Македонски Плагијати (cover-верзии) и нивните оригинали

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Нашиве почнаа и меѓу себе да се крадат... Или двајцата автори краделе од исто место? :)
dsadada
Можда искористиле семпл од музиката кај Боби
In music, sampling is the act of taking a portion, or sample, of one sound recording and reusing it as an instrument or a sound recording in a different song or piece. Sampling was originally developed by experimental musicians working with musique concrète and electroacoustic music, who physically manipulated tape loops or vinyl records on a phonograph. In the late 1960s, the use of tape loop sampling influenced the development of minimalist music and the production of psychedelic rock and jazz fusion. In the 1970s, DJs who experimented with manipulating vinyl on two turntables gave birth to hip hop music, the first popular music genre based originally around the art of sampling.Often "samples" consist of one part of a song, such as a rhythm break, which is then used to construct the beat for another song. For instance, hip hop music developed from DJs repeating the breaks from songs to enable continuous dancing.The use of sampling is controversial legally and musically.
As the genre became a recorded form centred around rapping in the 1980s and subsequently went mainstream, it became necessary to pay to obtain legal clearance for samples, which was difficult for all but the most successful DJs, producers and rappers.
Aside from legal issues, sampling has been both championed and criticized. Hip hop DJs today take different approaches to sampling, with some critical of its obvious use. Some critics, particularly those with a rockist outlook, have expressed the belief all sampling is lacking in creativity, while others say sampling has been innovative and revolutionary.
Сега ќе кажат дечките од http://forum.kajgana.com/threads/Хип-хоп-културата-во-Македонија.47855/ дали е ок или не.
Само премногу се слични, како воопшто да не е преработен семплот, а со оглед дека музиката 'ја креирал' Јованов, ништо чудно - недостаток на креативност (или немање воопшто) .За разлика од Скит…Дали зеле авторски права, ќе си нагаѓаме, поголем дел сигурно претпоставуваме дека не.А можеле семпл и од странска музика, од некој непознат бенд сеедно.Cимптоматично е и потсеќањето на приказната текстот на Stan (Eminem ft.Dido), глумење психолог од страна на идолот.Омотот на албумов како спотот на 50 cent – In da club, само со белец внатре:tapp:Па после се лутат на лоши муабети.Се заеба и Слаткар покрај Јованов за некои работи, како и многу други....
http://www.youtube.com/watch?v=bRt-XkCJU4Q&t=2m3s
Иначе видеото за споредбата is no longer available due to a copyright claim by Jovanov records :ROFLMAO:Еве вака нека е>

vs.

рифот е премногу сличен, само што е со побрзо темпо.
(И)ли :
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Нашиве почнаа и меѓу себе да се крадат... Или двајцата автори краделе од исто место? :)
SLATKAR - SARA kopija od T... This video is no longer available due to a copyright claim by Jovanov Records :pos::pos: Може ќе ја симнуваат и Те краде тој како copyright нивен.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.581
Поени од реакции
3.590
Врчак братот една песна нема негова ... плагијат до плагијат :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Владо и за кампањата на ВМРО успеал да мавне плагијат :pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Од руска песна така нешто беше :D
Најјак е без конкуренција, небаре нема нет на денешницава.
И тоа не Руска, туку онака Руска со печат, не ти дава ни шанса да помислиш дека е оригинал :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517

Да не ви е позната од негде ? :)
Временска машина на Нокаут

Ама Нокаут на едно интервју на телевизииве што сум гледал колку што се сеќавам кажаа дека некој од старите нивни песни се препев/преработка т.е истата музика од познати групи ја земаат само они со друг текст на македонски ќе ја снимат ,ама незнам дали имаат земено дозвола за музиката.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Зошто песнава ми личи на една позната наша, ама не можам да се сетам?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Како што гледам ова не сме го ставиле на темава

Ламбе - Ке те чекам јас

Darko Radovanovic i Ivana Selakov - Ako je do mene

 

Kajgana Shop

На врв Bottom