Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Бетон Штип и не беше на официална берза... а потсетисе како згасна Охис, од официална со молскавичен стечај... а има и други цаки , згасна една мала фирма бидејќи немале завршна сметка од 2016 и ги избришале од Централен Регистер, а нема стечај !!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Mene ako me prasas TTK mi e najomilena 10%dividenda rast se gleda deka ima cim izdavaat obvrznica :)
Bosko ke ti preporaca KMB i OHB sto i ne e taka los prelog osekam deka tuka ke ima iznenaduvanje ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Тиквеш распределил 170м денари за инвестиции, тоа значи дека во 2019та ако не направат значително повисока добивка ќе платат 0 данок на добивка.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Тиквеш распределил 170м денари за инвестиции, тоа значи дека во 2019та ако не направат значително повисока добивка ќе платат 0 данок на добивка.
Мала корекција бруто добивката била над 200м лани така што нема да покријат се, сепак ќе елиминираат голем дел од данокот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ова беше нешто како под наем и не одеше директно преку Тиквеш туку преку компанијата на Свето што е сопственик на Тиквеш.

Ако разбрав убаво од ревизорскиот сега Тиквеш е гарант за кредит на М6 кај Комерцијална банка на 7-8м евра.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Fala
Me interesira @bosko007 sho ke kazi na ova!! Izvini sho te prozvav
Искрено мене Алкалоид ми е скапа акција во однос на други акции . . . . Мислам дека со КМБ подобро ќе поминеш . . . ОХБ имам доста, но таа не ја препорачувам иако ја купував и на 6100 и на 6200... Кај ОХБ очекувам повисока цена од понудата иако сите ми зборат дека цената не се менува... Со ОХБ решив да ја послушам интуицијата, а не пазарот и логиката . . .
Инаку Алкалоид е стабилна акција со убав раст на бизнисот. . .
Инаку решив четвртина портфолио да префрлам во акции од европски банки...
Првата трансакција ја направив, а наскоро следат уште . . . некако се успав на македонска берза во последниве месеци и ми треба адреналин . . . . Ај да видиме како е да се плива во бара полна со крокодили . . . . На МСЕ не гледам некои поголеми можности, но во странство си нула . . . Наскоро ќе пишам и што сум купил за да направиме компарација за некоја година што било поисплатливо....
п.с.
До пред една година бев голем противник на инвестирање во странство . . .
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Некој со искуство на купување и поседување на акции во бугарска компанија, или познавање во регулативата доколку ги купи бугарин (наш со бугарски пасош)?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Искрено мене Алкалоид ми е скапа акција во однос на други акции . . . . Мислам дека со КМБ подобро ќе поминеш . . . ОХБ имам доста, но таа не ја препорачувам иако ја купував и на 6100 и на 6200... Кај ОХБ очекувам повисока цена од понудата иако сите ми зборат дека цената не се менува... Со ОХБ решив да ја послушам интуицијата, а не пазарот и логиката . . .
Инаку Алкалоид е стабилна акција со убав раст на бизнисот. . .
Инаку решив четвртина портфолио да префрлам во акции од европски банки...
Првата трансакција ја направив, а наскоро следат уште . . . некако се успав на македонска берза во последниве месеци и ми треба адреналин . . . . Ај да видиме како е да се плива во бара полна со крокодили . . . . На МСЕ не гледам некои поголеми можности, но во странство си нула . . . Наскоро ќе пишам и што сум купил за да направиме компарација за некоја година што било поисплатливо....
п.с.
До пред една година бев голем противник на инвестирање во странство . . .

???
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Австриската банка утрово објави дека постигнале договор со Сосиете женерал за купување мнозиниски удел во Охридска банка. Штаермеркише Шпараксе со тој договор треба да откупи 74 отсто од Охридска банка, удел кој до сега го поседуваше Сосиете женерал. Овој пакет, според директорите, вреди околу 52 милиони евра. Останатите акции може да бидат превземени ако на продажба се одлучат и други акционери на Охридска банка.

https://faktor.mk/shtaermarkishe-udelot-vo-ohridska-banka-vredi-52-milioni-evra-dogovorot-od-prespa-vlijashe-za-odlukata
https://kapital.mk/avstriskata-shtaermerkishe-ja-kupuva-ohridska-banka-za-52-milioni-evra/
п.с.
Јеби га не губам ништо купував пред некој месец на 6100+ ден. и да не бидне нешто ќарувам 2% и така немам намера да влегувам во Макпетрол иако пазарот вели дека вреди . . . . Во ОХБ на 6100 нема што да изгубиш можеш само да добиеш на . . .
Иако сите без исклучок ми тврдат дека цената е бетонирана . . .И од страна на Шпаркасе и од страна на Охридска . . .
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Австриската банка утрово објави дека постигнале договор со Сосиете женерал за купување мнозиниски удел во Охридска банка. Штаермеркише Шпараксе со тој договор треба да откупи 74 отсто од Охридска банка, удел кој до сега го поседуваше Сосиете женерал. Овој пакет, според директорите, вреди околу 52 милиони евра. Останатите акции може да бидат превземени ако на продажба се одлучат и други акционери на Охридска банка.

https://faktor.mk/shtaermarkishe-udelot-vo-ohridska-banka-vredi-52-milioni-evra-dogovorot-od-prespa-vlijashe-za-odlukata
https://kapital.mk/avstriskata-shtaermerkishe-ja-kupuva-ohridska-banka-za-52-milioni-evra/
п.с.
Јеби га не губам ништо купував пред некој месец на 6100+ ден. и да не бидне нешто ќарувам 2% и така немам намера да влегувам во Макпетрол иако пазарот вели дека вреди . . . . Во ОХБ на 6100 нема што да изгубиш можеш само да добиеш на . . .
Иако сите без исклучок ми тврдат дека цената е бетонирана . . .И од страна на Шпаркасе и од страна на Охридска . . .
Па тоа те прашувам, дали се нормални од Шпаркасе да дадат повеќе пари од договорените цца. 6300 ден? И зошто би дале?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Па тоа те прашувам, дали се нормални од Шпаркасе да дадат повеќе пари од договорените цца. 6300 ден? И зошто би дале?
Штом со Сосиете се договориле за 6300 тоа е максимумот што ќе го дадат, дали можеби ќе има дивиденда пред продажбата незнаеме, цената не е многу голема, што е причината кој да ти каже.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Dobar ti e planot Bosko se slozuvam so tebe mada mislam deka go propustas posledniot voz vo MPT ali se nema municija site svadbi da gi fatis taka da navivam za OHB bez ogled na toa sto tamu imam mnogu mal del .
KMB veke imame presek da ne znae nekoj nesto da spodeli ? Bitno polugodie da bide 20 miliona za da fati zalet konecno do kraj na godina da ja vidime 6000 posto gledam MTUR veke ja prestigna :) !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom