Македонска берза

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
jas licno imav problem so ilirika so spaz. stavija edna akcija so spekulativna cena , za da mozat da pominat blokce posle po '' pazarna '' cena.
Jas odma staviv nalog da ja kupam,i mi se javija po tel da se trgnam za da moze da ja pominat.
Taka ja zavrsivme nasata sorabotka.
ova se desava pred odprilika 2-3 god. Normalno prijaviv vo khv i od tamu me izvestija deka znaat deka se pravat cirkuzi so spaz i ja sledele situacijata i deka imalo i drugi prijavi.
malku spori i meki so merkive ali se dvizime vo prava nasoka izgleda.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
jas licno imav problem so ilirika so spaz. stavija edna akcija so spekulativna cena , za da mozat da pominat blokce posle po '' pazarna '' cena.
Jas odma staviv nalog da ja kupam,i mi se javija po tel da se trgnam za da moze da ja pominat.
Taka ja zavrsivme nasata sorabotka.
ova se desava pred odprilika 2-3 god. Normalno prijaviv vo khv i od tamu me izvestija deka znaat deka se pravat cirkuzi so spaz i ja sledele situacijata i deka imalo i drugi prijavi.
malku spori i meki so merkive ali se dvizime vo prava nasoka izgleda.
Мислам дека лани имаа јавна опомена, поврзале налози дали беше за РЖ без покритие.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
jas licno imav problem so ilirika so spaz. stavija edna akcija so spekulativna cena , za da mozat da pominat blokce posle po '' pazarna '' cena.
Jas odma staviv nalog da ja kupam,i mi se javija po tel da se trgnam za da moze da ja pominat.
Taka ja zavrsivme nasata sorabotka.
ova se desava pred odprilika 2-3 god. Normalno prijaviv vo khv i od tamu me izvestija deka znaat deka se pravat cirkuzi so spaz i ja sledele situacijata i deka imalo i drugi prijavi.
malku spori i meki so merkive ali se dvizime vo prava nasoka izgleda.
Ваквите „услуги“ се прават за мито од неколку десетици или стотици илјади евра. Исто така од инсајдерските тргувања со банките се заработени над милион евра. Кутревски сака да си исплати милион и двесте илјади...

Полесно е овие незаконски дејства да се сосечат во корен пред извршителите да се осилат и да стекнат огромна финансиска корист со чијашто употреба ќе можат да остварат поголемо незаконско влијание да им се „прогледа низ прсти“
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Љељеееее ама структура во ова КХВ, па види им го само раководството:

Претседател - Нора Алити - ДУИнг бизнис
Внатрешен член - Комисионер: Лиле Делиџакова - сестра на Катица Јанева
Надворешен член - Комисионер: Душко Гошевски - помошник директор во УЈП
Надворешен член - Комисионер: д-р Кирил Јовановски - доцент на Економски факултет и поранешен член на УО на берза
Надворешен член - Комисионер: д-р Зоран Колев - вработен на висока позиција во ТТК Банка

Мислам дека кај овие 5мина лежи најголемиот дел од „вината“ за начинот на кој функционира КХВ. И да, се сложувам дека е некакво, но многу мало придвижување во работата на оваа комисија со последните одлуки донесени вчера.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
TEL продолжува со раст на добивка можно е и да стигнат до 18-19 ден/акција до крај на година а ако се чукнати и пак исплатат 100+% дивиденда може да излезе и 18 ден нето или на сегашна цена 6%.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
TEL продолжува со раст на добивка можно е и да стигнат до 18-19 ден/акција до крај на година а ако се чукнати и пак исплатат 100+% дивиденда може да излезе и 18 ден нето или на сегашна цена 6%.
А зошто не би ја исплатиле 100%? Добивката им припаѓа на акционерите. Сите подеднакво.

Некојпат добивката се реинвестира за идни проекти. Кај ТЕЛ тоа не е потребно пошто едно имаат кеш од амортизацијата, а два тие се зрела компанија.

Всушност, очекувам дивиденда од некои 21 денс. На сегашната цена тоа е скоро 7%. А ТЕЛ традиционално се тргува на 6% дивиденда. Макар што не гледам зошто во сегашнава клима на ниски камати таа мултипла не би паднала на 5. Па ти рачунај.

BUY
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Привремена забрана за вршење на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје
четврток, 07 ноември 2019

На 06.11.2019 година до Берзата е доставено Решение од Комисија за хартии од вредност со кое се изрекува привремена забрана за вршењето на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје.
Оттука, Ве известуваме дека членката Илирика Инвестментс АД Скопје е суспендирана од тргување со хартии од вредност на Македонска берза АД Скопје во времетраење од 15 дена, започнувајќи од ден 07.11.2019 година. Воедно, согласно Решението од КХВ, брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје ќе биде привремено исклучена од членство во периодот на траење на забраната.

Знае некој што е причина??

Ви текнува на дрската кампања на ФАКТОР.МК околу промената на сопствеништвото и пакетот акции на браќата Давчеви(?) во Скопски Пазар, кои они не ги даваа, а као Фактор беше многу загрижен за јавното добро па ги прозиваше нонстоп? Епа еден од сопствениците на фактор е и сопственик/косопственик на Илирика, па сега вие видете што значи злоупотреба на информации, т.е употреба на порталот за лични цели.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ama pazi go ova: brokerskite kukji kazneti (nekoi privremeno zatvoreni) ama pak SPAZ blokovi si vrvat... :kafence:
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Тековното портфолио на Michael Burry. Фокусот му е на e-trade/health/digital/delivery. 100 м. му се во игра, 200 м има плус на страна.

burry.PNG
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911

Kajgana Shop

На врв Bottom