Македонска ракометна репрезентација - (жени)

Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Изгасив после 5 минути. Да се прашував јас одамна ќе имав ставено клуч на женски репрезентативен спорт во државава.
Кога беше ждребот, знаев дека нема да биде лесно. Ама па, поповолна опција беа од Чешка и Австрија кои играат побрз ракомет. Украина нема ни база домашна за да се спрема, башка реваншот е во Унгарија. Да, многу поедноставно ќе беше против Грција, Косово или Италија, ама па Украина ни од далеку не е како една Романија на пример. :popce:
А и греота е какви услови им се дава, па имаат и чартер лет до тоа селото унгарско. Во какви безвезе услови играа Кастратовиќ, Радуловиќ, Велкова, Кисељева, Чупиќ, Нацева, па гризеа на терен. Дома не губевме!
Автоматски споено мислење:

На крај и црвен доби Ристовска. Ваљда ја мразеше Украинкава толку што и го скрши носот кога изведе пенал. :icon_lol: Шала на страна, многу слаба партија од неа. Толку неискористени зицери во прво, тој можеби и клучен пенал во второ (каде веројатно и нерешено ќе завршеше во најмала рака) и ги остави другите на цедило. Резултатот е супер, со оглед каква беше играта (и Украина е утепана). Ако играат нашиве како денес, немаат ни теоретска шанса. Ако играат како што играа на сите гостувања против Црна Гора, Словенија и Норвешка, можат да одат на СП.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Сара и на европското беше доста слаба. Данокот од играње во руска лига ја стигна. Речиси сите странски играчи што играа во таа лига си заминаа заради војната во Украина, ниту еден тим не игра во Европа и практично тим како ЦСКА си игра ревијални натпревари во текот на сезоната. Океј, мечевите против Ростов Дон им се колку-толку компетитивни, ама тоа е само еден тим.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Мислев изданието во Скопје беше лошо, ама првово полувреме во Унгарија, максимално ме демантираше.
Губат 24-12, а Украина има 92% реализација. Не сум ни видел некој некогаш да има таков процент на реализација. Дно пробија.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
115
Поени од реакции
207
Ваков очобол одамна немам видено. Ни паѓа една од полесните репрезентации во баражот што како нас одамна не играла на СП или ЕП и што е во војна, притоа Савески неделно ги собираше ракометарките од суперлигата за тренинзи, имаа и чартер лет и целосна поддршка и на крај губат 12 разлика на полувреме... страшно.. :mad:
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Мислев изданието во Скопје беше лошо, ама првово полувреме во Унгарија, максимално ме демантираше.
Губат 24-12, а Украина има 92% реализација. Не сум ни видел некој некогаш да има таков процент на реализација. Дно пробија.
Се надевам дека од нареден циклус ќе ја стават Младеновска (нека игра и со 17 во репрезентација, мислам далеку покорисна ќе биде отколку овие две на таа позиција). Не го гледав првото, пуштам второ и тука играат како ај колку да пројде утакмицата. Најстрашно е што Украина ништо посебно не ни покажа ниту одигра - и тие во второ играат килаво и тромо.
Ако добиеме втор шешир, што е веројатно негде на граница со третиот ќе бидеме, треба да сме среќни и да се надеваме на некој како Грција или Косово од третиот шешир. :toe:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Се надевам дека од нареден циклус ќе ја стават Младеновска (нека игра и со 17 во репрезентација, мислам далеку покорисна ќе биде отколку овие две на таа позиција). Не го гледав првото, пуштам второ и тука играат како ај колку да пројде утакмицата. Најстрашно е што Украина ништо посебно не ни покажа ниту одигра - и тие во второ играат килаво и тромо.
Ако добиеме втор шешир, што е веројатно негде на граница со третиот ќе бидеме, треба да сме среќни и да се надеваме на некој како Грција или Косово од третиот шешир. :toe:
drapaj si kuro mladenovska ili ne znam koj, vakvi ko ke vadite iminja demek oshteteni pa deka ne igralaa taa, to seto raspadnato na nivo na srednoshkolska liga e cel sport e banana, mladenovska ke ne opraj
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
15.988
drapaj si kuro mladenovska ili ne znam koj, vakvi ko ke vadite iminja demek oshteteni pa deka ne igralaa taa, to seto raspadnato na nivo na srednoshkolska liga e cel sport e banana, mladenovska ke ne opraj
А и плус судиите не јебат секоја утакмица.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
laze majnov i goran kuzmanoski da igraa poarno ke beshe
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Прво сме тиња,второ овај селекторов е катастрофа невидена прав паразит од комунизмот,трето не дека имаат некој избор на селекција ама добро е да се знае дека се селектираат играчи по стариот шаблон или пријател,другар,роднина итн. Со ваков нестручен кадар толку а незнам и што очекувавте се виде на ЕП дека сме дно и трет,четврт ешалон со 50% не декласираа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Сакам да пишам нешто ама не знам од кај да почнам. Ај нека стои вака коментарот подобар е и покорисен
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Украина прво полувреме даде 24 гола, а во второ само 7. Вакво нешто не сум видел досега!

Нашиве 0 изиграа на двете утакмици!

drapaj si kuro mladenovska ili ne znam koj, vakvi ko ke vadite iminja demek oshteteni pa deka ne igralaa taa, to seto raspadnato na nivo na srednoshkolska liga e cel sport e banana, mladenovska ke ne opraj
А кај виде дека сум напишал дека сме оштетени или дека таа ќе не оправи?? :confused: Девојчето има квалитет и реков да може комотно да ја играат (па и да греши), затоа што во неа има штоф и може да излезе квалитетна ракометарка и подобро нека искуси терен со сениорите, отколку Ѓорѓиевска да ја ставаат која има изгубено сенс со ракомет.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
313
Поени од реакции
521
Украина прво полувреме даде 24 гола, а во второ само 7. Вакво нешто не сум видел досега!

Нашиве 0 изиграа на двете утакмици!


А кај виде дека сум напишал дека сме оштетени или дека таа ќе не оправи?? :confused: Девојчето има квалитет и реков да може комотно да ја играат (па и да греши), затоа што во неа има штоф и може да излезе квалитетна ракометарка и подобро нека искуси терен со сениорите, отколку Ѓорѓиевска да ја ставаат која има изгубено сенс со ракомет.
Ѓеорѓиевска никогаш и немала сенс за ракомет
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325

Третиот шешир изгледа лесно на хартија (освен Украина :icon_lol: ). Ама група со Грција и Бугарија би била џек-пот за нас. :cool:

Реално ние и никогаш не сме имале женски ракомет.
Па имавме (кога заврши Вале веројатно со репрезентацијата 2008-ма, тогаш и женскиве пропаднаа). И тоа и донесе ракометна еуфорија кај нас уште од она СП 1997 кога Инди беше најдобар стрелец, а ние бевме 7-мо место. Плус Кометал тогаш и редовно стигнуваше до 1/4-финале и сезоната 99/00 стигна и до финале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom