Македонска берза

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дел и од тие што имаат трансакции би сакале да станат ДОО или АД со 99,9 проценти сопственост на еден човек / фамилија. Типичен пример за ова е Пекабеско но има и многу други.
Има многу такви, види ја БИМ од Свети Николе. Прекрасно работи, нема слободни акции најголем дел ги држи директорот и уште некоја брат му.
Хамзали оранжерии, Струмичко поле, Грозд, Герас Цунев....не знам зошто воопшто ги примаат на берза.
Јас да сум би ги исклучил, до душа пред некој ден гледав новиот ценовник на Македонска берза, груба пресметка годишно плаќаат по неколку илјади евра за да ги има..
Абе државата нека даде помош на секоја фирма што ќе излезе на берза, не отвориле маалски гранап па државата ќе му додели субвенции, грантови...
Огромен број на фирми со камиони, зошто некоја не излезе на пазарот, (во Унгарија е Waberer's), 4300 камиони имаат, толку компании со метал...
Берза ќе имаме додека Мукаетов и компанија не приберат се или Адора во Комерцијална, Фондовите секако секаде....после тоа единствено што може е вложување во странство зошто тука и ќе нема некоја нормална цена на страната на понудата.
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Како ли ја израчуна дивидендата леба ти?
Значи ако цената отиде 20К дивидендата ќе биде 800 денс, така?:facepalm:
Грубо мислење врз база на податоци од годините наназад и нивна политика за поделба на дивиденда.
За 20к друга математика ;)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Koj misli da dava vtora dividenda sega neka kaze, ako ne, neka molci do na prolet...

P.s. od koga stapuva vo sila izmenata na personalniot danok? Ima nekoj info koga bi se donesol?
P.p.s. od 15 na 10% ne e isto... size matters... :cool:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Koj misli da dava vtora dividenda sega neka kaze, ako ne, neka molci do na prolet...

P.s. od koga stapuva vo sila izmenata na personalniot danok? Ima nekoj info koga bi se donesol?
P.p.s. od 15 na 10% ne e isto... size matters... :cool:
Мислам за даноците беше најавено од 01.01.2020
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Cudno dvizenje na cenata na MPT vo petokot od kaj 12h se javi kupec sto sobra bukvalno se sto e na pazar od 73 do 74168... dali nekoj prethodno ja znael cenovno custvitelnata informacija sto ja objavija kaj 15 osven Makpetrol ostanuva da vidime.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Cudno dvizenje na cenata na MPT vo petokot od kaj 12h se javi kupec sto sobra bukvalno se sto e na pazar od 73 do 74168... dali nekoj prethodno ja znael cenovno custvitelnata informacija sto ja objavija kaj 15 osven Makpetrol ostanuva da vidime.
Четвртокот или петокот по весници излезе некоја информација за финализиран Договорот МПТ со Влада. Ништо ново, веројатно само уште еден исчекор напред кон финализирање на постапката.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Јас соопштението го разбрав дека има договор за договор (ништо што досега не беше познато).
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Мала победа за нас, голема за акционерството.
На наше барање (законско) независниот директор да биде надворешно лице, иако во прво време негодуваа, еве сепак послушаа и ќе има ново собрание поради таа точка.
И пак таа е зависна и лојална ама сепак е надворешен член.
Пополека почнаа да се почитуваат законите под притисок на акционерите.

1574012544582.png
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Мала победа за нас, голема за акционерството.
На наше барање (законско) независниот директор да биде надворешно лице, иако во прво време негодуваа, еве сепак послушаа и ќе има ново собрание поради таа точка.
И пак таа е зависна и лојална ама сепак е надворешен член.
Пополека почнаа да се почитуваат законите под притисок на акционерите.

Прегледај го приврзокот 222511
Lice koe 30 godini raboti vo taa firma nezavisen clen??? Ne ja znam gospogjava, ama ne e ni bitno koja e... ova mi lici deka nekoj sepak vas ve zaebava...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Пекабеско прави цирка 4.000 денари по акција, т.ј. моментално се тргува со годишен поврат од ~33%. У исто време, грото акции се тргуваат со поврати од 2-8%.

При ваква состојба, воопшто не ме чуди што нацијата е задна на тие ПИЗА тестови по математика
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Прочитав дека Охридска и Шпаркасе ќе се спојат вториот квартал во 2021, веројатно за околу една година ќе има нова понуда, па потоа ќе ја спојат, дали ќе биде 1:1 или 1:2 во корист на Шпаркасе ќе видеме.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Пекабеско прави цирка 4.000 денари по акција, т.ј. моментално се тргува со годишен поврат од ~33%. У исто време, грото акции се тргуваат со поврати од 2-8%.

При ваква состојба, воопшто не ме чуди што нацијата е задна на тие ПИЗА тестови по математика
Ako pkb ima povrat od 100%, a toj rasipaniot si se nagraduva so cela dobivka, kolku e povratot za malite akcioneri?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ako pkb ima povrat od 100%, a toj rasipaniot si se nagraduva so cela dobivka, kolku e povratot za malite akcioneri?
Тој расипаниот ќе може да си се награди кога одлуката ќе стане правосилна, откако ќе помине три судски инстанци. За да ни закине исплата од 120.000 евра на 10% малите акционери, тој теоретски би морал да подмити судија од Основен, па тричлен совет од Апелација, па петчлен совет на Врховен. Доколку воопшто реши да се впушти во криминал и да го прави тоа, ќе мора да плати десетпати повеќе него нам да ни дава дивиденда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom