Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.365
Изгледа некој му го откупи делот од Casys на Коста бившиот директор на УНИ.
Можно е да се Бугарите, може да е некој друг. Сепак добра цифра поминала.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Нема кворум (не)пада влада и ТНБ и КМБ во катарза.

p.s 12k со 30к уше стои кладбата (n) :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Нема кворум (не)пада влада и ТНБ и КМБ во катарза.

p.s 12k со 30к уше стои кладбата (n) :)
ги дигаат цените моронски фондови, демек во Декамври Године Х ќе ни се отвори џамче од гЕУ :facepalm:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Imate li nekakvo info sto se slucuva so PPIV?Mnogu akcii pominaa vcera i denes ?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Imate li nekakvo info sto se slucuva so PPIV?Mnogu akcii pominaa vcera i denes ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ова беше брутал ! Добра идеа е, ако не да ги чекаме овие шо не напињаат по собранијава..
БТВ Лесна му земја.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
45 години кариера на врвот на бизнисот у државичево и кога ќе умреш некоја секретарка од Комора ќе ти го згреши презимето во жалната вест...

Самарџиоски долго време одолеваше да не им ги раздели акциите на децата, ама пред 2-3 години попушти. Короната направи фирмата да стане најпрофитабилна токму во тој период
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Толку многу политико-економски дешавки, толку многу коњуктура за инвестирање, толку многу фраери тука како ГРИМ, Zedd, Lycku,Hub, Tendo, Џек Блек и други а форумов се сведе на (погоре):drk:качки трозборни анализи шо мислев дека беа пролазни порано и ги надживеавме у пи.ку матер.
Стајте бе размислување , идеа, критика, анализа, стај поврат, компаративна вредност, стај портфолио нека се ложат аматери, нека имаат желба да напраат 50,100, 200, 300 % поврат.
На троица у инбокс на 3 јазика одговарав оваа недела со учтивост почит и желба да бидат бољи од сите нас.
П.с Тегнев уши цела недела по кулоари да слушнам кои фирми финансирале опозиција за да товарам скришкум нивни акции ама дојдов до ЕВН. :(. Нема акција, нема мсе , нема игра таму.Таксират
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
318
Поени од реакции
309
Толку многу политико-економски дешавки, толку многу коњуктура за инвестирање, толку многу фраери тука како ГРИМ, Zedd, Lycku,Hub, Tendo, Џек Блек и други а форумов се сведе на (погоре):drk:качки трозборни анализи шо мислев дека беа пролазни порано и ги надживеавме у пи.ку матер веќе стопати.
Стајте бе размислување , идеа, критика, анализа, стај поврат, компаративна вредност, стај портфолио нека се ложат аматери, нека имаат желба да напраат 50,100, 200, 300 % поврат.
На троица у инбокс на 3 јазика одговарав оваа недела со учтивост и почит и желба да бидат бољи од сите нас.
П.с Тегнев уши цела недела по кулоари да слушнам кои фирми финансирале опозиција за да товарам скришкум нивни акции ама дојдов до ЕВН. :(. Нема акција, нема мсе , нема игра таму. пораз
Имајќи предвид дека само една година поактивно ги следам работите тешко за очекување од мене некакви анализи за мотивација на новајлии. Така што оставам на вас поискусните да ги подучувате новите како до 50-300% поврат. Она што засега можам да споделам е само научени лекции. Само што го дочитав целиот форум наназад од почетоците во 2008 и попатно си направив солидна колекција на совети за се и сешто така што еден од придонесите кои ќе му ги дадам на некои новајлии се цитати од порано со насоки и решенија. Инаку од МСЕ полека излегов и поголемите позиции сега ми се УНИ, сребро и платина/паладиум. Во МСЕ пак би влегол, но не како во 2017та на среќа оти помина тоа време. Овој пат се надевам со напишана домашна и малце поспремен...а богми и поискусен после март 2020 ;)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ако си го дочитал форумов до крај веројатно си читал две недели површно и верувам дека си спремен за некст мув. Ова со излагање од мсе и оставање на позиција: бугарски џерусалема е малце неразбирливо и скроз дијаметрално од вредноста на звучни поединци на овој форум. Ова среброво и платинава ми личи на оној кинезо/јапонецот Киосаки шо трауматизираше пола свет дека овој октомври следи дум од невидени размери и дека тие (среброто и платината) се иднината. Да, можеби.... Да сум на твое место и да сум влезен во 2017та до сеа би бил горд и не би ме сопрело нишо да праам ,,dollar cost average'' на пикирани акции од мсе и да не ми чуе дали унцата е 28,35 или 31 g
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
За добар поврат од 50 - 300%, вложи во ликвидна акција што не кикснала во изминативе 5 до 10 години што има континуирани E/S, што дава барем ситна дивиденда ама ја дава секоја година. Барем половина од акциите од МСИ10 може да влезат во оваа категорија.

И најважното, инвестирај со пари што не ти требаат. Затоа што клучот е да не ја продаваш акцијата во наредните 10 до никогаш години. Ако можеш, докупувај уште акции секоја година, но главната инвестиција заборави дека ја имаш, барем додека не созрее.

"Никогаш не сум направил пари на акции што ги држам по една недела, но сум направил на акции што ги држам барем 7 години" Питер Линч;

"Јади го медот што капе надвор од теглата, никогаш не ја фаќај теглата" Кевин О'Лири

Многу луѓе, ќе направат малку пари на една акција и ќе продадат. Или ќе земат дивиденда од едно место и ќе продадат за да пробаат да земат и од друго. Со секое продавање следат нови давачки (провизии) и се губи компаудинг ефектот.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Ако си го дочитал форумов до крај веројатно си читал две недели површно и верувам дека си спремен за некст мув. Ова со излагање од мсе и оставање на позиција: бугарски џерусалема е малце неразбирливо и скроз дијаметрално од вредноста на звучни поединци на овој форум. Ова среброво и платинава ми личи на оној кинезо/јапонецот Киосаки шо трауматизираше пола свет дека овој октомври следи дум од невидени размери и дека тие (среброто и платината) се иднината. Да, можеби.... Да сум на твое место и да сум влезен во 2017та до сеа би бил горд и не би ме сопрело нишо да праам ,,dollar cost average'' на пикирани акции од мсе и да не ми чуе дали унцата е 28,35 или 31 g
Излегов од МСЕ за време на почетокот на корона некаде март 2020та.
Излегов од Алкалоид на 11 000 денари, за да влезам во Jinko Solar на цена од 14$ моментално акцијата е 60$.
Излегов од Гранит на 1000 денари за да влезам во GBTC на 9$,моментално цената е 52$.
Ете така некако одприлика се прават 300-500% за 18 месеци.

Се откажав од пишување тука зашто 90% сеуште мислат дека тие што си отидовме од МСЕ сме се заебале гадно зато што акциите ма МСЕ пораснале 50% и ние сите панично сме продале како "кафекуварки".
Немам намера да се докажувам, секој со свој ум за свои пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom