Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
31@partizangunner1h
Не знам дали некој твитнал за ова.
Странските директни инвестиции достигнаа 327 милиони евра за шест месеци. Тоа е за 218 проценти повеќе од просекот во последните три години
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
31@partizangunner1h
Не знам дали некој твитнал за ова.
Странските директни инвестиции достигнаа 327 милиони евра за шест месеци. Тоа е за 218 проценти повеќе од просекот во последните три години
И колку од тие 327 мЕУР завршија на МСЕ?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
И за овој период од окулу 0% раст на БДП МСЕ е скокната според МБИ 10 едно 25%. А генерално фирмите се со позитивни резултати а, некои и со историски најдобри. Некако МСЕ не ја следи логиката на БДП, барем не последнава година две.
@Branchez @StefusRefus во периодот на 0% раст на БДП а раст на МБИ треба да потенцираме дека растеа најмногу банките (кои и прават историски добивки) излегува дека постои обратно пропорционална корелација т.е. поголем раст на профити на банки (со тоа и на нивните акциите) помал раст или пад на БДП ова е интересен феномен кои сметам дека не е случаен. Ако сметате дека ќе нема (или ќе е многу мал) економскиот раст тогаш кладете се на банки нема да згрешите. Јас мислам дека во следниот период државата ќе влезе поагресивно во инвестирање особено во градежниот сектор.

Околу првата поента раст на Банки вс економски раст,
-Во минатото во Р. Ирска владеела огромна сиромаштија, цените растеле луѓето едвај можеле да се прехранат... Во таква ситуација кога цените растат побарувачката паѓа (основи на економија) но не и со цената на компирот. Како растеле цените така побарувачката за компир дополнително растела. Зашто?
Народот бил толку сиромашен што да се прехрани морал да јаде од тоа што е во мементот најефтино (компир) па така иако му растела цената они се повеќе се хранеле со компири затоа што останата храна била уште поскапа. Можеби и кај нас е слична ситуацијата со тоа што "компирот" сега е некој кредитен продукт (картичка, потрошувачки и сл.)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
@Branchez @StefusRefus во периодот на 0% раст на БДП а раст на МБИ треба да потенцираме дека растеа најмногу банките (кои и прават историски добивки) излегува дека постои обратно пропорционална корелација т.е. поголем раст на профити на банки (со тоа и на нивните акциите) помал раст или пад на БДП ова е интересен феномен кои сметам дека не е случаен. Ако сметате дека ќе нема (или ќе е многу мал) економскиот раст тогаш кладете се на банки нема да згрешите. Јас мислам дека во следниот период државата ќе влезе поагресивно во инвестирање особено во градежниот сектор.

Околу првата поента раст на Банки вс економски раст,
-Во минатото во Р. Ирска владеела огромна сиромаштија, цените растеле луѓето едвај можеле да се прехранат... Во таква ситуација кога цените растат побарувачката паѓа (основи на економија) но не и со цената на компирот. Како растеле цените така побарувачката за компир дополнително растела. Зашто?
Народот бил толку сиромашен што да се прехрани морал да јаде од тоа што е во мементот најефтино (компир) па така иако му растела цената они се повеќе се хранеле со компири затоа што останата храна била уште поскапа. Можеби и кај нас е слична ситуацијата со тоа што "компирот" сега е некој кредитен продукт (картичка, потрошувачки и сл.)
На ова мислиш https://en.wikipedia.org/wiki/Inferior_good ? Не сум баш сигурен дека кредит е „инфериорно“ добро, ама не е многу ни битно ако има раст во банките има раст и е ОК и растат акции и дивиденда.
А дали Македонеците во просек се богати или сиромашни ме боли Џоко...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На ова мислиш https://en.wikipedia.org/wiki/Inferior_good ? Не сум баш сигурен дека кредит е „инфериорно“ добро, ама не е многу ни битно ако има раст во банките има раст и е ОК и растат акции и дивиденда.
А дали Македонеците во просек се богати или сиромашни ме боли Џоко...
Да во нашиот случај сметам дека кредитот е инфериорно добро
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Да во нашиот случај сметам дека кредитот е инфериорно добро
Инфериорно или супериорно е ирелевантно во случајов, берзата е алатка за капитализација, а не морализација на одреден аспект на економијата. Наше е таа алатка да ја искористиме до максимум.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Странските инвестиции за првите пола година наводно достигнале 327 милиони евра. Со толкави пари можат да се отворат неколку десетици илјади работни места. Иако следам економски вести, јас навистина не забележав ни десетина од наведената цифра, а дури е евидентен и огромен одлив низ дивиденди и дивестирање (КМБ).

Еве нека пише некој доколку знае кои се тие огромни инвестиции пошо очигледно мене ми поминале под радар.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Гранит извештајот е тапа . . . Зависи кој како го чита . . .
Оперативна добивка нула, приходи намалени за 30% а профит добар . . .
Ако споредите со 2016 . . .

Единствена добра работа за фирмата е КМБ и 2,5 милиони евра капитална добивка (ова го погодувам, зошто никаде не прочитав од каде им се оние 168 милиони најдолу . . .) тоа и ќе ја извади годината. Има и нов долгорочен кредит за акциите од КМБ :) !!
Но тоа не ја поправа сликата за градежништвото . . . Градежништвото е тапа ама Гранит ќе се извлече . . .

Јас никогаш не сум кажал дека се е црно . . .
Не е на арно, промашен е патот . . . Економијата стои кога во цел свет расте . . . Мизерно е, не е црно . . .
И тоа што беше добар систем на носење на странски инвестиции, бесрамно го плукаа, го растурија, а денес бесрамно се сликаат во фабриките што Грујо ги донесе . . . Еве ти пример:
https://sitel.com.mk/chagataj-kablo-pochna-so-proizvodstvo-vo-bunardzhik
Немаат ниедна нова поголема инвестиција . . . Ако имаат ќе расте и бдп и тоа ќе се види.
Околу оние 327 милиони странски инвестиции . . . Наброј 3 нови што ги знаеш ??? НЕМА . . .
Најголем дел од 327 се раинвестирана добивка од веќе постоечки компании . . .
Нема нови погони, нови градби, нови вработувања, само што не ја повлекле добивката . . . тоа се рачуна за странска инвестиција . . . Само Мети има 100 милиони профит . . . НЛБ 30 милиони, СТБ ги повлече и не се бројат . . .
Ако не ми веруваш еве читај го АЛСАТ . . .
https://www.alsat-m.tv/mk/половина-од-странските-инвестиции-ре/


Perfektni rezultati dali vredi da se vleze na ovaa cena? Ako dadat i dividenda bi bila interesna?
Ако дадат дивиденда ќе бидат топ. но и да продолжат вака да растат ќе бидат топ . . .
И сега се интересни, не се скапи, не ги следам многу . . .
Јас ги немам, сум се одлучил за ОХБ . . . но ако продолжат вака може да купам некоја . . . неможе човек се да има :) . . .

На извоз од 2,2 милијарди евра доаѓа увоз на материјали од 2 милијарди евра, што значи ефект врз БДП од 200 милиони евра. Не дека се малку, но на 10 милијарди евра БДП, тоа се 2%. Другите 98% од БДП не се од зоните.
Бројките се лажни и постот е глупав . . . Многумина читаат, па затоа и реплицирам инаку не вреди..
30-40 илјади луѓе работат во тие фабрики и земаат плата . . . .
Најуспешната фирма во Македонија по приходи и профит е Џонсон Мети . . .
Најголеми работодавачи (иземи МВР и останати буџетари) се Дрекслермаер и Кронберг со по 6000 вработени . . . Овие не се во Зоните, но во исти кош ги збориме . . .
Не се 2%, незнам колку се (сигурно двоцифрено), но знам ако не се тие БДП ќе беше -3-4% . . .
Џонсон Мети само во буџет оваа година ќе уплати 30/40 милиони евра. . .

Странските инвестиции за првите пола година наводно достигнале 327 милиони евра. Со толкави пари можат да се отворат неколку десетици илјади работни места. Иако следам економски вести, јас навистина не забележав ни десетина од наведената цифра, а дури е евидентен и огромен одлив низ дивиденди и дивестирање (КМБ).
Еве нека пише некој доколку знае кои се тие огромни инвестиции пошо очигледно мене ми поминале под радар.
Бидејќи никој не пишува, никој и не знае посебно оние провладините мегафони :) . . .
Еве ме мене . . . Охридска банка со 7 милиони евра ДОКАПИТАЛИЗАЦИЈА е во тие 327 милиони . . . А разбрав дека и Халк е на тој пат . . . Другите 320 незнам кои се, но НЛБ со некои 20 милиони сигурно е, оние што не ги повлече од добивката . . .
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Аирлија од утре на МСЕ ќе се тргува до 14 часот.:)
тек сега ке се игра глушец мачка има брокериве јазикот до земја да им падне,ам ова требаше од постоењето на берзата да се направи, со полно работно време не вака додавај саати.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Јас никогаш не сум кажал дека се е црно . . .
Не е на арно, промашен е патот . . . Економијата стои кога во цел свет расте . . . Мизерно е, не е црно . . .
И тоа што беше добар систем на носење на странски инвестиции, бесрамно го плукаа, го растурија, а денес бесрамно се сликаат во фабриките што Грујо ги донесе . . . Еве ти пример:
https://sitel.com.mk/chagataj-kablo-pochna-so-proizvodstvo-vo-bunardzhik
Немаат ниедна нова поголема инвестиција . . . Ако имаат ќе расте и бдп и тоа ќе се види.
Околу оние 327 милиони странски инвестиции . . . Наброј 3 нови што ги знаеш ??? НЕМА . . .
Најголем дел од 327 се раинвестирана добивка од веќе постоечки компании . . .
Нема нови погони, нови градби, нови вработувања, само што не ја повлекле добивката . . . тоа се рачуна за странска инвестиција . . . Само Мети има 100 милиони профит . . . НЛБ 30 милиони, СТБ ги повлече и не се бројат . . .
Ако не ми веруваш еве читај го АЛСАТ . . .
https://www.alsat-m.tv/mk/половина-од-странските-инвестиции-ре/
Колку им е само бесмислено глупава методологијата за регистрирање странски инвестиции ако по дифолт у нив ги рачунаат нераспределените добивки. Така испаѓа дека на 1. јануари секоја година автоматски влегле тие 500-600 милиони евра профит од странските компании од претходната година и тој износ со изминување на годината постепено да се намалува :facepalm: Ако „замолиле“ да не се исплаќаат дивиденди пред референдумот, тогаш цифрата може фиктивно да се држи неколку стотици милиона евра повисока.

Вистински репер е дека со отприлика 10.000 евра инвестиција се креира едно работно место, а со тие триста милиони годинава требало да се створат 30.000 нови. Со оглед на тоа што истите ги нема, секој може со право да се сомнева во валидноста на бројките и методологијата.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Колку им е само бесмислено глупава методологијата за регистрирање странски инвестиции ако по дифолт у нив ги рачунаат нераспределените добивки. Така испаѓа дека на 1. јануари секоја година автоматски влегле тие 500-600 милиони евра профит од странските компании од претходната година и тој износ со изминување на годината постепено да се намалува :facepalm: Ако „замолиле“ да не се исплаќаат дивиденди пред референдумот, тогаш цифрата може фиктивно да се држи неколку стотици милиона евра повисока.

Вистински репер е дека со отприлика 10.000 евра инвестиција се креира едно работно место, а со тие триста милиони годинава требало да се створат 30.000 нови. Со оглед на тоа што истите ги нема, секој може со право да се сомнева во валидноста на бројките и методологијата.
Во МК од 730000 во 2017 за една година зголемен е бројот на вработени на 750000 значи окулу 20.000 повеќе работни места има за 365 дена. Извор ДЗС.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Доста беше макроекономиии, дајте малку симнете се на микро.

Дали некој ја анализирал акцијата на Фабрика Карпош?

Последно што знам, а можи тука да сум го прочитал е дека со Општината се договорија да ја релоцираат старата фабрика и на нејзино место да изградат еко населба, а тоа да го направат без да платат комуналии. Без трошокот за комуналии, со нивни производи и нивна изработка, би требало од продажбата на секој стан таму да имаат одлична заработка.

Според извештаите гледам дека цела заработка ја инвестираат во проектот. Дали можеби некој знае до каде се со нивниот проект за Еко населба кај Влае? За колку време би ја завршиле?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Доста беше макроекономиии, дајте малку симнете се на микро.

Дали некој ја анализирал акцијата на Фабрика Карпош?

Последно што знам, а можи тука да сум го прочитал е дека со Општината се договорија да ја релоцираат старата фабрика и на нејзино место да изградат еко населба, а тоа да го направат без да платат комуналии. Без трошокот за комуналии, со нивни производи и нивна изработка, би требало од продажбата на секој стан таму да имаат одлична заработка.

Според извештаите гледам дека цела заработка ја инвестираат во проектот. Дали можеби некој знае до каде се со нивниот проект за Еко населба кај Влае? За колку време би ја завршиле?
Карпош не е ликвидна и не ми е на радар, ја имам елиминирано како можност за инвестирање. Но ако некој знае нешто повеќе слободно нека пише. Во право си, подобро за Карпош муабет од ДСИ и вработувања.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Бројките се лажни и постот е глупав . . . Многумина читаат, па затоа и реплицирам инаку не вреди..
30-40 илјади луѓе работат во тие фабрики и земаат плата . . . .
Најуспешната фирма во Македонија по приходи и профит е Џонсон Мети . . .
Најголеми работодавачи (иземи МВР и останати буџетари) се Дрекслермаер и Кронберг со по 6000 вработени . . . Овие не се во Зоните, но во исти кош ги збориме . . .
Не се 2%, незнам колку се (сигурно двоцифрено), но знам ако не се тие БДП ќе беше -3-4% . . .
Џонсон Мети само во буџет оваа година ќе уплати 30/40 милиони евра. . .
Од одговорот се гледа дека немаш практични познавања како функционираат странските инвестиции во економските зони во Македонија. Нивниот придонес врз Македнската економија и индирекно на профитот на компаниите кои котират на берзата е:
- изградба на објектот (ниеден објект во зоните не е граден од Бетон и Гранит);
- плата на вработените (влиае на личната потрошувачка и на стабилните потрошувачки кредити што ги даваат банките);
- комунални услуги, одржување на опремата, услуги за храна и превоз на вработените.
Не е малку, но тие 3-4% од БДП колку според тебе влиаат врз домашната економија не се пресудни и Македонската економија не темели на нив.
И да, премалку добиваме за вложеното во зоните. Само Ван Хул соработува нешто повеќе со наши компании. Доволно ко за тема за Македонска Берза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom