Македонска берза

Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Говор на омраза дрн дрн јариња...ако некој сака да воведе цензура на поинакви мислења нека си каже чесно и поштено. А не да замара со новозбор

Бошко мисли дека берзата се пумпа на нереални основи, и тоа си е коректно. Ете и јас го делам истото мислење. Многу од моменталните валуации се неодржливи. Ниту рушиме берза ниту хејтаме. Само предупредуваме, најдобронамерно.

Сега секој си има свој стил на изразување. Работа на вкус. Но чуму ни е форум ако сите се слагаме за се’?
Ако ти е нов зборот прочитај овде што значи говор на омраза. За да искажешмислење не мора да го омаловажуваш другиот со поинакво мислиење. Тоа што ти го нарекуваш стил на изразување всушност е неписменост и неспособност за дебата.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Доста офтопик, правилата на форумот сите ги прифаќаме кога се зачленуваме, едно е изразување на мислење друго е константно носење на темата во дневна политика и навреди.
Бошко изрази желба да одмори на плажа и за тоа му е излезено во пресрет.

Во врска со приоритетните на СТБ, гркинкава убаво објаснила зошто приоритетните не можат да се конвертираат во обични акции:


STB_Zapisnik.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Доста офтопик, правилата на форумот сите ги прифаќаме кога се зачленуваме, едно е изразување на мислење друго е константно носење на темата во дневна политика и навреди.
Бошко изрази желба да одмори на плажа и за тоа му е излезено во пресрет.

Во врска со приоритетните на СТБ, гркинкава убаво објаснила зошто приоритетните не можат да се конвертираат во обични акции:


Прегледај го приврзокот 219848
Можат, само не сакаат .
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Така де плус фактот што си ја качија маржата на 4.6, и да МПТ не копа, ама ОКТА, преработуваше сурова нафта и продаваше продукти и кога цената беше висока работеше попрофитабилно имаше работа во Ск за уште помали компании околу нејзе, ппдпродукти, репроматеријали, одржување и така натаму... кога ја земаш сурова и ја преработуваш имаш и поголема маржа отколку само купи продај... поентата ми е кога е поскапа имаат повеќе простор да инвестираат да се развиваат бидејќи ќе прават повеќе профит...
Кога падна цената, падна и одлуката да згасне рафинеријата во Ск за сметка на таа мајката во Солун... Screenshot_20191020-113811_Chrome.jpg


Нема врска цената на светските берзи со профитот на овие, овие не копат нафта па да им влијае, они ставаат маржа која претходно беше 3,2 денари сега е 4,6 денари, значи цената на светските берзи влијае само врз купувачот.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Govor na omraza ili ne edno nesto e sigurno,sega odime DOWN toa e sigurno,a do koga koj ke go znae.Od poranesno iskustvo znam deka vo vakvi uslovi e dobro da se igra na dividendni akcii zasto kap.dobivka ke nema ili ke bide minimalna.
Јас лично не сум многу убеден во вакво сценарио иако многу го посакувам. Очекувам само успорување на растот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Во задниве три години берзата растеше најмногу во политички кризи, предизборија и протести, такашто не би ме зачудило дури и да рипне утре
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Kako ke se dokupi ako nema panicari :) Nema zima za Alk,Grnt, MPT(koj do kraj na godinava ke inkasira 32mil evra od Gama) i od bankite samo Kmb..
Utre e nov den pa ke vidime...
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Prvo shok reakcija so pad na indexot do -10%, potoa stabilizacija I rast baziran na optimizmot deka na prolet ke dobieme datum, makar kakov I da bide ishodot od izborite. Toa vo kombinacija so pozitivnite bilansi za 2019. Od investitorska gledna tocka, cekame pad za dokupuvanje, posle nova godina zelen bran. Mart, April nov ATH na indexot posle 2008-9.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Prva tocka e najbitna site ke prodzat da i ja lizat na merkel !!! Vtora tocka nisto od bregzitot i oni ispushija !!Treto i posledno nisto ne se smenilo sem sto ke go smenat igracot sega mickovski ke bide kriv za se :)
Na ekonomski plan isto nisto novo dogovor kuka gradi ke si se produzi so kradenje posto od bratuced drzava ne moze da bide germanija !!
Ke cekame nekoja budala ili izvrsitel da ni dade toa sto cekame poeftino za da stavime nekoja razlika u dzeb :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Па добар е пазарот, имаше неколку стотини илјади евра за излез од најликвидните акции за најбрзите продавачи
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Па добар е пазарот, имаше неколку стотини илјади евра за излез од најликвидните акции за најбрзите продавачи
Да се појават уште Алкалоид и Гранит и отиде индексот на - 5%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom