Македонска берза

Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Mnogu labav period na mse, tuku sto ocekuvate od polugodishnite izveshtai?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Mnogu labav period na mse, tuku sto ocekuvate od polugodishnite izveshtai?
Добро кажа ти пред некој ден, сите заминаа на wall street, па сега тешко се наоѓа јунак за било што, па и за бајата прогноза на полугодишни извештаи. Еве ја мојата:
- банките ќе прокнижат нови рекордни добивки, освен ТНБ
- АЛК си продолжува со статусот на обврзница на МСЕ
- кај МПТ очекувам мало разочарување, посебно во однос на очекуваната добивка
- позитивно изненадување би имале кај некој од следниве: КПСС, МЕРМ, ЕВРО кои немаа добар прв квартал
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Добро кажа ти пред некој ден, сите заминаа на wall street, па сега тешко се наоѓа јунак за било што, па и за бајата прогноза на полугодишни извештаи. Еве ја мојата:
- банките ќе прокнижат нови рекордни добивки, освен ТНБ
- АЛК си продолжува со статусот на обврзница на МСЕ
- кај МПТ очекувам мало разочарување, посебно во однос на очекуваната добивка
- позитивно изненадување би имале кај некој од следниве: КПСС, МЕРМ, ЕВРО кои немаа добар прв квартал
ДЕка има одлив кон странскиве берзи има а тек само што почна приказната а колку ќе се одрази на нашава берза во однос на ликвидност ќе видиме.
Банките ако воведат пракса на полугодишни или квартални дивиденди би било одлично. Очекувам да имаат добри приходи.
ТАка да може треба да напраиме нова група за инветирање во странство :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
ДЕка има одлив кон странскиве берзи има а тек само што почна приказната а колку ќе се одрази на нашава берза во однос на ликвидност ќе видиме.
Банките ако воведат пракса на полугодишни или квартални дивиденди би било одлично. Очекувам да имаат добри приходи.
ТАка да може треба да напраиме нова група за инветирање во странство :)
Ниту има некаква најава, ниту има потреба од квартални дивиденди. Зошто постојано ја форсираш оваа теорија?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Ниту има некаква најава, ниту има потреба од квартални дивиденди. Зошто постојано ја форсираш оваа теорија?
Си ме смешал другарче. не форсирам никакви теории. Ги анализирав деновиве америчкиве фирми и чисто ми се допадна идеата па онака да споделам со заеницата, можеби тебе не ти се допаѓа ама мене ми се допаѓа ... секој со свое мислење.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Koga gi ocekuvate polugodisnite izvestai, i sto mislite kako ke odraboti PPIV?
Добро кажа ти пред некој ден, сите заминаа на wall street, па сега тешко се наоѓа јунак за било што, па и за бајата прогноза на полугодишни извештаи. Еве ја мојата:
- банките ќе прокнижат нови рекордни добивки, освен ТНБ
- АЛК си продолжува со статусот на обврзница на МСЕ
- кај МПТ очекувам мало разочарување, посебно во однос на очекуваната добивка
- позитивно изненадување би имале кај некој од следниве: КПСС, МЕРМ, ЕВРО кои немаа добар прв квартал
Zosto mislis deka TNB. ke potfrli na polugodisniot?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Polugodisna dividenda mislam deka ke bapne KMB so sigurnost sega veke ima drug sostav pa ke treba da se knizat pomali kamat na kreditite za akcii :)
Prilog na toa e denesnata informacija za dokupuvanje akcii od rade koncar !!!
TNB ke zgazi i ovaa godina so ogled na toa sto e najaveno kupuvanje na ZPKO a toa znaci i nema rezervacii nitu kaj niv nitu kaj STB Naprotiv !!!
Prilog na ova e kupoprodazba na 16.000 denari kako od shala sto znaci ke sledi povtorno nova dividenda !!!
Mene mi e interesno koj ke finansira nov klinicki centar sepak ke mora prvo kredit pa primopredavanje od drzavata ???

Edvaj cekam da vidam miljarderi od stranski berzi igraci !!!Redno bese da dojde nekoj so avion da pobara parking :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Си ме смешал другарче. не форсирам никакви теории. Ги анализирав деновиве америчкиве фирми и чисто ми се допадна идеата па онака да споделам со заеницата, можеби тебе не ти се допаѓа ама мене ми се допаѓа ... секој со свое мислење.
Мојта грешка не запамтив кој го пишуваше тоа, ама еве се јави над овој пост
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво од мене :)

Јас навистина се извинувам што вака упаѓам на сред дискусија, но налетав на темава, и навистина ме заинтригира, но искрено, I'm little bit lost. Ги прелистав последните десетина страни, но не сфатив доста.
Ќе замолам некој, доколку не му е тешко, да ме поштеди од листање на 800+ страни, да ми појасни накратко некои основи, што е акција, што обврзница, предности и негативности на истите, како до истите, алатки доколку постојат, литература и генерални препораки.

Ви благодарам однапред :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.745
Банките во СРМ функционираат фантастично, растат и депозитите и кредитите со одлично и стабилно темпо повеќе од година дена:
Прегледај го приврзокот 212855

П.С. Еуростандард лани работела со загуба од околу 6,5 милиони евра
а ова лажна и вистинска вистина е :(
1564146604306.png
Попладнево корисниците на платежни картички на Комерцијална банка се соочија со проблеми при плаќањето, како и при вадење пари од банкоматите поради технички проблем на банката. Системот се уште не функционира, по што Комерцијална банка излезе со соопштение со кое ги известува своите клиенти дека поради технички проблем не се достапни сите сервиси на банката.

„Се работи на негово најбрзо отсранување. Сите податоци и сите сметки на клиентите се безбедни. Се извинуваме за настанатата ситуација“, стои во соопштението на банката.

Дали се работи за сериозен или мегасериозен проблем наскоро ќе дознаеме, засега прединфарктна состојба на корисниците.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
а ова лажна и вистинска вистина е :(
Прегледај го приврзокот 213346
Попладнево корисниците на платежни картички на Комерцијална банка се соочија со проблеми при плаќањето, како и при вадење пари од банкоматите поради технички проблем на банката. Системот се уште не функционира, по што Комерцијална банка излезе со соопштение со кое ги известува своите клиенти дека поради технички проблем не се достапни сите сервиси на банката.

„Се работи на негово најбрзо отсранување. Сите податоци и сите сметки на клиентите се безбедни. Се извинуваме за настанатата ситуација“, стои во соопштението на банката.

Дали се работи за сериозен или мегасериозен проблем наскоро ќе дознаеме, засега прединфарктна состојба на корисниците.
Ocigledno gi haknale mn jako i se krijat zad "tehnicki problemi". Nezz koja banka poveke od 24 casa srede rabotna nedela (do ovaa minuta edvaj polovina od uslugite gi povratija) "planira" ili ne moze da resi vakov black-out. So oprema stara nad 20 godini i ubava fasada ne se stiga daleku. Klasicna reketarska banka... namesto inovacii i nadgradbi promovira reket i vrskadzistvo... fuj!

p.s banka koja ovie 24 casa bese edvaj polovicno dostapna edistveno preku nivnata FB strana, na koja na sekoi 5 min brisese komentari kade sto lugje se zalea. A telefonite koi im zvonea 24 casa bez nikoj da krene im ostanaa "neobjasnet" moment, odnosno nemaa sto da im kazat na svoite klienti duri i da im krenea. Pa ete "investirajte" vo nivnata SMESNO PRECENETA AKCIJA. Ke kukate otkako ke pukne balonceto.

 
Последно уредено:
Член од
2 април 2018
Мислења
92
Поени од реакции
105
Ocigledno gi haknale mn jako i se krijat zad "tehnicki problemi".
No global firewall кога си најголем во држава во која политиката и економијата сѐ уште не се разделени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom