Македонска берза

По добивањето датум за преговори:

 • МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  Гласови: 7 14,3%
 • Ќе порасне до кај 10%

  Гласови: 13 26,5%
 • Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  Гласови: 5 10,2%
 • Нема да добиеме датум

  Гласови: 19 38,8%
 • Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  Гласови: 5 10,2%

 • Вкупно гласачи
  49
Член од
16 мај 2014
Мислења
354
Поени од реакции
250
Вчера на Мој новац.
Jumbo
http://www.seinet.com.mk/Default.asp...MK&docID=43763

I dok firma radi odlično, kao firma 21 stoljeća, odluke raspodjele dobiti su na nivou srednjeg vijeka.
Ne htjeti isplatiti dividendu, gdje bi izvršni direktor dobio 80 %, jer je u tolikom postotku vlasnik, samo zato da drugi dioničari ne dobiju nešto je pokazatelj totalne nebrige za sve ostale dioničare.

Iskreno sumnjam da je takav način raspolaganja s dobiti i pravno dopustiv.
Znaci ponovila se prosla godina, ali sad jos puno vise ide Slobodanu.

Pa samo cu reci da sam ih sve upoznao i da mi je netko prije par godina rekao da ce ovo raditi lupio bi ga. Zbilja su mi se svidjeli ti ljudi, narocito Slobodan. Zbilja sam imao jako dobro misljenje o njemu.
Eto, pokazalo se da ja uopce neznam procitati ljude.

Mislim, ocito je da znaju da ovim svojim postupcima vrijedjaju druge dionicare, koje neke i osobno poznaju i ocigledno ih boli briga za to.

Zasto to rade, to samo oni znaju. Ja imam dosta dionica Pekabeska, ali opet je to tek 5 % mojih ukupnih ulaganja. Ja cu se vec nekako nositi sa svojiim losim procijenama. Izgubiti povjerenje prijatelja je neprocijenjivo.

Novac dolazi i odlazi i bas jucer sam razmisljao da nikad u zivotu nisam imao problema s novcima....i kad sam ih imao i kad ih nisam imao.
Postupci vlasnika Pekabeska pokazuju da ce oni uvijek imati problema s novcima.
__________________
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
698
Се сеќавате на одлуката за откуп на сопствени акции на Пекабеско? Од 300 ден до 7.000 ден по акција ли беше маргината? Ако се сеќава точно нека пише некој. Јас очекувам цената да влезе т.е. падне во таа маргина (во горната)
Сега им е од 5 - 200 EUR. И тоа не знам дали може да е така напишано во странска валута.
 
Член од
20 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
67
Сега им е од 5 - 200 EUR. И тоа не знам дали може да е така напишано во странска валута.
Може целата игра е да се стави цената во тие рамки и да се докупува.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2018
Мислења
145
Поени од реакции
270
Преостанатите акции што не се во сопственост на кутревци вредат под миљон евра, а они може преку посреднички фирми неприметно да крадат толкава фирма како Пекабеско за по 2-3 милиони евра годишно. Меѓутоа, како што напишал овој Џамбо, и јас сум просто шокиран од ваквото нивно однесување. Сум бил двапати на тие собранија и луѓето ми оставиле скроз поинаков впечаток, т.е. како задни што би направиле ваква педерска работа. Дури и солиден пакет акции од скоро 5% го откупија од Фершпед за по 6.000 денари преку сопствен откуп иако веројатно да ги претресеш имале по џебови пари да го откупат лично. Имате на МојНовац доста впечатоци од собранија, да не се повторувам овде.

Како и да е, на ваков нивен потег мора соодветно да се одговори. Идеално би било да се состави допис и да се прати на мејлови до сите бизнис редакции по медиуми, а јас преку викенд ќе проанализирам подлабоко какви се законските опции и да се покрене секоја постапка за ваквиот буљашки потег да се спречи. На крај на краеви, нека си ја повлече одлуката и нека предложи дивиденда од 3.000 денари па нека си ги извади парите ако му требаат!
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
249
Поени од реакции
259
Па колега @TENDO алал вера како ја ископа информацијава за Коста, пошто на почетна на СЕИ-НЕТ не се појавува :)
Најверојатно од денес сексот дефинитивно ќе се забрани во канцелариите на УНИ, иако за волја на вистината и до сега добро им одеше бизнисот.

П.С. Сакам да ги охрабрам сите акционери на ПКБ (јас не сум, за малку) да се појават на собрание и со аргументи и издржани анализи да им одржат лекции на Кутревци.


 
Член од
25 август 2016
Мислења
292
Поени од реакции
189
upload_2019-5-15_10-27-10.png

OKTA dinamicki zadrzana, nemoze nad 10%
- so novata metodologija od ovaa godina kje naplakjaat za cuvanje na rezervite od 2~3m godisno,
- q1 29mil dobivka vo sporedba so lani vo minusot
- q1 prihod 5.7 miliardi, lani 5.15
 
Член од
30 март 2018
Мислења
145
Поени од реакции
270
Дури и овие моиве слепци од КОМУ прикажале 30% раст и профит :pos:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
287
Поени од реакции
181
Член од
5 април 2012
Мислења
7.130
Поени од реакции
7.786
НЛБ пред една година имаше рекорден профит, одличен прв квартал и дивиденда под очекувањата и вредноста на акцијата беше 13.000-13.500

Сега има иста добивка, слаб прв квартал и исплата на дивиденда во рамките на очекувањата а цената е 16.500-16.700 денари

 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.718
Поени од реакции
10.209
Да пријавам растовар на ТНБ по цена од 166хх денари, толку години ја чекав таа мрсна дивиденда и кога конечно дојде морав да продавам ради данокот за капитална добивка.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
478
Поени од реакции
676
Да пријавам растовар на ТНБ по цена од 166хх денари, толку години ја чекав таа мрсна дивиденда и кога конечно дојде морав да продавам ради данокот за капитална добивка.
Cestito. I jas se mislam da gi otkacam, ama nekako ic ne mi se dava akcija na DY 10%+

Inace otide vtorata transha Grnt, ostana tretata i najgolema
 
Член од
30 март 2018
Мислења
145
Поени од реакции
270
Очекувам @bosko007 да напише пост за кварталните на СТБ за да не морам јас :D
 
Член од
31 август 2017
Мислења
86
Поени од реакции
25
stb ocekuvano- 2020/21 se nejzini godini......ppiv -izgleda ke se otkazuvam od dabov ....
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
451
Поени од реакции
176
STB ocekuvano pravi rezervacija za ZPKO inache si gazat site banki .
UNI zaduvaa nekoi novi vetrista i mislam deka nadprosecno od ocekuvanoto ako se zame vo obzir deka nekoj dlaboko brcnal vo trosokot za plati :)
Imam UNI i ne deka sakam da ja bildam ama mislam deka e daleku podceneta vo odnos na drugite !!
Za TNB nema zima i mislam deka na moj novac deckoto sto napisa pred 2 godini deka ke ja vidime 20.000 kaj i da e ke bide vistina posto i so rezervacija GAZAT i zaedno so KMB se broj 1.
Tema na denot ako bese rastot na MPT na 60.000 denes bese vest na denot koj sobra KMB do 5400???
Dali e toa znakot dela ke ja vidime KMB na 5600 mnogu skoro i dali Albanija ke dade dobra zaprshka :)
 
На врв Bottom