Македонска берза

Член од
1 февруари 2016
Мислења
241
Поени од реакции
191
Излегов од МСЕ за време на почетокот на корона некаде март 2020та.
Излегов од Алкалоид на 11 000 денари, за да влезам во Jinko Solar на цена од 14$ моментално акцијата е 60$.
Излегов од Гранит на 1000 денари за да влезам во GBTC на 9$,моментално цената е 52$.
Ете така некако одприлика се прават 300-500% за 18 месеци.

Се откажав од пишување тука зашто 90% сеуште мислат дека тие што си отидовме од МСЕ сме се заебале гадно зато што акциите ма МСЕ пораснале 50% и ние сите панично сме продале како "кафекуварки".
Немам намера да се докажувам, секој со свој ум за свои пари.
Се надевам на брза директна или барем поедноставна процедура за наш настап на тие пазари, мене лично тоа најмногу ми смета и се уште ме кочи, пошто се блокирам при многу административни процедури. Честитки за успехот, уште повеќе да растеш. Еве утрово читам Ривиан 100усд, а НЛБ 600 усд, што друго да се додаде, кај ќе биде првиот за 6 месеци, а каде вториот.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
Добар трол, добар...


Се надевам на брза директна или барем поедноставна процедура за наш настап на тие пазари, мене лично тоа најмногу ми смета и се уште ме кочи, пошто се блокирам при многу административни процедури. Честитки за успехот, уште повеќе да растеш. Еве утрово читам Ривиан 100усд, а НЛБ 600 усд, што друго да се додаде, кај ќе биде првиот за 6 месеци, а каде вториот.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
318
Поени од реакции
309
Се надевам на брза директна или барем поедноставна процедура за наш настап на тие пазари
Традиционалните решенија по меил се лесни и без бирократија. Не се комплицирани. Дополнително, 2 онлајн решенија кои функционираат се Интерактив Брокерс и Илирика веб платформата. Прочепкај во темава и ќе најдиш корисни информации. Настрана од ова во кварталните извештаи на КХВ даваат увид на бегањето на капитал од МСЕ и одлив кон странство. Немам видено последно како стои. На МСЕ има огромен потенцијал за свежа ликвидност, но за жал надлежните не го користат. Не знам дали не знаат, спори се или пак намерно не сакаат. Пишав пред некој пост за што се не прават, а очекуваме од нив.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2021
Мислења
3
Поени од реакции
4
Излегов од МСЕ за време на почетокот на корона некаде март 2020та.
Излегов од Алкалоид на 11 000 денари, за да влезам во Jinko Solar на цена од 14$ моментално акцијата е 60$.
Излегов од Гранит на 1000 денари за да влезам во GBTC на 9$,моментално цената е 52$.
Ете така некако одприлика се прават 300-500% за 18 месеци.

Се откажав од пишување тука зашто 90% сеуште мислат дека тие што си отидовме од МСЕ сме се заебале гадно зато што акциите ма МСЕ пораснале 50% и ние сите панично сме продале како "кафекуварки".
Немам намера да се докажувам, секој со свој ум за свои пари.
Jas od vreme na vreme ve sledam i citam. Nesto sitno sum investiral no sepak bi sakal da mi kazete kakva e procedurata za investicija nadvor od Mk na druga berza? Inaku so coinite e mnogu lesno i veke imam 100% ama toa e nesigurno taka da ne bi se pustal so golema suma. Pozz
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Излегов од МСЕ за време на почетокот на корона некаде март 2020та.
Излегов од Алкалоид на 11 000 денари, за да влезам во Jinko Solar на цена од 14$ моментално акцијата е 60$.
Излегов од Гранит на 1000 денари за да влезам во GBTC на 9$,моментално цената е 52$.
Ете така некако одприлика се прават 300-500% за 18 месеци.

Се откажав од пишување тука зашто 90% сеуште мислат дека тие што си отидовме од МСЕ сме се заебале гадно зато што акциите ма МСЕ пораснале 50% и ние сите панично сме продале како "кафекуварки".
Немам намера да се докажувам, секој со свој ум за свои пари.
Само тие две ги купи?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Само тие две ги купи?
Не ама тоа ми се најголемите позиции и сеуште активни 60% од нив.
На другите трејдови бев доста по конзервативен и по агресивен во земањето профит.
На пример:
BABA влез на 200, излез на 260
JD влез на 43, излез на 60
Societe влез на 13 излез на 17/18
Deutche Bank влез на 6, излез околу 10
JUMIA влез на 14, излез на 28
VIPS влез на 15 излез на на 20,25,30
........

Единствената позиција во минус и уште активна ми е Barrick Gold каде што купува на 25,22 и на 20 долари.
Али еве полека златото се враќа се надевам ќе излезам и од таму со плус иако дел затворив од неа и со загуба.

Моментално градам позиции во Nokia, Vipshop, Porsche и Nano Dimensions.
Автоматски споено мислење:

Moze i se ozenil do sega a dedo mu ima 10 miliona evra :)
Мислам дека коментар не е потребен, нека процени публиката сама.
п.с. ради вакви ликови престанав да пишувам на форумов.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
34
Поени од реакции
37
Koi se vasite ocekuvanja za diveznje na cenata na TEL ako se smeni sopstvenosta na nedrzavniot del?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
318
Поени од реакции
309
Ако можеш, докупувај уште акции секоја година, но главната инвестиција заборави дека ја имаш, барем додека не созрее.
Како гледаш кога ќе созрее? Намаленa стапка на раст, друго? Можеш да посочиш пример за таква акција на МСЕ?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не ама тоа ми се најголемите позиции и сеуште активни 60% од нив.
На другите трејдови бев доста по конзервативен и по агресивен во земањето профит.
На пример:
BABA влез на 200, излез на 260
JD влез на 43, излез на 60
Societe влез на 13 излез на 17/18
Deutche Bank влез на 6, излез околу 10
JUMIA влез на 14, излез на 28
VIPS влез на 15 излез на на 20,25,30
........

Единствената позиција во минус и уште активна ми е Barrick Gold каде што купува на 25,22 и на 20 долари.
Али еве полека златото се враќа се надевам ќе излезам и од таму со плус иако дел затворив од неа и со загуба.

Моментално градам позиции во Nokia, Vipshop, Porsche и Nano Dimensions.
Автоматски споено мислење:



Мислам дека коментар не е потребен, нека процени публиката сама.
п.с. ради вакви ликови престанав да пишувам на форумов.
Мене пак ми се допаѓа шо вака донкихотски си тргнал у туѓина да печалиш. Јес да си го утнал форумов тука (мсе сме ние, нeли) но ти го почитувам ликот и делото. Впрочем, тоа ми беше и поентата да ве испровоцирам малце да се отворите. Би те прашал шо платформа користиш? IBKR нешо слично или си одиш преку нашиве брокери?. Пушти абер околу провизиите компаративно со мсе, pros, cons или уше нешо ако ти текне.

Тенкс :)
Автоматски споено мислење:

Еве утрово читам Ривиан 100усд, а НЛБ 600 усд, што друго да се додаде, кај ќе биде првиот за 6 месеци, а каде вториот.
[/QUOTE]
Цената ти е ирелевантна и е во корелација со број на издадени парчиња. Јас не знам кај ќе одат електричниве камионети за 6 месеци со тие до небо трошоци за продукција и вековен инфлаторен максимум во УСА но прилично сум убеден кај оди НЛБ-ТНБ. На ниво на групација раст од 30% на ревењу и 100% раст на добивка или 206 миљони од кои 30 се од ТНБ Скопје. Да, една розевка брат, 500че кај и да е, натака оди со 2к дивиденда у мај.
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: BCC
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Не ама тоа ми се најголемите позиции и сеуште активни 60% од нив.
На другите трејдови бев доста по конзервативен и по агресивен во земањето профит.
На пример:
BABA влез на 200, излез на 260
JD влез на 43, излез на 60
Societe влез на 13 излез на 17/18
Deutche Bank влез на 6, излез околу 10
JUMIA влез на 14, излез на 28
VIPS влез на 15 излез на на 20,25,30
........

Единствената позиција во минус и уште активна ми е Barrick Gold каде што купува на 25,22 и на 20 долари.
Али еве полека златото се враќа се надевам ќе излезам и од таму со плус иако дел затворив од неа и со загуба.

Моментално градам позиции во Nokia, Vipshop, Porsche и Nano Dimensions.
Автоматски споено мислење:



Мислам дека коментар не е потребен, нека процени публиката сама.
п.с. ради вакви ликови престанав да пишувам на форумов.
А у сите десетина позиции си вложил рамномерно или во тие кајшо си фатил х4 си вложил најмногу?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Јас не знам кај ќе одат електричниве камионети за 6 месеци со тие до небо трошоци за продукција и вековен инфлаторен максимум во УСА
Зависи колку ќе ги субвенционираат. :)

 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Абе рипнавте сите, го исплашивте странецов. Не се враќа веќе..не. Затоа ни бегаат сите у странство :)
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Абе рипнавте сите, го исплашивте странецов. Не се враќа веќе..не. Затоа ни бегаат сите у странство :)
Јас сум да се спроведуваат правилата од Дивиот Запад коишто не оставаат простор за снегулки со кревка суета!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom