Македонски лекари vis-a-vis Хипократова заклетва

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Хипократовата заклетва е сведена на формалност и симболично нешто, на запад поготово во америка не ја полагаат многу одамна.
И таму и овде го има изгубено значењето.
Да ти умира некој во двор, дали ти ќе излезеш да му помогнеш?
Се се сведува на човечноста.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа се случило во болничкиот двор. Според нивната заклетва должни се да помогнат на секој кој има потреба.
Не претеруј сега и ти, поентава на целава работа е баравте гледајте.
Нити и чуело за тој што бил внатре нити за овој надвор, ама дека е во право во право е ! Закон си е закон и толку.
--- надополнето: 21 август 2012 во 15:49 ---

Хипократовата заклетва е сведена на формалност и симболично нешто, на запад поготово во америка не ја полагаат многу одамна.
И таму и овде го има изгубено значењето.
за тоа не коментирам дали и било гајле за тој внатре или за тој надвор, да повторам, не смеат да ја напуштаат зградата, а во зграда не спаѓа ни двор ни мор.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да ти умира некој во двор, дали ти ќе излезеш да му помогнеш?
Се се сведува на човечноста.
Не знам што би направил лоши времиња се денес,ако умира комшијата само ке се јавам на брза помош,и стрпливо ке чекам да дојде ( за едно сат сат ипол,ако јас можам да го однесам за 15 минути ) Ем совест чиста сум се јавил ем хуман сум му помогнал, после ке јадам гомна по форуми дека докторите се криви што липсал :pos:
И се разбира одма ке се јавам во канал 5
--- надополнето: 21 август 2012 во 15:55 ---
за тоа не коментирам дали и било гајле за тој внатре или за тој надвор, да повторам, не смеат да ја напуштаат зградата, а во зграда не спаѓа ни двор ни мор.
Си била на клинички сега брзо ? Да видиш какви ескурзии се прават :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Не знам што би направил лоши времиња се денес,ако умира комшијата само ке се јавам на брза помош,и стрпливо ке чекам да дојде ( за едно сат сат ипол,ако јас можам да го однесам за 15 минути ) Ем совест чиста сум се јавил ем хуман сум му помогнал, после ке јадам гомна по форуми дека докторите се криви што липсал :pos:
И се разбира одма ке се јавам во канал 5
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам што би направил лоши времиња се денес,ако умира комшијата само ке се јавам на брза помош,и стрпливо ке чекам да дојде ( за едно сат сат ипол,ако јас можам да го однесам за 15 минути ) Ем совест чиста сум се јавил ем хуман сум му помогнал, после ке јадам гомна по форуми дека докторите се криви што липсал :pos:
И се разбира одма ке се јавам во канал 5
--- надополнето: 21 август 2012 во 15:55 ---

Си била на клинички сега брзо ? Да видиш какви ескурзии се прават :)
Да бе чоек, ти кажав познавам вработен од таму од една од клиниките (за другите не коментирам). Не смеат да искочат ако не е пауза.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Добро, медицински сестри, чувари, други запослени имало на дежурство или докторкава сама у цела зграда? Не дека е за правдање, некогаш се ужас некои од нив, но за случајов прашање е и со што таа сама би го донела лицето до амбулантен дел и со што би сопрела такво крварење?
Значи да повторам, докторот не смее да ја напушта болницата во која што работи, не Кина, Марс нека е.
Ilumious ова може да го сфати некој што работи или има блиски во такви установи. Јавноста и форумџиите впиваат она што им го сервираат медиумите за што со право реагира StandingStill , се напаѓаат целно одредени професии и занимања.
 
М

Мартин`

Гостин
Слична случка пред неколку дена на оделот кај што е хирушко во Велешката болница, иде пациент на 70тина години со синот и снаа изгледа и бараат доктор да го прегледа зошто имал напади дедото.. и оваа на шалтеров им вика ама разберете докторот не е тука, беше трета смена дежурен и сега неможе да ве прими - и каква е ова распределба на работното време, па срамота е во болница да нема лекар кој да те прегледа ако имаш некаков проблем посебно сериозен како случкава оваа на пр.
Каков демант добив денеска во врска со ова аууу :confused:

Давав крв прееска и онака одма станав после дарувањето (знам грешка направив, првиот пат се беше таман) без да одморам и одејки накај дома на овие 40+ степени па и пешки тргнав наеднаш ми се слошува и сум паднал сум се мавнал во дрво при обидот да се потпрам/задржам :/ кога ме разбудуваат ме прскаат со вода докторка и две медицински сестри од една приватна ординација во близина и ми помогнаа па после правец брза помош.. инекции ова она притисокот ми паднал, се на се ептен си ја завршија работата. Го повлекувам ова што го кажав, и тоа каков демант ми дадоа за многу кратко време :cuc:
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Едно е пауза бе Таруно, друго е за време на работа. Значи стварно не знам дали познавате лично вработени во здравство какви строги правила има и какви хајки се водат против луѓето.

Ќе се јавеа ли канал 5 ако докторкава останеше без работа, а ќе останеше? Не? Така и си мислев.
Не ми беше муабетот дека не смеат да имаат пауза, ама да кажеш дека не смееш да ја напуштиш болницата, тоа ми е тешка глупост, зошто во тој случај би требало да бидат казнети и при одење по доручек или на цигара надвор.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Nikogas ne sum se prasuval za ova, no nikogas i fala bou do sega ne sum imal potreba nesto premnogu da odam po maticni lekari i da baram upati.No eve dojde i toj moment, bev vo Indija, uzasni bolki imav vo uvoto pa morav da pojdam do maticnata doktorka da pobaram pomos. $ pati me matkashe po lekari so uputi, prvo me prati vo bukurest kade sto edna sestra ostro mi rece ako ti e itno idi vo klinika zatoa sto nemame doktori a jas normalno deka mi e itno, pa se vrakav pak kaj maticnata no taa raboti dvosmenski pa zatvorila pa morav da cekam do 5 da otvori pak pa da odam na kraj kaj privaten lekar za uvo nos i grlo, pa taa doktorka mi prepisa inekcii za uvoto no ne sakase da mi gi stavi.otidov pak kaj maticnata koja odvaaaaaaj se reshi da mi stavi toj den inekcija no me preprati narednite 5 dena da me bockaat vo poliklinika gjorche.Deneska pak ovie od poliklinika Gjorche me ubeduvaat deka toj sto mi gi prepisal inekciite(privatnava doktorka) ili maticnata treba da mi stavaat inekcii.I jas celo ova vreme so bolki si se setkam i si trpam.Prasanjeto mi e sto ustvari funkcija ima maticnava doktorka.Samo da kuca na kompjuter li? Dali ima ona obvrski da mi stava inekcii ili ne? i dali da ja prijavam za seto ova maltretiranje.Bi bil blagodaren ako nekoj mi dade precizen odgovor.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.310
Поени од реакции
7.299
Одлична поента!
Закон ги спречувало да излезат, дрн, дрн... Ма немој да ме сексаш бре.
Да паднеше лидерот (свето му име) болен пред болницата имаше законски да го каменуваат докторот што не излегол да му помогне, али во овој случај се работи за обичен смртник па кој го е*е, ке се повикаме на филмот со законите.
Не е проблемот во законите, проблемот е што нема човечност.
Еве лидер кој паѓа и не стојат тие околу него да чекаат брза помош, ај политика тука батали, без врска е...
--- надополнето: 21 август 2012 во 21:16 ---
Како прво на докторот и му е работа да спасува животи, зошто некој би бил благодарен ако си ја извршува работата за која е платен.
Со вакви размислувања далеку ќе стигнеш!

Како прво државата ни е многу сиромашна и не е во состојба да ги следи скапите и модерни техники кои се предлагаат на запад поради плаќање на мизерни суми за здравствено осигурување.
Над 31% се водат невработени, кои ем не плаќаат ем се уште поголем терет на фондот за здравство.
Тие што се вработени плаќаат за нив, ама и воедно и за петко, станко, трајко, можеби и ти си невработен па сега солиш ум за тоа дека докторот треба да го прави за она за кое е платен, а над 31% не ставиле денар во фондот за здравство...
Целата оваа состојба прави да се распределуваат финансиите и прави квалитетот да не е на високо ниво (пример во 2007 година на 2 милиона држава немаше ниеден исправен литотрипер-апарат за разбивање камења во бубрег :facepalm:)
Нема апаратура, нема пари за плати, нема пари за лекарства и медицински потрошен материјал...
Здравствениот систем е болна точка и во највисокоразвиените општества, таму и покрај тоа што плаќаат здравствено осигурање како нас, се приморани плус да плаќаат приватно здравствено осигурање во некој приватен здравствен фонд ако сака да добие брза и адекватна лекарска грижа...

Дури во тој случај можеш да кажеш лекарот си ја работи работата за која е платен...

А дали е кај нас платен??? Со тие одговорности, притисоци, услови за работа, неспани ноќи, новинарски хајки, и со плата колку на еден работник со 8 одделение...Не би рекол така!

Македонија одамна не е во комунизмот, а интересно е дека најгласни критикувачи на овие состојби се луѓе кои немаат дадено денар за здравствено осигурување иако им се нуди бесплатно тие пак не го ценат...
А кога ќе отиде во приватна болница и коа ќе си плати ко поп, таму ќе ќути и ќе биде задволен и ќе се фали o_O

:facepalm:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Со вакви размислувања далеку ќе стигнеш!

Како прво државата ни е многу сиромашна и не е во состојба да ги следи скапите и модерни техники кои се предлагаат на запад поради плаќање на мизерни суми за здравствено осигурување.
Над 31% се водат невработени, кои ем не плаќаат ем се уште поголем терет на фондот за здравство.
Тие што се вработени плаќаат за нив, ама и воедно и за петко, станко, трајко, можеби и ти си невработен па сега солиш ум за тоа дека докторот треба да го прави за она за кое е платен, а над 31% не ставиле денар во фондот за здравство...
Целата оваа состојба прави да се распределуваат финансиите и прави квалитетот да не е на високо ниво (пример во 2007 година на 2 милиона држава немаше ниеден исправен литотрипер-апарат за разбивање камења во бубрег :facepalm:)
Нема апаратура, нема пари за плати, нема пари за лекарства и медицински потрошен материјал...
Здравствениот систем е болна точка и во највисокоразвиените општества, таму и покрај тоа што плаќаат здравствено осигурање како нас, се приморани плус да плаќаат приватно здравствено осигурање во некој приватен здравствен фонд ако сака да добие брза и адекватна лекарска грижа...

Дури во тој случај можеш да кажеш лекарот си ја работи работата за која е платен...

А дали е кај нас платен??? Со тие одговорности, притисоци, услови за работа, неспани ноќи, новинарски хајки, и со плата колку на еден работник со 8 одделение...Не би рекол така!

Македонија одамна не е во комунизмот, а интересно е дека најгласни критикувачи на овие состојби се луѓе кои немаат дадено денар за здравствено осигурување иако им се нуди бесплатно тие пак не го ценат...
А кога ќе отиде во приватна болница и коа ќе си плати ко поп, таму ќе ќути и ќе биде задволен и ќе се фали o_O

:facepalm:
Сега логиката ти вришти.
Кажими каква врска има се што го кажа овде со колку има невработени, дали сум јас вработен или не и со било што генерално. Ај да си во таа фела можеби и ке ти прогледам низ прсти и ке те оправдам за твоите ставови, ама генерално муабетот ти е тапа вкрај.
Демек докоторт не бил задоволен од платата и затоа не треба да очекувам да си ја работи работата. Што мене ми е гајле колку е тој задоволен од неговата плата, ако не му чини нека си даде отказ. Тоа е најнормална работа за секој нормален човек. Ама не ем не му чини платата, ем не бега ама ем не си ја брка работата. Каква логика има во тоа. Неговиот приватен живот мене не ме интерсира, исто не ме интерсира дали земал плата колку за некој со 8 одделение, исто не ме интресира дали е задоволен со платата или не е, дали има бентли или вози фичо, дали има куќа на два спрата или неколку викендици и некое куќиште. Исто така него ама ич не треба да го интересира дали јас сум платил во здравството или не, не е тоа негова работа. Тој е таму на работа и кога ке одам таму очекувам да си ја брка работата за која е платен, веке кога се појавил на работа и ја зема таа плата што ја зема. Ако не му чини нека не оди на работа, нека не ја зема таа плата и нека не чука дневници, а од друга страна не сака да си ја сработи таа дневница пошто не бил задоволен.
Работата иди нит те љубим нит те другом дајем.
Замисли само сите така да си се постават.
Професорот да иди на предавање и да си сурфа на нет пошто ете земал малце плата а и од кај знаел дали родителите платиле данок. Учениците кој ги еба, колатерална штета.
Полицаецот да си оди на работа и да си гледа сеир кога некој те нападнал само затоа што смета дека малце е платен, а на први да си ја подигни платата пошто се појавил на работа.
Тоа не е ама никакво оправдување за да не си ја бркаат работата. Кога си веќе таму работи или биди маж и дај си отказ. Што има пациентите да страдаат заради некој кој не бил задоволен од платата, па уште и благодарни да бидат ако си ја завршил работата за која е платен. Како незнам што да направил. Не постојат добри лекари, постојат само лекари и лоши лекари кои или не си ја сакаат, или не си ја работат или не ја знаат работата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.310
Поени од реакции
7.299
Сега логиката ти вришти.
Кажими каква врска има се што го кажа овде со колку има невработени, дали сум јас вработен или не и со било што генерално. Ај да си во таа фела можеби и ке ти прогледам низ прсти и ке те оправдам за твоите ставови, ама генерално муабетот ти е тапа вкрај.
Демек докоторт не бил задоволен од платата и затоа не треба да очекувам да си ја работи работата. Што мене ми е гајле колку е тој задоволен од неговата плата, ако не му чини нека си даде отказ. Тоа е најнормална работа за секој нормален човек. Ама не ем не му чини платата, ем не бега ама ем не си ја брка работата. Каква логика има во тоа. Неговиот приватен живот мене не ме интерсира, исто не ме интерсира дали земал плата колку за некој со 8 одделение, исто не ме интресира дали е задоволен со платата или не е, дали има бентли или вози фичо, дали има куќа на два спрата или неколку викендици и некое куќиште. Исто така него ама ич не треба да го интересира дали јас сум платил во здравството или не, не е тоа негова работа. Тој е таму на работа и кога ке одам таму очекувам да си ја брка работата за која е платен, веке кога се појавил на работа и ја зема таа плата што ја зема. Ако не му чини нека не оди на работа, нека не ја зема таа плата и нека не чука дневници, а од друга страна не сака да си ја сработи таа дневница пошто не бил задоволен.
Работата иди нит те љубим нит те другом дајем.
Замисли само сите така да си се постават.
Професорот да иди на предавање и да си сурфа на нет пошто ете земал малце плата а и од кај знаел дали родителите платиле данок. Учениците кој ги еба, колатерална штета.
Полицаецот да си оди на работа и да си гледа сеир кога некој те нападнал само затоа што смета дека малце е платен, а на први да си ја подигни платата пошто се појавил на работа.
Тоа не е ама никакво оправдување за да не си ја бркаат работата. Кога си веќе таму работи или биди маж и дај си отказ. Што има пациентите да страдаат заради некој кој не бил задоволен од платата, па уште и благодарни да бидат ако си ја завршил работата за која е платен. Како незнам што да направил. Не постојат добри лекари, постојат само лекари и лоши лекари кои или не си ја сакаат, или не си ја работат или не ја знаат работата.
Фондот дава пари кои одат за плати, потрошен материјал, лекови итн
Па сеа коа идеш на државно да не се жалиш зошто услугата не ти се допаѓа или ќе почнеш да крекаш ако ти побараат пари за некое лекарство, пошто лекарите и болниците не се должни да ти ги купуваат лекарствата!

Овие шишенца коштаат 500 евра за твоја информација, а се користат при терапија на инфаркт и ред други состојби!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Фондот дава пари кои одат за плати, потрошен материјал, лекови итн
Па сеа коа идеш на државно да не се жалиш зошто услугата не ти се допаѓа или ќе почнеш да крекаш ако ти побараат пари за некое лекарство, пошто лекарите и болниците не се должни да ти ги купуваат лекарствата!

Овие шишенца коштаат 500 евра за твоја информација, а се користат при терапија на инфаркт и ред други состојби!
Очигледно не се разбираме. Едно е да нема а докторот цело време е околу тебе и пробува некако да те спаси, друго е да си пие кафе во канцеларија или да си брка други попаметни работи додека ти чекаш да бидеш прегледан со изговор не сум задоволен од платата , условите и приватниот живот.
Па уште и да се оправдува тоа дека земал плата колку некој со 8 одделение и затоа не им се работело или не биле ажурни во работата или корумпирани. Ми се гади од такви муабети.
Тој дошол на работа , ставил бел мантил и тука завршува цел муабет. Се друго е небитно. Кога ке му заврши работното време може да се жали колку да сака, кај сака и на кого сака, но додека е на работа има пациентите на раце да ги носат или нека си ги сносат последиците поради тоа. Неможи и гаска и маска.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.310
Поени од реакции
7.299
Очигледно не се разбираме. Едно е да нема а докторот цело време е околу тебе и пробува некако да те спаси, друго е да си пие кафе во канцеларија или да си брка други попаметни работи додека ти чекаш да бидеш прегледан со изговор не сум задоволен од платата , условите и приватниот живот.
Па уште и да се оправдува тоа дека земал плата колку некој со 8 одделение и затоа не им се работело или не биле ажурни во работата или корумпирани. Ми се гади од такви муабети.
Тој дошол на работа , ставил бел мантил и тука завршува цел муабет. Се друго е небитно. Кога ке му заврши работното време може да се жали колку да сака, кај сака и на кого сака, но додека е на работа има пациентите на раце да ги носат или нека си ги сносат последиците поради тоа. Неможи и гаска и маска.
Итна состојба никој не ја тера да чека, не треси глупости! Е сеа тебе ако те заболел прстот и не ти се чека и сакаш да влезеш пред тој што има инфаркт нормално дека ќе чекаш подолго!
Тоа не значи дека за тоа време лекарот пие кафе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom