Македонски интернет страници

Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Poling е начинот како се црпат податоците, претпоставувам збориш за ajax. Ама пак тоа не ја објаснува брзината. Многу страни користат ajax, па не се брзи. Тука е срчот инстантен. Резултатите од ајаксот се инстантни, пејџингот е инстантен.

Што се однесува до техничко решение, оваа веб страна до сега е најнапредна што сум ја видел на Македонскиот пазар. Претпоставувам дека дечките имаат искуство со слични веб страни на некои странски клиенти.
Фала уште еднаш за пофалбите. Инаку не е битна технологијата за request-от до серверот, туку технологијата на самиот сервер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
Фала уште еднаш за пофалбите. Инаку не е битна технологијата за request-от до серверот, туку технологијата на самиот сервер.
Да де, па и јас тоа го кажав, ама на подруг начин :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Технологијата се вика google cloud и сајто фуче.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
Така е, но овој сајт е многу "лесен" нема што да го успорува.
Претпоставувам дека има максимум 100.000 податоци. Како што гледам пребарува по сите полиња, па и по отворен текст, тоа во SQL јазик би било Like '%searchterm%' во сите полиња. Што би било споро. Одам со претпоставка дека не е sql базата туку е некоја пупут Монго. Е сега ти пробај ваков срч да напраиш во таква база и направи го да биде волку брз па макар и со 100.000 податоци.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Претпоставувам дека има максимум 100.000 податоци. Како што гледам пребарува по сите полиња, па и по отворен текст, тоа во SQL јазик би било Like '%searchterm%' во сите полиња. Што би било споро. Одам со претпоставка дека не е sql базата туку е некоја пупут Монго. Е сега ти пробај ваков срч да напраиш во таква база и направи го да биде волку брз па макар и со 100.000 податоци.
Јас гледам дека пребарува директно само 2 вебсајта (pazar3 и reklama 5) и користи риалтајм датабаза (firebase), тоа е тоа никаква филозофија.
Сум правел вакви пребарувачи за клиент, во секое време можам да ти направам. ;)
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
Јас гледам дека пребарува директно само 2 вебсајта (pazar3 и reklama 5) и користи риалтајм датабаза (firebase), тоа е тоа никаква филозофија.
Сум правел вакви пребарувачи за клиент, во секое време можам да ти направам. ;)
Искрено не верувам дека firebase или било која NOSQL датабаза сама по себе може да биде основа за сериозен search engine, но можеби сум грешка...
 
Член од
25 јануари 2017
Мислења
2
Поени од реакции
4
Zdravo,

Developer-ot tuka :)

Requestite do server-ot za search se preku ajax, ova ne e bitno, ajax-ot moze da e brz dokolku i samiot server e brz, na stranata ima count za milisekundi za koj server-ot mu treba da gi vrati resultatite. Ova e realnoto vreme.

Firebase se koristi za drugi querinja, ne za samiot search, search-ot ide do custom server so custom tehnologija. Ideata na pocetok bese da se koristi firebase, no firebase ne podrzuva slozeni querinja, odnosno napraven e za vlecenje na podatoci bez uslovi slicni na where/like sql izrazi.

Server-ot koristi no-sql indexiranje, i ima poveke od 300k indexirani oglasi momentlno, a sekoj den indexira dopolnitelni 1000-3000, zavisi od toa kolku se postirani na samite oglasnici. Indexiranjeto e instantno, odnosno dolku gi podredite resultatite po datum (defaultno) ke dobiete resultati koj moze da se stari i pomalku od minuta. Vremeto na samite postovi na stranata, e vremeto na samite oglasi, ne koga se indexirani :)

Samata strana e napravena vo Polymer, i koristi najnovi web tehnologii kako web komponenti, template-i, HTML importi, web notifikacii i Service Worker za rabotenje offline.

Momentalno indexiranjeto se pravi na reklama5, pazar3, i oglasnik24, a sekojdnevno se raboti na dodavanje na poveke. Kako i dodavanje na drugi funkcionalnosti :)

Vi blagodaram za dobriot i mosne korisen feedback. Rabotime sekoj den za unapreduvanje na stranata, a sleduvaat interesni feature-i kako:

Filtri po kategorii, useri i beneficii od logiranje kako notifikacii za promena/brisenje na samite oglasi, listanje na najnovite oglasi bez search, i odredeni info pop-up-i za lesna navigacija/info/contakt/feedback.

Stay tuned :)

Pozdrav,
Oliver
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Искрено не верувам дека firebase или било која NOSQL датабаза сама по себе може да биде основа за сериозен search engine, но можеби сум грешка...
100% е firebase, го проверив кодот. ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
100% е firebase, го проверив кодот. ;)
Абе не реков дека користи или не користи NoSQL структура, ама според мене, таков вид на датабаза сама по себе неможе да биде основа за сериозен search engine.

Јас до сега сериозно не сум користел вакви бази, само знам кај мене на работа пробаа да оптимизираат некои комплицирани срчови, и не успеаја, дури пробаа некаква структура слична на Firebase, која работи со сокети, а пробаа и Firebase. Резултатите беа Oracle rules. Позитивни резултати има кога пребаруваш по полиња попут име, филтрирање по некаква категоризација и толку.

Realtime датабазите исто имаат бенефит кога се користи пуш кај што може да се избегне request, за активности попут search користиш интеракција, па така со socket тоа не можеш да заштедиш на време пошто не избегнуваш request, а requestot секако го праќаш, дали преку ajax или преку socket сеедно. Затоа и чатовите го користат или оние страни кои имаат live update live feed или промена без да има потреба од request.

Ако сепак користат само firebase (а не некаков хибриден систем, како што кажа човекот погоре), тогаш можат да очекуваат проблеми набргу, кога ќе почнат да растат корисниците.
 
Член од
25 јануари 2017
Мислења
2
Поени од реакции
4
100% е firebase, го проверив кодот. ;)
Ima drugi stvari sto gi vleceme od firebase, kako filtrite koj naskoro ke bidat ovozmozeni, i podatoci za useri koj isto taka e vo plan da se dodadat, samiot search ne e na firebase :)

Dopolnitelno searchame i po kirilica i po latinica odednas :)

Ако сепак користат само firebase (а не некаков хибриден систем, како што кажа човекот погоре), тогаш можат да очекуваат проблеми набргу, кога ќе почнат да растат корисниците.
Sega za sega nemame problemi ni so opaganje na brzinata ni so resursite koj server-ot gi trosi, dokolku se pojavat tehnologijata e postavena taka za lesno da raboti vo cluster :)

Konfiguracijata na server-ot e minimalnata, 1 procesor so 4 gb RAM :)

Pozdrav,
Oliver
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ima drugi stvari sto gi vleceme od firebase, kako filtrite koj naskoro ke bidat ovozmozeni, i podatoci za useri koj isto taka e vo plan da se dodadat, samiot search ne e na firebase :)

Dopolnitelno searchame i po kirilica i po latinica odednas :)Sega za sega nemame problemi ni so opaganje na brzinata ni so resursite koj server-ot gi trosi, dokolku se pojavat tehnologijata e postavena taka za lesno da raboti vo cluster :)

Konfiguracijata na server-ot e minimalnata, 1 procesor so 4 gb RAM :)

Pozdrav,
Oliver
Можеби, но во кодот не најдов трага дека користите нешто друго освен firebase и search модул од Polymer-от. Како и да е, нека вие со среќа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ima drugi stvari sto gi vleceme od firebase, kako filtrite koj naskoro ke bidat ovozmozeni, i podatoci za useri koj isto taka e vo plan da se dodadat, samiot search ne e na firebase :)

Dopolnitelno searchame i po kirilica i po latinica odednas :)Sega za sega nemame problemi ni so opaganje na brzinata ni so resursite koj server-ot gi trosi, dokolku se pojavat tehnologijata e postavena taka za lesno da raboti vo cluster :)

Konfiguracijata na server-ot e minimalnata, 1 procesor so 4 gb RAM :)

Pozdrav,
Oliver
Топ е сајтот, одлична имплементација, може само да ги намалите thumbnail-овите и повеќе резултати да има на една страна.
Можеби, но во кодот не најдов трага дека користите нешто друго освен firebase и search модул од Polymer-от. Како и да е, нека вие со среќа.
Па на backend е, гледаш дека вика custom модул е.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Топ е сајтот, одлична имплементација, може само да ги намалите thumbnail-овите и повеќе резултати да има на една страна.

Па на backend е, гледаш дека вика custom модул е.
Гледам, oд тоа што го видов во кодот не изгледа дека е 100% custom, изгледа како да е едитирана готова скрипта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom