Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

По добивањето датум за преговори:

 1. МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  7 гласови
  19,4%
 2. Ќе порасне до кај 10%

  11 гласови
  30,6%
 3. Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  4 гласови
  11,1%
 4. Нема да добиеме датум

  13 гласови
  36,1%
 5. Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  1 гласови
  2,8%
 1. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  605
  Da malce e offtopic ama moze i ne e. Valuaciite se relativna rabota, primer GRNT e eftin oti BESK e skap i obratno...

  E sega koga mozes da sporeduvas so stranski berzi stanuva uste pokomplicirano. Jas sum uste vo MSE posto ne sum nasol slicni pokazateli nadvor, inace ke bese bye bye dosega komplet. Ama za akciite koi se preceneti na MSE stanuva neodrzlivo.

  Mislam deka mnogu zaebaa so danocite na dividenda i kapitalna. Pogotovo sto belkim znaea za ovaa liberalizacija. Tie danoci treba da vazat SAMO za prilivi od stranski berzi, a nikako za domasnata. Ili pa da ima nekoe osloboduvanje za fizicki lica. Mora da se stimulira investiranje na MSE, posto ako se ostavi na sloboden pazar se plasam deka ke priumre
   
 2. dekis

  dekis

  Член од:
  23 јуни 2017
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  318
 3. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  605
  Tuku, se prasuvam kako ke se odrazi novava vlast vo Grcija na nekoi drzavni grcki firmi, kako ELPET ili NBG, te. dali konecno ke otidat na prodazba, a so niv i firmite vo RSM, OKTA i STB.

  Konzervativci se, mozebi ke vidime nekoj nov vetar od jug?
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  3.139
  Допаѓања:
  1.371
  [https://telma]

  [https://telma]ЕКОНОМИЈА

  Берзата ќе бара од Владата да го одложи даночењето на капиталните добивки

  Да се одложи оданочувањето на капиталните добивки со стапка од 15 проценти, кое треба да стартува од први јануари наредната година. Ова е барање кое берзанските работници заедно со другите учесници на пазарот на капитал ќе го испорачаат до Владата, бидејќи, како што вели првиот човек на Македонската берза, Штериев, оваа даночна реформа, ако на неа се опстои, сигурно ќе има негативно влијание врз инвеститорите, но и врз натамошниот развој на пазарот.

  „Реакции на инвеститорите, занеме сите, има. Тоа е и нормално кога од нула отсто данок доаѓате до некој процент на оданочување. Реакциите се негативни, тоа дефинитивно ќе влијае на динамиката во иднина, и Македонската берза, заедно со другите чинители на пазарот, ќе поднесе иницијатива до МФ, во која ќе ја образложи потребата за одложување на оданочувањето, и тоа е во тек“, вели Иван Штериев, директор на Македонската берза.

  Капиталните добивки се разликата која инвеститорите ја добиваат меѓу поскапо продадените и претходно поевтино купените акции, и таа за нив е еден еден од главните мотиви за тргување на берзата. Години наназад тие воопшто не се даночеа, но со најновата даночна реформа донесена лани, се предвиде од стартот на 2020 да се воведе данок од 15 отсто на дивидендите, доходот од капитал, добивките од игри на среќа, како и на капиталните добивки. Брокерите тогаш негодуваа дека нивното даночење лошо ќе се одрази врз берзанското и брокерското работење, бидејќи инвеститорите ќе бидат резервирани во тргувањето, а тоа ќе го намали прометот. Од Берзата очекуваат да наидат на разбирање.

  „Наше е да покренеме иницијатива, досега не сме имале разговори, се надевам дека ќе има разбирање, и тоа не само заради Македонската берза, туку и заради пазарот на капитал во целина“, вели Штериев.

  Од Владата уште не знаат за иницијативата. Вицепремиерот Кочо Анѓушев вели дека како сите други барања што доаѓаат од стопанството, и ова ќе биде разгледано со внимание.

  А последните показатели говорат дека во првото полугодие вкупниот промет на Берзата изнесувал 60 милиони евра, што е значително помалку во однос на истиот период лани. Но според Штериев, тоа главно се должи на падот на блок трансакциите, кои лани биле на големи износи. Од Берзата набргу ќе знаат и какви последици за нив ќе донесе девизната либеразлизација, бидејќи неколку месеци веќе е отворена можноста физичките лица да инвестираат и на странските пазари. Очекуваат и странските инвеститори да ги препознаат можностите за вложување на нашаиот пазари.

  Нина Нинеска Фиданоска

  Објавено на 11 јули, 2019 во 16.29 ч.

  2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
  Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.
   
  На dekis и TENDO им се допаѓа ова.
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.421
  Спие ли мирно Слободан Кутревски?

  како мало бебе, мува не го лази... ние имаме Криминален закон за Трговски друштва, со кој доволно е да имаш 51% гласови и самостално да одлучуваш за Добивката
  а како се добива 515 Е ДРУГА РАБОТА... едностабно малите акционери и не одат на собрание.. ако некој почне да ги организира малцинските, менаџеро ќе го подмачка ороводачот...
  всушност ова најповеќе егзистира во АД каде има вработени акционери, кој си го гледаат работното место а акциите се споредна работа..
  Решението е МНОГУ едноставно, законска КОРЕЛАЦИЈА меѓу плата на менаџерот и резултати на фирмата
  Награда на менаџерот ДА СЕ ЗАБРАНИ со ЗАКОН !!
  Тој ќе си купува акции од сопствената фирма и награда ќе му биде ДИВИДЕНДАТА !!!

  Да се забранат и подарувања на акции од страна на вработени на менаџерот !!
   
  На 112112 и prvaliga им се допаѓа ова.
 6. prvaliga

  prvaliga

  Член од:
  31 август 2017
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  25
  Ako se saka..... Ama..... Makedonija I se e mozno
   
 7. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  585
  Допаѓања:
  693

  Мора да кажам дека овој натпис во Фактор е во многу лошо време. Малцинските акционери во PKB не се консултирани за неговото објавување, и самото објавување на текстот во овој момент направи голема штета.

  Не знам дали си имаат некоја надворешна војна со Кутревци, дали пробуваат да му изрекетираат реклама, но треба да ги консултираат и малцинските акционери пред на ваков начин „да ги бранат' нивните права.
   
  На optimusify му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moonprince

  moonprince

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  45
  А зошто да се молчи? Поради ситниот личен интерес да му се утрапат акциите на некоја "поголема будала", треба да се занемари јавниот интерес?! Еве галамата ги разбуди и оние од КХВ:

  https://faktor.mk/khv-kutrevski-laze-trebalo-da-se-izzeme-od-glasanje-akcionerite-da-podnesat-tuzba
   
  На Lucart и dekis им се допаѓа ова.
 9. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  173
  Ne svakam vo sto e stetata na malciskite akcioneri ? Konecno reakcija od KHV pa mora da se soglasam i deka direktorot na Berza so odlukata da podnesat baranje za odlozuvanje na danokot se plod bas na pisuvanjata na faktor !!!
  Daj boze za site problemi nekoj da pisuva nema da moze bas kako porano da pominuvaat odluki koi sto ne se vo interes na malcinakite akcioneri!!!
   
  На Lucart му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  585
  Допаѓања:
  693
  Бидејќи ние имавме организирана група на малцински акционери на PKB, која си имаше поставено цели, и веќе имавме воспоставено контакт со другата страна за разговор за сите отворени прашања.

  Тој натпис од вчера го минира целиот процес. Така да натписот не им “помогна“ на малцинските акционери.

  Ние поприлично работевме за да се дознае вистината и се известени сите релевантни фактори.

  Ние го имавме одговорот од КХВ уште пред да го добие Фактор.

  Не е проблемот објавувањето на Фактор, проблемот е во тајмингот на објавување.
   
  На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
 11. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  723
  Допаѓања:
  466
  На Ireal му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  173
  Da go tuzat i da nemaat milost za da se prati signal do site hoshtapleri deka vreminata se menuvaat !!!
   
  На therealgrim му/ѝ се допаѓа ова.
 13. passat

  passat

  Член од:
  20 април 2009
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  27
  На dekis му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dekis

  dekis

  Член од:
  23 јуни 2017
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  318
 15. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  605
  Mislam deka intencijata na Faktor e ova da ne prerasne vo stalna praktika kaj ostanatite firmi na MSE

  Ne veruvam deka mnogu gi zasega konkretnata kompanija. Tamu ima minimalen malcinski udel
   
  На TENDO и therealgrim им се допаѓа ова.

Сподели преку: