Македонска ракометна суперлига

  • Креатор на темата Xsago
  • Време на започнување

Кои 4 екипи ќе влезат во завршната фаза од првенството?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480

Не сум некој голем фан на оваа мерка за тројца од странците да бидат по слободен избор, а тројца да имаат најмалку по 10 настапи за своите репрезентации. Мислам дека горе-доле слични вакви правила не ги дадоа резултатите кои требаше да ги дадат во Романија и во Белорусија пред неколку години. Но, рака на срце, не сум баш најзапознаен какви се правилата во овој поглед низ останатите држави во овој дел од Европа.

P.S. Интересно е што Вардар и Работнички не се меѓу клубовите кои дале поддршка за усвојување на системот за натпревари во машка конкуренција во супер лигата и првата лига.
Нели во плеј аут требаше првите 3 екипи да обезбедат опстанок во супер лига, додека 4то пласираната екипа од плеј аутот да игра со прво пласираната екипа од Прва лига ?
Едит така стоеше во табелата на резултати, сега гледам го имаат изменето, навистина тесно ќе е во плејаут, иако јас мислам дека Тиквеш, КЛ7 и Работнички ќе обезбедат опстанок.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377

Не сум некој голем фан на оваа мерка за тројца од странците да бидат по слободен избор, а тројца да имаат најмалку по 10 настапи за своите репрезентации. Мислам дека горе-доле слични вакви правила не ги дадоа резултатите кои требаше да ги дадат во Романија и во Белорусија пред неколку години. Но, рака на срце, не сум баш најзапознаен какви се правилата во овој поглед низ останатите држави во овој дел од Европа.

P.S. Интересно е што Вардар и Работнички не се меѓу клубовите кои дале поддршка за усвојување на системот за натпревари во машка конкуренција во супер лигата и првата лига.
Ова ќе биде налик на мерката од ФФМ да мора младинци да има во почетен состав, па клубовите уште во прва минута ги менуваа голманите :tapp:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Лесно може да се направи анализа околу тоа колку ќе се успешни меркиве од сезона 2022/2023. Странци по суперлигаши плус Тиквеш(кои ќе опстанат):
  • Охрид-4
  • Пелистер 2 - 2
  • Пролет - 2
  • Бутел - 2
  • Струга - 3
  • Вардар - 10
  • Пелистер - 8
  • Металург - 6/7
  • Тиквеш - 3

Заклучок: И сега имаат доволен простор Македонските играчи и со ова глупо правило за да го запазат условот само ќе се префрлат да греат клупа во Вардар, Пелистер и Металург и тие малкуте посолидни играчи од другите екипи.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
417
Поени од реакции
342
Лесно може да се направи анализа околу тоа колку ќе се успешни меркиве од сезона 2022/2023. Странци по суперлигаши плус Тиквеш(кои ќе опстанат):
  • Охрид-4
  • Пелистер 2 - 2
  • Пролет - 2
  • Бутел - 2
  • Струга - 3
  • Вардар - 10
  • Пелистер - 8
  • Металург - 6/7
  • Тиквеш - 3

Заклучок: И сега имаат доволен простор Македонските играчи и со ова глупо правило за да го запазат условот само ќе се префрлат да греат клупа во Вардар, Пелистер и Металург и тие малкуте посолидни играчи од другите екипи.
Пелистер 2 - два странци?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Пелистер 2 - два странци?
Сум згрешил изгледа. Двата Анастасијевиќ ги мислев дека се од БиХ, а ги пишува на 24ракомет дека се Македонци. Обратно Петровиќ го мислев Македонец. Значи 1 странец во Пелистер 2, а во Пелистер со се Вегар(кого го испуштив) чинам 9 се вкупно.
Јас уствари десниов бек 13-ката, кој дојде зимава го мислев Анастасијевиќ дека се презива, а тој бил Петровиќ. :D
 
Член од
11 август 2017
Мислења
417
Поени од реакции
342
Сум згрешил изгледа. Двата Анастасијевиќ ги мислев дека се од БиХ, а ги пишува на 24ракомет дека се Македонци. Обратно Петровиќ го мислев Македонец. Значи 1 странец во Пелистер 2, а во Пелистер со се Вегар(кого го испуштив) чинам 9 се вкупно.
Јас уствари десниов бек 13-ката, кој дојде зимава го мислев Анастасијевиќ дека се презива, а тој бил Петровиќ. :D
Петровиќ за една сезона ќе биде класа играч за некој појак клуб од регионов или подалеку. Двајцата Атанасијевиќ се Македонци, беа во школата на Алушевски, играа прва лига, прикажаа солидни настапи и сезонава таман се во вториот тим.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Петровиќ за една сезона ќе биде класа играч за некој појак клуб од регионов или подалеку. Двајцата Атанасијевиќ се Македонци, беа во школата на Алушевски, играа прва лига, прикажаа солидни настапи и сезонава таман се во вториот тим.
Павле Атанасијевиќ Македонец бил :eek:?? Доста солиден играч, во последно можда и најглавен играч на Пелистер 2, шо години е? Според игрите кој ги прикажува лесно можеше да се најди во поширокиот список на репрезентација.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Павле Атанасијевиќ Македонец бил :eek:?? Доста солиден играч, во последно можда и најглавен играч на Пелистер 2, шо години е? Според игрите кој ги прикажува лесно можеше да се најди во поширокиот список на репрезентација.
Нема никаков податок на интернет, освен дека играл за кадети на Македонија пред 1 ипол година, а нели кадетите се U19(ако е тој Анастасијевиќ, зашто има уште еден) така што би требало да е максимум 21 година во моментов.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Металург едвај нерешено извади. Последни секунди чист зицер промаши Бутел. Овој Калујѓеровиќ катастрофален е засега, изгубен е во просторот. Интересен играч е 18-годишниот Митев од Бутел. Штета што мала минутажа доби денес.

Во плеј-аут КЛ7 и Тиквеш изгубија, така што дополнително се изедначија тимовите. Прилеп тука има што да каже во битката за првите 3 позиции. Ај да видиме, сеуште има уште 1 коло и половина да се игра и во плеј оф и во плеј аут. Засега максимално неизвесно.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Павле Атанасијевиќ Македонец бил :eek:?? Доста солиден играч, во последно можда и најглавен играч на Пелистер 2, шо години е? Според игрите кој ги прикажува лесно можеше да се најди во поширокиот список на репрезентација.
Koja pozicija igra?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom