Македонска фудбалска репрезентација

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.092
Поени од реакции
4.927
Ne samo Jahovic.
Ti i Alfred Finnbogason i Ragnar Sigurdsson, treba da gi sakas.
Pa kako sto procitav i Borko treba da go slavis http://www.mkd.mk/sport/rakomet/borko-e-herojot-na-barselona-makedonskiot-golman-najzasluzhen-za-pobeda-nad-flenzburg

Kako i da e cestito na k'smetot :)
Да бе ја гледав класика Борко сега за клуб ќе брани ко луд кога има добро искоординаирана одбрана
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
По она што го видов вчера можам да кажам дека нападот ни е солиден, средината килава, ама мрдаат, ама затоа одбраната катастрофа... Од Новески и Митрески на Мојсов и Шиков...
КА-ТА-СТРО-ФА! Грев е уште да ги викаат во репрезентација. То треба да се убие :boksix:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не знам јас не сум слушнал на фудбалски и репрезентативни натпревари на пример во Англија да се пуштаат некои песни за душмани за гробови за имиња...
Изгледа дека немаат такви песни, кој им е крив... ;)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
тоа се тие ликови шо куп луѓе ги бараат по репрезентација... Раде Стојановиќ и Адис Јахович... паа уше читам изјава од копитото "во последен момент се решив да променам страна" :pos: дечкото изглеа не е свесен каков пенал "изведе"... опинок ти ебам фацата смрдена... а пааа овој ванаби Чоло на клупа (да му се помочам во тоа веѓата исчупана) коа го слушаш како збори мислиш Аристотел вујко му е... лееј кој пациенти се значи.. од прв до последен.. секоја чест за Нестороски, Алиоски, Хасани (штета го ебаа повредите иначе ќе напраеше убава кариера) па и Спироски до некаде.. друго се е за во Тиквешко езеро сомовите да ги нахраниш...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ај што губиме.. губиме, веќе заборавив што е победа.

Ама... со Албанија да останат (за утре) да доиграш 15 мин и да примиш гол, треба навистина некој да не испита што сорта сме. А бе ако треба жив ѕид на гол линија ќе наместиш, не смее гол да се прими. Идиотизам.
Со Израел последна секунда да имаш пенал и да промашиш... треба цела клиника да не испитува.

Џабе ми се преземањата на одговорности од селекторот, никогаш не сум бил за оставки по 1-2 меча, ама заради погоре напишаното... нека летаат веднаш. И кога некој станува селектор... при потпишување на договор нека има некоја плата од 500 евра месечно... ако успее да го исполни зацртаниот план, или е тука некаде... нека му се доплати разликата. Нека ме наместат па и мене за селектор, нека ме плаќаат како нив, па и помалку.. ќе ги преземам сите одговорности после натпреварите... зарем е проблем тоа? И пари, и одговорности... се ќе преземам.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
И јас мислам дека одбраната е.клуч на играта.Тоа ние го немаме за жал. Да бидеме реални нападот добро има напреднато имавме солидни шанси, што за прв пат може да се види дека се работело на тоа.
-Пеналот и по некоја фудбалска логика е исправна одлука да шутира некој што е најодморен/смирен. Единствено ме нервира начинот на кој пристапи до пеналот, затоа само треба да си сноси одговорност. Мислам дека со дечките У21 со мали корекции ќе имаме колку толки светла точка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Италијанците без Пеле доаѓаат, казнет е поради недолично однесување. Не дека ни менува нешто ама сепак :D
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
http://ekipa.mk/utkata-na-jahovik-vo-94-minuta-chinela-anglichanets-2-500-funti-si-gi-bara-parite/

Овај пак кретенот парите си ги бара:pos:Од Илчо барај ги,и од Мрме,тие полни се(со ДЕВИЗИ на име провизии,задршки и триста рекети):zloo:.
Добро бе,милион години гледам,играм фудбал,па онакви дрва неам видено никаде,ццц,па ништо фудбалско нема кај одредени играчи,ама баш ништо,освен шо се пицнати во тие АЛФ фризурите и брадите(да ви плукнам во стајлингот):kuracc:
Кој :kuracc:е овај Јаховиќ бе?Кој те зел тебе бе гревче едно за репка,абе :kuracc:го отепа и онај Мрме незналицата,и Илчо лоповот,како бе,како?
Онај Богатинов,леле,леле криминал од голман,па мојот голман од мал фудбал ако нема подобар рефлекс и поставување од овај еве на,онај потег за вториот гол е директно за во затвор:pos:,дури и Бен Хаим се зачуди и си вика ШО МУ Е НА ОВАЈ БЕ БРАААТ?
Уште по онај криминален гол шо го прими од Ракитич во 2012 за ова дрво требаше да е затворена вратата за репка,кој си бе ти?Алооо?
А јас пак шутракот си мислев на времето(2010 година)кога Работнички го испадна Пелистер во 1/2 финале на куп којзнае шо голман е овај шупелката,какви само топки ни фати тогаш,а овде брани како почуден,ама јебига,наша лига и меѓународно натпреварување,разлика како Лада и Ауди.:icon_mrgr:
Арно шо не ја гледав одпочеток,само на крај фатив,на смимка само на FF измотав да ги видам головите,ауууу:pos:
Уште кога ги видов оние фаците на Мојсов и Ванчета Шиков ми се одмили и репка и се,до кога бе со овие?до кога?
Ајде таму гонете се у :kuracc:
Нека завршат децата сеа,и цела репка топтап нека ја префрлат,од овие моменталните само 10ина заслужуваат да играат,Хасани,Ибраими,Нестороски,Алиоски како лидери,се друго е вишок,па нека се напрај еден нов список од 30ина играчи па да се одберат најдобрите,вака не оди.
И секако нов селектор,некој нормален,шо има 2 грама УМ,не онаков изгубен Германец,абе се треба од корен менување,почнувајќи од онај Илчо,ми е страв сеа дека и децата од младата ќе ги запустат со нивните глупости и мешетарења/.
Па уште и комплет карти шиткат бе,ааааа.промотивна цена од 500 денари,:pipi:каква промотивна бе море?100 денари е многу за вас,не Италија,кој сака не иди.
П.С.
Единствено дресот е позитивна работа:bravobe:,браво Јако(y)
Одамна ја иам баталено репката,барем до некои подобри времиња(се надевам дека децата на Милески за брзо ќе ме разубедат),мора да се купи еден ваков дрес.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
698
Поени од реакции
499
Хaјлaјтс нештo, .... некoј? Иaм убав ден, сакам да си ги рaсипaм:pos:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
адис си беше ропак и пред да го утне пеналот.
после такво понашање и ароганција за да го изведе пеналот, она што мораше да се деси е да го даде и во соблекувална да му се каже никогаш повеќе да не помисли он да решава утакмици.
главниот проблем е начинот на кој си реши дека он ќе шутира. жими таквото дека мрме одлучил кој да шутира. ако мрме така одлучил буба немаше да тргне кон него со намера да ја земе топката за да изведува. што му рече асид - бегај бе мене ми рекоа да шутирам?
инаку слободата која си ја зема адис е шокантна, па дури ни на маалски фудбал го нема тоа. ПРВИ ШИБАМ ПЕНАЛ работава. јас прв ја фатив, кој ве врти.
инаку пенал ко пенал, докажан пеналџија знае да утне некогаш. меѓутоа после таква ароганција едноставно мора да го дадеш. плус, да го дадеше, ништо немаше да смени за него, пак ќе си останеше просечен ропак. а дека е ропак, вчера сам докажа.

инаку на овој тим како добро би му дошол адеми, штета што му отиде кариерата.
алиовски има квалитет за во топ тим. ирга со леснотија, има техника, има брзина и дрскост. плус е смирен и борбен.
нестор мислам дека си загарантира стартер овој циклус. да беше и ибраими (пандев да влегува од клупа) немаше воопшто да бидеме лоши напред.
реално, на страна резултатот, не се сеќавам кога последен пат вака сме надиграле противник. дури кога сме играле против аматери ко малта или андроа.
ги силувавме од сите страни, не ми е јасно како успеавме да изгубиме.

од апскет на играта, многу позитивни моменти. резултатот е тој, јеби га.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Да има време некој да ровари низ темава мислења од претходниве циклуси ќе има за цитирање сто пораки.

Коментариве ви се истите од тогаш со Чеде и со првите текми од минатите квалификации за ОИ.

Тоа што сега е Алиоски, со Чеде беше Агим Ибраими, минатиот циклус беше Абдурахими. Моментално и двајцата златните години од кариерата ги минуваат у аматерски лиги. Се надевам дека Алиоски нема да ги наследи.

И тогаш за почетните натпревари коментарите беа дека „Одамна не сме играле толку течно и добро“.

Што значи дека секој ебан циклус има вакви текми каде што играме дорро ама нема реализација. Тоа ни е проблем можда од увек, само што задњиве години е мизерија и одбраната па не надоместува за нападот. Нестороски игра во јака лига и ги има сите услови за напредок, се надевам дека ќе стигне бар пола од тоа што Пандев го постигна во Италија.

Разликата од претходните циклуси, најбитната е што имаме бар во најмала рака нормални играчи за во среден ред. Тројка од Спировски, Хасани и Петровиќ може да надигра послаб противник а со Велковски место еден од првиве двајца може да не се брукаме и против појаки противници. Само типувам дека пак во средниот ред ќе заиграат неисполнети играчи ко Остоја и Трајчевски наскоро и пак све ќе се измеша.

Да не играа Мојсови и Шиков позади и да имавме асален голман сигурен сум дека талјаните немаше да ни дадат гол, ама со овие дебили назад вчера факинг Израел непланирано ни даде два гола...
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Сликава нека стои вака како мое извинување што го свирев на стадион кога бевме 46-ти на ранг листа. Осетив потреба.
Оваа легенда е бог фудбала за 90% играчи во т.н. репрезентација што трчкараат сега.
Нека стои вака.
21-razlika-megju-shumulikoski-i-mesi-155751.jpg
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Најголемиот проблем е одбраната.
Значи во време кога бевме 40ти места... Во одбрана ни играа Седлоски(играчиште), Новески, Митрески,Попов(кој тогаш беше еден од подобрите бекој у низоземска, ако се сеќавам добро постигна гол за гронинген у финале на куп, кој чинам го освоија тогаш)...
А сеа играчи од ерменија, осијек и ријека, нефчи бем ти идиотите.
Нападот ајде со Пандев,Тричковски(повреден е?) и Несторовски ни е мање више океј.
Средината ни е трагикомедија...
Значи глеаш дека имало грешење при таа смена на генерации, дека не се работело како што треба при развивање на талентите, за да постепено се воведат некои деца за позициите кои ни се потребни.
Богатинов шта речи... Захов, па радичевич со Раширени нозе на гол или натртена ќе одбрани поарно од вас бе се ви ебам аматерско.
Кави голмани сме имале бе овие двајцава заедно се мочковци за еден од легендиве.

Реално, колку и да е хејтерски настроен македонскиов народ, 500 денари се премногу за у суштина еден натпревар со Италија, која што ќе ни рокне 1-2 гола со Бернардески,Имобиле или Белоти и после ќе нема да им пријдеме на 30 метри од нивен гол.
Али ајде, италијанци се, имаат неколку играчи од Милан, плус цел живот им ја пратам лигата, а може и Донарума ќе праи прво деби за Италија на официјална утакмица... Си викам зашто да не.
Али реално, за некој што не е die hard серие а фан 500че е премногу, колку и да серам... Нешто што е објективно неможе да се негира. А видовме колку уствари е интересот за утакмицата со израел... Дали 1/7 се исполни нашиов стадион, да не беа блок картиве едвај 1500 души ќе имаше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom