Македонска берза

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
По глупо мислење немам прочитано, без детално објаснување на кој индикатори го темелиш овој став, сметам дека сакаш да навлечиш некој за да си докупиш па подоцна да ја величиш како си излегол најпаметен овде...
абе друже постот е САРКАЗАМ, прочитај ги пред 1-2 месеци постовите како гуштерите на берза на крилјата на почетниот раст и почетничка среќа на берзата прогнозираа голем раст.
Автоматски споено мислење:

Сите ставови, мислења, анализи и проекции за раст се темелат на паушална желба кому колку му требаат пари :pos:

Знам едни луѓе што калкулирано земаа кредит и купија Уанкоин за точно 30.000 евра планирајќи си дека ќе порасне до рамно милион евра пошо сметаа дека точно толку им треба за лагодно да си го истераат животот.

П.С. Зошо бе нема П/е за ова Рено?? Не е ваљда да почнале да работат со загуба?

Прегледај го приврзокот 237038
Да, иако мала сепак загуба.
Автоматски споено мислење:

nekako se mi izgleda kako nekoja dobra geo namestaljka. Site mediumi Koronava ja updejtuvaat na 5 minuti, se see nekoj strav, nekoi crni scenarija. Virusi, bolesti imalo i ke ima, zivotot tece ponatamu. Ke se vidi vistinskata pricina za nekoj mesec koga se ova ke zavrsi. Do togas samo ke prognozirame. Sepak nie sme po-sitna boranija i od sitnata.
Да, цел свет е против твојот влез во АЛК на 13.500 и КМБ на 7500....чиста намештаљка.

Личиш како оние забегани кладионичари кои мислат дека 2 тима од Серија А или Англија наместиле утакмица само за да он не фати пари на ливчето, цели 100 евра.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Онаа од Кожно хаос направила...Ќе има уште доста случаи.
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
На ваков пад на цена на нафтата нашава регулаторна ги намали за цели денар и пол до два денара дериватите.:pos:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
На ваков пад на цена на нафтата нашава регулаторна ги намали за цели денар и пол до два денара дериватите.:pos:
Еве да не правам све јас, би било интересно некој да направи анализа на имотните состојби на членовите на таа комисија што регулира индустрија што годишно врти милијарда евра
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Добро бе луѓе ,стварно не сте ми јасни. Сите тврдите дека имате акции на МСЕ, па како тогаш се радувате, ликувате и оправдувате што индексот паѓа? Јас имам две објаснувања . Прво ,или навлекувате за да купите уште поевтино на сметка на паничарите или второ оправдување сам пред себе за пропуштените шанси и тешење во смисол-"Имав право што не купив тогаш, браво ЈА".
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Добро бе луѓе ,стварно не сте ми јасни. Сите тврдите дека имате акции на МСЕ, па како тогаш се радувате, ликувате и оправдувате што индексот паѓа? Јас имам две објаснувања . Прво ,или навлекувате за да купите уште поевтино на сметка на паничарите или второ оправдување сам пред себе за пропуштените шанси и тешење во смисол-"Имав право што не купив тогаш, браво ЈА".
Како треба по твое само да расте и да расте до бесконечност?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
31 август 2017
Мислења
247
Поени од реакции
169
Ludje, kolegi I gusteri(na berza).... Olabavete, ne gledajte net, TV, vesti.... Vo sledni 3-4 nedeli (ako imate kes - pratete I kupujte).... I cekajte prolet se taka Fino da se razeleni.... Dnevno, nedelno pa I mesecno ne se igra na berza (ako ne igras so tudji pari ili si market maker).... Sega odredeni ke napadnat ama za ilustracija Dow 2007/08 pikot bese 15000 sega dojde na 29000 (se pregrea)... Mora malku racna posto nemoze samo up up....
Mse pik 10000+ 2007/8 sega na 5000 I malku nazad....
Moja predpostavka maj so datum za pregovori, nato I dividendi na 5500
Vo medjuvreme (ako ste nad 70godini ili so Slab imunitet glej te da ne zakacite Sarscovid19.... :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Сите ставови, мислења, анализи и проекции за раст се темелат на паушална желба кому колку му требаат пари :pos:

Знам едни луѓе што калкулирано земаа кредит и купија Уанкоин за точно 30.000 евра планирајќи си дека ќе порасне до рамно милион евра пошо сметаа дека точно толку им треба за лагодно да си го истераат животот.

П.С. Зошо бе нема П/е за ова Рено?? Не е ваљда да почнале да работат со загуба?

Прегледај го приврзокот 237038
Со загуба се водат мислам дека за 2019. -0.56 EPS колку што памтам
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Добро бе луѓе ,стварно не сте ми јасни. Сите тврдите дека имате акции на МСЕ, па како тогаш се радувате, ликувате и оправдувате што индексот паѓа? Јас имам две објаснувања . Прво ,или навлекувате за да купите уште поевтино на сметка на паничарите или второ оправдување сам пред себе за пропуштените шанси и тешење во смисол-"Имав право што не купив тогаш, браво ЈА".
Ако планираш цел живот да купуваш акции, тогаш зошто побогу би сакал нивната цена да биде што повисока??

Еве нпр. Чифлиганец веројатно КМБ у просек ги купил по 6.000 денари. Да не ја пумпал до 7.900 за да делува побогат, туку да купувал по 3.600 како што почнал, сега наместо 11% од Комерцијална, ќе поседувал 18%.

Истото важи и за Пекабеско. Еве нпр. јас многу повеќе би сакал цената да е 4.000 па да можам да купам трипати повеќе акции. А да била 24.000, ќе сум можел да купам дупло помалку акции. Зошто побогу би сакал да била дупло???

Кутревци можат ако сакаат да ја дотераат и до 100.000 како што се пумпаат МПТ или КМБ, ама со своите дејствија ја одржуваат на ниска цена за да стекнуваат што повеќе акции. Да се однесувал како Чифлиганец, сега би имал 30-40% од фирмата, а не 86%.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Ако планираш цел живот да купуваш акции, тогаш зошто побогу би сакал нивната цена да биде што повисока??

Еве нпр. Чифлиганец веројатно КМБ у просек ги купил по 6.000 денари. Да не ја пумпал до 7.900 за да делува побогат, туку да купувал по 3.600 како што почнал, сега наместо 11% од Комерцијална, ќе поседувал 18%.

Истото важи и за Пекабеско. Еве нпр. јас многу повеќе би сакал цената да е 4.000 па да можам да купам трипати повеќе акции. А да била 24.000, ќе сум можел да купам дупло помалку акции. Зошто побогу би сакал да била дупло???

Кутревци можат ако сакаат да ја дотераат и до 100.000 како што се пумпаат МПТ или КМБ, ама со своите дејствија ја одржуваат на ниска цена за да стекнуваат што повеќе акции. Да се однесувал како Чифлиганец, сега би имал 30-40% од фирмата, а не 86%.
kurtevski za precedatel :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
МСЕ е светла точка на пазарите на капитал.

Мислам дека ова со нафтената криза нема да потрае долго зошто од инат сите членки на ОПЕК ќе се втурнат во рецесија со оваа цена на нафтата.
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Добро бе луѓе ,стварно не сте ми јасни. Сите тврдите дека имате акции на МСЕ, па како тогаш се радувате, ликувате и оправдувате што индексот паѓа? Јас имам две објаснувања . Прво ,или навлекувате за да купите уште поевтино на сметка на паничарите или второ оправдување сам пред себе за пропуштените шанси и тешење во смисол-"Имав право што не купив тогаш, браво ЈА".
Ne e seedno, tocno. No nema prostor za panika. So ogled na toa deka licno igram na dolgi stazi i stavam pari koi ne mi trebaat za utre,zadutre ili za naredni 5 godini, mnogu i ne se zamaram no pratam sto se slucuva. Ako nisto drugo barem ke se steknes so nekakvo iskustvo koe mozebi vo idnina ke ti zatreba, kenznaes kako reagira pazarot na odredeni situacii itn. I ova ke zavrsi ke ima posledici, no trkaloto se vrti. Up and down.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom