Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
наскоро и за тоа ке има разрешница ,тето ја нема веке заштитат од минатата власт кмб има хипотека од 1 ред топлфикација од 2. Има две комбинации сега со најновата одлука кои ке пробаат да се изведат бар мене толку ми се познати од пред 2014 што се планираа.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
Jas mislam deka da od nekolku pricini:
- cel odbor na TETO e smenet so kadri od DUI i SDSM - tuka gledam moznost procentce da lapnat i oni da isperat nekoj para
- mislam deka Hari i Xadzi kje pritiskaat kaj Zaev da naplatat za da ima za site
- normalno da odat sprotivno na dosegasnata politika na neplakjanje i nelegalno prezemanje na TPLF i ponistuvanje na dolgot
- mislam deka kje go iskombiniraat so otkupot na dolgot od MPT i drz kje napravi nekoj paket vo koj kje gi vkluci i tplf

Имал ли можност ТЕ ТО да ги врати парите
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.698
Поени од реакции
4.988
РЕПЛ дивиденда 4000.00 нето. На цена од 58000.00 е окулу дивинден принос од 6.9% фина фирмичка нема долгови, нема лидвидни проблеми и релативно константна имаше 2-3 мутни години. Само слабо се тргува во последно време.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Jas racunav 967 denari neto dividenda za repl

27876000-10%=25088400÷25920 akcii=967
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Мислење за блиска иднина за акциите на ТПЛФ ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.698
Поени од реакции
4.988
Jas racunav 967 denari neto dividenda za repl

27876000-10%=25088400÷25920 akcii=967
Пишува јасно 4444 бруто 4000 нето во извештајот. Не сум пресметал со делење на добивка.Може си земал погрешна бројка :confused:
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Vo pravo si,ne sum gi presmetal.onie 87000000 od minatite dobivki.
Epa ubava dobivka,za farmacija nema zima ;)
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Зошто никој не ја коментира Комерцијална денес ???
Вчера и денес не успеав да купам има некоја чудна побарувачка . . . Навикнат сум на 2600-2900, па тешко ми се даваат пари . . . Изгледа ќе докупам на 4000 :) .
Гледам куповен налог на 3650 денари . . .
Па никој фала да каже . . . .
Цели 7 месеци ја препорачувам уште кога беше со профит НУЛА и сите ја плукаа. . . И види од пред месец дена пресврт . .

А сега околу профитот на КМБ . . . Резервациите во последните 6 години беа над 200 милиони евра, е сега дел од тие тешки милиони дојдоа за наплата . . .
Брилијант продаден .7 милиони ЕУР . .
Фени се крчка за продажба таму се 25 милиони евра . . . Јас одма би го продал на Минстрој ама Хари изгледа бара нешто, а од грците има . . .
Некој спомна КОГЕЛ :) . . . Зошто Зоран Петревски го нема веќе :) . . .
Еве Топлификација се нуди за 15 - 20 милиони ЕУР . . . Ова се тешки милиони само од резервации.
Плус некои 20 милиони еур од редовно работење . . . .
Онаа проекција од 4500 денари ја подигам на 5000 денари . . .
Затоа распродадов околу 70% од моето портфолио во СТБ.
Последен пат денеска на 970 денари.
Купував претежно на 200 - 300 денари, па сакам да останам скромен :).
Парите ќе ги префрлам или во ОХБ или во КМБ чекам корекција 7-8%. . . Мислам дека така повеќе ќе профитирам.
За КМБ имам само лоши зборови, но има добра позиција на пазарот и очекувам далеку подобри резултати во наредните 2 години. Ако даде господ (Хари).... Плус и одговараат политиките на владата и ќе учука голем дел од вишокот кеш во обврзници . . . Следна година 2018 ако КМБ не оствари 20 милиони ЕУР профит и јас распродавам све.
КМБ ја проектирам на 4500 денари во декември 2018.
Druze bole,

Koga prv pat stb prefrli 1.000 prodavashe, jas ti vikav odmori, pred vtorata dividenda pak prodavashe, pak ti vikav odmori, sega vekje kasno e da ti kazam, si prodaval pak...
Ok e deka kmb na dolg rok kje vredi povekje, sega ne bash so ovoj nacin na rabota...
Na tema OHB, znaesh li koi se IFB?
Stb ima ushte 35-40% prostor za rast za mnoooogu brzo, iskreno grev e sega da se prodava :)
Сериозно и после се што се случува со КМБ веќе подолг период вие ја сместувате во иста група СТБ, или пак НЛБ
Денес купив СТБ на 923, и ако продолжи да паѓа пак ќе купам. Далеку се банките од рецесија, напротив прават рекордни профити.
Што стана со СТБ . . . ? Денес сите банки пораснаа само СТБ црвена? Се откажавте ЈУНАЦИ . . . Па има константно понуда на 920 последниве 2 дена . . . А добар е резултатот иако е малку послаб од лани, за мене одличен . . . Тој не би требало да е причина за апатија . . . .
@Branchez
, извини друже . . . . лоша процена имав 3450 денари . . . . Ова не застанува . . . Се надевам дека парите од КМБ ги префрли во СТБ . . .
@dekis пријателе извини за провокацијата . . . случајно те најдов, ништо намерно . . . Тетекс се ќе врати кај тебе :) . . .
Од толку силно и бројно СТБ лоби не добив никаква благодарност за предупредувањата, а така силно работев за ваше добро :) .
Ако ја паднете СТБ уште 7-9% сигурно се враќам назад .
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.391
Поени од реакции
5.112
Здраво на сите , ајде и јас како нов играч на берза да се уклучам ..
Ком . Банка оди напред како луда , пред само два месеци беше 2.800 јас си купив на 3.200 а сега е 3.600 ..
Се надевам така ке продолжи , деф мотор на берзава последниве месеци :) , исто и Тутунска си гази , другиве спијат или го чекаат Нато како спас :)
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Bravo be mnogu e "tesko" da se prognozira za KMB koga se gledaat ishodi od golemite plasmani.
Eve edna tajna jas si kupuvam od toa sto e tesko da se predvidi ama ne kazuvam radi " navlekuvanje" :icon_lol:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Стварно не ми се јасни коментари од типот јас си купив не кажувам што и како.. ок не кажувај, не мора ни да кажеш дека имаш нешто што не кажуваш. Бркајте си работа.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Decki malku humor i satira vo kontekst na prognozite za KMB eve si kupiv KMB kako i do sega i zamislete TPL ne znam zosto ?!

Aj znam zosto, se do nominala tamu e eftino, a na sledno sobranie mozebi ke treba vo Boris Trajkovski da organiziraat zaradi interesot. Ke ima mnogu raboti tamu, izvinete me nateravte na navlekuvanje i preku glava mi e taa TPL pa konecno da zdivneme malku oti sega samo napred ili vozi Miskooooo

Bubi te nema nesto kaj odleta aj kazi sho e buy ili sell?!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.698
Поени од реакции
4.988
Зошто никој не ја коментира Комерцијална денес ???
Вчера и денес не успеав да купам има некоја чудна побарувачка . . . Навикнат сум на 2600-2900, па тешко ми се даваат пари . . . Изгледа ќе докупам на 4000 :) .
Гледам куповен налог на 3650 денари . . .
Па никој фала да каже . . . .
Цели 7 месеци ја препорачувам уште кога беше со профит НУЛА и сите ја плукаа. . . И види од пред месец дена пресврт . .

А сега околу профитот на КМБ . . . Резервациите во последните 6 години беа над 200 милиони евра, е сега дел од тие тешки милиони дојдоа за наплата . . .
Брилијант продаден .7 милиони ЕУР . .
Фени се крчка за продажба таму се 25 милиони евра . . . Јас одма би го продал на Минстрој ама Хари изгледа бара нешто, а од грците има . . .
Некој спомна КОГЕЛ :) . . . Зошто Зоран Петревски го нема веќе :) . . .
Еве Топлификација се нуди за 15 - 20 милиони ЕУР . . . Ова се тешки милиони само од резервации.
Плус некои 20 милиони еур од редовно работење . . . .
Онаа проекција од 4500 денари ја подигам на 5000 денари . . .








Што стана со СТБ . . . ? Денес сите банки пораснаа само СТБ црвена? Се откажавте ЈУНАЦИ . . . Па има константно понуда на 920 последниве 2 дена . . . А добар е резултатот иако е малку послаб од лани, за мене одличен . . . Тој не би требало да е причина за апатија . . . .
@Branchez
, извини друже . . . . лоша процена имав 3450 денари . . . . Ова не застанува . . . Се надевам дека парите од КМБ ги префрли во СТБ . . .
@dekis пријателе извини за провокацијата . . . случајно те најдов, ништо намерно . . . Тетекс се ќе врати кај тебе :) . . .
Од толку силно и бројно СТБ лоби не добив никаква благодарност за предупредувањата, а така силно работев за ваше добро :) .
Ако ја паднете СТБ уште 7-9% сигурно се враќам назад .
КМБ има резистанс на 4000. Толку била во 2009та и 2011та. Но, си ги има доста поправено пласманите од 2013та. Ако пробие 4000 ќе оди нагоре но ако не ќе заглави на рејџ 3500-4000. Еве ти 10 годишен граф на КМБ. Мој совет е да чекаш дали ќе оди над 4000...да не ги цртам линиите многу е јасно кој е проблемот со КМБ од технички аспект.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Зошто никој не ја коментира Комерцијална денес ???





Што стана со СТБ . . . ? Денес сите банки пораснаа само СТБ црвена? Се откажавте ЈУНАЦИ . . . Па има константно понуда на 920 последниве 2 дена . . . А добар е резултатот иако е малку послаб од лани, за мене одличен . . . Тој не би требало да е причина за апатија . . . .
@Branchez
, извини друже . . . . лоша процена имав 3450 денари . . . . Ова не застанува . . . Се надевам дека парите од КМБ ги префрли во СТБ . . .
@dekis пријателе извини за провокацијата . . . случајно те најдов, ништо намерно . . . Тетекс се ќе врати кај тебе :) . . .
Од толку силно и бројно СТБ лоби не добив никаква благодарност за предупредувањата, а така силно работев за ваше добро :) .
Ако ја паднете СТБ уште 7-9% сигурно се враќам назад .
охридска денес црвена кај што си до гуша со 0 дивиденда не ја гледаш, ама стопанска ја виде со солиден принос на дивиденда дека е црвена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom