Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Se slagam, daj da se drzime do MSE. Barem dur ne izlezeme komplet :D

Sto nema da se sluci ocigledno
 
Член од
22 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, имам одредена (поголема) сума на пари и размислувам дека можеби е добра идеја (дел) да се вложат во акции, но немам искуство со тоа. Разлистав низ форумот прочитав одредени базични информации, но сепак со оглед на тоа што има информации на форумот од пред речиси 15тина години па до ден денес а претпоставувам состојбата се менувала низ годините на овој или оној начин, доколку може некој да ме насочи тука или во ДМ со насоки од вашето практично искуство и/или дополнителни информации/документи/линкови согласно тековните движења. Фала однапред.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
255
Поени од реакции
177
Незнаеш дали е уште во РЕНО.
Еве на пример јас влегов исто во Рено на 42ЕУР и излегов на 38 со 10% загуба кога видов на кај иде работата.

п.с. Еве ви една акција која ќе се движи контра целиов пад дури очекувам значително да тргне нагоре Jinko Solar(JKS), моментално драстично подценета во однос на финансиските резултати.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
После Кутревци ти си најголем?
Само Првиот главен врховен генерален сегамега мадафака извршен директор, г-динот Слободан Кутревски, има повеќе акции од мене. Според логиката за вработување на поголеми акционери, ми следува именување за Првипол извршен директор :pos: :pos: :pos:

Кутревци се стопати поспособни за раководење на компанијата него што би бил јас, такашто немам апсолутно никаква амбиција да им се мешам во штипки. Придонес можам да дадам едино со повремени анализи, идеи и предлози, ама донесувањето на деловни одлуки сепак би им го препуштил ним.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Само Првиот главен врховен генерален сегамега мадафака извршен директор, г-динот Слободан Кутревски, има повеќе акции од мене. Според логиката за вработување на поголеми акционери, ми следува именување за Првипол извршен директор :pos: :pos: :pos:

Кутревци се стопати поспособни за раководење на компанијата него што би бил јас, такашто немам апсолутно никаква амбиција да им се мешам во штипки. Придонес можам да дадам едино со повремени анализи, идеи и предлози, ама донесувањето на деловни одлуки сепак би им го препуштил ним.
штета е само што немаат голем апетит за сопствени акции како минчо.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Само Првиот главен врховен генерален сегамега мадафака извршен директор, г-динот Слободан Кутревски, има повеќе акции од мене. Според логиката за вработување на поголеми акционери, ми следува именување за Првипол извршен директор :pos: :pos: :pos:

Кутревци се стопати поспособни за раководење на компанијата него што би бил јас, такашто немам апсолутно никаква амбиција да им се мешам во штипки. Придонес можам да дадам едино со повремени анализи, идеи и предлози, ама донесувањето на деловни одлуки сепак би им го препуштил ним.
Ти веке си во неофицијален Надзорен Одбор :pos:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Ти веке си во неофицијален Надзорен Одбор :pos:
Па еве може да бидам Прв главен извршен претседател на Надзорниот одбор во сенка :pos:

Со оглед на тоа што Пекабеско АД е организиран со едностепено управување, не постои Надзорен одбор. Нешто најблиску до таа улога имаат неизвршните членови на Управниот одбор. Сите тие се директори на оддели во компанијата и практично Кутревци си ги држат во џеб.

Вистинска штета е што на совесни и одговорни луѓе како мене им недостасува таа „шиптрска“ самодоверба за нафаќање на значајни општествени функции без никакви знаења и способности. Еве нпр. Сухејл Муслиу и Асаф Адеми имаат заедно само ЕДНА година претходен работен стаж пред да станат министри!

Можеби некој разумен граѓанин и ќе се запраша од каков приход живееле и какво знаење и искуство можеле да стекнат пред стапувањето на министерските функции, ама па треба да се има предвид дека вакви партиски војници сигурно добро ги компензирала партијата а и во канцеларијата на г-динот Али Ахмети имаше машина за броење кеш.

Оваа државичка ќе се оправи едино кога сите вакви ликови со еднаква леснотија ќе почнат да се нафаќаат на поправање високоволтни трафостаници!

Screen Shot 2020-03-08 at 09.50.01.png
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Па еве може да бидам Прв главен извршен претседател на Надзорниот одбор во сенка :pos:

Со оглед на тоа што Пекабеско АД е организиран со едностепено управување, не постои Надзорен одбор. Нешто најблиску до таа улога имаат неизвршните членови на Управниот одбор. Сите тие се директори на оддели во компанијата и практично Кутревци си ги држат во џеб.

Вистинска штета е што на совесни и одговорни луѓе како мене им недостасува таа „шиптрска“ самодоверба за нафаќање на значајни општествени функции без никакви знаења и способности. Еве нпр. Сухејл Муслиу и Асаф Адеми имаат заедно само ЕДНА година претходен работен стаж пред да станат министри!

Можеби некој разумен граѓанин и ќе се запраша од каков приход живееле и какво знаење и искуство можеле да стекнат пред стапувањето на министерските функции, ама па треба да се има предвид дека вакви партиски војници сигурно добро ги компензирала партијата а и во канцеларијата на г-динот Али Ахмети имаше машина за броење кеш.

Оваа државичка ќе се оправи едино кога сите вакви ликови со еднаква леснотија ќе почнат да се нафаќаат на поправање високоволтни трафостаници!

Прегледај го приврзокот 236782
И на Љупчо и на Бранко прво вработување им беше Премиер. Од таму све почна....после следуваа ликови како Диме Спасов и слични. Без искуство нема да знае да краде, ти текнуе? :)
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Како мислите дека ќе продолжи МСЕ сега кога веќе има потврдени 3 случаеви на корона вирусот во МК. Споредбено со другите држави бројката сега веќе експоненцијално ќе почне да расне.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Сите зборат нешто во стилот, МСЕ јака, сега ке влеземе у НАТО, датум за преговори за ЕУ...

СВЕ ТОА е веќе вкалкулирано во цената и тоа многу повеќе од што треба. МСЕ може само да држи на овие цени едвај, се до НАТО, избори, а после ке ги прати странските берзи кои веке паднаа за по 10-15% и допрва ке паѓаат поради застојот во економски раст, од Кина, ЕУ па и САД.

Весела година, мој предлог е што побргу излезете во кеш и стратегија САЧЕКУША.....може ке почекате 1-2-3-6 месеци ама кога ке влезете на ниски цени после може само да си навртите капа и следи 10 години само да гледате како блогот ви расне за х2-3-5....уживање.

Среќно на сите. Јас сум спремен.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Ескалира хаосот

BREAKING: Oil prices plunge by 30%, the biggest fall since 1991.

Dow futures plunge, pointing to more than 900-drop at tomorrow’s open
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Интересна работа е и што Пекабеско поседува акции од ТНБ вредни над 250.000 евра. Мој совет на Кутревци доколку ова го читаат, како што мислам дека го читаат, е дека е стопати боље да продадат туѓи акции со поврат од 12% за да купат свои со поврат од 32%
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Сите зборат нешто во стилот, МСЕ јака, сега ке влеземе у НАТО, датум за преговори за ЕУ...

СВЕ ТОА е веќе вкалкулирано во цената и тоа многу повеќе од што треба. МСЕ може само да држи на овие цени едвај, се до НАТО, избори, а после ке ги прати странските берзи кои веке паднаа за по 10-15% и допрва ке паѓаат поради застојот во економски раст, од Кина, ЕУ па и САД.

Весела година, мој предлог е што побргу излезете во кеш и стратегија САЧЕКУША.....може ке почекате 1-2-3-6 месеци ама кога ке влезете на ниски цени после може само да си навртите капа и следи 10 години само да гледате како блогот ви расне за х2-3-5....уживање.

Среќно на сите. Јас сум спремен.
Кога официјално ќе ратификува Шпанија очекувам околу 5% раст на мби 10. Додека ако почнеме преговори со ЕУ минимум 15%. Сумарно над 20 % и тоа со реални шанси во наредни два месеца. Корона може да трае максимум уште еден месец во нашиот регион, штом се качат температурите како и останати грипови ќе стане минато. Бидете паметни :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Кога официјално ќе ратификува Шпанија очекувам околу 5% раст на мби 10. Додека ако почнеме преговори со ЕУ минимум 15%. Сумарно над 20 % и тоа со реални шанси во наредни два месеца. Корона може да трае максимум уште еден месец во нашиот регион, штом се качат температурите како и останати грипови ќе стане минато. Бидете паметни :)
Друже колку пати ке влегуваме во нато бе? Порасна кога сменивме име ради нато и секоја членка како што го ратификува оно си расне, наш парламенент кога гласаше порасна, сега пак ли да порасне? Биди паметен и ти, најскапа берза е МСе моментално во ЦЕЛ СВЕТ.
Автоматски споено мислење:

пс. погледните ги берзите одсабајле од Исток нанаваму и ке ви стане јасно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Kajgana Shop

На врв Bottom