Македонска берза

Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Nemam nikakvo iskustvo so akcii pa razmisluvam familjarna zasteda da vlozam vo 60 akcii na nlb okolu 1m denari soveti i kritiki iskreni po moznost
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Vlegov pocetok 2018 so ALK i prodadov nekolku meseci posle dividenda (koj da znae deka trebalo povekje trpelivost )
Kapitalna+denda zarabotiv 20+%
Od togash pocnav da sharam...sega sum KMB, ALK, MPT, TNB, TTK....nekoi za denda, nekoi za kapitalna...nekoi za kratko, nekoi za podolgo.
BTW kaj ste vie "veteranite" na forum...a i so investiranjeto? :) Go zachitav forumov od pocetok (uste sum vo 2018 :)... mnogu lugje so iskustva na berza vekje ne pishuvaat a korisni raboti se spodeluvale

Imam edna dilema...

Kaj se site decki novajlii na forumov I vo investiranjeto??? Sto napravivte so vashite 5, 10, 20.000 eur???
 
Член од
23 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
4
Imam edna dilema...

Kaj se site decki novajlii na forumov I vo investiranjeto??? Sto napravivte so vashite 5, 10, 20.000 eur???
Не собрав храброст сам да купувам акции, па почнав да купувам удели преку КБ МБИ 10. 12% нето раст од јуни - јули до 2 декември. Задоволен сум од развојот, но уште повеќе што ќе ми дае храброст и сам да купувам.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ќе сака ли некој да ми објасни зошто ТТК е привлечна на оваа цена?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Логика не барај, како што Стопанска Битола се тргува на оваа цена, при што просечна заработка за последните 3 години е 3-3,5%. Има многу акции кои немаат логика со пазарните цени
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne sakam da bidam pogreshno razbran za TTK ama ravenkata ide ako godisno tepaa po 100 denari dividenda a ovaa godina e duplirana dobivkata resenieto e optimisticko 200 pesimisticko 150denari dividenda zarem ne ?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Ќе сака ли некој да ми објасни зошто ТТК е привлечна на оваа цена?
ТТК генерално е привлечна акција затоа што има во просек раст на цена од 23.66% годишно, 14% просечен годишен раст на дивиденда, оваа година е особено привлечна поради фантастичните резултати цела година.

Имам акции во ТТК и да имав слободен ќеш ќе купев уште. Единствено што не сум сигурен како ќе влијае врз дивидендите се две обврзници што ги издадоа оваа година. Не знам дали и колку тие ќе земат од заработката за 2019 што треба да се дели на акционери. Ако знае некој какво влијание имаат обврзниците врз дивидендите нека сподели.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
ТТК генерално е привлечна акција затоа што има во просек раст на цена од 23.66% годишно, 14% просечен годишен раст на дивиденда, оваа година е особено привлечна поради фантастичните резултати цела година.

Имам акции во ТТК и да имав слободен ќеш ќе купев уште. Единствено што не сум сигурен како ќе влијае врз дивидендите се две обврзници што ги издадоа оваа година. Не знам дали и колку тие ќе земат од заработката за 2019 што треба да се дели на акционери. Ако знае некој какво влијание имаат обврзниците врз дивидендите нека сподели.
Лани завршиле со 113м добивка бруто, оваа година имаат до сега 91м, еве да продолжи ова темпо да речеме дека ќе завршат со 120-130м бруто добивка тоа е отприлика бруто добивка по акција од 130 денари што на оваа цена ја прави со принос на капиталот под 9%
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Vlegov pocetok 2018 so ALK i prodadov nekolku meseci posle dividenda (koj da znae deka trebalo povekje trpelivost )
Kapitalna+denda zarabotiv 20+%
Od togash pocnav da sharam...sega sum KMB, ALK, MPT, TNB, TTK....nekoi za denda, nekoi za kapitalna...nekoi za kratko, nekoi za podolgo.
BTW kaj ste vie "veteranite" na forum...a i so investiranjeto? :) Go zachitav forumov od pocetok (uste sum vo 2018 :)... mnogu lugje so iskustva na berza vekje ne pishuvaat a korisni raboti se spodeluvale
Распродадено 80% од портфолиото на Македонска Берза, според мене сериозен раст пред избори тешко дека ќе има на МСЕ.
НЛБ влез на 10 000, продадено на 16 000
Алкалоид влез на 6600, продадено на 11 000

Ќе се пробам малце на странски пазар, ако ништо друго барем изборот е огромен и можноста за манипулација на цените помала.
За почеток влез во Jinko Solar, Encana Corporation, Deutche Bank, Societe General i Twitter.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
Лани завршиле со 113м добивка бруто, оваа година имаат до сега 91м, еве да продолжи ова темпо да речеме дека ќе завршат со 120-130м бруто добивка тоа е отприлика бруто добивка по акција од 130 денари што на оваа цена ја прави со принос на капиталот под 9%
Бреј колку си влијателен, одма ја дигна цената на ТТК :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom