Македонска берза

Член од
10 септември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
39
Распродадено 80% од портфолиото на Македонска Берза, според мене сериозен раст пред избори тешко дека ќе има на МСЕ.
НЛБ влез на 10 000, продадено на 16 000
Алкалоид влез на 6600, продадено на 11 000

Ќе се пробам малце на странски пазар, ако ништо друго барем изборот е огромен и можноста за манипулација на цените помала.
За почеток влез во Jinko Solar, Encana Corporation, Deutche Bank, Societe General i Twitter.
Ако не е тајна, може да споделиш преку кој брокер ќе влегуваш на странска берза?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Ако не е тајна, може да споделиш преку кој брокер ќе влегуваш на странска берза?
Не е никаква тајна. Не правев некоја анализа за чии брокерски услуги се најдобри моментално ако ти е тоа прашањето.
Инаку веќе сум влезен од пред месец дена преку Илирика, провизии околу 1% по трансакција можда нешто помалку иако зависи од големината на позицијата.
Парите ти ги префрлаат на online платформа на Илирика Словенија и после комплетно онлине работиш на платформата (купи-продај со онлине назлози).
Имаат некои фиксни трошоци за одржување на сметка на годишно ниво ама не е многу околу 50ЕУР мислам дека испаѓа годишно.
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Koga se isplaka devidenda vo koj mesec i dali e za site firmi isto vreme ili koja koga saka kako se pravilata
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ako ti e ok premierot zemi si go doma :)
Pa koj premier oprosti 10 miliona danok na dobivka na TE-TO ??? Za vaka glup narod i mnogu ni se vakvi premieri !!!
Slucajno premierot da ne ti ja kaci cenata na akcijata sto tolku se raduvash ?
Slavi go 4ti juli kako den na nezavisnosta so yoa 2-3000 evra sto si karil na berza i gledam i bozik ke go menjash za iste 2-3000 ako treba :)
Najsmeshno e sto posle istiot toj narod saka nekoj da tuzi za korupcija i kriminal najverojatno od pricina sto on ne lapnal dovolno za tri zivota :)
Gi zalam akcionerite na Toplifikacija sto mora sevo ova da go gledaat a najmnogu onie sto pak i pokraj svojata tazna prikazna se verni na svojata partija :)
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Ovoj premier e OK ne e ko grujo ili zajko ama se gleda deka e makedonce I nema mu*a I tuka da objavi
Ruskovska!??!?!?
Темата ги нервира некои од форумашите во смисла на себичниот неодговорен наш менталитет "нас не не интересира или полошо не не тангира", не земајќи го во предвид невидениот пример за криминал на балканот, што тоа значи за бизнисот, правната држава, сигурноста и МСЕ.
Најважно, доколку ова вака помине може секаде да се случи, преку фалсификат и лажен стечај па реорганизација со отпис на невидени 90% обврски према сите доверители. Па ајде сите обврските да си ги отпишеме со "реорганизација". Башка перењето пари. На потег се обвинителство и антикорупциска да го опраат лицето на државата.

http://www.toplifikacija.mk/zdruzenie.html
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
Ako ti e ok premierot zemi si go doma :)
Pa koj premier oprosti 10 miliona danok na dobivka na TE-TO ??? Za vaka glup narod i mnogu ni se vakvi premieri !!!
Slucajno premierot da ne ti ja kaci cenata na akcijata sto tolku se raduvash ?
Slavi go 4ti juli kako den na nezavisnosta so yoa 2-3000 evra sto si karil na berza i gledam i bozik ke go menjash za iste 2-3000 ako treba :)
Najsmeshno e sto posle istiot toj narod saka nekoj da tuzi za korupcija i kriminal najverojatno od pricina sto on ne lapnal dovolno za tri zivota :)
Gi zalam akcionerite na Toplifikacija sto mora sevo ova da go gledaat a najmnogu onie sto pak i pokraj svojata tazna prikazna se verni na svojata partija :)
Sefe jas nemozam da si go najdam postot mozda go delitnale .... Ama ako go procitas malku podobro ke vidis deka se misli na nikot"premier" od mojnovac koj verojatno e OK covece
Автоматски споено мислење:

Da provereno.... Izbrisan e postot so obrazlozenie off topic..... Eh moi novinarcinja I makedoncinja.... So golem ga* I bez mu*a
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
За дел од тие што ме интересираa ова беше календарот:

april 22 replek
maj 2 ttk
maj 7 kmb
maj 22 alkaloid
juni 30 nlb
juli 8 mp
sept 13 grnt
Не ја исплаќаат шаблонски. Банките главно ја исплаќаат кратко после пресек. Додека други има што можат еден ден пред истек на рокот за исплаќање да ја пуштат. Зависи од фирма до фирма и од момент до момент.
 
Член од
8 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
20
Поздрав до сите!

Немам никакво искуство со берза, но би сакал да почнам да учам и да инвестирам.

Некој да сподели добра книга за учење ?

Би сакал дa прочитам малку повеќе пред да инвестирам.

Исто, дали 1000 евра се добар почеток за инвестицирање ?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Поздрав до сите!

Немам никакво искуство со берза, но би сакал да почнам да учам и да инвестирам.

Некој да сподели добра книга за учење ?

Би сакал дa прочитам малку повеќе пред да инвестирам.

Исто, дали 1000 евра се добар почеток за инвестицирање ?
Да, ќе си вложиш во една компанија и при тоа ќе имаш трансакциски трошоци од 600-800 денари.
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Здраво,
Треба да направамплански биланс на успех за Алкалоид Скопје за 2020 година но најпрво треба да направам проценет за 2019 врз база на предходната година 2018. Информациите ги зимам од MSE и се од ревидираните извештаи. Имам само едно прашање ако може некој да ми прати Screenshot бидејќи имам потешкотии да ги најдамЗалихите на почетокот на година и залихите на крајот на година.
1575930067265.png
Како што приметив повеќето од другите Акционерски друштва им изгледаат вака билансите целосни, за разлика од алкалоид каде што е даден само ваков биланс на успех, додека пак за други претпријатија можам да најдам како првата слика. Ви благодарам.
1575930173973.png
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

Според износите, најголемото задолжување ќе биде кај Комерцијална банка во износ од 3.690.000.000 денари, Стопанска банка Скопје е на второто место со сума од 1.845.000.000 денари, а потоа следуваат НЛБ банка со 1.100.000.000 денари, Охридска банка со 615.000.000 денари, Халк банка со истата сума од 615.000.000 денари и Шпаркасе банка со 307.500.000 денари.

Според договорот кој го склучува Министерството за финансии и во име на земјата ќе го потпише министерката за финансии Нина Ангеловска, кредитите ќе се користат под фиксна каматна стапка која изнесува 0,7 отсто на годишно ниво и еднократна провизија за водење на кредитен аранжман во износ од 0,2 проценти од вкупниот износ на кредитот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom