа и со кучиња (Лабрадори и Германски овчари ``Вучјаци``)
Еве ги и видеата кога нашите специјалци од МВР бараат приживеани/мртви (исчезнати) од поплавата, вредат да се погледат.
Во случај ако не се постават видеата овде на темата, одете на следниве линкови:

https://www.youtube.com/watch?v=yO399Tcy0mY

https://www.youtube.com/watch?v=D8ZSuB7bzP8&t=15s




 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
есз нема.немало ни пред 4 години.не ширете дезинформации[DOUBLEPOST=1523369949][/DOUBLEPOST]
демек едини си шо служел војска а бил студент[DOUBLEPOST=1523370030][/DOUBLEPOST]
студентиве све знаат,ратувале во шарена револуција
Ти велиш дека немало јас викам дека имало.А јас кажав ли дека сум единствениот кој бил студент и служел војска? Не се бламирај самиот.[DOUBLEPOST=1523387509][/DOUBLEPOST]
Deca daj ne lupajte rekla kazala ako ne znaete prasajte i ne tresete zeleni forumov go sledat aktivni i poranesni pripadnici na specijalnite edinici vo MK....i se smejat...Ne ponizuvate gi od ESZ TIGAR ne ste ni svesni kade sto i kako napravile....2001.... i denes.A za VOLCITE se kako i mototo SEKOGAS I SEKADE PRVI i ne gi eksponiraat javnosta ne znae za nivnite aktivnosti i zaslugi koi dr im gi prevzemaat....Ne im sudete na nekoi koi vi go branele i cuvale domot ne ste go pominale nivniot pat deca....
Стар другар знаеш го дечкото за кој ти имам расправано од тигрите што ми е близок,е на него во очи сум му викал дека не ги бидува.Така да ќе продолжам да критикувам.Да да ми го чувале домот,а тие дома седеле и се враќале после работно време дома :lolzz:[DOUBLEPOST=1523389063][/DOUBLEPOST]
Нашите авиони Су-25 прв пат каде беа во акција?
Во Радуша имало многу загинати од ОНА поради воздушен напад. Нападот беше изведен од страна на авионите или хеликоптерите?


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Во Арачиново еден су-25 направи само прелет кој беше извиднички,инаку прво воено крштевање им беше во Радуша.Во Радуша прво еден ми-24 пука со неговиот митралез,и се повлекува и после неколку минути почнува воздушното ракетирање од два су-25.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Благодарам за одговорот Семпер.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Ти велиш дека немало јас викам дека имало.А јас кажав ли дека сум единствениот кој бил студент и служел војска? Не се бламирај самиот.[DOUBLEPOST=1523387509][/DOUBLEPOST]
Стар другар знаеш го дечкото за кој ти имам расправано од тигрите што ми е близок,е на него во очи сум му викал дека не ги бидува.Така да ќе продолжам да критикувам.Да да ми го чувале домот,а тие дома седеле и се враќале после работно време дома :lolzz:[DOUBLEPOST=1523389063][/DOUBLEPOST]
Во Арачиново еден су-25 направи само прелет кој беше извиднички,инаку прво воено крштевање им беше во Радуша.Во Радуша прво еден ми-24 пука со неговиот митралез,и се повлекува и после неколку минути почнува воздушното ракетирање од два су-25.
колку стапа лежат во тебе...[DOUBLEPOST=1523400679][/DOUBLEPOST]
На неколку страни поназад добро кажаа дека во Македонија нема повеќе етничко чисти единици (специјални).
Доволно беше оставето го тоа веќе.
Дали некој ќе ми одговори на прашањето за Су-25ките?
И која единица од МВР има обука со кучиња трагачи, или сите имаат искуство (ЕСЗ, ПЕП, ЕБР)?
Бидејќи видов дечки од ЕБР, ЕСЗ и ПЕП како го пребаруваат теренот на поплавените делови во Скопско 2016г кога беше невремето ,некои од нив одеа и со кучиња (Лабрадори и Германски овчари ``Вучјаци``)
Еве ги и видеата кога нашите специјалци од МВР бараат приживеани/мртви (исчезнати) од поплавата, вредат да се погледат.
Во случај ако не се постават видеата овде на темата, одете на следниве линкови:

https://www.youtube.com/watch?v=yO399Tcy0mY

https://www.youtube.com/watch?v=D8ZSuB7bzP8&t=15s

Никој,кучкара само имаат и по потреба викаат водич со куче во есз имаше обид за правење тим К9,го прекинаа исто и во ебр.


 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Што ќе кажете за снајперот САКО ТРГ-42 што е во сопственост на ЕСЗ ТИГАР?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
МВР нема Сако.Сако имаат пСО и тоа моделот трг22 во преработка на Стопсон со интегрален придушувач и раритет калибар 12,7х57мм.Еве слика која е стара доста години од изложба на АРМ.
[DOUBLEPOST=1523467698][/DOUBLEPOST]@TheStarOfKutles Еве ти овде на линкот малку објаснето иако е на шпански јазик,се надевам ќе ти помогне. ;)
http://www.municion.org/12_7/12_x57Anthis.htm
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ќе се снајдеме некако, инаку затоа напишав во сопственост на ЕСЗ ТИГАР. Многу работи што се напишани на нет се и не'точни. За оружје пишува дека и ЕСЗ ТИГАР го имаат снајперот. Затоа се прашувам овде на форумот за да знам во што е вистината. Грешка имаат и за годините кога се формира РБ пишува дека се формира баталјонот во 2003 а точната година е 2004. Затоа јас многу не се потпирам на википедија и слични работи.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Батали ја википедија,дечкото што пишувал за нашите специјални единици на википедија си нема блага веза :D
 
E

Epsilon

Гостин
da ne ima nekoj info ili bil povikan na medicinskive pregledi za policija? I dali znae nekoj povekje info okolu toa, zato so od mojot grad ima vo ovie 3 dena viknato samo 3ca, a veruvam deka barem 10tina imash stvarno kvalitetni I vikaat deka do utre bilo so zvonenjeto na telefon za na medicinski ili ce bidi povekje denovi?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Темата не е за полиција и медицински проверки,а предпоставувам има веќе таква отворена.

Кучињата кои ги спомна Кутлеш едни се лабрадори обично црни и тие се користат во глобала за трагање на минско-експлозивни направи бидејќи се многу стабилни и опуштени,а такви направи се сензитивни на нагла промена и можат да се активираат.
Другите не се германски овчари туку белгијски малиоиси и тие кучиња во глобала се користат за доведување на лице во фаза на послушност или трагање на органски материи дрога и слично.

Незнам дали оваа информација е сеуште актуелна но пред 2-3 години разговарав со еден пријател кој работи во дресура за полиција и ми кажа дека сеуште немале дресирано кучиња за пронаоѓање на човечки остатоци бидејќи неможеле да добијат одобрение за да добијат од медицината за мала количина човечки остатоци (зборуваме за минимална грамажа) која е потреба за извршување на обука.Можеби тоа е сменето незнам и неможам со сигурност да кажам.
Истата пракса за кучиња се применува и во АРМ и во МВР.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Војска имам одслужено и служев војска иако сум студент.Сега сум 3 факс,и факсот ми е пред се.Ако не биде ништо со него е тогаш ќе конкурирам.
Сега си 21 година како што те разбрав, така?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom