Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
21 март 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Едно прашање, дали примаат во војска со диопттија за од далеко 1 и 1 25 за професионален војник прашувам зошто иам видено со наочари
Па чим си видел значи примаат,сам си даваш одговор на прашањето...
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Волците кога беа на Плоштадот МАКЕДОНИЈА :





[DOUBLEPOST=1523883205][/DOUBLEPOST]Капа долу за овие две единици (БСН и ЕСЗ)!:cuc:

Еве некоја слика од Тигрите (можеби некоја се повторува, но како што кажавме сликите ги снемува од темата и новите читатели/членови на темата не можат да ги видат).







[DOUBLEPOST=1523883703][/DOUBLEPOST]Акцијата од Бродец 2018, ново е видеото.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Како што кажа tojitoj опремата од сликата е приватно купена ништо од тоа не е задолжено.
Припадниците имаат право да купуваат приватна опрема за да ја подобрат нивната ефикасност на терен или задачи.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
koj faktor si ti da kazuvas dali nekoj zasluzil ili ne orden za voeni zaslugi ?
Оди лечи комплекси на некое друго место а не на форум,или ако не ти одговараат моите мислења на темата не ги ни читај.Јас на оваа тема сум уште од првата страна така да.....
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Оди лечи комплекси на некое друго место а не на форум,или ако не ти одговараат моите мислења на темата не ги ни читај.Јас на оваа тема сум уште од првата страна така да.....
ok,i toa ti dava za pravo da komentiras voeni ordeni ?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Распрашајте се за пробни амблеми (метални) кои се правени за ПСО и БСН кои требаше на беретка да се носат.
Многу подобри од моменталните но не се користат.
Моментално припадниците на ПСО носат ознака на АРМ на беретката порано друго носеа додатно и амблемите за на рамо беа други мислам дека после 2006-7 ги сменија.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Јас имам еден стар амблем на полкот на кој одозгора пишува со латинични букви,сигурно тоа е мотото на полкот.Ова е мојата скромна колекција,амблемот на полкот за кој зборувам е четврти по ред од лево накај десно.Одозгора пишува ULTRA VIRES..Овде на сликата ми фалат најновите од ЕСН кои на некоја од претходните страни ги прикачив.
16684645_1687487094598445_596492780_n.jpg
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Порано тоа Ultra Vires беше оделено,а не на истиот амблем.
Металните за на беретка тешко дека ќе ги најдеш и имаше повеќе модели.



Тие "новите" амблеми на БСН не се баш нови бидејќи таа комбинација со бои од одамна е испробувана некаде кога овие се правени.
На пустинска униформа ги сликав бидејќи на таа беа залепени.

Најдобрите имаат монети, кој разбрал разбрал !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom