Македонски архитектонски бљак!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Покренувам иницијатива да го одбереме најгрдото архитектонско здание во Македонија. Предлагам за почеток да даваме предлози :) А после, ќе преминеме на гласање со јавна анкета.

На крај, ќе организирам на архитектите на Најбљак зградата да им подариме статуетка во форма на расипано јајце, кое ќе ги потсети што значи да се биде архитект, како и на тоа дека иако за вкусовите не се расправа, визуелниот и концептуален ужас е вечен исто како и убавината.

Во догледно време следи и контра иницијатива, каде ќе бираме убави идеи и реализации.


Може?

Знам дека може. Ајде луѓе...

Како прва бљак! зграда ја предлагам куќата со триаголници во Битола. Кој ја знае, ќе се сложи :) Стопосто. Одиме понатаму.... иц јор трн.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Белиот комплекс кај МНТ. Ужас, никогаш не сум можела да разберам зошто го направиле тоа.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Како прва бљак! зграда ја предлагам куќата со триаголници во Битола. Кој ја знае, ќе се сложи :) Стопосто. Одиме понатаму.... иц јор трн.
Абе ај,имало и полошо. :pos2:

Инаку се сложувам дека е многу лошо,ама има нешто полошо,осеќам. :pos2:
А обични објекти треба или било какви?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
598

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па ова ви е кај железничка така? Катастрофа
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Браво за идејата (Се надевам ќе биди и спротивната) :aplauz:

Е сега неколку забелешки.
Видов некој јапредложил таа зградата во велес (покрај железничката)
Се сложвам квадар со џамчиња + ѓубре боја = нечини
Е сега идејата ми е: да се зема во предвид и локацијата на објектот и намената. Ако е на некое забораено место не е интересна. Или за фабрики, складови и сл. Тука се гледа само функционалност и толку. Гајле му е на тој шо ја прај далие убава или не важно си ја брка работата. Такви се еден куп згради со индустриска намена(од времето на сфрј) + вклучувајки го и тутунскиот во центарот на скопје.


триаголник билдинг - ми е меѓу фаворитите ама има и „подобри“

Како на пример сите бетонски згради (мојот „омилен“ градежен материјал) низ ск

Комплекс Факултети (Економски, Правен ...) - лавиринт
НБРМ
МАНУ
Студентскиот Гоце
Архитектонски Факултет - (нивната нечини шо останва за другите)
Од овие новите (со силни бои) некои се добри ама има некои со глупа боја.
Од старите: Руските згради, Оние ниските во Автокоманда, лименките во Железара ...

Ако ми текни уште нешто ќе допишам
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Зградата у Велес постирана погоре е монополот чоече, чиста рационална фукнционалност, помалце џамои-помалце сонце шо симболизира поголема аргатска мака за луѓето :):), правоаголно здание за да се искористи целиот простор...за вистинската цел.

Иначе у лично мислење неам ја некои ужаси....имам многу повеќе да кажам на темата за убаини *blushes*.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom