Македонска ракометна репрезентација - (жени)

B

BBlisto

Гостин
Би требало да ја поминеме групава...ВО тој случај ќе мора да се надеваме на делумно лесен противник во баражот, но и да не се пласираме на светско, битно е да ја поминеме групава за во квалификациите за следното европско да бидеме во втор шешир со што ќе добиеме полесни противници и полесен пат до тоа првенство...Во спротивно, доколку не ја поминеме оваа група, не само што нема да има светско за нас, туку и за следните квалификации за европско најверојатно ќе се поместиме еден шешир подолу, односно би биле во третиот...Далеку е тоа, ама мора така да се гледа на работите...таков период дојде...се заради една пречка :nerv:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Магдинчев можда :pos:

Незнам за вас,али по мене поглуп потег од бркањето на Савевски прво,па после и на Глигоров не можеше да се напраи...
Од кога го отпуштија овој вториов посебно почна да тоне женскиот ракомет. Иако има и некои други причини за тоа...
Како и да е,последен воз ова е да го вратиме стариот сјај на женскиот ракомет. Ако не успеат.... нејќам ни да зборам понатаму...
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Магдинчев можда :pos:

Незнам за вас,али по мене поглуп потег од бркањето на Савевски прво,па после и на Глигоров не можеше да се напраи...
Од кога го отпуштија овој вториов посебно почна да тоне женскиот ракомет. Иако има и некои други причини за тоа...
Како и да е,последен воз ова е да го вратиме стариот сјај на женскиот ракомет. Ако не успеат.... нејќам ни да зборам понатаму...
Види поарно Магдинчев нека бил, отколку овој.
Уствари кој и да биди, се гледа дека ракометот, посебно женскиот не е на тоа ниво, на кое беше пред неколку години.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Кога точно се играат квалификацииве, не би требало сега брзу да бидат?

И знае некој дали Портјанко дефинитивно се повлече или „успеал“ селекторот да ја убеди да остане, што чисто сумљам али ај да прашам :Р
 
Член од
19 јули 2007
Мислења
551
Поени од реакции
2
Spored mene se dodeka Kastratovik ne dojde na celo na reprezentacijata ili na celo na nekoj klub zenskiot rakomet vo makedonija ke tone.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
^Ако бил совршен играч не значи дека ќе биде добар трењер,затоа претпазливо за вакви комбинации....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Spored mene se dodeka Kastratovik ne dojde na celo na reprezentacijata ili na celo na nekoj klub zenskiot rakomet vo makedonija ke tone.
Па Кастратовиќ си има свој тим, не сум сигурен, ама мислам дека играат и во втора лига... Па женскиот ракомет уште тоне :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Па Кастратовиќ си има свој тим, не сум сигурен, ама мислам дека играат и во втора лига... Па женскиот ракомет уште тоне :)
И двајцата Кастратовиќ имаат тим и се тренери на млади школи, со тоа што праќаат играчи во други клубови. Не знам дали имаат и прв тим.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Уствари сигурен сум дека имаат тим кој игра во првата женска лига (втора лига), Кастратовиќ. Младиот голман на Металург Наташа Антиќ е производ на нејзината школа, брани за двата тима. Ама дали ќе ги биде треба да почекаме, првите генерации со кои почна да работи сега имаат по 15-16 години.

Кога точно се играат квалификацииве, не би требало сега брзу да бидат?

И знае некој дали Портјанко дефинитивно се повлече или „успеал“ селекторот да ја убеди да остане, што чисто сумљам али ај да прашам :Р
Последно што прочитав е дека селекторот не успеал да ја убеди Портјанко да се врати во националниот тим, но дека немал намера лесно да се откаже од неа. Јас и не сум толку загрижен за Портјанко колку што сум загрижен за немањето на десно крило што игра со лева рака.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Пораз на македонските ракометарки на првиот натпревар во Романија




Со убедлив пораз од Романија од 37—24 македонската женска репрезентација составена само од ракометарки од домашното првенство ги започна натпреварите на трофејот „Карпати“ во Романија. Добро прво и очајно второ вака во кратки црти може да се оцени играта на нашиот национален тим на премиерата со Романија.

Нашата подмладена селекција одигра одлично прво полувреме во кое беше наполно рамноправен ривал на комплетниот домаќин. На полувремето Романија замина со минимална предноста од 17-15, во вториот дел попушти концентрацијата на младите избранички на Стрезовски , падот на играта во одбрана и лошата реализација на нападот веднаш беше искористен од силните домаќинки, по што Романките на крајот остварија убедлива победа од 37-24.

Прв стрелец на дуелот со Романија е нашата Марија Шптерјова со 8 голови во одличниот колектив на Романија отскокнаа Ардеан и Зафир со по 6 погодоци.

Во Романија поради повреда недостасува тројката и Тања Андреева, Мирјета Бајрамосвка и Елена Георгиевска. Натпреварите на трофејот Карпати ги продолжуваме утре против селекцијата на Украина.

Турнирот во Романија е последната серија контролни средби за нашата женска селекција пред декемвриските квалификации каде во конкуренција на Швајцарија, Азербејџан и организаторот на квалификациониот турнир Грција ќе атакуваме на првото место кое води во летниот бараж за пат на светскиот шампионат.
 
B

BBlisto

Гостин
Порази и од Украина со 6 разлика и од Полска со 3 разлика (ако не се лажам)
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Ќе даваат негде пренос од утрешниот(денешниот) натпревар со Гејлада?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom