Македонска правда

Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Завршни зборови во Судот за "Тврдина 2"

а како ќе даваат завршни зборови околу делот обвинувања, за незаконско прислушкување, кога по ЗАКОН операторите се уште мораат да му дадат на УБК директен ЛИНК за прислушкување ??
Не само до СЕГА туку и понатаму...
Како сега ќе знае јавноста па и обвинители и судови дека НЕМА и сега прислушкувања без судски налог ????
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.141
Поени од реакции
7.503
Завршни зборови во Судот за "Тврдина 2"

а како ќе даваат завршни зборови околу делот обвинувања, за незаконско прислушкување, кога по ЗАКОН операторите се уште мораат да му дадат на УБК директен ЛИНК за прислушкување ??
Не само до СЕГА туку и понатаму...
Како сега ќе знае јавноста па и обвинители и судови дека НЕМА и сега прислушкувања без судски налог ????
Исто како порано што им веруваше на збор дека не не прислушкувале тие што ги браниш, така и сега верувај на збор дека не се прислушкува.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Исто како порано што им веруваше на збор дека не не прислушкувале тие што ги браниш, така и сега верувај на збор дека не се прислушкува.
тролу ова е форум за право, не за лаење...јас пишав дека ќе даваат завршен збор- пресуда, а не го знаат законот, Фокус пред некое време го објави законот во детали и ја покажа бесмисленоста на хајката кога законот се уште обврзува УБК да има директен пристап до линиите, без да треба да му приложи на операторот судски налог за прислушкување на одреден телефонски број..
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.903
Поени од реакции
919
[DOUBLEPOST=1510049604][/DOUBLEPOST]мора секој да ја изгледа оваа емисија
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Нов скандал во судството: Охридски судија осуден за примање мито и натаму дели правда, Судски „спие“
...

Судскиот совет на Република Македонија го покрива скандалот со охридскиот судија Ристо Силјаноски, кој е осуден на затворска казна во траење од една година за примање поткуп од странки, а ниту го суспендира, ниту го разрешува...

АЛО, а што не почне да ја одлежува казната затвор од 1 година :mad:
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
17
Нов скандал во судството: Охридски судија осуден за примање мито и натаму дели правда, Судски „спие“
...

Судскиот совет на Република Македонија го покрива скандалот со охридскиот судија Ристо Силјаноски, кој е осуден на затворска казна во траење од една година за примање поткуп од странки, а ниту го суспендира, ниту го разрешува...

АЛО, а што не почне да ја одлежува казната затвор од 1 година :mad:
Бидејќи казната му е условна, ама и покрај тоа одамна требаше да го разрешат ама тоа е нашата ЧУДЕСНА МАКЕДОНИЈА
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Прифатено обвинението на СЈО за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски

единствен правен основ би било ако срушената дивоградба НЕ била дивоградба ?, а тоа не се утврдува од разговори

А има друга работа, може и треба да се бара одговорност за надлежните за НЕпостапување по законот, т.е. зошто не се рушени сите дивоградби ??
А факт е дека и ФОН е една од несрушени дивоградби, изграден е 2003 , голем дел од објектот беше и остана нелегален..
е сега со најновиот закон ќе го легализираат и него, ама газдата треба да плати ++ комуналии ??
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
http://www.dokazmk.com/rastur-napravija-veshti-izmamnitsi-od-skopje-familija-kajstorovski/

не е никаква дупка во Законот туку целиот ЗАКОН е дупка; ако има Фирма МВР не може да поднесува кривична за измама, туку само оди граѓанска тужба, а после ќе добиеш и ќе пуштиш извршител а таму БЛОКИРАНА сметка, фирма БЕЗ имот, македонска секојдневница...
Ако би имало во Закон основателот на Фирмата да има на својот имот хипотека кај банка од Фирмата, пак друго, иако не помага ни тоа , способен хохштаплер ќе направи Долг 100х пооголем од неговиот личен имот...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Со фалсификувани документи регистрирале возило

единствено нешто, што МВР сериозно го гони по службена должност се незаконски работи околу увозот на возила од странство, ова им е останато од комуњарскиот период...
а дузини крупни деловни измами завршуваат по граѓански парници ( ако не се во врска со прислушкуваните разговори :cool:)
 
B

Bafra

Гостин
https://fokus.mk/profesorot-bombarder-mu-isprati-izvrshiteli-na-maltretiranoto-semejstvo-ni-go-zede-zdravjeto-sega-saka-i-da-ne-bankrotira/

Семејството Димитриови од Кавадарци, кое минатата година за ,,Фокус’’ раскажа за четиригодишната голгота низ која минувало поради професор од кавадаречката гимназија, кој цели четири години врз нивната куќа фрлал ,,бомби’’ од прегорено масло, се додека не го фатиле на дело, вчера доживеало нов шок.....
:bravobe::bravobe:

Да се знае дека сме правна држава, нема лабаво со нашите судии :sakasuste:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Да прашам некој правник дали знае или дали може да ми одговори на следново прашање:
- Во случај 2 лица да вршат полесен криминал, од видот пример крадење дрва или риби, дали трето то лице кое не е со нив ама ги известува за ситуацијата на патот, дали доаѓа полиција итн ке одговара доколку ги фатат првите 2 лица кои крадат ?
- Друг пример. Риболов со мрежи не е дозволен, одат 2 ца да крадат, притоа третото лице не е со нив туку седи пред полициска станица и ги известува крадците . Дали во ваков случај ако ги фатат крадците одговара и третото лице кое не е со нив ??
За убиства, кражби , трансфер на дрога итн јасно ми е дека е соучесник.. туку за првиве 2 случаи ме интересираше ...


известување дека доаѓа полиција логички не е кривично дело, па самата полиција кога тргнува на задача вклучува и аудио и светлосни уреди.. па и крадец ако влезе дуќан и почне да краде, било кој од вработени или муштерии ако викне : Полиција!! крадецот можеби ќе избега и ќе куртули .ако не го познаат по снимки...
Мислам дека може да има кривична одговорност и дело ако некој поврзан со полиција, вработен таму или слично ги оддава нивните распореди и планови на други лица....
Патем, рибокрадството и крадење дрва е многу релативна работа... имавме пред некоја година Полицајци кој добијат кривични... еден мислам што бркајќи некој полесен криминалец имаше судар со неговото возило, а друг кој што пукаше на возилото на дрвокрадецот кој се обидуваше да го прегази со возило ( и го повреди)...
значи зависи каде се случило а и кој се дрво / рибокрадците ( од која партија или етничка припадност), а да не зборувам за тој што дреме пред полиција и јавува на мобилен...
А има од друга страна апсење и суд за дојава на спортски резултати :cool:
**********************************************************************************************
туку нека објасни некој од фелата, зошто на сликата тасовите не стојат рамно а нема тегчиња никаде :confused:

 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.803
Поени од реакции
5.665
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj Pravnik bi sakal da mi pomogne. Imav izgubeno sudski spor pred 8 godini i sekako imav za plakanje advokatski trosoci koi gi plativ na advokatot a toj mi dade potvrda deka dolgot e platen potpisana od nego i mene i svedok na nastanot no ne stavil pecat na potvrdata.Sega posle 8 godini istiot advokat poftorno so pomos na izvrsitel me blokira i saka da mi naplati.Na izvrsitelot mu ja odnesov potvrdata za toa deka smetkata e platena no toj ne saka da razgovara so mene
Sto da pravam
 
Член од
2 март 2016
Мислења
154
Поени од реакции
71
Dali nekoj Pravnik bi sakal da mi pomogne. Imav izgubeno sudski spor pred 8 godini i sekako imav za plakanje advokatski trosoci koi gi plativ na advokatot a toj mi dade potvrda deka dolgot e platen potpisana od nego i mene i svedok na nastanot no ne stavil pecat na potvrdata.Sega posle 8 godini istiot advokat poftorno so pomos na izvrsitel me blokira i saka da mi naplati.Na izvrsitelot mu ja odnesov potvrdata za toa deka smetkata e platena no toj ne saka da razgovara so mene
Sto da pravam
Искрено не може ништо да се направи, веќе дошло пред извршител, тоа значи дека претходно во постапка за издавање на нотарски платен налог не сте поднеле навремен приговор против предлогот, или доколку се водела судска постапка за наплата на долг, не сте поднеле навремено одговор на тужба, а повеќе од веројатно е дека сте го примиле и предлогот од нотарот односно поканата од судот за давање на одговор на тужба и/или покана за рочиште, затоа што во спротивно не ќе можело да се донесе правосилна одлука.
Ако сте биле на друга адреса и не сте извршиле промена во лична карта преку МВР, или некој од вашите блиски ги примил писмената од нотарот/ судот, а не ви кажал, тоа не е основана околност да се бара укинување на правосилност и извршност на одлука односно повторување на постапка.

Поради тоа, сега ви преостанува да се договорите со извршителот да го платите повторно долгот навремено во рокот кој ќе ви даде изршителот за да не ве блокира во целост.

Секогаш реагирајте навреме кога ќе добиете некое писмено од нотар/ суд, затоа што после откако стане одлуката правосилна и извршна и дојде пред извршител, тешко дека нешто може да се стори иако да сте во право повторно ќе ве товарат да плаќате долг кој веќе сте го платиле претходно.
 
На врв Bottom