Македонски претставници за Евросонг 2013 (Лозано и Есма Реџепова)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Трета мајка: Јован Јованов ангажиран за нова песна за Евросонг
Доминантно негативните коменари по вчерашната промоција на втората македонска евровизиска песна “Пред да се раздени”, ја натераа МРТВ да го ангажира композиторот Јован Јованов, кој треба да предложи нова композиција со која Македонија ќе се претстави на Евросонг 2013 во Шведска

Македонија по трет пат ќе се обиде да дојде до песна со која ќе се претстави на Евросонг 2013 во Шведска. По првата “Империја” и вчерашната “Пред да се раздени”, дознаваме дека Есма и Влатко Лозановски ќе добијат и трета песна со која ќе се обидат да ги освојат симпатиите на домашната публика.
Овој пат, МРТВ се одлучи да го ангажира Јован Јованов, кој до сега има учествувано на Евросонг со своја композиција и за кого многумина велат дека требало многу порано да биде повикан, бидејќи секогаш знае да одговори на задачата.
Со оглед на тоа што овој пат роковите се многу пократки и Македонија нема многу време до последниот датум до кога мора да ја испрати својата песна за Евровизија, се шпекулира дека по нарачка на МРТВ на евровизиска песна работат уште неколку композитори и дека е можно Есма и Влатко да испеат и повеќе од три песни.

Па ова боље испадна и од Јужно Американскиве сапуници, само ова за трета песна е малце напишано за популарност на авторот(сајтот).
Oва ти се кромид вести т.е сатирична вест е :)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Oh, honey... Слушај си ти, слушај си... Не реков јас да не слушате, нормално, слободна земја сме, јас само реков дека сте срцки :X3:
Последен пат кога проверив ова беше ФОРУМ на кој секој може да си го каже ставот. Разумеш? (hint: реторичко, не одговарај!)
Види,jас добро читам постови,така да едно е да се каже став,а друго да се тражи болест на нечиј искажан став.
Во превод,ти можеш да кажеш дека не ти се допаѓа песната и Евровизија ,но не и да им бараш симптоми,последици,болести на луѓето кои ги слушаат песните и Евровизија.
На било кој форум со постови кои се ad hominem не изразуваш "став" .
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
--- надополнето: 17 март 2013 во 23:03 ---
Леле еј!Најново сега погледнавте ли што направиле.Ги стопирале коментарите и ги објвуваат само они кои нив им се допаѓаат на каналот на youtube.Еве погледнете овде:
http://www.youtube.com/watch?v=m71hJUj76jM

Ова е голема срамота.Добро бе значи навистина не ми е јасно.Дали овие се прават наудрени и со сила ни ја бутаат песната и мислат дека така ќе пројде.Веројатно се уплашени од негативни коментари кои ги има се повеќе и повеќе.Ова е значи навистина огромен срам од кој годинава нема да избегаме.Немам што да кажам освен пу да ви се плукнам на сељаците во МТВ и исто така на Циганкава и антипејачов.:гомце:
Најиунтересно ми е она во топ коментарите.Гласот на Влатко потсетувал на Тоше:pos:Па уште божем пишано на српски.Мислат дека нема да се примети дека они си го пишале...Инаку искрено толку сум иритиран што ако гостуваат некаде ќе се јавам и има да ги отерам у триста п.м.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
--- надополнето: 17 март 2013 во 23:03 ---
Леле еј!Најново сега погледнавте ли што направиле.Ги стопирале коментарите и ги објвуваат само они кои нив им се допаѓаат на каналот на youtube.Еве погледнете овде:
http://www.youtube.com/watch?v=m71hJUj76jM

Ова е голема срамота.Добро бе значи навистина не ми е јасно.Дали овие се прават наудрени и со сила ни ја бутаат песната и мислат дека така ќе пројде.Веројатно се уплашени од негативни коментари кои ги има се повеќе и повеќе.Ова е значи навистина огромен срам од кој годинава нема да избегаме.Немам што да кажам освен пу да ви се плукнам на сељаците во МТВ и исто така на Циганкава и антипејачов.:гомце:
Најиунтересно ми е она во топ коментарите.Гласот на Влатко потсетувал на Тоше:pos:Па уште божем пишано на српски.Мислат дека нема да се примети дека они си го пишале...Инаку искрено толку сум иритиран што ако гостуваат некаде ќе се јавам и има да ги отерам у триста п.м.
Тоа видео е ставено на официјалниот јутјуб канал на Влатко Лозано ,ама незнам дали он ги брише или пак некој можеби кој му го одржува тој јутјуб каналот

А еве го видеото ставено на официјалниот јутјуб канал на Евровизија
http://www.youtube.com/watch?v=-LwGGo5ZfF8

таму па има многу коментари од повеќето земји ,од неколку коментари што успеав да ги прочитам се да се врати Империја .
--- надополнето: 18 март 2013 во 13:30 ---
Есма во панталони ,до сега ја немам видено вака во панталони
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111


Kako Ciganka da predstavlja Makedoniju"

Esma Redžepova (69) nije krila da je tužna, razočarana, besna i povređena nakon što je kao prateći vokal mladom Vlatku Lozanovskom otpevala svoj deo nove pesme "Pre svitanja" s kojom će se Makedonija takmičiti na ovogodišnjem Evrosongu u Švedskoj.

Guta knedle i ćuti: Esma Redžepova i Vlatko Lozanovski
Nakon skandala i povlačenja numere "Imperija", koju je komponovao jedan od njenih usvojenih sinova, Makedonska-radio televizija predstavila je novu numeru s kojom čuvena romska pevačica uopšte nije zadovoljna i to ne krije.



Smrknuta pevačica

Nezadovoljstvo i gorčina Esme videla se na njenom licu i tokom predstavljanja pesme "Pre svitanja". Smrknutog pogleda, metar udaljena od Vlatka, ona je na plejbek bezvoljno otpevala svoj deo pesme. Sada se očekuju reakcije makedonske javnosti, koja je oštro kritikovala "Imperiju" zbog čega je ova pesma i povučena sa takmičenja.

- Šta da vam kažem, ni malo nisam zadovoljna. Ono što sada pevam nije to to. Ja pevam, ali kao bek vokal Vlatku. On peva tri stiha i to ih još ponavlja, a ja treba da izađem na sceni i otpevam samo dva. Pevam preko 55 godina i sada treba da budem samo prateći vokal. To nema smisla. Ajde da ne znam da pevam, u redu, ali ja znam da pevam, majku mu. Gutam knedle i ćutim, šta ću.


- Nije mi jasno kakav je to duet ako ne pevamo zajedno - kaže Esma, koja svoj deo pesme peva na maternjem, romskom jeziku. Taj deo komponovao je i tekst napisao njen usvojeni sin Simeon Atanasov, dok su deo koji peva Vlatko radili Darko Dimitrov i Lazar Cvetkovski, a tekst je napisala Magdalena Cvetkovski. Nova pesma "Pre svitanja" je u modernom i brzom ritmu sa primesama romske etno-muzike. Iako se radi o duetskoj numeri, Esma i Vlatko, svako za sebe peva svoj deo. Čak ni refren ne pevaju zajedno.


Tako je naređeno

- "Imperija" je bila bolja pesma. Ona se svidela i našim promoterima koje imamo u 70 zemalja sveta. Ajde da smo pevali nešto bez veze, ali pevali smo o muzičkoj imperiji, o tome da je imperija cela muzika u svetu. Politička situacija u Makedoniji nije smela da utiče na tu pesmu, ali šta da se radi, tako im je naređeno. Videćete kakvi će sada biti komentari posle pesme "Pre svitanja"- kaže Esma. Inače, makedonska delegacija već je otputovala u Malme gde će danas predati novu pesmu za takmičenje zajedno sa spotom.

- Iako mi se pesma ne sviđa ne mogu ništa da uradim. Oni su hteli da pevam na romskom i Simeonu je tako naređeno. Zašto da pevam na romskom, mogla sam i ja na makedonskom, to sam i htela, ali nisu dali. Druga bi priča bila da smo zajedno, makar refren pevali na romskom - razočarana je Esma. Na naše pitanje da li joj je bilo ponuđeno da samo ona predstavlja Makedoniju na Evrosongu, a ne u duetu, Esma se gorko osmehnula.

- E, pa to ovde ne može. Kako da Ciganka predstavlja Makedoniju!
Ljut je i njen sin Simeon Atanasov koji priznaje da je svoj deo pesme napravio na romskom - po nalogu, kao za svadbu.


- U celoj pesmi nema kompaktnosti teksta. Vlatko peva o ljubavi, a Esma - ajde ustanite da igramo i pevamo. Osim toga, ne postoji ni zajednički refren gde bi oboje u duetu pevali, već svako peva svoje parče, Esma na romskom, a Vlatko na makedonskom - kaže Atanasov.


Uoči premijernog izvođenja u okviru makedonske verzije emisije "Plesa sa zvezdama", Esma je razočarana, napuštena i sama bila u jednoj prostoriji blizu glavnog studija Makedonske televizije. Ne krije da je nakon povlačenja "Imperije" ozbiljno razmišljala da digne ruke od svega i otkaže učešće na Evrosongu.


- To bi mi bilo najbolje. Rado bih to uradila, ali kao profesionalac nisam mogla da presečem i kažem - ne. Time bi razočarala moje brojne obožavaoce po svetu koji me sa nestrpljenjem očekuju - zaključuje Esma.

Интервјуто настанало како резултат на нејзиното ќутење:tapp:
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Била пратечи вокал во песната а Влатко бил во прв план и доминирал и затоа не и свиѓа....:P Си кажа што сакала уствари САМА ДА ПЕЕ ! А од каде и е тоа циганка не може да ја претставува Македонија...Јас немам таков впечаток...Не е она за таму, боље некои згодни убави млади да пратеа..а нема врска тоа што е ромка...глупост!
Премногу сака да е во центар на внимание а со оваа песна не и успеа..;)
И ако не и се допаѓа ништо,како професионалац напротив нема ни да иде на Евровизија! А не овака на сила....глупости..
 
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
А бе Есма е пратена од власта да е заврши работата то е јасно како ден, а за Влатко незнам но знам дека и тој е од таа страната но што да се прави секаде политика во се и сешто овде ќе престанам да коментирам повеќе оти ми дојде се преку нерви од оваа расипана политика во музиката... Треба да биде музика во музиката, политика во политиката и нетреба да се мешаат овие работи во едно оти од тоа иде каша попара од која после излегуваат испрани мозоци кои мислат дека имаат се во животот, но живеат во свој замислен настан по нивни изопачени идеи од кои треба и ние да ги следиме нивните стапки, но тоа не може... Малку излегов од контекст на темава, но ме изнервираа некои коментари од некои форуми од кои денес пукнав од нервоза вака барем се ослободив од тоа.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Море оваа Есма ваква таква барем си кажа што и лежи на душа.Остана уште Влатко да се прогласи,ама изгледа се крие и тоа мангупски...:)
--- надополнето: 20 март 2013 во 00:10 ---
Море оваа Есма ваква таква барем си кажа што и лежи на душа.Остана уште Влатко да се прогласи,ама изгледа се крие и тоа мангупски...:)
--- надополнето: 20 март 2013 во 00:12 ---
Море оваа Есма ваква таква барем си кажа што и лежи на душа.Остана уште Влатко да се прогласи,ама изгледа се крие и тоа мангупски...:)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.309
Поени од реакции
46.037
Можда е погрешно(и веројатно е) ама имам голем проблем со тоа на цигански да се пее на евровизија . На врат ни е цела европа за азилантиве, не пердашат таму по тие слободна европа, дојче веле, кур се тресе, ни се набива имиџ на земја во која само цигани живеат.
Ако продолжи ова набрзо ќе станеме ко романците и бугарите што се мачат од петни жили да ја одлепат таа етикета пред цел свет.
Знам дека Есма има големи заслуги за вемерето и дека на Сан Ремо би ја пратиле да можат ама треба малку да си ја акнат главата од ѕид за тоа кого пуштаат и каква порака се испраќа, оти иако евровизија е чкарт тежок, сепак цела европа го гледа и гради слика од вакви работи.
Циганите нека ми извинат, ама треба да се помират со тоа дека не е на цена да си циган денешно време.
Единствено бетер ќе беше да завиваше циганка на статуа од Александар Македонски за некоја си Импрерија, со тоа ќе си го акневме и званично штембиљот за нездрави.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Есма у Елена Лука ќе ја облакаат? 1000 евра е најефтиниот фустан, кога ќе пресметаш колку материјал треба да отиде, good luck with that :pos:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
ВЛАТKО ЛОЗАНОСKИ-ЛОЗАНО, ПО ИЗБОРОТ НА ЕВРОВИЗИСKАТА ПЕСНА
Го издржав најтешкиот период во кариерата




Никогаш не верував дека ќе се најдам во таква безизлезна ситуација како по објавувањето на „Империја“. Ја поддржувам јавноста, која брзо и искрено изреагира и се направи нова песна што ќе ги задоволи сите вкусови, вели поп-пејачот
Важи за исклучителен вокал, кој со многу труд и професионален пристап го гради секој сегмент од кариерата. Не бил вовлечен во скандали, вербални пресметки со колеги, афери. Скромноста и повлеченоста се печат на Влатко Лозаноски-Лозано. Иако доживеал и тешки мигови, искрено признава дека никогаш не се соочил со ситуација како таа што настана по промовирањето на првата евровизиска тема „Империја“. Вели дека човекот учи додека е жив, а ова искуство го направило посилен.

Реакциите и критиките за новата евровизиска тема „Пред да се раздени“ на европските евровизиските страници, како и на нашите, се позитивни, но има и такви што коментираат дека „Империја“ била подобра. Дали ваквиот став на фановите Ве става на мисла?
- Верувам во „Пред да се раздени“, пред с` поради тоа што песната е исполнета со многу емоции, во која вокално со Есма можеме повеќе да се изразиме. Не ми е сеедно за коментарите, секако, дека многу е битно мислењето, не само на моите фанови туку и на цела нација, како и на европските евровизиски фанови. Но мислам дека го направивме вистинскиот избор на песна. Без разлика на пласманот во Шведска, оваа композиција ќе остане да се слуша и понатаму.

Kако би ја опишале „Пред да се раздени“, дали тоа е композиција што многу повеќе Ви легна од претходната и зошто?

- Ако подетаљно се ислуша и се анализира, ќе се види дека оваа песна е многу тешка. Kако што кажав, преку неа доаѓаат до израз нашите вокални способности како изведувачи.

Kолку верувате во нејзиниот успех? Kоја е нејзината особеност?

- Уникатна е во секој поглед. Не е нешто што луѓето се навикнати да го слушаат. Задржан е музичкиот идентитет на двајцата и токму затоа верувам многу во оваа нумера. Текстот, кој го напиша Магдалена Цветкоска-Ена, е лесен за паметење и погоди многу срца.

Kако ги издржавте деновите кога цела јавност ја негираше „Империја“? Може ли да се каже дека поминувавте низ најтешкиот период во кариерата?

- Не ми беше лесно, верувајте. Мислам дека беше најтешкиот период во мојата кариера. Никогаш не верував дека ќе се најдам во таква безизлезна ситуација. Добро е што во право време се презеде нешто сериозно. Сепак, ги поддржувам слушателите кои брзо и искрено изреагираа. Ние работиме за нив, па затоа веднаш се пронајде излезно решение - нова песна што ќе ги задоволи сите вкусови.

Дали тие денови оставија некоја последица, што научивте од тоа искуство?

- Сум бил во многу тешки ситуации, но како и да е, човекот учи додека е жив. Ова на секој од нас му беше едно големо искуство. Kако и во секоја област, така и во музиката треба тимски да се работи и пред с` да се верува во новата песна што се создава.

Чувствувате ли товар пред заминувањето во Малме или сте сосема опуштени, со верба во себе?

- Уште откако ми ја кажаа информацијата дека ќе пеам на Евровизија и ќе ја претставувам Македонија на овој избор, секој нареден ден товарот ми е с` поголем. Одговорноста е многу голема. Пред нас се уште нецели два месеца, во кои ќе работиме многу на сценската и на вокалната изведба и не верувам дека ќе имаме дополнителен товар.

Дали следниов период ќе се препуштите само на евровизискиот настап или во меѓувреме ќе промовирате нов сингл?

- Мислам дека сега за сега би се фокусирал само на евровизиската нумера. Сепак, станува збор нова песна на која треба да ~ се обрне внимание, не само од моја страна туку и од страна на медиумите. Периодов ќе работиме на нејзина промоција не само во Македонија туку и во другите држави-учеснички на Евровизија. Можеби веднаш по фестивалот ќе промовирам нов сингл.
Можен концерт пред Евросонг
По некое непишано правило, пред настапот на Евросонг повеќето наши претставници одржуваа солистички концерт. Дали и Вие имате таков план?

- Размислувам за тоа, можеби ќе има и концерт. С` зависи од обврските што ги наложува моето учество на Евровизија. Kонцертот би бил дополнителен ангажман на кој ќе треба да се посветам.
Соња Алексоска-Неделковска Дневник
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
"Најтешкиот период во мојата кариера беше негирањето на Империја". - рече Влатко Лозаноски. Браво за издржливоста Влатко, си издржал цели 2 дена. Едно големо WOW за тебе!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кој е вашиот фаворит годинава на Евровизија (освен Македонија)? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom