Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Вчера имаше голема победа за акционерскиот активизам: спречено е крадење акционерска струја од ГТЦ АД за лично богатење на раководството и нивните ортаци
Го заболе ПУИК како 98%ен акционер за овој ромале-ромали бајрамовски мол. Преку ден го гушкаат навечер сквернават. Нема кој му се нема качено во последни 30 години. Него пустиве партизани (овие со сопствени дуќанина') шо плаќаат астрономски сметки, ги заболело, витешки собрале храброст и истастале. Од таков проминентен мол на таква епицентарска локација Елвис да ти копа коинзи... Малку ни е ...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Некако раздвижено денеска на плоштад на ул. Никола Кљусев бр.6.Служби цело сабајле соголуваат реклами паноа и натписи ја чистат и шмникаат фасадата и стаклата на стара Поштенска Банка. Нешо слично како пред да продадеш кола која ја гланцаш и светкаш за да му ја утуриш на некој. Средината на овој Q4 е пробиена, захтевно е да се интервенира и ефектуира во кеш едната од двете згради шо му ги земаа на Трифун и ГОФИ. Императив е да се најдат 13 миљони за да излезе КБМ со симболичен раст од 10% за 2021 година и нормално акцијата да си дојде до 12.000 во април за да можам да ви се чаталам :rolleyes: .
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Го заболе ПУИК како 98%ен акционер за овој ромале-ромали бајрамовски мол. Преку ден го гушкаат навечер сквернават. Нема кој му се нема качено во последни 30 години. Него пустиве партизани (овие со сопствени дуќанина') шо плаќаат астрономски сметки, ги заболело, витешки собрале храброст и истастале. Од таков проминентен мол на таква епицентарска локација Елвис да ти копа коинзи... Малку ни е ...
Мислев барем ти ми го разбираш сарказмот бе шерифе...

Не знам само кој ќе го апси, кога пола од канцелариските џандари се во кредити до гуша пошо и самите на работа поставиле ригови...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Се уште никој сериозен медиум не ја пренесе информацијата за Анализата од Чесите. За разлика од сега, кога препораката беше куповна лани немаше на time.mk некој што покрива економска тема, а да не искоментира нешто позитивно во таа насока.

Кој ми ги читал постовите, имал можност да направи фантастичнa капиталнa добивкa. Имено, акцијата која до сега се продаваше по 1.000 денари парче, на 9 месечниот извештај има направено околу 76.20 милиони денари добивка. Секогаш четвртиот квартал им е најдобар, па има шанси да стигнат со 80 или 90 милиони денари добивка оваа година.

Компанијата има вкупно 22.000 акции од кои 10% се веќе откупени сопствени акции. Така да добивката за оваа година ќе биде блиску 4.000 денари по акција. И да речиме дека сум бил скромен со преоценката дека може да оди на x10.
Си има свои мани акцијата, ќе оставам на вас да си прочитате и да ги откриете но...
Вчера во последен момент, некој си поминал 165 акции.
Ме интересира кој е тој што продава акција на 1.000 денари, „ако знае“ дека добивката на компанијата оваа година ќе биде повеќе од 3650 денари по акција? или на p/e пониско од 0.25
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Чесите биле актуелни за лани, сега има нов изваден зајак од шапката - гласање за акција на годината :pos: Јас си гласав за КМБ!

Инаку за тие опскурни акции како ТЕХН секогаш постои можност при купувањето цената да била илјадарче преку берза, а уште десет бона у кеш, пошо ретко кој би им се вмешал у штипки при трансакцијата
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ни фактор, ни пари.ком.мк, ни банкарство.мк, ни денар.мк ниту Банкометар ниту никој не се осмели да тргне против КМБ и ТНБ со чешкиве анализи. Дел од страхопочит, дел пошо се финансирани од нив. Да бидеме реални, џигерот требаше да им го извадат од мантрање. Ваков даунгрејд не јадел никој. Кај шо има пари и моќ нема суштинска демократија и слобода на наратив, write that down.. Не дека ги глорифицирам будаЛчињава шо не знат кај е Македонија на карта и шо праат ремоут анализи од под Карлов мост но еве беа до сеа некое почетно ниво на Seeking Alpha фраерине. Беа.. :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Може некој внатрешност да ми пушти на налозиве на КМБ.

Благодарам,
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ни фактор, ни пари.ком.мк, ни банкарство.мк, ни денар.мк ниту Банкометар ниту никој не се осмели да тргне против КМБ и ТНБ со чешкиве анализи. Дел од страхопочит, дел пошо се финансирани од нив. Да бидеме реални, џигерот требаше да им го извадат од мантрање. Ваков даунгрејд не јадел никој. Кај шо има пари и моќ нема суштинска демократија и слобода на наратив, write that down.. Не дека ги глорифицирам будаЛчињава шо не знат кај е Македонија на карта и шо праат ремоут анализи од под Карлов мост но еве беа до сеа некое почетно ниво на Seeking Alpha фраерине. Беа.. :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Може некој внатрешност да ми пушти на налозиве на КМБ.

Благодарам,
Абе каков шериф си ти, без можност за гледање на длабочината?

Повели:
1637325644170.png

Интересно! На Цеко изгледа му притребале пари:
КаСис одбележува 20 години успешна работа - Банкарство (bankarstvo.mk)


Се продаде Raiffeisen во Бугарија. Ако не се лажам како 5та по големина банка на 2 од book

KBC Buys Raiffeisen Unit in Record $1.2 Billion Bulgarian Deal - Bloomberg
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Абе каков шериф си ти, без можност за гледање на длабочината?

Повели:
Прегледај го приврзокот 313897

Интересно! На Цеко изгледа му притребале пари:
[URL='https://bankarstvo.mk/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%b8%d1%81-%d0%be%d0%b4%d0%b1%d0%b5%d0%%жж
Ние шо сме пар велју фраери не следиме дневни емоции, само биг пикчр :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Абе каков шериф си ти, без можност за гледање на длабочината?
Абе царе, бар коа сум повикан и ти одговарам, зошо не ми враќаш бар со критика и шупчење, бар на мене? Знаеш шо е прикаската со тебе? Цело време општиш нешо, филозофираш и продаваш бубрези а во меѓувреме болно очекуваш некој да го спомне Грим и ти веднаш на готовс, ти доаѓаат картаљони инспирации. Не бе брат, во твојата смрдлива прикаска со ПКБ, главен мангуп ви е тој, иако и мене не ми е сеедно за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Абе царе, бар коа сум повикан и ти одговарам, зошо не ми враќаш бар со критика и шупчење, бар на мене? Знаеш шо е прикаската со тебе? Цело време општиш нешо, филозофираш и продаваш бубрези а во меѓувреме болно очекуваш некој да го спомне Грим и ти веднаш на готовс, ти доаѓаат картаљони инспирации. Не бе брат, во твојата смрдлива прикаска со ПКБ, главен мангуп ви е тој, иако и мене не ми е сеедно за тоа.
Од поодамна не се замарам со Грим и подобро ми е и мене, а и на останатите акционери на ПКБ. Генерално освен правните активности не се замарам премногу ни со ПКБ. Сите останати акционери знаат што правиме и во која насока оди предметот и сме задоволни со тоа. Ако си заинтересиран како акционер во ПКБ пиши ми во inbox за детали.

Јас ги сакам акциите што пазарот не ги сака. Ги сакав НЛБ, СТБ кога пазарот не ги сакаше, од кога пазарот почна многу да ги сака, јас излегов, можеби малку прерано. Не знам што би пишувал за нив, во ова време, на овие цени. Генерално не се ни замарам ни со MSE премногу. Така да слободно пиши си, ако имам некоја критика секако дека ќе пишам на форумот.

Тебе можеби ти изгледа филозофирање и продавање на бубрези, но ете препостирам мои анализи и графикони напишани тука на форумот со агументи и јасни заклучоци кои секој можел да ги прочита и да направи солдина капитална добивка: (за NLB, UNI, STB, ADIN, KPSS, TEHN, PKB,...).

Генерално пишувам и кога ќе излезам од нив, поради која причина и што мислам во врска со тоа: Ете излегов од ADIN но мислам дека се уште е добра приказна...

П.С. Искрено не знам на што се должи овој твој коментар за мене, но ти си знаеш. Бидејќи јас не те знам, претпоставувам ни дека ти не ме знеш, тој кажува повеќе за тебе одколку за мене. Инаку секој посериозен инвеститор треба да има информација за длабочината на пазарот, особено што кај нас тоа е бесплатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom