Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ова е најслаб резултат во последните 3 години, ама очигледно на инвеститорите тоа и не им е толку важно.
Точно, добивка 2017, 2.1 милијарди мкд, добивка 2018 исто 2.1 милијади мкд во 2019 1.85 милијади мк. Цена од 13.000 на 18.000 мкд од 01.01.2018 до денес. Во меѓу време исплатени 2300 по акција дивиденда. Сега п.е 8.3 пб 1.3 тогаш пе 5.3 п.б 1.17
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ова е најслаб резултат во последните 3 години, ама очигледно на инвеститорите тоа и не им е толку важно.
Pa ne bas. Lani imaa vonredna dobivka od prodazba na penziskiot fond.

Ako se trgne taa stavka ovoj izvestaj e popozitiven
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Што е работава што нема тргување со Алкалоид, толку ли е разликата на пазарот?
Патем, пред некое време читав за централата на НЛБ, дека и требаат пари за некои правила за адекватност на капиталот и планираат да издаваат обврзници, претежно за американски пазар, па поради тоа мислам дека ќе останат на политиката да поделат висока дивиденда во подружниците за да соберат повеќе пари.
Плус уште не е јасно дали ќе успеат да ја купат Комерцијална во Србија.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не сум упатен, како се движат овие параметри кај банките во соседните земји и ЕУ
Точно, добивка 2017, 2.1 милијарди мкд, добивка 2018 исто 2.1 милијади мкд во 2019 1.85 милијади мк. Цена од 13.000 на 18.000 мкд од 01.01.2018 до денес. Во меѓу време исплатени 2300 по акција дивиденда. Сега п.е 8.3 пб 1.3 тогаш пе 5.3 п.б 1.17
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не сум упатен, како се движат овие параметри кај банките во соседните земји и ЕУ
Од прилика во Србија и Бугарија се со пониски валуации а во Хрватска, и Земји како Германија Франција се со повисоки но варира доста од земја до земја. Во МК банките се средно скапи во споредба со другите земји во Европа.
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Прашање до поискусните - кои се можни движења на цената на МPT: да држи околу 80к подолг период (до објавување на откупот ГАМА ил нешто друго, при што некој/и купува/ат се што се нуди под 80к) или можни се други сценарија???
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Jas kolku sto znam pomina eden blok na 80.000 gi kupi MPT od strav da ne izbega akcojata na 100.000 od pricona sto mnohu brzo im pomina od 65 na 80.000.
Akcijata po moe treba da bide 120.000 so ogled na poziciite sto gi ima makpetrol i mislan deka momentalno nekoj koristi prilila da dokupi pred finalniot skok ;)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Jas kolku sto znam pomina eden blok na 80.000 gi kupi MPT od strav da ne izbega akcojata na 100.000 od pricona sto mnohu brzo im pomina od 65 na 80.000.
Akcijata po moe treba da bide 120.000 so ogled na poziciite sto gi ima makpetrol i mislan deka momentalno nekoj koristi prilila da dokupi pred finalniot skok ;)
Mandrac lugjevo na forumov ja imaat izgubeno doverbata vo MPT isto kako sto ja imaa izgubeno u KMB pred 5-6godini..
Ali doverba brgu se vrakja i posle se se zaborava..
Za 2019 na povidok e rekordna dobivka i toa samo so 7meseci rabota so novata marza sto da ne zaboravime e 50% povisoka od 3.2den na 4.6den od litar.
Spored moi soznanija bruto dobivkata ke bide nad 1miljarda den.. neto nesto ispod ili otprilika okolu 9000den dobivka po akcija..
Vo igra e 30% od dobivkata da odi vo dividenda!!

Mandrac ti si poznat kako golem igrac na Mpt i cekam da napravis comeback u tvoj stil ;)
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
@SE(ze)ZAM , Premier . . . . ова Фамилијата се проширила и надградила . . . . Па нели Мијалков беше крив ??? Изгледа сега ви се криви и Заев, Вицето, Кочо Анѓушев . . . Изгледа само ХаџиМишев е чист :D :D . . .
На бившите акционерите на Топлификација не им се сита:LOL:м, туку ги жалам . . . . што поради глупоста, што поради малверзациите и лагите од најразлични структури . . . . А највеќе беа лажени од ХаџиМишев и компанија . . . Имаше и фалсификувани собранија и валкани борби за фотељи.... Само едно забораваат Битар беше најголем акционер во Топлификација и ХаџиМишев да не ја чуваше фотељата со манипулации, Топлификација ќе преживееше . . .
Со години беа предупредувани од моја страна да продадат акции во фирма со лоповски менаџмент макар и со загуба . . . и да си купат акции во здрави компании пред се банки, досега не само што ќе ги вратеа парите туку ќе беа и во ќар....
Топлификација ја прогласив за мртва години пред да влезе во стечај и секој имаше време да се извлечи, сега е редно ние акционерите на КМБ да си ги вратиме парите.


@Бубастис гледаш ли онаа моја француска банка како растура . . . 34% за 5 месеци не се малку (беше 22,5 ЕУР кога шепнав). . . Инаку излегов нешто подолу со убава заработка, можеше повеќе, но доволно е за 4 месеци ;) . . . За почетник како мене не е лошо. Изгледа уште ме прати среќа од МСЕ и добро шепкам . . . . Сега голем дел сум во Renault(42,46 Еур), за старт со загуба од некои 10% и никако да сопре со пад како погодена од С-400, но следи да видиш дали сум погодил и успат види и финансиски показатели :D:D . . . Битно е дека се фаќам за џеб и плаќам, пак и пак . . . Така беше на времето и со СТБ, ОХБ, па и со Societe Generale . . . Јунаците на мака се познаваат . . .
Французи се права ствар . . . . Од љубов према Макрон ;);) . . . А и дивиденда околу 6-8% . . .
Unicredit e втората моја позиција влегував на време и мислам дека она сигурно ќе гази годишно по некои 30% . . . .
Све на све, ОГРОМЕН РИЗИК но и голема можност . . .
Инаку распродадов све ОХБ и голем дел КМБ и сега сум 75% со портфолио во ЕУ, а ситно на МСЕ (КМБ, ТНБ, ЗПКО, ПКБ, ТЕТЕ).

За сите што се во КМБ нека очекуваа добра дивиденда, муабетите свртени пред некое време изгледа се вистина . . . Се збори за повеќе од лани и плус 5% помалку данок од Животот...
Aj uste ednas na bis.. :LOL: Bole batali 35%,ovde kaj mene +900% za deset meseci.. .ama ne slusas koga ti se zbori jbg.. ;)
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Go citam zapisnikov vo star dobar makedonski FONT


i mi se place :place:

Znaci ovoj VT e teska budala. Ama teska. Deckoto si napravil spisok na zelbi i sea gi isporacuva kako kaj nego da e silata. A ne e. Silata e kaj drugiot, i toj popusta i probuva da bide fer, ama neee. Nie ke barame preku leb pogaca.

Znaci lugjevo mu davaat dividenda ista kako obicnite, ovoj vika ne! Baral DUPLO pogolema! Pa kaj se videlo i culo? Demek proporcionalno so nominalnata cena. Cirkus!

Prioritetnite se so pogolema cena posto se pomalku rizicni. Imaat garantiran povrat i prvenstvo na isplata od stecajna masa, ako nedajboze firmata rokne. ZATOA se poskapi. Ne za da zemaat duplo pogolema dividenda. Crep!

Predlogot e super korekten. Gi povikuvam site imateli na STBP da go prifatat. So taa promena cenata na akciite ke im dojde najmalku na nivo na obicnite, plus taa premija za gorenavedenite prvenstva. Znaci barem 1300-1400 dens.

A moze da teraat po pametot na toj, VT. I da ja trguvaat za 650. Kako trgnale, i toa ke bide mnogu
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Aj uste ednas na bis.. :LOL: Bole batali 35%,ovde kaj mene +900% za deset meseci.. .ama ne slusas koga ti se zbori jbg.. ;)
Браво друже:aplauz::aplauz:. Уживај во својот успех и ум во глава . . . Парата го расипува човекот ;) . . .
Не сум јас за толку големи пари. Јас сум ти за 20% годишно, но и тие тешко се зароботуваат веќе, 900% незнам да ги пресметам :D:D:D . . .
Поздрав и продолжи го својот успех, 900% се за паметни и храбри луѓе . . .
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Кога купуваш провизијата е 1.2% .
Би сакал да знам кога продаваш дали има провизија од брокероте?
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
15
Темата ги нервира некои од форумашите во смисла на себичниот неодговорен наш менталитет "нас не не интересира или полошо не не тангира", не земајќи го во предвид невидениот пример за криминал на балканот, што тоа значи за бизнисот, правната држава, сигурноста и МСЕ.
Најважно, доколку ова вака помине може секаде да се случи, преку фалсификат и лажен стечај па реорганизација со отпис на невидени 90% обврски према сите доверители. Па ајде сите обврските да си ги отпишеме со "реорганизација". Башка перењето пари. На потег се обвинителство и антикорупциска да го опраат лицето на државата.

http://www.toplifikacija.mk/zdruzenie.html
Сте го заборавиле техометал вардар и таму има многу криминал како овие да не почнувам од почеток од 2002 кога наводно стана акционерско друштво па се до пред неколку месецi пред да започне стечајна постапка од дубари кражба на акции на мали и големи акционери намалување преку криминал на стакпите за пензиите луѓе што беа осигурани на 80% стапка за пензии ги намалија овие такозвани директори на 50% разни злоупотреби и многу други криминали од голем калибар од страна на некој од членовите на тако звани управен одбор на чело со газда Кочо Моцан, и како сами на себе определени личности си исплаќаа милионски суми во евра.
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Браво друже:aplauz::aplauz:. Уживај во својот успех и ум во глава . . . Парата го расипува човекот ;) . . .
Не сум јас за толку големи пари. Јас сум ти за 20% годишно, но и тие тешко се зароботуваат веќе, 900% незнам да ги пресметам :D:D:D . . .
Поздрав и продолжи го својот успех, 900% се за паметни и храбри луѓе . . .
Bole ne sum samozivnik i sakav da spodelam so nekoj od kolegite od grupava kako do tie basnoslovni % iako i 20% godisno e sosema ok.Ovde te gledam kako naj fer igrac, no jbg... Pozz i srekno na stranskite berzi. :ајнапиво:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom