Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Pozz prijateli , pred se sreken praznik neka e za mnogi godini :))
Ja znam deka vo vaksince 2001 imase dosta konflikt so tigrite i uck , imam dobieno informacija od eden rodnina koj bese vo tigar od 86 do 2004 .
mozebi vie povekje ste iskusni i znaete povece raboti
, no mene mi ima kazuvno deka vojuvale nekolku dena .
I sakav da prasam za volcite znam drka ima selekcija od civil , a za tigar treba li da si prvin vraboten vo policija ili kako??
Blagodaram .
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Јас имам слушнато дека за во волците и тигрите најмалку две години треба да работеш како обичен полицаец или војник. А старосната граница од 23 до 26 години. Колку е точно незнам да видеме што ќе кажат стручните лица овде. Позз и среќни празници и на тебе.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
za vo volci treba da imas samo osluzen voen rok i se prijavuvas koga ima selektiven (trae 24 dena) ,
imam nekolku prijateli sto vlegoa pred 2,3 godini , nekolku decki koi bea pred nekoj den na plostadot :D
a za vo tigar mislam deka treba da si vraboten ili treba da imas ovoj kurs sega sto se prijavuvaat.
Sigurno imanekoj koj znae pa kje ni objasni ;)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Пред повеќе години кога обилните врнежи на снег ја парализираа пола Македонија тогаш полицијата одеше на терен со хелихоптери кога времето беше сончево се снимаат каде носат храна и други производи на жителите на повеќе села,а никој не спомна дека од БСН на терен одеа по најголемите бури да им обезбедат се што е потребно на луѓето.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Припадниците на специјалната полициска единица "Тигри", во петокот одбија наредба за влегување во Ваксинце и ги оставија останатите единици на МВР и "Волците" од АРМ сами да го расчистуваат теренот од оружје и терористи во селото. Тие влегле во отворен судир со новиот министер за надворешни работи Љубе Бошковски. Тој ги суспендираше командантот на специјалците Тони Мандаровски и заменикот Ванчо Новковски. Според соопштението на МВР, против суспендираните Мандаровски и Новковски, истовремено била поведена и постапка за дисциплинска одговорност.

Еве ти доказ дека немало ништо,тигар како тигар шо знае да лаже само и да преувеличува.Единствено добро нешо шо направија ЕСЗ во 2001 е евакуацијата на полицајците во Радуша толку.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Пред повеќе години кога обилните врнежи на снег ја парализираа пола Македонија тогаш полицијата одеше на терен со хелихоптери кога времето беше сончево се снимаат каде носат храна и други производи на жителите на повеќе села,а никој не спомна дека од БСН на терен одеа по најголемите бури да им обезбедат се што е потребно на луѓето.
Тоа е тоа Волчко, неправда имало и ќе има. Сепак сите што се лојални од АРМ/МВР нас ни останува само да им се заблагодариме, но никаква почит за оние што се вработени само поради парите, поточно лажните патриоти.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
815
Поени од реакции
881
Припадниците на специјалната полициска единица "Тигри", во петокот одбија наредба за влегување во Ваксинце и ги оставија останатите единици на МВР и "Волците" од АРМ сами да го расчистуваат теренот од оружје и терористи во селото. Тие влегле во отворен судир со новиот министер за надворешни работи Љубе Бошковски. Тој ги суспендираше командантот на специјалците Тони Мандаровски и заменикот Ванчо Новковски. Според соопштението на МВР, против суспендираните Мандаровски и Новковски, истовремено била поведена и постапка за дисциплинска одговорност.

Еве ти доказ дека немало ништо,тигар како тигар шо знае да лаже само и да преувеличува.Единствено добро нешо шо направија ЕСЗ во 2001 е евакуацијата на полицајците во Радуша толку.
Не верувам дека се исплашиле, или избегале од задачата, тоа што Мандаровски ги штител припадниците на единицата докажува дека бил прав командант. Диво насеље е пример за командатска неспособност. И едно нешто, специјална единица никогаш не држи фронт. Влегува, интервенира, излегува. Неможе министер да кажува, да командува. Секоја чест за командант Мандарски, и генералот Панде Петровски
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Не се согласувам со тебе,пошо акцијата во Ваксинце не е прв пат тигрите да бегаат поради страв.Специјална единица и те како држи фронт,волците држеа во арачиново и радуша,држеа и во брест 2003.Ете ако веќе зборуваме и за во светски рамки најдобрите ССО во Сирија и тие држат фронт.Инаку секако дека министер не смее и не треба да командува.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Не се согласувам со тебе,пошо акцијата во Ваксинце не е прв пат тигрите да бегаат поради страв.Специјална единица и те како држи фронт,волците држеа во арачиново и радуша,држеа и во брест 2003.Ете ако веќе зборуваме и за во светски рамки најдобрите ССО во Сирија и тие држат фронт.Инаку секако дека министер не смее и не треба да командува.
влезе ли бе ти негде ?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
влезе ли бе ти негде ?
Војска имам одслужено и служев војска иако сум студент.Сега сум 3 факс,и факсот ми е пред се.Ако не биде ништо со него е тогаш ќе конкурирам.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
Ако не беа волците 2001, многу имаше да ги испотепаат како пилиња. Инаку има албанци и во ренџери и во есз, со сигурност. На секој можен начин пробуваат да ги втераат и во волци, се надевам нема да успеат. Слава и почит до загинатите, не сте заборавени.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Во ренџерите има уште многу одамна,во есз знам дека имаше пред 3-4 години за сега не знам,но ако ти велиш дека има и тоа ти е од сигурна рака информација ондак...
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.447
Deca daj ne lupajte rekla kazala ako ne znaete prasajte i ne tresete zeleni forumov go sledat aktivni i poranesni pripadnici na specijalnite edinici vo MK....i se smejat...Ne ponizuvate gi od ESZ TIGAR ne ste ni svesni kade sto i kako napravile....2001.... i denes.A za VOLCITE se kako i mototo SEKOGAS I SEKADE PRVI i ne gi eksponiraat javnosta ne znae za nivnite aktivnosti i zaslugi koi dr im gi prevzemaat....Ne im sudete na nekoi koi vi go branele i cuvale domot ne ste go pominale nivniot pat deca....
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
Deca daj ne lupajte rekla kazala ako ne znaete prasajte i ne tresete zeleni forumov go sledat aktivni i poranesni pripadnici na specijalnite edinici vo MK....i se smejat...Ne ponizuvate gi od ESZ TIGAR ne ste ni svesni kade sto i kako napravile....2001.... i denes.A za VOLCITE se kako i mototo SEKOGAS I SEKADE PRVI i ne gi eksponiraat javnosta ne znae za nivnite aktivnosti i zaslugi koi dr im gi prevzemaat....Ne im sudete na nekoi koi vi go branele i cuvale domot ne ste go pominale nivniot pat deca....
Не осудив никого никаде во мојот пост, ниту пак сакав да му го девалвирам трудот на некој во сите настани што се имаат случено, напротив, ги ценам сите без разлика на единицата. Инаку тоа што го кажав се однесуваше за пред околу три години, најверојатно и сега е исто и не е сменето. Не е од памет, напишаното е на место и е 100% точно :)
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Нашите авиони Су-25 прв пат каде беа во акција?
Во Радуша имало многу загинати од ОНА поради воздушен напад. Нападот беше изведен од страна на авионите или хеликоптерите?


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom