Македонски серии

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.101
Поени од реакции
9.905
Ние сме "failed state". 30 години неможе македонски коментар да идејствува државава на странските спортски телевизии кај нас а не па серии некој да продуцира. Прво немаме сценаристи и драматурзи кои би ги напишале серииве а не па нешто друго. И најбитно ако се снимат две на македонски третата ќе мора да биде на албански. Во превод секоја трета да ја правиме за Косово и Албанија.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Извини, не правиме муабет за политика. Босна е исто така failed state ко што си пишал. Уште не можат да се оправат од војната што им се деси, плати земаат мали колку што сум запознаен. Од кај тоа дека се нешто подобри од нас или они можат, а ние не?

На спортски план се исти ко нас, ќе им се деси еднаш у 20 години некој позитивен спортски резултат и после пак ги снемува. Филмови снимаат помалку и од нас, во што се тоа подобри?

А за сценаристи, да, немаме за жал добри сценаристи, ама може да направат конкурс ко што направиле во БиХ и како што направи HBO за серии од овој регион. Па потоа да се организираат работилници со стручњаци од Европа и script doctors и да се дотераат тие сценарија.

Ако ја читна статијава и во Босна тие сценарија што се избрани се од нивни режисери, Тановиќ (режисерот на Ничија Земја), Жбаниќ (режисерката на овогодишниот босански филм на Оскарите), Јукиќ (режисер на Луд, збуњен, нормалан), Кеновиќ, Вулетиќ (режисери исто). Ако нема сценаристи, нек напишат режисерите некое добро сценарио.

Ама треба телевизиите и спонзори ко клошарскиве интернет оператори да одврзат кесето и да платат. Тоа е проблемот кај нас, а после се наоѓа начин како да се напише и сними квалитетно сценарио.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.101
Поени од реакции
9.905
ОХО продукција најавува 4-5 нови серии за наредна година и македонска стриминг платформа од наредна недела.

Налетав на таа платформа Глеј.мк на LG store пред месец дена, ама не функционираше и ништо не вадеше на нет за неа, па си помислив нешто аматерско е од почетници програмери. Да видиме што ќе понудат
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.296
Поени од реакции
7.232
За таквата платформа да има успех мислам дека би требало да се снима секоја година по некоја нова серија. Ќе им треба подршка од големи компании, од соседни држави и така натаму за да тргне работата.

Србите се утепаа од снимање серии овие две години во време на корона.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.296
Поени од реакции
7.232
И кога треба Охо продукција да ја пуштат таа стриминг платформа Глеј.мк?

Читам почнале со снимање на епизоди Преспав.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.844
И кога треба Охо продукција да ја пуштат таа стриминг платформа Глеј.мк?

Читам почнале со снимање на епизоди Преспав.
Како почнале да снимаат Преспав?
Па нели кажаа дека 5тата сезона е последна. Сега се предомислија ли?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.296
Поени од реакции
7.232
Пиши им, прашај ги, па јави ни. ;)
Пишав порака на FB на Преспав и на OХО Comunications не добив одговор.
Автоматски споено мислење:

Како почнале да снимаат Преспав?
Па нели кажаа дека 5тата сезона е последна. Сега се предомислија ли?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
218
Поени од реакции
497
Пишав порака на FB на Преспав и на OХО Comunications не добив одговор.
Автоматски споено мислење:


Гледав пред некое време некое интервју со Џамбазов, кој, прашан до кога ќе се снима Преспав, малку или многу одговори: до смрт :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
218
Поени од реакции
497
Дечки каде може да се гледа новата сезона на Преспав, а тоа да не е Gley.mk?
Има некои торенти и/или извори, зашто чудно би ми било, има холивудски блокбастери, а Преспав да ја сузбиле пиратеријата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.296
Поени од реакции
7.232
Дечки каде може да се гледа новата сезона на Преспав, а тоа да не е Gley.mk?
Има некои торенти и/или извори, зашто чудно би ми било, има холивудски блокбастери, а Преспав да ја сузбиле пиратеријата.
TrakerMK има 5 епизоди торент за симнување и толку е засега. На друго место нелегално нема.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дечки каде може да се гледа новата сезона на Преспав, а тоа да не е Gley.mk?
Има некои торенти и/или извори, зашто чудно би ми било, има холивудски блокбастери, а Преспав да ја сузбиле пиратеријата.
Де бе, бинџни ги на Глеј, има недела дена бесплатно користење, 7 дена ваљда доволно ти се да ги прегледаш сите. Кога ќе дојде ред за наплата удри cancel и чао пријатно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тој еден македонски сериски филм со специјалци нешо беше излезе ли некаде? Мислам дека летово го завршија.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.296
Поени од реакции
7.232
Тој еден македонски сериски филм со специјалци нешо беше излезе ли некаде? Мислам дека летово го завршија.
Ако мислиш на тој Black ops каде што улога има и Тамара Тодевска. Се тоа што снимаја беше за трејлер а не за епизоди.
Во Cineplexx мислам правеа промоција на трејлерот дотерани, со џипови со све. Епизоди сеуште не видовме ни една.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom