Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Овде има и уште една работа. Очигледна намера да се оштетат останатите акционери.

Ајде вака една едноставна математика:

На сумата од 72.352.941, тој ќе треба да плати данок од 18% во износ од 13.023.529 ден, и придонеси бидејќи е над 16 просечни плати во износ од 225.000 денари или вкупно
13.248.567 денари.

Е сега доколку оваа истата сума се поделеше во дивиденда, таа би изнесувала околу 2230 денари по акција:
Прво дивидендата за тие 2375 сопствени акции ќе останеше внатре во компанијата.
Кутревци заедно имаат околу 26.510 акции и би добиле 50M ден, и би платиле 8.867.595 ден. данок на дивиденда.
За останатите акционери би се исплатиле 7.949.950 во бруто износ и околу 6.757.458 во нето износ.

Ако не се лажам дивидендата за сопствените акции останува како акумулирана добивка во компанијата. Така да и таа е над 80% пак нивна.

Прегледај го приврзокот 208950

И на крај Кутревци со ваков потег се решени да платат 3.188.480 денари повеќе на УЈП него што би платиле ако добивката се распределеше преку дивиденда. Само за илустрација со оваа сума што исплаќа повеќе данок кон државата поради ваквата распределба, може на останатите акционери да им подели 900 денари дивиденда.

П.С. Ако ова не ве мотивира да дојдете на собрание, не знам што би ве мотивирало повеќе. И на крај треба јасно и гласно да им се каже дека целта на менаџментот е да го зголеми богатството на СИТЕ акционери.

П.П.С. Нека ме исправи некој ако грешам, но горе долу трендот е тој.
Не сум сигурен дали те разбрав добро. Но до 16 бруто плати се плаќаат сите даноци, над тоа само персонален во овој случај 18 посто.

Од оваа година надоместоците за деловна успешност над 16 бруто плати се непризнат расход така што разликата од тој трошок ќе треба да се врати во даночниот биланс.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Не сум сигурен дали те разбрав добро. Но до 16 бруто плати се плаќаат сите даноци, над тоа само персонален во овој случај 18 посто.

Од оваа година надоместоците за деловна успешност над 16 бруто плати се непризнат расход така што разликата од тој трошок ќе треба да се врати во даночниот биланс.
Епа до 16 бруто плати како што ми кажаа треба да се платат и придонесите. Одприлика таа сума е околу 225.038 денари, незначителна во однос на целата сума.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Епа до 16 бруто плати како што ми кажаа треба да се платат и придонесите. Одприлика таа сума е околу 225.038 денари, незначителна во однос на целата сума.
Еве како изгледа тоа
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Овде има и уште една работа. Очигледна намера да се оштетат останатите акционери.

Ајде вака една едноставна математика:

На сумата од 72.352.941, тој ќе треба да плати данок од 18% во износ од 13.023.529 ден, и придонеси бидејќи е над 16 просечни плати во износ од 225.000 денари или вкупно
13.248.567 денари.

Е сега доколку оваа истата сума се поделеше во дивиденда, таа би изнесувала околу 2230 денари по акција:
Прво дивидендата за тие 2375 сопствени акции ќе останеше внатре во компанијата.
Кутревци заедно имаат околу 26.510 акции и би добиле 50M ден, и би платиле 8.867.595 ден. данок на дивиденда.
За останатите акционери би се исплатиле 7.949.950 во бруто износ и околу 6.757.458 во нето износ.

Ако не се лажам дивидендата за сопствените акции останува како акумулирана добивка во компанијата. Така да и таа е над 80% пак нивна.

Прегледај го приврзокот 208950

И на крај Кутревци со ваков потег се решени да платат 3.188.480 денари повеќе на УЈП него што би платиле ако добивката се распределеше преку дивиденда. Само за илустрација со оваа сума што исплаќа повеќе данок кон државата поради ваквата распределба, може на останатите акционери да им подели 900 денари дивиденда.

П.С. Ако ова не ве мотивира да дојдете на собрание, не знам што би ве мотивирало повеќе. И на крај треба јасно и гласно да им се каже дека целта на менаџментот е да го зголеми богатството на СИТЕ акционери.

П.П.С. Нека ме исправи некој ако грешам, но горе долу трендот е тој.
Kako dividendata na povlecenite ke ostanela?

Tie se povleceni. Ne se smetaat pri presmetka na dobivka po akcija, nitu pak moze da dobijat nesto.

Se smetaat samo akciite vo optek
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Kako dividendata na povlecenite ke ostanela?

Tie se povleceni. Ne se smetaat pri presmetka na dobivka po akcija, nitu pak moze da dobijat nesto.

Se smetaat samo akciite vo optek
Тогаш уште полошо: Или во превод тие 7.290.025 што би ги добиле останатите акционери вака би се поделиле 2/3 кај Кутревци и 1/3 во УЈП. :tapp:


upload_2019-5-14_15-42-16.png
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.747
Поени од реакции
12.750
Нема никаква логика за 80 000 евра плус ваква глупост да направат. Очигледно е дека намерно ја рушат цената на акцијата за да докупат по гоооолем попуст.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Овде има и уште една работа. Очигледна намера да се оштетат останатите акционери.

Ајде вака една едноставна математика:

На сумата од 72.352.941, тој ќе треба да плати данок од 18% во износ од 13.023.529 ден, и придонеси бидејќи е над 16 просечни плати во износ од 225.000 денари или вкупно
13.248.567 денари.

Е сега доколку оваа истата сума се поделеше во дивиденда, таа би изнесувала околу 2230 денари по акција:
Прво дивидендата за тие 2375 сопствени акции ќе останеше внатре во компанијата.
Кутревци заедно имаат околу 26.510 акции и би добиле 50M ден, и би платиле 8.867.595 ден. данок на дивиденда.
За останатите акционери би се исплатиле 7.949.950 во бруто износ и околу 6.757.458 во нето износ.

Ако не се лажам дивидендата за сопствените акции останува како акумулирана добивка во компанијата. Така да и таа е над 80% пак нивна.

Прегледај го приврзокот 208950

И на крај Кутревци со ваков потег се решени да платат 3.188.480 денари повеќе на УЈП него што би платиле ако добивката се распределеше преку дивиденда. Само за илустрација со оваа сума што исплаќа повеќе данок кон државата поради ваквата распределба, може на останатите акционери да им подели 900 денари дивиденда.

П.С. Ако ова не ве мотивира да дојдете на собрание, не знам што би ве мотивирало повеќе. И на крај треба јасно и гласно да им се каже дека целта на менаџментот е да го зголеми богатството на СИТЕ акционери.

П.П.С. Нека ме исправи некој ако грешам, но горе долу трендот е тој.
Јас немам ПКБ и не сакам вакви неликвидни (на берза) компании. Но ова е повеќе или помалку случај во сите компании. Разликата е што кај некои ваквите постапки се во одредени временски делови кај други се постојани.
Мој совет против ветар не се плови, јас би продал деновиве доколку имав. Морална и етичка димензија има но правна издржаност нема никаква констатацијата дека менаџментот си дели бонуси и со тоа тие акционери се во повластена ситуација во однос на малцинските т.е. останатитете.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Јас немам ПКБ и не сакам вакви неликвидни (на берза) компании. Но ова е повеќе или помалку случај во сите компании. Разликата е што кај некои ваквите постапки се во одредени временски делови кај други се постојани.
Мој совет против ветар не се плови, јас би продал деновиве доколку имав. Морална и етичка димензија има но правна издржаност нема никаква констатацијата дека менаџментот си дели бонуси и со тоа тие акционери се во повластена ситуација во однос на малцинските т.е. останатитете.
Баш тоа го сакаат Кутревци и овој потег им е во таа насока.

Само што за разлика од вработените кои што не знаеле колку вреди акцијата, па му ја продале за ИЧ пари, јас знам колку вреди бар минимум акцијата и не сум подготвен да му ја продадам.

Ќе треба да се видат сите опции и можности што ни се достапни. Ова е тотално неразумен потег и си удира со главата во ѕид. Непотребно создава негативен рејтинг.

Од негативен публицитет, можеби губиме и ние помалите, но тој пак најмногу губи. Како и да е, си собрале скоро сите што испаничиле денес и ги продале со -20% дисконт.
Лошото е што сега на оваа цена влегуваме во неговата рамка на откум на сопствени акции, и може деновиве да купува веќе договорени и уште повеќе да го зголемува своето учество.
 
Член од
19 мај 2018
Мислења
17
Поени од реакции
27
Баш тоа го сакаат Кутревци и овој потег им е во таа насока.

Само што за разлика од вработените кои што не знаеле колку вреди акцијата, па му ја продале за ИЧ пари, јас знам колку вреди бар минимум акцијата и не сум подготвен да му ја продадам.

Ќе треба да се видат сите опции и можности што ни се достапни. Ова е тотално неразумен потег и си удира со главата во ѕид. Непотребно создава негативен рејтинг.

Од негативен публицитет, можеби губиме и ние помалите, но тој пак најмногу губи. Како и да е, си собрале скоро сите што испаничиле денес и ги продале со -20% дисконт.
Лошото е што сега на оваа цена влегуваме во неговата рамка на откум на сопствени акции, и може деновиве да купува веќе договорени и уште повеќе да го зголемува своето учество.
Доброто е што се повеќе акционери/менаџери почнаа фирмите да ги третираат како cash cow. Притоа дебело ќаруваме и ние малцинските. Лошо е кога не делат со нас. Лошо е и ако делат повеќе од што заработуваат, како Реплек. По 23% пад на профит лани, прв квартал разочарува дополнително. Можен пад и на профит и на дивиденда за15%, што на ликвидни пазари би било казнето со 15% пад на акција. Recommendation: SELL. Na Pe 20 само growth компании се тргуваат. Овде нема веќе раст. Класичен дивиденд трап, како Стб...среќа на Туџарови им требаа пари, па исплаќаа и повеќе од годишниот профит. Догодина 3000 дивиденда е моја проценка
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Вакви потези на штета на малите акционери има секаде. Некаде се подобро прикриени или во помали износи (процентуално од добивката) .

Го дискутиравме тука и примерот со обврзницата на УНИ со каматна стапка од минимум 9 проценети. Или обидот на Тиквеш да забрани продажба на акциите без претходно тоа се најави во компанијата.

Се е индивидуално ама јас доколку бил имал акции со капитална добивка од ПКБ би излегол. Не гледам логика да се биде Дон Кихот.
 
Член од
17 јули 2017
Мислења
11
Поени од реакции
23
И јас имам ПКБ и сум сериозно изнервиран од потегов.
Би дошол на собрание во јуни и ќе ми биде прво такво искуство.
На овие цени никако не би продавал затоа што фирмата вреди барем дупло од ова.
А лесно можеше да се дојде до такви цени од 20-25.000 денари ако наместо ваква идиотска одлука, решеа да дадат околу 2000 денари дивиденда. Ама лакомост е во прашање...

@TENDO треба ли некако да се најавам или нешто да направам пред собранието, за да можам да влезам таму дента?
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Dva dena ima komentari za PKB, ali konkretni merki da se prevzeme neshto-neveruvam deka nekoj ke napravi (tuzi)!
Site istoto go pravat na vakov ili onakov nachin. Malku imashe komentari za PPIV a istoto go napravija na poblag nachin.
Nas malite akcioneri-gospod da ni e na pomosh!
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
И јас имам ПКБ и сум сериозно изнервиран од потегов.
Би дошол на собрание во јуни и ќе ми биде прво такво искуство.
На овие цени никако не би продавал затоа што фирмата вреди барем дупло од ова.
А лесно можеше да се дојде до такви цени од 20-25.000 денари ако наместо ваква идиотска одлука, решеа да дадат околу 2000 денари дивиденда. Ама лакомост е во прашање...

@TENDO треба ли некако да се најавам или нешто да направам пред собранието, за да можам да влезам таму дента?
Епа во објавата за собрание немаат оставено email, што знам изгледа и не сакаат баш премногу луѓе да им се пријават.

Како и да е, не може акционер што се појавил на собрание да го одбијат, т.е. може да го пријави своето учество и 5 минути пред собрание.

За секој случај може да се искористи контакт формата за пријавување: http://pekabesko.com.mk/kontakt[DOUBLEPOST=1557868954][/DOUBLEPOST]
Вакви потези на штета на малите акционери има секаде. Некаде се подобро прикриени или во помали износи (процентуално од добивката) .

Го дискутиравме тука и примерот со обврзницата на УНИ со каматна стапка од минимум 9 проценети. Или обидот на Тиквеш да забрани продажба на акциите без претходно тоа се најави во компанијата.

Се е индивидуално ама јас доколку бил имал акции со капитална добивка од ПКБ би излегол. Не гледам логика да се биде Дон Кихот.
https://www.seinet.com.mk/?docID=46044

Ова е добра вест.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Koga veke gubite bar soberete nekoj denar i platete objava na faktor pa neka cita cela javnost za glupostite sto gi pravat gooolemite gazdi !!!
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Се сеќавате на одлуката за откуп на сопствени акции на Пекабеско? Од 300 ден до 7.000 ден по акција ли беше маргината? Ако се сеќава точно нека пише некој. Јас очекувам цената да влезе т.е. падне во таа маргина (во горната)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom